Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες επένδυση


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ναι παίζω κιθάρα μέταλ κυρίως.

 

Εγώ? Εσύ τα ήξερες όλα δηλαδή απο όταν φύτρωσες??

Πόσο χρονών είσαι φίλε papa_roach; Το 1992;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

19 είμαι φίλε μου, θα μου ζητήσεις και msn? σαν τα τσατ?!

Όχι ρε συ, δεν τα ξέρω αυτά  τα msn......και ξέρω γω πως τα λεν... ;D Επειδή είπες ότι δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα ξαφνικά (και λογικό και σωστό αυτό) υπέθεσα ότι θα είσαι μικρός. Κάτσε να μας πουν αυτοί που ξέρουν , να μάθουμε όλοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάω συγγνώμη από τον OP που μάμησα λίγο το θέμα... Θα πω κάτι τελευταίο εδώ και μετά το βουλώνω και πάω να μελετήσω μπάσο...

Εσύ τα ήξερες όλα δηλαδή απο όταν φύτρωσες??

Κανένας δεν τα ήξερε όλα.. Αλλά πριν 2 μέρες ήθελες να δώσεις 900 μαμημένα ευρώ για μία tele επειδή είναι μόδα και τώρα δεν ξέρεις τι είναι το μπάσο? GOOGLE IS YOUR FRIEND! Αντί να γράφεις εδώ μήπως να μελετάς κιθάρα και να ψάχνεις λίγο το internet για πληροφορίες, ασκήσεις, θεωρία? Πρώτα διαβάζουμε και ξέρουμε γιατί θα πούμε και μετά μιλάμε... Όλοι μας λέμε πατάτιες και σίγουρα κανείς δεν διεκδικεί το αλάθητο αλλά το να μπερδεύεις το μπάσο με την κιθάρα είναι πρόβλημα... Μοιάζουν στο σχήμα και βασίστηκαν στην ίδια τεχνική αλλά είναι σαν να μπερδεύεις το βιολί με το τσέλο... Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι μπερδεύω το μπασο ή ότι δεν ξέρω τι είναι απλά εγώ και τα δύο κιθάρες τα έλεγα και στο χωριό μου κιθάρες τα λέω και δω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο μενα, πολυ ωραιο θεμα!!

Παροτι για μενα με ενδιαφερει μονο ο ηχος, και ΠΑΝΤΑ χανω σε μεταπωλησεις θα ηθελα

να πω τι γνωμη μου.

Σιγουρα τιποτα δεν ειναι απολυτο και κανενας δεν ξερει αυριο τι θα γινει.

Πιστευω λοιπον οτι ΙΣΩΣ αποκτησουν αξια καποιες κιθαρες με σπανιο και ποιοτηκοτατο ηχο

απο κατασκευαστες που ειναι μεγαλοι σε ηλικια και σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχουν.

Ο πρωτος που ερχεται στο μυαλο μου ειναι ο καλυτερος κατασκευαστης που εχω παιξει

στο ειδος του, (προσωπικη αποψη παντα) M.DETEMPLE (WWW.DETEMPLEGUITARS.COM)

Κατω απο 5500 δεν υπαρχουν ουτε used στο ebay,αρα αν ο παππους φυγει?

Στην ιδια κατηγορια βαζω και τον JOHN CARRUTHERS οπως και καποιες fender masterbuilt

απο masterbuilters που θα σταματησουν.

Τετοιο παραδειγμα εχουμε απο το παρελθον τον HOWARD DUMBLE ο οποιος ξαφνικα σταματησε (τωρα φτιαχνει καραμπινες?!??!!!??!!) και οι ενισχυτες του  κοστιζουν απο

40.000 μεχρι 80.000$ !!!!!!!

ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΧΑΡΑ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν πραγματικα ενδιαφερεσαι να μπεις στην vintage αγορα,παντως αν εχεις το χρημα και το χρονο (και φυσικα τις γνωσεις) μπορεις αυτη τη στιγμη να εκμεταλευτεις την οικονομικη κριση που εχει ριξει τις τιμες στις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ vintage κιθαρες (για να σοβαρευτουμε κι ολας...) οπως ειναι οι  50s,60s & early 70s Fender (ειδικα οι JM & JG εχουν πεσει παρα πολυ),οι 60s & early 70s  Gibson,Gretsch & Rickenbacker & αν σου αρεσουν και οι πιο μοντερνες κιθαρες οι πρωτες PRS.

 

Αν οντως ενδιαφερεσαι με χαρα μου να σε κατευθυνω σε καποιους γνωστους μου και διαπιστωμενα  εντιμους dealers (αυτο ειναι το σημαντικοτερο μια και η...μιση vintage αγορα ειναι μαϊμουδες) για να σε βοηθησουν να χτισεις τη συλλογη σου,αν εχεις 60-100 χιλιαρικα να επενδυσεις νομιζω οτι  δεν θα βγεις καθολου χαμενος μεσα στα επομενα 10 χρονια    

 

Τωρα για τις κιθαρες που κατασκευαζονται ΣΗΜΕΡΑ...νομιζω οτι ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν σε ενδιαφερει το θεμα μια και σε 40 χρονια που ΙΣΩΣ (πολυ αμφιβαλλω αλλα λεμε τωρα) εχουν καποια αξια εσυ θα πινεις τηλιο στο ΚΑΠΗ.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρωτος που ερχεται στο μυαλο μου ειναι ο καλυτερος κατασκευαστης που εχω παιξει

στο ειδος του, (προσωπικη αποψη παντα) M.DETEMPLE (WWW.DETEMPLEGUITARS.COM)

Κατω απο 5500 δεν υπαρχουν ουτε used στο ebay,αρα αν ο παππους φυγει?

Στην ιδια κατηγορια βαζω και τον JOHN CARRUTHERS οπως και καποιες fender masterbuilt

απο masterbuilters που θα σταματησουν.

 

Σαν σκέψη σωστό πιστεύω, πλην όμως αυτοί οι κατασκευαστές παράγουν τόσο ελάχιστα όργανα, που μάλλον δύσκολα κάποιος μπορεί να ασχοληθεί "επενδυτικά" από την πτωχή πλην τίμια Ελλαδίτσα μας... Για τις Fender ισχύει πάντοτε η αξία του logo, ακόμα περισσότερο σ'αυτή την περίπτωση βέβαια.

 

Νομίζω πάντως (και επιτρέψτε μου να επιμένω σ'αυτό) ότι ειδικότερα για τη vintage αγορά είναι ματαιοπονία να κάνουμε συζήτηση... απαιτείται αρχικά μια επένδυση σε γνώσεις (που μεταφράζεται σε επένδυση σε χρήμα, κακά τα ψέμματα), για να μπορέσει κάποιος να πει ότι λειτουργεί με σιγουριά μέσα σ'αυτό το χώρο. Και να μην αναφέρουμε καν το αρχικό κεφάλαιο, ακόμα και σε περίοδο κρίσης.

 

Πιστεύω ότι τους περισσότερους θα τους ενδιέφερε μάλλον περισσότερο, επί του προκειμένου, η αγορά των μη-vintage, είτε καινούργιων είτε κάποιων ετών πίσω, οργάνων, και ποια απ'αυτά θα μπορούσαν να αποδώσουν επενδυτικά στο μέλλον (ή, να αποτελούν τουλάχιστον αυτό που λέμε "ασφαλή αγορά").

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρωτος που ερχεται στο μυαλο μου ειναι ο καλυτερος κατασκευαστης που εχω παιξει

στο ειδος του, (προσωπικη αποψη παντα) M.DETEMPLE (WWW.DETEMPLEGUITARS.COM)

Έτσι, από περιέργεια...τι καλύτερο έχει το δικό του bolt on όργανο (κόπια των Strat, Tele...) ώστε να το κάνει καλύτερο και ακριβότερο? Βλέπω ας πούμε στο site του...Titanium Guitar Parts, SweetSpot Pickups...ναι, οκ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος εισαι ασχετος,το μυστικο του ειναι οτι χρησιμοποιει nut απο ΜΑΣΤΟΔΟΝΤΟ ,εσυ με την πλαστικουρα που να βγαλεις ηχο...καραγκιοζη..ε,καραγκιοζη,ασε που ΠΟΤΕ μια κιθαρα σου δεν θα κανει 5.000 ευρω....αντε τωρα μη τα παρω... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου