Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες επένδυση


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ασε που ΠΟΤΕ μια κιθαρα σου δεν θα κανει 30.000 ευρω....αντε τωρα μη τα παρω... ;D

Όταν θα αγοράσω αυτήν για επένδυση

http://www.manzer.com/guitars/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=13&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=35

τότε ΑΣΧΕΤΕ, η κιθάρα μου θα κάνει 30.000  ;D(...τόσο κάνει η Metheny Manzer Signature 6 Limited Edition...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτσι, από περιέργεια...τι καλύτερο έχει το δικό του bolt on όργανο (κόπια των Strat, Tele...) ώστε να το κάνει καλύτερο και ακριβότερο? Βλέπω ας πούμε στο site του...Titanium Guitar Parts, SweetSpot Pickups...ναι, οκ...

 

Μόνο όταν παίξεις με ένα καλό χειροποίητο όργανο (είτε 'αντίγραφο' strat είτε tele) θα καταλάβεις αν αξίζει να είναι ακριβότερο από όλα τα άλλα. Δεν θέλω να το παίξω ούτε έμπειρος, ούτε έξυπνος, αλλά γνωρίζεις κι εσύ ότι μόνο τότε βγάζεις τα σωστά συμπεράσματα. Δεν υπάρχει λόγος να ισοπεδώνουμε (στα λόγια) τους καλούς οργανοποιούς επειδή μπορούμε και εμείς να κάνουμε assemble ένα bolt-on όργανο.

 

Disclaimer: δεν έχω παίξει με τις τέλε σου ακόμη, γιατί δεν με έχεις καλέσει να το κάνω :D Όταν γίνει αυτό, θα σου φέρω και την χειροποίητη να ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, από περιέργεια...τι καλύτερο έχει το δικό του bolt on όργανο (κόπια των Strat, Tele...) ώστε να το κάνει καλύτερο και ακριβότερο? Βλέπω ας πούμε στο site του...Titanium Guitar Parts, SweetSpot Pickups...ναι, οκ...

 

Έχει εδω κάποιο information σε αυτό το review...

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2008/Nov/Review_Michael_DeTemple_Spirit_Series_Guitar.aspx

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο όταν παίξεις με ένα καλό χειροποίητο όργανο (είτε 'αντίγραφο' strat είτε tele) θα καταλάβεις αν αξίζει να είναι ακριβότερο από όλα τα άλλα.

Επειδή έχω παίξει από τότε που οι περισσότεροι από εσάς φορούσατε πάνες...γι αυτό ρωτάω.

και μην ξεχνάς ότι πιά, φτιάχνοντας τα δικά μου bolt-on βήμα, βήμα, επιβλέπω χωρίς βιασύνες τα στάδια και τα parts και επειδή ΔΕΝ θεωρώ πυρηνική φυσική τη κατασκευή ενός σώματος Tele-αντιθέτως σέβομαι απόλυτα τη γνώση και λεπτομέρεια ενός καλού setup...γι αυτό ρωτάω...Και επειδή έχω επαφές και φιλίες με καλούς Έλληνες οργανοποιούς...γι αυτό ρωτάω ;)

 

Έχει εδω κάποιο information σε αυτό το review...

Τhanks man...βλέπω κάποια πράγματα

Every detail is picked over in a no-expensespared effort to deliver the best sounding “S” style guitar possible. The tap tuned necks and bodies, proprietary truss rods, ultra low-weight tuners, fossilized nuts, string trees and switch tips, proprietary, DeTempledesigned pickups, and DeTemple Titanium Trem Assembly all go into making a guitar that is light, easy to play, and sustains far better than an S-styled guitar with a tremolo system should....

 

Eπειδή, ίσως, η λέξη επένδυση ηχεί διαφορετικά στον καθένα, να ξεκαθαρίσω ότι κατά την άποψή μου, μία Metheny-Manzer είναι επένδυση για τον καθένα (ακόμα και για ένα μη μουσικό) αλλά μία (ας πούμε) JOHN CARRUTHERS είναι επένδυση μόνο για ένα μουσικό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη βεβαια μια και οι De Temple κανουν λιγοτερο απο τις,και καλα,masterbuilt CS που ουσιαστικα φτιαχνονται απο ετοιμα parts ,ειναι μια χαρα η τιμη τους για κατι το εντελως χειροποιητο....

 

BTW εχω παιξει με μια tele του και ηταν οντως εξαιρετικη ,οσο εξαιρετικες ειναι αλλωστε ολες   οι παναλαφρες τελε με παχια/ακαμπτα μπρατσα , καλους μαγνητες και εξαιρετικο σετ-απ ,δεν περιμενα δηλ. και τιποτα λιγοτερο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω παίξει με τις τέλε σου ακόμη, γιατί δεν με έχεις καλέσει να το κάνω :D Όταν γίνει αυτό, θα σου φέρω και την χειροποίητη να ακούσεις.

Σε πρώτη ευκαιρία με χαρά...αλλά δεν καταλαβαίνω τι θα ακούσουμε...Η δικιά μου είναι ένα "πειραματικό" μοντέλο με γραφίτες και ηλεκτρακουστική γέφυρα... ;D Eίναι η δικιά μου επένδυση στη περιέργεια και στη γνώση ;) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, θα θυμηθείς αναγκαστικά αυτές που έπαιξες και θα συγκρίνεις από μνήμη, για να έχεις περισσότερα στοιχεία γι' αυτό το συμπερασμα

ΔΕΝ θεωρώ πυρηνική φυσική τη κατασκευή ενός σώματος Tele-αντιθέτως σέβομαι απόλυτα τη γνώση και λεπτομέρεια ενός καλού setup...γι αυτό ρωτάω...Και επειδή έχω επαφές και φιλίες με καλούς Έλληνες οργανοποιούς...γι αυτό ρωτάω ;)

Δεν γνωρίζω εαν θα αλλάξεις γνώμη, αλλά σίγουρα θα έχεις περισσότερα στοιχεία :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μην ξεχνάς ότι πιά, φτιάχνοντας τα δικά μου bolt-on βήμα, βήμα, επιβλέπω χωρίς βιασύνες τα στάδια και τα parts και επειδή ΔΕΝ θεωρώ πυρηνική φυσική τη κατασκευή ενός σώματος Tele-αντιθέτως σέβομαι απόλυτα τη γνώση και λεπτομέρεια ενός καλού setup...γι αυτό ρωτάω...Και επειδή έχω επαφές και φιλίες με καλούς Έλληνες οργανοποιούς...γι αυτό ρωτάω ;)

 

Εγώ θα σε ρωτήσω με τη σειρά μου, πέρα από το κόστος των υλικών, πόσο κοστολογείς την προσωπική εργασία που κάνεις (συμπεριλαμβανομένου και του ψαξίματος, και λοιπών διαδικαστικών). Και, αν έπρεπε να πουλήσεις τέτοιες κιθάρες για να ζεις, πόσο θα τις κοστολογούσες;

 

Θεωρούσα ότι έχει λήξει το θέμα με τους ακριβούς/μπουτικάδες κατασκευαστές. Όταν ο Tyler μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον, έφτιαχνε 20 κιθάρες το μήνα (και ο DeTemple σίγουρα φτιάχνει ΠΟΛΥ λιγώτερες), μπορούμε να καταλάβουμε από μια άποψη γιατί κοστίζουν όσο κοστίζουν.

 

Κατά τα λοιπά, την πιο σύντομη απάντηση τη βρίσκει κάποιος στο τσιτάτο του Tyler πάλι: "Either you know, or you don't".  ;) ¨Επαρση; Μπορεί. Εγώ ξέρω πάντως ότι κανείς δεν έμεινε λιγώτερο από ενθουσιασμένος με μια Tyler (πάντα σαν παράδειγμα, υπάρχουν και άλλοι).

 

Αντιθέτως:

 

Απο την αλλη βεβαια μια και οι De Temple κανουν λιγοτερο απο τις,και καλα,masterbuilt CS που ουσιαστικα φτιαχνονται απο ετοιμα parts ,ειναι μια χαρα η τιμη τους για κατι το εντελως χειροποιητο....

 

Βρήκα σύμμαχο στα περί παπαροσύνης του CS της 7ender!  ;D ;D ;D

 

Έχω παίξει με 3 CS (1 Tele, 2 Strat), όχι masterbuild αλλά των περίπου 3000Ε και πάνω.

 

Για μένα (πείτε το, τον άσχετο, αλλά IMHO είπαμε πάντα), φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ειλικρινά. Αν είχα πρόσβαση σε 3-4 σώματα και ισάριθμα μπράτσα από Warmoth (για να πειραματιστώ) θα έφτιαχνα μόνος μου καλύτερη. Και έχω ταλέντο μπαμπουίνου στην συναρμολόγηση.

 

Αλλά παραμένουν επένδυση οι CS, προσφορά και ζήτηση βλέπετε. Στο σημείο αυτό θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε αν μιλάμε για όργανα που έχουν αξία ως ΟΡΓΑΝΑ ή ως ΠΡΟΪΟΝΤΑ. Πολύ σημαντικός διαχωρισμός ΚΤΤΜΓ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα πρόσβαση σε 3-4 σώματα και ισάριθμα μπράτσα από Warmoth (για να πειραματιστώ) θα έφτιαχνα μόνος μου καλύτερη.

 

δεν χρειαζεται καν να πειραματιστεις,παραγγειλε απλα απο αυτους (η απο Musikraft,USCG etc) ενα ωραιο και ΠΑΧΥ μπρατσο και ενα παναλαφρο σωμα,Lollar ή SD Antiquity μαγνητες και κοτσαρε πανω και hardware της προκοπης και να με...φτυσεις... ;D αν η κιθαρα δεν μαμει και δεν δερνει...τωρα αν θες και χλιδες...ριξε της και ενα nitro finish για να εχεις να λες.... ;D

 

Και έχω ταλέντο μπαμπουίνου στην συναρμολόγηση.

 

ενταξει το υπολοιπο 50% ειναι το set up & η συναρμολογηση αλλα αυτα οποιοσδηποτε μαστορας της προκοπης με ενα 200αρι στα κανει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σε ρωτήσω με τη σειρά μου, πέρα από το κόστος των υλικών, πόσο κοστολογείς την προσωπική εργασία που κάνεις (συμπεριλαμβανομένου και του ψαξίματος, και λοιπών διαδικαστικών). Και, αν έπρεπε να πουλήσεις τέτοιες κιθάρες για να ζεις, πόσο θα τις κοστολογούσες;

Tόσο όσο και αυτοί...

 

Θεωρούσα ότι έχει λήξει το θέμα με τους ακριβούς/μπουτικάδες κατασκευαστές.

Μα δεν αμφιβητεί κανείς και περισσότερο εγώ που θαυμάζω τους συγκεκριμένους "χειρονάκτες". Απλά το συγκεκριμένο θέμα μας είναι άλλο...και η απάντησή μου, αυτή

Eπειδή, ίσως, η λέξη επένδυση ηχεί διαφορετικά στον καθένα, να ξεκαθαρίσω ότι κατά την άποψή μου, μία Metheny-Manzer είναι επένδυση για τον καθένα (ακόμα και για ένα μη μουσικό) αλλά μία (ας πούμε) JOHN CARRUTHERS είναι επένδυση μόνο για ένα μουσικό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου