Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση midi μεταξύ korg m-50 kai Roland gw- 8..!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κ πάλι θέλω να κάνω το εξής πράγμα: την ώρα που θα παίζω με κάποιο ρυθμό από το rοlαnd να μπορώ να το σύγχρονίσω με κόποιο μοτίβο που θα εχω φτιάξει στο Sequencer Του m-50.. είναι εφικτό κάτι τέτοιο με τα midi που διαθέτουν τα 2 αυτα συνθεσάιζερ.. ευχαριστώ προκαταβολικά..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ πάλι θέλω να κάνω το εξής πράγμα: την ώρα που θα παίζω με κάποιο ρυθμό από το rοlαnd να μπορώ να το σύγχρονίσω με κόποιο μοτίβο που θα εχω φτιάξει στο Sequencer Του m-50.. είναι εφικτό κάτι τέτοιο με τα midi που διαθέτουν τα 2 αυτα συνθεσάιζερ.. ευχαριστώ προκαταβολικά..!

 

 

καλησπερα.

βασικα ενα sequencer θα παιξει ? εκτος αν φτιαξεις καποιο δικο σου combi sto m50 και το συνδιασεις στα δικα σου γουστα.δεν εχω κανει ποτε κατι τετιο που λες αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να γινει επεμβαινοντας το combi σε sequencer η το  ενα secuencer στο αλλο με midi, μονο αυτοσχεδιασμος πιστευω με συνχρονισμο δικο σου αν σε καταλαβα και καλα το τι θες ακριβως να κανεις.

ας μας πουνε και αλλα παιδια εδω στο θεμα που αναρτισες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα κ πάλι θέλω να κάνω το εξής πράγμα: την ώρα που θα παίζω με κάποιο ρυθμό από το rοlαnd να μπορώ να το σύγχρονίσω με κόποιο μοτίβο που θα εχω φτιάξει στο Sequencer Του m-50.. είναι εφικτό κάτι τέτοιο με τα midi που διαθέτουν τα 2 αυτα συνθεσάιζερ.. ευχαριστώ προκαταβολικά..!

Θα πρέπει το Roland να είναι master καί το Korg slave όσον αφορά το midi clock (συγχρονισμός). Συνδέεις Midi out από το Roland, Midi in στο Korg.

Ρυθμίζεις το Roland να στέλνει μόνο Midi Clock, όλα τα υπόλοιπα να είναι Transmit OFF ή ρυθμίζεις στο Korg να μην λαμβάνει άλλες πληροφορίες Midi εκτός από clock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μανώλη για άλλη μια φορά με φώτισες! αυτό ακριβώς ήθελα να κάνω .! οπότε λογικα ότι βάλω να παίξει στο κοrg θα σύγχρονιζεται χρονικα τουλάχιστον με το rοlαnd.. ευχαριστώ κ πάλι θα ανεβάσω νεότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει το Roland να είναι master καί το Korg slave όσον αφορά το midi clock (συγχρονισμός). Συνδέεις Midi out από το Roland, Midi in στο Korg.

Ρυθμίζεις το Roland να στέλνει μόνο Midi Clock, όλα τα υπόλοιπα να είναι Transmit OFF ή ρυθμίζεις στο Korg να μην λαμβάνει άλλες πληροφορίες Midi εκτός από clock.

 

οσο ζεις μαθαινεις ευχαριστουμε Κ.Χναρακη  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας κ πάλι! μπορώ να πω πως αυτό που είχα στο μυαλό το κατάφερα με λίγο πειραματισμό βέβαια..! Πρέπει να απενεργοποίησεις κ κανάλια στο slave για να μην παίρνεις κ έξτρα πληροφορίες παρά μόνο εκείνες που θες εγώ ήθελα μόνο να σύγχρονιζεται το τέμπο του slave με τον mαster..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας κ πάλι! μπορώ να πω πως αυτό που είχα στο μυαλό το κατάφερα με λίγο πειραματισμό βέβαια..! Πρέπει να απενεργοποίησεις κ κανάλια στο slave για να μην παίρνεις κ έξτρα πληροφορίες παρά μόνο εκείνες που θες εγώ ήθελα μόνο να σύγχρονιζεται το τέμπο του slave με τον mαster..

 

καλησπερα φιλε Μαριε μπορεις να μου πεις σε ποιες λειτουργιες του m50 εχεις επεμβει μιας και θελω να το δοκιμασω στο roland mc 307(groovybox).

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στο glοbαl mοde του kοrg πατάς ρage κ πας στις ρυθμίσεις των midi κ ορίζεις το clοck στο externαl, βαλε κάτι να παίζει στο rοlαnd να παίζει κ μηδενισε την ένταση. αν δεν ακούγεται τίποτα είσαι κομπλέ αν όμως από την άλλη ακούγεται κάτι σαν χαβρα πρέπει να πειράξεις το midi chαnel κ το drυm chαnel ώστε να δεις ποιο κανάλι θα υπάρχει ησυχία.. Το ίδιο θα πρέπει να τσεκαρεις κ στο seqυencer η στο cοmbi αναλόγως τι θα χρησιμοποιήσεις.. εγώ να καταλάβεις πχ εχω ηχογραφήσει στο seqυencer μια νότα κ εχω ορίσει στο timbre 1 internαl κ τα υπόλοιπα τα εχω κάνει οff..    Η συνδεσμολογία είναι κ κάποια αλλά βήματα είναι όπως αυτα που είπε ο Κ. Χναρακης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στο glοbαl mοde του kοrg πατάς ρage κ πας στις ρυθμίσεις των midi κ ορίζεις το clοck στο externαl, βαλε κάτι να παίζει στο rοlαnd να παίζει κ μηδενισε την ένταση. αν δεν ακούγεται τίποτα είσαι κομπλέ αν όμως από την άλλη ακούγεται κάτι σαν χαβρα πρέπει να πειράξεις το midi chαnel κ το drυm chαnel ώστε να δεις ποιο κανάλι θα υπάρχει ησυχία.. Το ίδιο θα πρέπει να τσεκαρεις κ στο seqυencer η στο cοmbi αναλόγως τι θα χρησιμοποιήσεις.. εγώ να καταλάβεις πχ εχω ηχογραφήσει στο seqυencer μια νότα κ εχω ορίσει στο timbre 1 internαl κ τα υπόλοιπα τα εχω κάνει οff..    Η συνδεσμολογία είναι κ κάποια αλλά βήματα είναι όπως αυτα που είπε ο Κ. Χναρακης

 

σε ευχαριστω Μαριε θα πειραματιστω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν στο glοbαl mοde του kοrg πατάς ρage κ πας στις ρυθμίσεις των midi κ ορίζεις το clοck στο externαl, βαλε κάτι να παίζει στο rοlαnd να παίζει κ μηδενισε την ένταση. αν δεν ακούγεται τίποτα είσαι κομπλέ αν όμως από την άλλη ακούγεται κάτι σαν χαβρα πρέπει να πειράξεις το midi chαnel κ το drυm chαnel ώστε να δεις ποιο κανάλι θα υπάρχει ησυχία.. Το ίδιο θα πρέπει να τσεκαρεις κ στο seqυencer η στο cοmbi αναλόγως τι θα χρησιμοποιήσεις.. εγώ να καταλάβεις πχ εχω ηχογραφήσει στο seqυencer μια νότα κ εχω ορίσει στο timbre 1 internαl κ τα υπόλοιπα τα εχω κάνει οff..    Η συνδεσμολογία είναι κ κάποια αλλά βήματα είναι όπως αυτα που είπε ο Κ. Χναρακης

Το αποτέλεσμα, ηχητικά, είναι το ίδιο. Όμως δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος. Ο σωστός τρόπος είναι να κλείσεις το midi κανάλι. Ο λόγος είναι ότι, με τον τρόπο που αναφέρεις πιό πάνω, η γεννήτρια εξακολουθεί να λειτουργεί με αποτέλεσμα να "τρώει" πολυφωνία. Αυτό είναι κάτι που θα το βρεις μπροστά σου σε περίπτωση κάποιου πιό προχωρημένου setup.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου