Προς το περιεχόμενο

Κακοβουλος αγοραστης κατηγορια των αγγελιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

ηθελα να ενημερωσω οσους χρησιμοποιουν το section με τις αγγελιες οτι επεσε στην αντιληψη μου οτι υπαρχει ενας υποπτος "αγοραστης"

 

Ο συγκεκριμενος επικοινωνει ως γυναικα και ρωταει αν υπαρχει το αντικειμενο προς πωληση καθως και ποσα τεμαχια υπαρχουν (πολυ περιεργο καθως εμενα με ρωτησε ποσα τεμαχια εχω για μια καρτα ηχου που στοιχιζει καινουρια 1200 ευρω). Δεν μιλαει ελληνικα, μονο αγγλικα και οταν ερθεις σε επαφη μαζι του σου λεει οτι θελει το αντικειμενο προς πωληση για την κορη της που ειναι σε ανθρωπιστικη αποστολη στη Νιγηρια και οτι θα σου δωσει περισσοτερα χρηματα απ'οτι ζητας στην αγγελια.

 

Φυσικα δεν σταματαει εκει και αργοτερα σου ζηταει να αποκαλυψεις αριθμο λογαριασμου και διαφορα προσωπικα δεδομενα.

 

Μου εχει στειλει 2 φορες προσωπικα για διαφορετικες αγγελιες αλλα σημερα πηγε να την πατησει κι ενας φιλος μου που του εστειλε ακριβως τα ιδια πραγματα.

 

Παρακαλω οποιος ειναι υπευθυνος να επιληφθει, εχω στη διαθεση του το email του υποπτου χρηστη. Οποιος ειναι υποψιασμενος δεν διατρεχει κινδυνο αλλα μπορει καποιος να καταληξει θυμα.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείς άλλος ένας...  ;D

Υπάρχουν πολλά θέματα στο forum  για την απάτη από την Νιγηρία και φυσικά το «Κυκλοφορουν απατεώνες στο διαδίκτυο» μόλις μπούμε στις αγγελίες...

 

Τα μάτια μας ανοικτά...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς άλλος ένας...  ;D

Υπάρχουν πολλά θέματα στο forum  για την απάτη από την Νιγηρία και φυσικά το «Κυκλοφορουν απατεώνες στο διαδίκτυο» μόλις μπούμε στις αγγελίες...

 

Τα μάτια μας ανοικτά...

 

Δε διαφωνω, απλα ειναι πολυ προσφατο (μολις σημερα συνεβη σε ατομο που γνωριζω) ενω σε εμενα ειχε στειλει 2 μηνες πριν πρωτη φορα. Με το ιδιο email. Αρα ο τυπος αλωνιζει και δεν εχει ενοχληθει ποτε. Δε θα ηταν φρονιμο να μπει σε μια black list η κατι τετοιο? Οταν καποιος εχει μια πληροφορια καλυτερο ειναι να την περναει και στους αλλους. Ο συγκεκριμενος μπορει να απομονωθει γιατι εχει κανει το λαθος και χρησιμοποιει το ιδιο email ολες τις φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εξ όσων γνωρίζω δεν μπορεί το forum να κάνει κάτι τέτοιο (black list). Οπότε θα ξαναπώ, το νου σας και μην παρασύρεστε από τους «χουβαρντάδες» αγοραστές που πληρώνουν όσο- όσο- από την Νιγηρία ή αλλού.

 

Και κυρίως δεν δίνετε «κρίσιμα» στοιχεία...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να κατανοήσεις είναι οτί αυτός "ο ύποπτος αγοραστής" δεν είναι ένα παλικαράκι που δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει,οπότε και αποφασίζει να σου στείλει ένα mail,μήπως και καταφέρει να σε "τουμπάρει",αλλά ακόμα ένας τομέας του οργανωμένου εγκλήματος.Φαντάσου σε ένα χώρο 30-40 άτομα να σχολούνται με αυτή τη "δουλειά".Αλλάζουν διαρκώς emails,IPs κτλ. κτλ.,οπότε το να λες οτί έχεις το...mail του,δεν έχει καμμία απολύτως σημασία...Το να ζητάς,λοιπόν,από τη διαχείριση να επιληφθεί του θέματος,καταλαβαίνεις οτί είναι εντελώς ουτοπικό.Να είμαστε λίγο ρεαλιστικοί σχετικά με τις απαιτήσεις που έχουμε από την διαχείριση του forum,αυτού καθ΄αυτού.Το καλύτερο -και πλέον αποτελεσματικό- που έχεις να κάνεις,είναι να αγνοείς τέτοιους "ύποπτους αγοραστές"...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως. Δεν χρειαζεται να ασχολεισαι,δεν νομιζω οτι μπορει πια καποιος να "μασησει" σε τετοιες υποπτες κινησεις,υπαρχει η γνωση πλεον.

Και με εμενα επικοινωνησε καποιος αγγλοφωνος για να μου προσφερει κατι που ζηταω σε μια αγγελια και απλα τον αγνοησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να κατανοήσεις είναι οτί αυτός "ο ύποπτος αγοραστής" δεν είναι ένα παλικαράκι που δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει,οπότε και αποφασίζει να σου στείλει ένα mail,μήπως και καταφέρει να σε "τουμπάρει",αλλά ακόμα ένας τομέας του οργανωμένου εγκλήματος.Φαντάσου σε ένα χώρο 30-40 άτομα να σχολούνται με αυτή τη "δουλειά".Αλλάζουν διαρκώς emails,IPs κτλ. κτλ.,οπότε το να λες οτί έχεις το...mail του,δεν έχει καμμία απολύτως σημασία...Το να ζητάς,λοιπόν,από τη διαχείριση να επιληφθεί του θέματος,καταλαβαίνεις οτί είναι εντελώς ουτοπικό.Να είμαστε λίγο ρεαλιστικοί σχετικά με τις απαιτήσεις που έχουμε από την διαχείριση του forum,αυτού καθ΄αυτού.Το καλύτερο -και πλέον αποτελεσματικό- που έχεις να κάνεις,είναι να αγνοείς τέτοιους "ύποπτους αγοραστές"...

 

Φιλε μου ξερω πολυ καλα τι συμβαινει, νομιζω οτι απο το πρωτο ποστ μου φαινεται αν γνωριζω η οχι αυτα που μου λες. Αλλωστε οπως λες κι εσυ τον αγνοησα οταν μου εστειλε το πρωτο email 2 μηνες πριν. Και το ιδιο οταν εστειλε κ το δευτερο. Οταν ομως με παιρνει τηλ γνωστος μου ανθρωπος ενθουσιασμενος  γιατι βρηκε αγοραστη , και διαπιστωνω οτι ειναι ο ιδιος ακριβως με το ιδιο email δεν οφειλω να το αναφερω στο φορουμ? Εχω μια αισθηση οτι ειδατε ολοι το ποστ με εντελως αρνητικη σκοπια. Ναι, εγω και οσοι γραψατε εδω μπορει να γνωριζουμε αλλα υπαρχουν και ανθρωποι που δεν γνωριζουν τις κακοτοπιες του ιντερνετ (βλεπε ανθρωποι 60+ χωρις επαφη με τεχνολογια). Εστω και ενας απο αυτους να δει το ποστ για μενα ειναι επιτυχια. Επισης το email το ανεφερα απλα και μονο επειδη και τις 3 φορες ηταν ιδιο. Εννοειται πως μπορει να ξαναμπει με αλλο email αλλα αυτο σημαινει οτι πρεπει να ανεχομαστε σε καθε αγγελια που βαζουμε να μας spammarei αυτος και να μη λεμε τιποτα?

 

Εννοειται οτι δεν ειναι παλικαρακι... Υπαρχει σαφης σκοπιμοτητα, ο ανθρωπος δουλευει με template...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θες διάβασε 2 από αρκέτα σχετικά θέματα.

 

Προσοχή στους Scammers (απατεώνες) αγοραστές

 

Προσοχή απάτη απο Νιγηρία

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες διάβασε 2 από αρκέτα σχετικά θέματα.

 

Προσοχή στους Scammers (απατεώνες) αγοραστές

 

Προσοχή απάτη απο Νιγηρία

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση yameth. Δεν προκειται για μενα απλα αποφασισα να αρχισω αυτο το τοπικ γιατι πηγε να πεσει θυμα καποιος γνωστος μου και ηθελα να το καταστησω γνωστο και σε οποιονδηποτε αλλο δεν ειναι υποψιασμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου