Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη μπρατσου για fender


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι μέταλο! :P

Ο EG είναι πολύ μερακλής και πιστεύω ότι θα τα βρούμε εύκολα! Template γιατί? Δεν μπορούμε να βρούμε ένα Jazz Bass PDF? Αν και θα είναι λίγο πιο μοντέρνο το σώμα κατά τα άλλα θα είναι Jazz Bass... ???

οχι και τοσο μεταλο οσο φανταζεσαι  ;) ;)

 

θα χρειαστεις καινουργιο template γιατι εστω οτι το περιγραμμα του σωματος ειναι jazz..αυτα που θελεις για τους πλαγιαστους μαγνητες θελουν ξανα μετρημα και εναρμονηση....δλδ οχι μονο θα βαλεις πλαγια τους μαγνητες και θα εισαι οκ αλλα αλλαζουν και οι αρμονικες του οργανου....1 εκατοστο πιο μεσα ή εξω και θα ειναι λαθος...επειτα σου ξαναλεω οτι θα χρειαστεις custom μαγνητες

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οχι και τοσο μεταλο οσο φανταζεσαι  ;) ;)

 

θα χρειαστεις καινουργιο template γιατι εστω οτι το περιγραμμα του σωματος ειναι jazz..αυτα που θελεις για τους πλαγιαστους μαγνητες θελουν ξανα μετρημα και εναρμονηση....δλδ οχι μονο θα βαλεις πλαγια τους μαγνητες και θα εισαι οκ αλλα αλλαζουν και οι αρμονικες του οργανου....1 εκατοστο πιο μεσα ή εξω και θα ειναι λαθος...επειτα σου ξαναλεω οτι θα χρειαστεις custom μαγνητες

Τα υπόλοιπα ΠΜ γιατί έχουμε χαλάσει το θέμα! ;D

Κάτι θα σκεφτώ! Αν και γενικά δεν νομίζω να χαλάσουν πολύ οι αρμονικές έτσι όπως το σκέφτομαι!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μεγαλο ευχαριστω για τον χρονο,την διαθεση και την ορεξη του E.G. να μοιραστει τις γνωσεις του για την κατασκευη του αγαπημενου μας οργανου.πραγματικα ποτε δεν περιμενα οτι σε μια μερα θα ειχα ξεκινηση την κατασκευη της πρωτης μου ταστιερας με την βοηθεια του E.G. και της πραγματικα πολλη φιλικης του διαθεσης.

συντομα θα αναρτηθουν και φωτο.

χιλια ευχαριστω και παλι φιλε για την φιλοξενια και για ολα οσα μου εμαθες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στελιο οταν υπαρχει ορεξη, τιποτα δεν ειναι δυσκολο η ακατορθωτο. Ηθελες να με δεις να κατασκευαζω, αλλα πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος ειναι να ξεκινησεις εσυ την κατασκευη γιαυτο και σε εβαλα να ξεκινησεις το δικο σου μπρατσο. ετσι μαθαινεις τα βηματα που χρειαζονται και αποκτας και εμπειρια στον χειρισμο των εργαλειων. πιστευες ποτε οτι σε μια μερα θα εφτανες το μπρατσο σε αυτο το σημειο? Φιλοι του νοιζ ο Στελιος ξεκινησε με μπρατσο απο μαονι και ταστιερα εβενο. αφου πλανιστηκαν τα ξυλα εκοψε τα ταστα σε κλιμακα 25ιντσων και ανοιξε το καναλι για το truss rod. αφου τοποθετησε το truss rod κολλησε την ταστιερα. το headstock θα γινει τυπου fender (χωρις κλίση) και γιαυτο το πλανισε ωστε να κατεβει. οι φωτογραφιες δειχνουν το Στελιο σε δραση. keep walking Στελιο  :)

και να προσθεσω οτι σε ενα δικο μου μπρατσο ετριψε με ρασπα για να φτιαξει την πισω καμπυλη και τοποθετησε και ταστα.

stelios1.jpg.f1ffd829adf6761a36d6d7d8af1903b0.jpg

stelios2.jpg.e8fcd501c73a17ded8d1c3b6dd1796d7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν γουσταρεις κατι και εχεις και "καλο δασκαλο" (βλεπε ηλια) ολα ειναι δυνατα....ακομα και να κατασκευασεις μεσα σε μια μερα το δικο σου μπρατσο  ;D ;D μπραβο στον Στελιο και μπραβο και στον E.G.

 

 

Υ.Γ. διδυμοι ειστε ? :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. διδυμοι ειστε ?

χαχα, εχεις δικιο απο τις φωτογραφιες φαινομαστε ιδιοι.

χρηστο ξεχασα να σου πω οτι ο στελιος εμαθε μερικα πραγματα επανω στο μπρατσο σου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέρασα κι εγώ μία βόλτα από τον Ηλία... Νομίζω πως η διάθεσή του για αυτό που κάνει και η ευχαρίστηση του να δείχνει αυτό που αγαπάει ίσως κάποια μέρα τον κατατάξει μεταξύ των πιο σημαντικών οργανοποιών στην Ελλάδα αν το κυνηγήσει! Βέβαια ίσως τελικά παραμείνει "ερασιτέχνης" (εραστής της τέχνης) αλλά αυτό είναι επιλογή του!

ΥΓ: Χρήστο το μπρατσάκι φυσάει!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρηστο ξεχασα να σου πω οτι ο στελιος εμαθε μερικα πραγματα επανω στο μπρατσο σου  ;D

αρκει να μην εμαθε ποσο ευκολα σπαει το κελεμπεκι  ;D ;D ;D

Χρήστο το μπρατσάκι φυσάει!

:'( :'( :'( :'( μονο εγω δεν το εχω δει ακομα :-\ :-\ :-\  :D :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν γουσταρεις κατι και εχεις και "καλο δασκαλο" (βλεπε ηλια) ολα ειναι δυνατα....ακομα και να κατασκευασεις μεσα σε μια μερα το δικο σου μπρατσο  ;D ;D μπραβο στον Στελιο και μπραβο και στον E.G.

 

 

 

messalion σε ευχαριστω πολλη και πραγματικα ο Ηλιας ειναι πολλη καλος δασκαλος με πολλη και καλη διαθεση να σου μεταδωσει αυτα που ξερει.

το μπρατσο σου ειναι φοβερο και νομιζω οτι θα ξετρελαθεις.αντε να το δεις και εσυ επιτελους οταν τελειωσει  και να το λιωσεις.(οσο για το κελεμπεκι ειναι μια χαρα)

πλακα στην πλακα ειμαστε ιδιοι στις φωτο Ηλια (α ρε δασκαλε).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου