Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη μπρατσου για fender


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυριο ξεκιναει η βαφη.  αρωστησα ρε γ***το και ειμαι χαλια. πιστευω να μπορεσω να το τελειωσω μεσα στο σαββατοκυριακο.

περαστικα σου - μην το βιάσεις - την αλλη εβδομαδα εχω live ουτως ή αλλως :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σημερα δεν θα σας πω για την συνεχεια του μπρατσου, γιατι ηρθε η ωρα να δεσω την fender squier του φιλου που την χρησιμοποιησα σαν template για την κατασκευη του μπρατσου. αρχικα το μπρατσο ηταν θεοστραβο. ηθελε αρκετα για να ερθει με το truss rod. Αφου λοιπων βιδωσα το μπρατσο στο σωμα, αρχισα να περναω χορδες και ηθελα να δω το action σε μια τετοια φθηνη κιθαρα (αν θυμαμαι καλα γυρω στα 140 ευρω). το action στην μι μπασσα, ηταν πανω απο 2χιλιοστα! χωρις καποιο frett dressing χαμηλωσα το action σε κατι λιγοτερο απο 1 χιλιοστο. και εκει ειδα οτι παρολη την φθηνια με ενα καλο setup το οργανο αλλαξε τελειως. και εχει μηδενικο frett buzz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα δεν θα σας πω για την συνεχεια του μπρατσου, γιατι ηρθε η ωρα να δεσω την fender squier του φιλου που την χρησιμοποιησα σαν template για την κατασκευη του μπρατσου. αρχικα το μπρατσο ηταν θεοστραβο. ηθελε αρκετα για να ερθει με το truss rod. Αφου λοιπων βιδωσα το μπρατσο στο σωμα, αρχισα να περναω χορδες και ηθελα να δω το action σε μια τετοια φθηνη κιθαρα (αν θυμαμαι καλα γυρω στα 140 ευρω). το action στην μι μπασσα, ηταν πανω απο 2χιλιοστα! χωρις καποιο frett dressing χαμηλωσα το action σε κατι λιγοτερο απο 1 χιλιοστο. και εκει ειδα οτι παρολη την φθηνια με ενα καλο setup το οργανο αλλαξε τελειως. και εχει μηδενικο frett buzz!

οπως εχει πει και ο τρισμεγιστος SuperFunk - ΔΕΝ υπαρχει κιθαρα που οσο φτηνη και να ειναι με ενα "ΚΑΛΟ" setup δεν ειναι "αξιοπρεπεστατη  ;)

 

εχουν περασει squier και squier απο τα χερια μου ΟΛΕΣ με ενα καλο σεταπ βγαινανε για live αυτο εχω να δηλωσω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

γεια σου ρε Ηλια και καλη χρονια να εχουμε.

πραγματικα  λαμπει το μπρατσο,κουκλι εγινε.μεγαλο μπραβο μαστορα φοβερη δουλεια.

ελπιζω να τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη οταν βρεις χρονο (και'γω αυτοκινητο ελπιζω συντομα)

η φωτο με τον μπεμπη σου ολα τα λεφτα.

 

καλη χρονια και παλι μπραβο για τη υπεροχη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά Ηλία!

Μπράβο, πολύ ωραία δουλειά!

Μία ερώτηση μόνο, στο 12ο τάστο έχεις μόνο ένα side dot, έτσι το ήθελε ο Χρήστος?

Πάντως από γυαλάδα σκίζει!!!!!

 

...και σ'ευχαριστώ για τα τάστα!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά Ηλία!

Μπράβο, πολύ ωραία δουλειά!

Μία ερώτηση μόνο, στο 12ο τάστο έχεις μόνο ένα side dot, έτσι το ήθελε ο Χρήστος?

Πάντως από γυαλάδα σκίζει!!!!!

λιγη σημασια εχει μιας και δεν εχω θεμα με τα dots απλως στο ματι ειναι το feel - αμα δεν ειχε και καθολου δεν θα με χαλαγε δηλαδις....αλλα η δυναμη της συνηθειας βλεπεις....

 

Ηλια σε Ευχαριστω και Δημοσια για ΟΛΑ (γιατι προσωπικα το εχω κανει ηδη)

το μπρατσο πραγματικα ΣΚΙΖΕΙ και ποσο μαλλον που το ειδα ΧΩΡΙΣ το βερνικι - τωρα το μονο που μενει ειναι να το παρω στα χερια μου και σιγα σιγα να ολοκληρωσω και εγω με την σειρα μου το υπολοιπο δημηουργημα-ανακατασκευη

 

Και παλι Σε Ευχαριστω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου