Προς το περιεχόμενο

Σειρά τοποθέτησης fx chain.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτελους ολοκληρωσα την αγορα ολων το πεταλιων που ηθελα για το μπασο μου (να 'ναι καλα η υποτροφεια απο το ΙΕΚ :) ) και θελω να κατασκευασω μια πεταλιερα. Τα πεταλια ειναι τα εξης:

 

Boss Dynamic Wah

Boss Super Octave

Boss Distortion (DS1)

Boss Bass Chorus

Digitech Digidelay

Tech 21 Sansamp Bassdriver DI Programmable

Behringer FCV100 Volume/Expression

Ibanez LU-10 Tuner

 

Αυτο που με προβλιματιζει ειναι το που θα μπει το volume, το Tech 21 και το Octaver στην ολη διαταξη. Επισης και το tuner ειναι ενα θεμα για το που θα μπει γιατι το volume μου δεν εχει tuner out. Ζητω την βοηθεια σας και τις προτάσεις σας. Αντε να την φτιαξω και να ανεβασω και καμια φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για αρχη θα ελεγα να πεταξεις το behringer γιατι σου μαμαει ολο το σημα και να παρεις ενα ernie ball που εχει και out για tuner.......λιγα λεφτα παραπανω βεβαια αλλα αξιζει τον κοπο 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Μπάσσο)

Ibanez LU-10 Tuner

Boss Dynamic Wah

Boss Super Octave

Boss Distortion (DS1)

Behringer FCV100 Volume/Expression

Boss Bass Chorus

Digitech Digidelay

Tech 21 Sansamp Bassdriver DI Programmable

 

 

Αυτός θα μπορούσε να είναι ένας τρόπος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη θα ελεγα να πεταξεις το behringer γιατι σου μαμαει ολο το σημα και να παρεις ενα ernie ball που εχει και out για tuner.......λιγα λεφτα παραπανω βεβαια αλλα αξιζει τον κοπο 8)

 

Ωχ......μη μου λες τετοια τωρα... μολις προχτες το αγορασα και φυσικα δεν εχω την δυνατοτητα να το πεταξω...ουτε και να αγορασω κατι αλλο τωρα :cry: . Βασικα ena ernie ball ηθελα να αγορασω αλλα ειναι κατα πολυ πιο ακριβα..... Το Behringer το πηρα 40 ευρω. Τα ernie ball εχουν πανω απο 100... ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπως ετσι ειναι τα πραγματα σε οτι αφορα το volume pedal ...ξερω ειναι πικρα αλλα επισης πικρα ειναι να εχεις καλα πεταλια και να χανονται εξετειας του ενος :wink: Καλα μην τρελαθουμαι κι ολλας ,θα παιξει αλλα ........

Αλλη μια πρατηρηση,εχεις το μαματο tech 21 που μονο και μονο αυτο να ειχες φτανει για να βγαλεις πολυ καλο ηχο και απ'οτι βλεπω εχεις και το DS1 που δεν ξερω αν θα χρειαστει ή απλα θα το βαλεις μεσα για να μην αφησεις τιποτα απ'εξω!

 

εγω θα προτεινα...

 

Ibanez LU-10 Tuner

Boss Dynamic Wah

Tech 21 Sansamp Bassdriver DI Programmable

Boss Distortion (DS1)

Boss Super Octave

Behringer FCV100 Volume/Expression

Boss Bass Chorus

Digitech Digidelay

 

αλλα σου ξαναλεω οτι πρεπει να παρεις ενα αλλο volume που να εχει εξοδο για tuner

 

Φιλικα

Zakk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο. Θα κρατησω προς το παρον το Behringer και με την πρωτη ευκαιρια θα το αλλαξω. Οσο για το Tech21 ενω ειναι πραγματικα απιστευτο (ευχαριστω ολους του noizades που μου το πρωτειναν ;) ) και εχει τρομερο ηχο, για καποιο λογο οταν δυναμωνω το gain για να φτιαξω εναν ηχο overdrive 1ον βγαζει ανυποφωρο θορυβο και 2ον εχει απαισιο ηχο, ακουγεται πολυ ψευτικο! πραγματικα πολυ παραξενο... Και επειδη απο τα 'φθηνα' bass overdrives ακουσα (boss, digitech) δεν μου αρεσε κανενα κατεληξα στο DS1 το οποιο το ειχα δοκιμασει παλιοτερα απο ενα φιλο και μου αρεσε παρα πολυ. Βαζοντας ελαχιστο gain (περιπου 1/4 της στροφης) δινει ενα πολυ καλο ηχο και χωρις καθολου θορυβο! Αυτα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον θορυβο τσεκαρε την τροφοδοσια σου......

Για το volume κανε πειραματα και θα δεις μονος σου τι σου κανει καλυτερα

 

Βαλε το volume στην αρχη και παιξε

Βαλε το volume εκει που σου ειπα εγω και ο Angelos

και

Βγαλε τελειος το volume και παιξε

 

πες εντυπωσεις........ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα το Volume στην αρχη και ειναι οκ για αυτο που θελω. Δεν ειχα τωρα τη δυνατοτητα να το δοκιμασω στο σημειο που μου ειπατε γιατι δεν εχω το καταληλο καλωδιο (απο θεμα μακρους). Θα το δοκιμασω καποια αλλη στιγμη που θα παρω καλωδιο. Ετσι κι αλλιως το volume πανω στη πεταλιερα θα μεινει στην ιδια θεση οπως και να το συνδεσω. Λοιπον τοποθετησα τα πεταλια με την σειρα που μου ειπες εκανα τις μετρισεις και παω τωρα να αγορασω τα ξυλα για να αρχισω την κατασκευη :D . Θα επανερθω με νεοτερα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σχόλιο: Είναι πραγματικό overkill το setup που αγόρασες.

 

Ελπίζω να βρείς σύνθεση που να τα χωρέσει... και θά'θελα να την ακούσω.

 

Το Tech21 είναι DI που σημαίνει ότι πάει τελευταίο πριν την κονσόλα / recording device αλλά και σαν overdrive επίσης πριν τα delay, chorus κλπ. Οπότε βρες εσύ την χρήση που θα του κάνεις.

 

Μαλλον μ' αυτό "καθάριζες" από προενισχυτικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου