Προς το περιεχόμενο

Σειρά τοποθέτησης fx chain.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχόλιο: Είναι πραγματικό overkill το setup που αγόρασες.

 

Ελπίζω να βρείς σύνθεση που να τα χωρέσει... και θά'θελα να την ακούσω.

 

Το Tech21 είναι DI που σημαίνει ότι πάει τελευταίο πριν την κονσόλα / recording device αλλά και σαν overdrive επίσης πριν τα delay' date=' chorus κλπ. Οπότε βρες εσύ την χρήση που θα του κάνεις.

 

Μαλλον μ' αυτό "καθάριζες" από προενισχυτικά.[/quote']

+1 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

A μια αλλη ερωτηση. γιατι να βαλω το volume σε αυτο το σημειο? Τι διαφορα θα εχει αν το βαλω στην αρχη της αλυσιδας (μετα το tuner)?

 

Όταν το έχεις μετά από την παραμόρφωση,μπορείς να ελέγχεις την ένταση του ήχου σου χωρίς να χάνεις σε gain.Πρώτο το volume εξασθενεί το σήμα της κιθάρας σου ενώ μετά την παραμόρφωση είναι τόσο δυνατό το σήμα που δεν εξασθενεί από πλευράς δυναμικών αλλά περισσότερο από ένταση.

 

η σειρά που θα πρότεινα είναι:

 

Volume

Boss Dynamic Wah

Boss Distortion (DS1)

Boss Super Octave

Boss Bass Chorus

Digitech Digidelay

Tech 21 Sansamp Bassdriver DI Programmable

 

To Οctave γιατί λέτε να μπει πριν το DS1??

Έτσι κι αλλιώς δίνει από μόνο του κι άλλες αρμονικές.Αν αυτές τις boostάρει κι άλλο με το DS1 μετά θα βγεί πολύ σκληρό το εφφέ και φαντάζομαι θα κάνει πολύ βαβούρα.Ενώ με τον τρόπο που προτείνω νομίζω θα είναι πιο διακριτική η παρουσία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SansAmp πρέπει να πάει στο τέλος γιατί είναι και DI και θα σου δώσει balanced έξοδο για την κονσόλα ή το μονιτορ. Αν βγάζει θόρυβο, είτε παίρνει πολύ δυνατό σήμα απο το προηγούμενο πετάλι ή έχει προβλημα τροφοδοσίας (μπαταρία ή δεν φτάνουν τα amper του τροφοδοτικού σου για όλα)

 

Το Volume πάει πρίν τα ψηφιακά εφέ για να μην κόβει τις ουρές απο τα delay και chorus. Επίσης μια και το συγκεκριμένο πετάλι είναι και expression pedal είναι πολύ πιθανό να είναι low impedance, αρα παίζει καλλίτερα μετά απο ένα τουλάχιστον πεταλάκι και ισχύει και αυτό που ήδη ειπώθηκε για το gain. Για την αρχή της αλυσίδας έχεις έτσι κι αλλοιώς το volume του μπάσσου για να διαχειριστείς το gain. Αυτό βεβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το βάλεις και στην αρχή αν σε βολεύει. Δεν είναι πάντως σίγουρο ότι το συγκεκριμένο πετάλι θα σου χαλάει το σήμα, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Το Octave καλό είναι να παιρνει όσο πιο καθαρό σήμα γίνεται για να κάνει καλλίτερο sampling, αρα γενικά βολεύει στην αρχή ενω το distrortion προσθέτει αρμονικές σε ότι του έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το volume πετάλι σου κι εγώ πιστεύω ότι (λογικά) σου καταστρέφει το σήμα...

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ παλιότερα με ένα volume της Boss...

Κατέληξα ότι κάποια στιγμή θα κάνω δώρο στον εαυτό μου το Ernie Ball. Μια φορά τα δίνεις αυτά τα λεφτά ;)

 

Όσον αφορά την κατασκευή της πεταλιέρας, δες αυτή που έφτιαξα πρόσφατα εγώ εδώ μπας και πάρεις καμιά ιδέα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον να μην ανοιξω καινουριο ποστ με το ιδιο θεμα...θα θεσω και εγω τα δεδομενα μου για γνωμες και νομιζω οτι ειναι στην ευχερεια των modulators να κανουν edit :wink:

 

ιδου λοιπον τα πεταλακια μου.

bb2 - sansamp gt2 - eq fish&chips - ce5 chorus ensemble - digidelay - ns2 noise suppressor - ernieball vp jr.

 

1)γνωμες για συνδεση?

2)προτεινετε το loop του ns2 η σε σειρα κανονικα?

3)σκεφτομαι να αλλαξω το ce5 με το multichorus.τι λετε?το χει κανεις?

4)εχω και το metalmaster/digitech.που να το βαλω?( :lol: :lol: μη γελας antouan :lol: :lol: )

5)γιατι ολα αυτα ακουγονται πολυ καλυτερα σε εναν τρανζιστορατο ενισχυτη παρα στον boogie μου???>........ :cry: :cry: :cry: :cry:

:wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5)γιατι ολα αυτα ακουγονται πολυ καλυτερα σε εναν τρανζιστορατο ενισχυτη παρα στον boogie μου???>........ :cry: :cry: :cry: :cry:

:wink:

 

αυτο ειναι οντως περιεργο..και το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις βρει εσυ πως να ρυθμισεις σωστα τα EQ απο ολα τα πεταλια σου,τον ενισχυτη σου και πως ολα αυτα συνεργαζονται με την κιθαρα σου...

δεν μπορω να πιστεψω οτι παιρνει ΤΟΣΟ πολυ χαλια τα πεταλια ο boogie...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ολα αυτα ακουγονται πολυ καλυτερα σε εναν τρανζιστορατο ενισχυτη παρα στον boogie μου???

 

Για δοκίμασε χωρίς το sansamp αν θα έχεις καλλίτερο αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ολα αυτα ακουγονται πολυ καλυτερα σε εναν τρανζιστορατο ενισχυτη παρα στον boogie μου???

 

Για δοκίμασε χωρίς το sansamp αν θα έχεις καλλίτερο αποτέλεσμα

 

ωπ πολυ σωστο :wink: δοκιμασε το και αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου