Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - The spirit carries on


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα διαφωνησω καθοτι στα λαιβ εχει τρομερες εκφρασεις  ;) στους δισκους....meahh!!  ;D

Καλα κ εγω εχω ωραιες φρασεις αλλα αυτο δεν με κανει σολιστα... ;D

 

Αυτο που με χαλαει στον Petrucci ειναι το οτι συνεχεια ακουω ενα ανεβοκατεβασμα...δεν στεκεται σε μια νοτα σχεδον ποτε και παντα οπου εχει χορο θα τρεξει...

κλασσικο παραδειγμα αυτο...

το κατεστρεψε

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα κ εγω εχω ωραιες φρασεις αλλα αυτο δεν με κανει σολιστα... ;D

 

Αυτο που με χαλαει στον Petrucci ειναι το οτι συνεχεια ακουω ενα ανεβοκατεβασμα...δεν στεκεται σε μια νοτα σχεδον ποτε και παντα οπου εχει χορο θα τρεξει...

κλασσικο παραδειγμα αυτο...

το κατεστρεψε

 

 

χαχαχαχαχαχ ακριβως ..και εγω τρελαινομαι με αυτα τα χαζοκατεβασματα -ανεβασματα που κανει οπως στο 2.50 -2.53 στο hey you....

 

αλλα και εδω που πραγματικα κατεστρεψε ενα ομορφο κομματι

 

 

5.31 και μετα....και διαβαζω απο κατω σχολια οπως ''GOD is playing the guitar'' και πεφτω τ'ανασκελα 3 εβδομαδες με αναρρωτικη.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ρε παιδια το καταστρεφει ? δλδ αμα εσυ ή ο οποιοσδηποτε κανει ενα cover δεν θα βαλει δικα του στοιχεια μεσα ? θα πρεπει να το παιξει ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ειναι στον δισκο ? μα αυτο το λογο εχει το cover και οι διαφορετικες εκτελεσεις τραγουδιων απο αλλους.....στο να βαλεις δικα σου στοιχεια μεσα για να το κανεις να ξεχωριζει απο το original.....

 

και στα 2 βιντεο που παραθεσατε αυτο ακριβως κανει ο ανθρωπος.....βαζει δικα του πραματα στα κομματια.....αλλιως τι νοημα εχει ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ρε παιδια το καταστρεφει ? δλδ αμα εσυ ή ο οποιοσδηποτε κανει ενα cover δεν θα βαλει δικα του στοιχεια μεσα ? θα πρεπει να το παιξει ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ειναι στον δισκο ? μα αυτο το λογο εχει το cover και οι διαφορετικες εκτελεσεις τραγουδιων απο αλλους.....στο να βαλεις δικα σου στοιχεια μεσα για να το κανεις να ξεχωριζει απο το original.....

 

και στα 2 βιντεο που παραθεσατε αυτο ακριβως κανει ο ανθρωπος.....βαζει δικα του πραματα στα κομματια.....αλλιως τι νοημα εχει ?

 

 

Μα το hey you ειναι ενας θρυνος...γιατι να τρεξει η κιθαρα?και με το να τρεχει ετσι δειχνει οτι δεν σεβεται ετσι την αρμονια του κομματιου...καταντα ανουσιος...ok ειναι τρομερος τεχνιτης αλλα η τεχνικη δεν παυει να ειναι ενα εργαλειο εκφρασης και οχι αυτοσκοπος...

 

Ενα παραδειγμα κατασταλαγμενου μουσικου με απιστευτη τεχνικη αλλα και αποψη ειναι αυτο....

 

 

Ολο το κομματι αλλα ειδικα απο το 4:20 και μετα...ο ανθρωπος ζει την αρμονια και παιζει μ αυτην...

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και στα 2 βιντεο που παραθεσατε αυτο ακριβως κανει ο ανθρωπος.....βαζει δικα του πραματα στα κομματια.....αλλιως τι νοημα εχει ?

εγω δεν ακουσα να προσθετει κατι ωραιο παντως.....αντιθετα χαλασε..... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφφφφφφφφφφ.....ευτυχως γιατι νομιζα οτι μονο εγω τον ακουγα ετσι.....

και λεω γιατι δεν διωχνουν τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΠΕΤΡΙΔΗ απο την μπαντα να παρουν αυτον που πραγματικα σπερνει σε αυτο το στυλ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

που ειναι και σοβαρος παιχτης ...αλλα αυτα ειναι δικα μου παιδικα τραυματα ...θα τα λυσω μονος μου.

 

 

Γιατι ο Πετρίδης ΕΊΝΑΙ οι Dream Theater... ;)

 

Όσο για τον Sfogli...μια ματιά στην φαλάκρα του και θα καταλάβεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok αμα το πας ετσι απαντησε μου σε αυτο...γιατι δεν βγηκαν ΟΛΟΙ οι φαν των beetles να γιαουρτωσουν τους perfect circle για την διασκευη που εκαναν στο imagine ? που εκτως οτι εχουν αλλαξει ΑΚΟΡΝΤΑ στο κομματι....πιο dark δεν γινεται

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικο παραδειγμα αυτο...

το κατεστρεψε

Ελα ενταξει μην ειμαστε υπερβολικοι, καλα το πηγε, εμενα πιο πολυ με χαλασε η φωνη του Portnoy και καπακι ηρθε και το "τελειωσε" ο LaBrie (δεν ειναι ολα Metal ρεεεεε....) ;D

 

Αντε μη θυμηθουμε την live εκτελεση του "Perfect Strangers" στο "A Change Of Seasons", τα φωνητικα το ισοπεδωσαν και το εκαναν να ακουγεται σαν ενα ακομα κοινοτυπο Metal τραγουδι. :'(

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok αμα το πας ετσι απαντησε μου σε αυτο...γιατι δεν βγηκαν ΟΛΟΙ οι φαν των beetles να γιαουρτωσουν τους perfect circle για την διασκευη που εκαναν στο imagine ? που εκτως οτι εχουν αλλαξει ΑΚΟΡΝΤΑ στο κομματι....πιο dark δεν γινεται

Αλλο αυτο...εκει μιλαμε για επανεναρμονιση και ουσιαστηκα για ενα νεο κομματι...

ο petrucci οταν περνει φορα ξεχναει να σταματησει..οκ...τρεξε...αλλα τρεξε σε ενα σημειο..οχι ολο το σολο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο αυτο...εκει μιλαμε για επανεναρμονιση και ουσιαστηκα για ενα νεο κομματι...

ο petrucci οταν περνει φορα ξεχναει να σταματησει..οκ...τρεξε...αλλα τρεξε σε ενα σημειο..οχι ολο το σολο...

δεν παυει να ειναι διασκευη

 

μα του petrucci αυτο ειναι το στυλ του - θα τρεξει και θα ανεβοκατεβει 90 φορες την ταστιερα......αμα ηταν να ακουσω το σολο οπως το παιζει ο gilmour θα το εβαζα στο σπιτι μου και θα το ακουγα its as simple as that.....και οι maiden αμα εκαναν διασκευη κομματι των floyd παλι θα εκαναν τα δικα τους και γι'άυτο αξιζει να το ακουσεις απο maiden π.χ. (αμα σου αρεσει φυσικα) :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου