Προς το περιεχόμενο

Χρυσά Τάστα για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσείς είστε τόσο σίγουροι ότι δεν παίζει ρόλο στην ακουστική της κλασσικής κιθάρας και το παίρνεται στο ψιλό?

 

Δεν ξέρω για κλασσική κιθάρα ειλικρινά. Θα επαναλάβω πάντως αυτό που έγραψα μερικά post πιο πάνω:

 

"Αν έπαιζε έστω και 0.5% ρόλο, ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΗΔΗ".

 

Δεν διαθέτω τον νοητικό εξοπλισμό (για να μην αναφέρω, την όρεξη) να το κάνω πιο απλό...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά...το θέμα μου δεν είναι να σας πίσω για κάτι αλλά αν μπορώ να βρω τέτοιο υλικό.

 

Αν θες επιχρυσωμενα ταστα (το επιχρυσωμα με αληθινο χρυσο γινεται) μπορεις να παρεις κοινα ταστα και να τα πας σε ενα εργαστηριο αργυροχρυσοχοιας να σου τα επιχρυσωσουν. Αναλογα με το στρωμα που θα βαλεις πανω θα πληρωσεις και το αναλογο ποσο (δεν ειναι ακριβη διαδικασια παντως).

Αλλα δεν εχει νοημα, σε καποιο χρονικο διαστημα θα φυγει απο πανω και θα μεινει στα πλαγια και θα δειχνει αηδια.

Οσο για κραμα...δεν θα βρεις.

Χρυσο σε κραματα ορειχαλκου (κραμα χαλκου και ψευδαργυρου) βαζανε καποιες εποχες στα χαλκινα ακριβα οργανα, οτι ταχα μου ταχα μου το ευγενες μεταλλο.... κλπ κλπ, αλλα αλλο απο καλυτερο χρωμα (το οποιο σημερα πετυχαινουν με αλλο τροπο) δεν γινονταν τιποτε αλλο.

Το τελευταιο μονο και μονο εγκυκλοπαιδικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς είστε τόσο σίγουροι ότι δεν παίζει ρόλο στην ακουστική της κλασσικής κιθάρας και το παίρνεται στο ψιλό?

Σίγουρα παίζει ρόλο, γι αυτό το αγοράζουν σε ρολό με το μέτρο.... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συζητήσει για αυτο το θέμα με τους καλύτερους κατασκευαστες κλασσικής στην ελλάδα (πολύ πρόσφατα με την κ Παυλο Γυπα), με κατασκευαστές λαικών οργάνων (Φρονιμόπουλος, Σπουρδαλάκης). Κάνεις δεν το διέψευσε, αντίθετα όλοι το επιβεβαίωσαν.Λόγω αυξημένου κόστους φαντάζομαι ότι  δεν θα είναι εύκολα διαθέσιμο και ευρέως εφαρμόσιμο. Το ταστο τουλάχιστον στα ακουστικά όργανα παίζουμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο φίλε marathon όσο και ο καβαλάρης του οργάνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από δάχτυλα, παίξιμο κλπ, θα σου πω και το άλλο.

 

Ξέρεις πότε θα έχει νόημα τόσο ψείρισμα;

 

Άμα αλλάζεις χορδές 2-3 φορές τη μέρα.

 

Μεγάλε, άμα αλλάζεις χορδές κάθε μια ώρα παιξίματος, θα δεχθώ ότι θα... ακούσεις και τον χρυσό στα τάστα. ;D

 

Αν όμως αλλάζεις χορδές μετά το... μήνα, τότε τρως σκ*τά με φράουλες και σε χαλάνε... οι φράουλες  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συζητήσει για αυτο το θέμα με τους καλύτερους κατασκευαστες κλασσικής στην ελλάδα (πολύ πρόσφατα με την κ Παυλο Γυπα), με κατασκευαστές λαικών οργάνων (Φρονιμόπουλος, Σπουρδαλάκης). Κάνεις δεν το διέψευσε, αντίθετα όλοι το επιβεβαίωσαν.Λόγω αυξημένου κόστους φαντάζομαι ότι  δεν θα είναι εύκολα διαθέσιμο και ευρέως εφαρμόσιμο. Το ταστο τουλάχιστον στα ακουστικά όργανα παίζουμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο φίλε marathon όσο και ο καβαλάρης του οργάνου

καλά τα λές...για ακουστικό όργανο ψάχνεις τάστα ή για ηλεκτρικό πάντως?

Το ότι παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο, δεν αποκλείει και το γεγονός ότι το αγοράζουν με το μέτρο. Για ξαναρώτα τους ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω συζητήσει για αυτο το θέμα με τους καλύτερους κατασκευαστες κλασσικής στην ελλάδα (πολύ πρόσφατα με την κ Παυλο Γυπα), με κατασκευαστές λαικών οργάνων (Φρονιμόπουλος, Σπουρδαλάκης). Κάνεις δεν το διέψευσε, αντίθετα όλοι το επιβεβαίωσαν.Λόγω αυξημένου κόστους φαντάζομαι ότι  δεν θα είναι εύκολα διαθέσιμο και ευρέως εφαρμόσιμο. Το ταστο τουλάχιστον στα ακουστικά όργανα παίζουμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο φίλε marathon όσο και ο καβαλάρης του οργάνου

 

Δεν αμφισβητώ τις κατασκευαστικές ικανότητες του Γύπα- του οποίου έχω δει όργανα- αλλά ας το κάνει κάποιος λοιπόν από τους κυρίους που αναφέρεις για να το ακούσουμε...

 

Πάντως φαντάζομαι- και δεν το λέω με ίχνος ειρωνείας- ότι έχεις εξαντλήσει το όργανο (ηχητικά και παικτικά) για να αναζητάς τόσο λεπτομερείς μικρό- βελτιώσεις στον ήχο του...

 

Φυσικά, πάντα μπορείς εσύ ο ίδιος να επικοινωνήσεις πχ με την Dunlop και να τους ζητήσεις να σου κατασκευάσουν τέτοια τάστα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως φαντάζομαι- και δεν το λέω με ίχνος ειρωνείας- ότι έχεις εξαντλήσει το όργανο (ηχητικά και παικτικά) για να αναζητάς τόσο λεπτομερείς μικρό- βελτιώσεις στον ήχο του...

εδω ο τσακ νορις εχει τερματισει το κομπολόι

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ενδιαφέρον μου είναι καθαρά ερευνητικό και ΟΧΙ δεξιοτεχνικό.Επειδή ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την οργανοποία. Τέλος πάντων κακώς απο ότι φαίνεται έθεσα τέτοιο θέμα μιας και βλέπω ότι η αντιμετώπιση μερικών είναι από ειρωνική έως προσβλητική. Παρόλα αυτά ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ενδιαφέρον μου είναι καθαρά ερευνητικό και ΟΧΙ δεξιοτεχνικό.Επειδή ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την οργανοποία.

Όταν έχεις τη γνώμη του (επώνυμου) Γύπα, η (ανώνυμη) δικιά μας περιττεύει. Από τη στιγμή που έχεις βρεί τη λύση ΚΑΙ στον Ed Roman (ο Θεός να σε φυλάει)...να θεωρήσουμε το αίτημά σου λήξαν?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου