Προς το περιεχόμενο

Χρυσά Τάστα για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ασφαλώς και το υλικό των τάστων συμμετέχει στον ήχο. Αυτό το ξέρουμε για παράδειγμα από τα ανοξείδωτα. Η επίδραση είναι απόρροια της σκληρότητας και της πυκνότητας του υλικού.

Από αυτό το δεδομένο μέχρι το "ο χρυσός έχει καταπληκτική ιδιοσυχνότητα" υπάρχει μια απόσταση.

 

Τι σημαίνει δηλαδή ένα υλικό να έχει "καταπληκτική ιδιοσυχνότητα"?

Ποια ιδιοσυχνότητα είναι "καταπληκτική"?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Παιδιά το ενδιαφέρον μου είναι καθαρά ερευνητικό και ΟΧΙ δεξιοτεχνικό.Επειδή ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την οργανοποία.

 

ΟΚ λοιπόν, κατανοητή η τοποθέτηση. Οπότε για μια ακόμη φορά, θα σε παραπέμψω στην πηγή: Στους κατασκευαστές τάστων.

 

Αν δεν το κάνουν αυτοί (κράμα μου να εμπεριέχει χρυσό) δεν το κάνει κανείς στην αγορά...

 

Αλλιώς δύο τινά μπορούν να ισχύσουν: Ή τους τα παραγγέλνεις (εάν και εφόσον μπορούν να κατασκευαστούν) ή θα το κάνεις DUI (πηγαίνοντας σε κάποιο χυτήριο, να σου φτιάξουν το κράμα που θες, το οποίο μετά κάπου θα πρέπει να μετατραπεί σε τάστα).

 

Αν έχεις το χρήμα και την τρέλα, go for it... Διαφορετικά ανακυκλώνουμε μια συζήτηση για ένα υποθετικό «προϊόν» το οποίο δεν υπάρχει...

 

Και ως προς τους αξιοσέβαστους κυρίους οργανοποιούς στους οποίους αναφέρθηκες και αυτοί μίλησαν σε θεωρητικό επίπεδο- άρα αναπόδεικτο.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Driving_under_the_influence

 

Μηπως τελικα ο Marathon φτιαχνει κιθαρες πιωμενος; ;D

οχι ρε εννοει οτι θα το κανει ντουϊ  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγγνώμη για το οφτόπικ αλλά βλέποντας τον τίτλο του θρεντ "Χρύσα Τάστα" μου ήρθε στο μυαλό γνωστή Ελληνίδα αοιδός με όνομα αναλόγων συλλαβών και τονισμού.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγγνώμη για το οφτόπικ αλλά βλέποντας τον τίτλο του θρεντ "Χρύσα Τάστα" μου ήρθε στο μυαλό γνωστή Ελληνίδα αοιδός με όνομα αναλόγων συλλαβών και τονισμού.

 

σασσα μπαστα??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την ιδιοσυχνότητα των ευγενών μετάλλων και αν αυτό παίζει ή όχι ρόλο απλά σας αναφέρω τις χορδές Hannabach (Οι καλύτερες χορδές κλασσικής που υπάρχουν) όπου η περιέλιξη τους είναι από 24k χρυσό (χρησιμοποιούνται συνήθως σε

 

Αλλά ακόμα και στα πνευστά όπου τα καλύτερα φλάουτα φτιάχνονται από πλατίνα και ασήμι.

 

Δεν ζήτησα την γνώμη σας όσον αφορά τα τάστα με κράμα χρυσού αλλά τις γνώσεις σας όσον αφορά που θα μπορούσα να βρω κάτι τέτοιο.

Απλά θα σας συμβούλευα με όλη την καλή διάθεση να είστε γενικότερα σαν φόρουμ-συνομιλητές λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι ειδικά σε θέματα κατασκευής , υπάρχουν άνθρωποι που το "ψάχνουν" πολύ περισσότερο.

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

 

υ.γ. Θερμή παράκληση αν θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει τον τονισμό στο τίτλο του θέματος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Αλχημιστή, αντιλαμβάνομαι ότι κάποιες απόψεις που διάβασες δεν σου άρεσαν. Σεβαστό, ίσως και αναμενόμενο.

 

Εντούτοις, η αρχική σου ερώτηση είναι κάπως μετέωρη. Δεν ανέφερες για ποιό σκοπό κάνεις την ερώτηση, σε ποιά όργανα αναφέρεσαι και τα σχετικά.

Αν από την αρχή είχες διατυπώσει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια το ερώτημα, πιθανότατα θα είχες πάρεις και περισσότερες απαντήσεις που να βοηθούν την αναζήτησή σου.

 

Έχε το υπόψιν για το μέλλον σε παρακαλώ, thank you!

 

Υ.Γ. Σου έφτιαξα και τον τίτλο. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ή θα το κάνεις DUI

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μου αφιερώνω το «σουρωμένος θα έρθω πάλι...»  ;D

 

Και πάω ευθύς αμέσως στον Μάραθον για... τάστα  ;D

 

@Αλχημιστή. Σαφέστατα θα πρέπει να είμαστε ανοιχτόμυαλοι. Και οι περισσότεροι εδώ μέσα το «ψάχνουμε» περισσότερο. Με μαγνήτες, με ξύλα, με nut και με τα πάντα όλα... Και το έχουμε «χρυσοπληρώσει»...  ;)

 

Αλλά τα ψαξίματα μας γίνονται με λίγο ως πολύ απτά πράγματα. Ακόμα και μια custom μόντα σε ένα όργανο είναι κάτι ρεαλιστικό. Κάποιος το έκανε, το δοκίμασε και αν μάλιστα ήταν και επιτυχημένο το μεταλαμπάδευσε και σε άλλους...

 

Εδώ θέτεις ένα θέμα σε υποθετική βάση... Δεν μπορεί να γίνει συζήτηση γιατί δεν υπάρχει αντικείμενο. Μακάρι να είσαι ο πρώτος που θα το κάνει και να το μεταλαμπαδεύσει στους υπόλοιπους. Για να το πω πιο απλά, δεν υπάρχουν γνώσεις για αυτό που ρωτάς- κανείς δεν έχει έρθει σε επαφή με αυτό το αντικείμενο. Υπάρχουν γενικότερες- κοινές γνώσεις- πχ ο χρυσός είναι μαλακό μέταλλο, άρα όχι και η καλύτερη επιλογή για τάστα, αλλά δεν υπάρχει καμία ένδειξη για την διαβόητη «ιδιοσυχνότητα» που παραθέτεις.

 

Εάν όντως υπήρχε κάτι τέτοιο κάποιος θα το είχε κάνει- γιατί πάντα υπάρχει ένας διατεθειμένος να το πληρώσει. Αυτό από μόνο του κάτι λέει...

 

Από εκεί και πέρα η όλη υπόθεση μου θυμίζει λίγο τους Hi Fi hi endάδες- δεν θέλω να μπω στα χωράφια τους, απλά τους φέρνω ως παράδειγμα- με τα «χρυσά καλώδια και τα χρυσά ακροφύσια», των χιλιάδων ευρώ το μέτρο.

 

Τους φέρνω ως παράδειγμα γιατί κάποιοι έχουν δαπανήσει περιουσίες σε ανάλογο εξοπλισμό. Αν λοιπόν έβγαινε ένας Χ κατασκευαστής τάστων και έλεγε, «έφτιαξα τα απόλυτα τάστα με κράμα πχ ψευδαργύρου, νικελίου και ΧΡΥΣΟΥ, που παράγουν την ειδική συχνότητα Ψ- βάζω στοίχημα ότι αρκετοί θα αγόραζαν... Το έχω δει να γίνεται με διάφορες μπούρδες...

 

Και μην ξεχνάς ότι όλοι- λιγότερο ή περισσότερο- είμαστε «αρρωστάκια»/ υποψήφιοι πελάτες για όλα αυτά τα απίστευτα που ακούμε από καιρού εις καιρόν...

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μου αφιερώνω το «σουρωμένος θα έρθω πάλι...»  ;D

 

Και πάω ευθύς αμέσως στον Μάραθον για... τάστα  ;D

 

@Αλχημιστή. Σαφέστατα θα πρέπει να είμαστε ανοιχτόμυαλοι. Και οι περισσότεροι εδώ μέσα το «ψάχνουμε» περισσότερο. Με μαγνήτες, με ξύλα, με nut και με τα πάντα όλα... Και το έχουμε «χρυσοπληρώσει»...  ;)

 

Αλλά τα ψαξίματα μας γίνονται με λίγο ως πολύ απτά πράγματα. Ακόμα και μια custom μόντα σε ένα όργανο είναι κάτι ρεαλιστικό. Κάποιος το έκανε, το δοκίμασε και αν μάλιστα ήταν και επιτυχημένο το μεταλαμπάδευσε και σε άλλους...

 

Εδώ θέτεις ένα θέμα σε υποθετική βάση... Δεν μπορεί να γίνει συζήτηση γιατί δεν υπάρχει αντικείμενο. Μακάρι να είσαι ο πρώτος που θα το κάνει και να το μεταλαμπαδεύσει στους υπόλοιπους. Για να το πω πιο απλά, δεν υπάρχουν γνώσεις για αυτό που ρωτάς- κανείς δεν έχει έρθει σε επαφή με αυτό το αντικείμενο. Υπάρχουν γενικότερες- κοινές γνώσεις- πχ ο χρυσός είναι μαλακό μέταλλο, άρα όχι και η καλύτερη επιλογή για τάστα, αλλά δεν υπάρχει καμία ένδειξη για την διαβόητη «ιδιοσυχνότητα» που παραθέτεις.

 

Εάν όντως υπήρχε κάτι τέτοιο κάποιος θα το είχε κάνει- γιατί πάντα υπάρχει ένας διατεθειμένος να το πληρώσει. Αυτό από μόνο του κάτι λέει...

 

Από εκεί και πέρα η όλη υπόθεση μου θυμίζει λίγο τους Hi Fi hi endάδες- δεν θέλω να μπω στα χωράφια τους, απλά τους φέρνω ως παράδειγμα- με τα «χρυσά καλώδια και τα χρυσά ακροφύσια», των χιλιάδων ευρώ το μέτρο.

 

Τους φέρνω ως παράδειγμα γιατί κάποιοι έχουν δαπανήσει περιουσίες σε ανάλογο εξοπλισμό. Αν λοιπόν έβγαινε ένας Χ κατασκευαστής τάστων και έλεγε, «έφτιαξα τα απόλυτα τάστα με κράμα πχ ψευδαργύρου, νικελίου και ΧΡΥΣΟΥ, που παράγουν την ειδική συχνότητα Ψ- βάζω στοίχημα ότι αρκετοί θα αγόραζαν... Το έχω δει να γίνεται με διάφορες μπούρδες...

 

Και μην ξεχνάς ότι όλοι- λιγότερο ή περισσότερο- είμαστε «αρρωστάκια»/ υποψήφιοι πελάτες για όλα αυτά τα απίστευτα που ακούμε από καιρού εις καιρόν...

 

 

 

Σε ολα αυτα τα θεματα ξερεις η λυση ειναι απλη....blind test και συγκριση.....μονο αν ακους διαφορες χωρις να βλεπεις τοτε αξιζει να ασχοληθεις....και ακομα και στην περιπτωση του φιλου που μαλλον δεν υπαρχει συγκρισιμο αντικειμενο...blind test με....twist...να του δωσεις δηλαδη δυο δειγματα και τα δυο με το ιδιο υλικο αλλα να του πεις οτι το ενα ειναι με το υλικο που θελει..και το αλλο πχ με νικελο....ποσο στοιχημα πας οτι θα ακουσει εκπληκτικες ιδιοσυχνοτητες στο....πρωτο.Psychology one on one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου