Προς το περιεχόμενο

lynx two-a χωρις αναλογη κονσολα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα.εαν παρω την lynx two-a(4 I/O)σε αντικατασταση της emu 1820m που εχω,

θα μπορω να την χρησιμοποιησω χωρις κονσολα?

εχω τον avalon737 και ηχεια mackie mr5.εχω και ενα μιξερ behringer με 8 καναλια (4mic),και προενισχυτη ακουστικων.

 

το μιξερ behringer το χρησιμοποιω μονο για να στελνω απο την καρτα ηχου στα ηχεια.

 

ηχογραφω 3 το πολυ καναλια μαζι,αλλα το ενα θα μεινει(αυτο απο τον avalon).

 

Αναρωτιεμαι:

 

θα κανω καλυτερη δουλεια γενικως με αυτα που ειπα?(αγοραζοντας την lynx two-a)

ή θα πρεπει να εχω καλο μιξερ.(απο το behringer δεν περναει κατι που θα μεινει)

 

θα ηθελα να μου πειτε πιθανες συνδεσεις χωρις να παρω αλλο μιξερ(θελω να παρω καλυτερα ηχεια).

Υ/Γ Λεω για την  lynx two-a και οχι π.χ.για την fireface 400 επειδη η πρωτη εχει καλυτερους μετατροπεις.

 

ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μιξερ behringer το χρησιμοποιω μονο για να στελνω απο την καρτα ηχου στα ηχεια.

 

Μέγα λάθος κατα τη γνώμη μου. Το σωστό Monitoring είναι το σημαντικότερο πράγμα στη διαδικασία της μίξης.

Γιατί να μειώσεις την ποιότητα του σηματος που πάει στα ηχεία σου περνώντας το από το behringer?

Κατευθείαν καλώδιο στις εξόδους της κάρτας ήχου σου και μετά αυξομειώνεις την ένταση από το software mixer της κάρτας. Το behringer στη θέση σου δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου , η αν δεν είχα κάρτα ήχου με προενίσχυτη ακουστικών θα το χρησιμοποιούσα μόνο σαν προενίσχυτη ακουστικών για tracking.

 

Αναρωτιεμαι:

 

θα κανω καλυτερη δουλεια γενικως με αυτα που ειπα?(αγοραζοντας την lynx two-a)

 

Αυτό είναι σχετικό , αν καταλάβεις μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου σου με την αλλάγη κάρτας ήχου θα είναι ένα χρήσιμο upgrade στον εξοπλισμό σου. Αν οχι... τότε θα είσαι στα ίδια.

 

ή θα πρεπει να εχω καλο μιξερ.(απο το behringer δεν περναει κατι που θα μεινει)

 

Η κονσόλα δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται για τη δουλειά που θες να κάνεις.

Καλύτερη ή χειρότερη εγώ θα την άφηνα στο ράφι.

Άπαξ και δουλεύεις με ποιοτικό εξοπλισμό για ηχογράφηση 2-3 tracks τη φορά το καλύτερο που θα είχες να κάνεις είναι να πάρεις εναν ακόμα καλό προενισχυτή αν θές να περνάς περισότερα μικρόφωνα τη φορά και έναν προενισχυτή ακουστικών για tracking.

 

 

To πιο βασικό ερώτημα μου είναι αν ξέρεις τι σου φταίει στο παρόν setup και σε περιορίζει , από αποψη ήχου κτλ ή απλά θες αναβάθμιση με το σκεπτικό ακριβότερο άρα καλύτερο.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου Loki.

 

μια καρτα ηχου με καλυτερους μετατροπεις αρα καλυτερο ηχο, ψαχνω ,(εχω εντοπισει οτι θελω πιο φυσικο ηχο),και καλυτερα ηχεια (εχω τα mackie mr5).

 

ή απλά θες αναβάθμιση με το σκεπτικό ακριβότερο άρα καλύτερο

και αυτο παιζει αλλα πολυ λιγο.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Δούλευα την lynx-c πριν χρόνια και δεν μπορώ να πω πως είναι κάτι το τόσο σπουδαίο από πλευράς ποιότητας. Σίγουρα θα κάνεις αναβάθμιση αλλά νομίζω πως ο ήχος της Lynx είναι πια ξεπερασμένος (με την προϋπόθεση πως δεν έχει κάνει πρόσφατα revision προς το καλύτερο)

 

Σαφή αναβάθμιση θα κάνεις με μια από αυτές τις κάρτες:

 

http://www.thomann.de/gr/steinberg_mr816_x.htm

 

n.gif

 

http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_blackbird.htm

 

n.gif

 

Edit: Τώρα είδα πως ίσως χρειάζεσαι κάρτα με line-ins χωρίς προενίσχυση για να βάζεις τον Avalon. Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν οι παραπάνω κάρτες που σου προτείνω κάνουν αυτό το πράγμα όταν βάζεις καρφί στο Input.

H κάρτα που το κάνει και έχει επίσης άριστους και μοντέρνους converters είναι η M-audio Profire 2626.

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_profire_2626.htm

 

Στα Line-in δεν περνάς από την προενίσχυση αλλά πας κατευθείαν στον ΑD converter.

 

Μία από τις καλύτερες κάρτες που έχουν βγει ποτέ (ανεξαρτήτου τιμής) είναι η Mackie 400f (στο στούντιο δουλεύουμε με 3 τέτοιες).

 

http://www.mackie.com/products/400f/

 

Έχει 4 προενισχυτές Onyx (πολλές φορές κοντράρει στα ίσια Daking, Brent Averill και Chandler στο στούντιό μας - σίγουρα έχει το καλύτερο di από όλες αυτές τις εξωτικές προενισχύσεις) και 4 line ins όπου μπορείς να βάλεις τον προενισχυτή σου χωρίς περαιτέρω ενίσχυση. Θα την βρεις πια μόνο στο ebay γύρω στα 300-400€

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ haryy,να σου πω δεν καιγομε για την lynx.

 

ειμαι πιο πολυ στην rme fireface(την γνωμη σου σε παρακαλω σε σχεση με αυτες που μου προτεινες),και φυσικα σε συγκριση με την emu 1820μ που ιδη εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fireface δεν είχα και δεν έχω δουλέψει ποτέ, αλλά είχα τον Adi-2 converter της Rme για αρκετό καιρό. Δυστυχώς το conversion της Rme σε αυτές τις κατηγορίες δεν με εμπνέει ιδιαίτερα και ακόμη περισσότερο οι προενισχύσεις της.

 

Στη θέση σου θα έψαχνα για μια 400f από ebay και σαν δεύτερη επιλογή την steinberg (αν έχει Line ins χωρίς προενίσχυση)

 

Ξεφεύγεις από κατηγορία Emu τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου