Προς το περιεχόμενο

(Video) ... Κρύο-->Φόρμα-->Σπίτι-->Strat-->Suhr Riot-->Traynor-->Jam.....


dvat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ένα jam ηχογραφημένο προ ολίγων ημερών που ξέθαψα συμμαζεύοντας τα αρχεία μου στον υπολογιστή. Ηχογραφημένο από την καμερούλα του mac...

 

Σχολιάζουμε οτιδήποτε (κουβέρτες, φόρμες, ακαταστασία κλπ κλπ) αλλά κυρίως θα προτιμούσα να εστιάσουμε στον ήχο. Γενικότερα, strat με drive είναι topic που με απασχολεί τελευταία. Δεκτές προτάσεις για μαγνήτες και overdrive pedals. H κιθάρα είναι μαμά American Standard σεταρισμένη με 10άρες...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θες να τα ακούσεις βραδιάτικα  ;D

 

Δεν ξέρω τι θα γράψει ο Νέστορας, αλλά εμένα μου άρεσε  ;) Μια χαρά η strat...

 

Και πάμε στην ταμπακιέρα: Κουβέρτα, φόρμες, ακαταστασία; Να παντρευτείς βρε αχαΐρευτε  ;D ;D ;D, να σουλουπωθείς  ;D ;)

 

ΥΓ: Μπράβο Μήτσο. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιάζουμε οτιδήποτε (κουβέρτες, φόρμες, ακαταστασία κλπ κλπ) αλλά κυρίως θα προτιμούσα να εστιάσουμε στον ήχο. Γενικότερα, strat με drive είναι topic που με απασχολεί τελευταία. Δεκτές προτάσεις για μαγνήτες και overdrive pedals.

 

Overdrive για στρατ? Πρόσφατα πήρα το hardwire sc2 valve distortion της digitech. Πιστεύω πως αν δεν το έχεις ακούσει, θα πρέπει να του δώσεις μια ευκαιρία, χωρίς να σε προβληματίσει η τιμή του ή η εταιρεία. Τίγκα ''λαμπάτος'' και ''ζωντανός'' ήχος στο crunch mode, πολύ ωραίο distortion στο saturated mode, smooth και γλυκό, με την κατάλληλη ρύθμιση βέβαια: το eq του ''ακούει'' πολύ καλά, μπορείς να κάνεις πολλούς συνδιασμούς. Give it a try  ;)

Οι μαγνήτες της am.standard και am. series πάντα μου άρεσαν προσωπικά, δεν θα τους άλλαζα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε Δημήτρη με τις πενιές σου. Ωραίος ήχος και παίξιμο.

Με άρεζε και η κουβέρτα με τα άνθη. Αν θελήσεις να την πουλήσεις, πριν την βάλεις στις αγγελίες pm me. ;D ;D

 

Edit: Πιστεύω ότι θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα αν άλλαζες την σειρά στην "αλυσίδα" του τίτλου.

Κρύο-->Φόρμα-->Σπίτι-->Strat-->Suhr Riot-->Traynor-->Jam

Το σπίτι πρέπει να μπει πριν από την φόρμα. ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα πρέπει να πάρουμε μια γεννήτρια και να παίξεις σε ένα λιβάδι με τον Traynor.

Volume από το 7 και πάνω , ερε γλέντια.

Προσωπικά αν και έχω ιδία εμπειρία από το σεταπ του Μήτσου, θα πρότεινα για δοκιμή μια λαμπάτη προενίσχυση  :-*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα πρέπει να πάρουμε μια γεννήτρια και να παίξεις σε ένα λιβάδι με τον Traynor.

Volume από το 7 και πάνω , ερε γλέντια.

και στο εχω πει.......παρτον ασχετο απο πανω που "νομιζει" πως κατι παιζει στο βιντεο και ελατε κατω σε εμενα - εκει να δεις εντασεις  ;D ;D

 

on topic:

δοκιμασα προσφατα το ctc ziggy overdrive και ημουν  :o :o απιστευτος ηχος - give it a try

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήρα το hardwire sc2 valve distortion της digitech. Πιστεύω πως αν δεν το έχεις ακούσει, θα πρέπει να του δώσεις μια ευκαιρία, χωρίς να σε προβληματίσει η τιμή του ή η εταιρεία.

 

δεν το έχω ακούσει είναι η αλήθεια αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Οπότε μάλλον πρέπει να το τσεκάρω...

 

Οι μαγνήτες της am.standard και am. series πάντα μου άρεσαν προσωπικά, δεν θα τους άλλαζα.

 

Σε γενικές γραμμές μου αρέσουν και εμένα. Μερικές φορές, νομίζω ότι μου φαίνονται λίγο 'πλαστικοί'  όμως, ενώ περιμένω να ακούσω 'συρματίλα'...

 

gvour, fusiongtr thank u guys....( Πότε θα πιούμε καμιά μπύρα με την ευκαιρία ?) ;)

 

Με άρεζε και η κουβέρτα με τα άνθη. Αν θελήσεις να την πουλήσεις, πριν την βάλεις στις αγγελίες pm me. ;D ;D

 

αδύνατον!!! Δεν πωλείται με τίποτα...  ;D ;D

 

 

Edit: Πιστεύω ότι θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα αν άλλαζες την σειρά στην "αλυσίδα" του τίτλου.

Κρύο-->Φόρμα-->Σπίτι-->Strat-->Suhr Riot-->Traynor-->Jam

Το σπίτι πρέπει να μπει πριν από την φόρμα. ;D ;D

 

χαχαχα  ;D ;D ;D γαμάτο... Σωστός ο παίχτης ... Βρήκα και ένα take πολύ πιο fusionάτο, θα σου άρεσε περισσότερο...

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα πρέπει να πάρουμε μια γεννήτρια και να παίξεις σε ένα λιβάδι με τον Traynor.

Volume από το 7 και πάνω , ερε γλέντια.

Προσωπικά αν και έχω ιδία εμπειρία από το σεταπ του Μήτσου, θα πρότεινα για δοκιμή μια λαμπάτη προενίσχυση  :-*

 

όντως ο Traynor λυσσάει αν τον ανοίξεις... Εδώ ήταν περίπου στο 1 το master και στο 2,5 το volume στο clean channel.

 

Το μεγάλο πρόβλημα που είχα είναι ότι όταν έπαιζα σε ένταση που άκουγα το backing, χανόταν τελείως στην ηχογράφηση η κιθάρα. Οπότε δυνάμωνα και δεν άκουγα καθόλου το backing track.. Τέσπα.. Ο Traynor μαζί με τον Deluxe Reverb, είναι από τα προσωπικά favourites....

 

Όσο για λαμπάτη προενίσχυση, ξέρεις... ;)

 

και στο εχω πει.......παρτον ασχετο απο πανω που "νομιζει" πως κατι παιζει στο βιντεο και ελατε κατω σε εμενα - εκει να δεις εντασεις  ;D ;D

 

αμήν και πότε... ;D ;D

 

on topic:

δοκιμασα προσφατα το ctc ziggy overdrive και ημουν  :o :o απιστευτος ηχος - give it a try

 

δεν το γνωρίζω. Φυσικά και θα το τσεκάρω...

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου