Προς το περιεχόμενο

Μεγέθη τυμπάνων σε κιτ


s.dave67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που έχει να κάνει με το μέγεθος κάθε τυμπάνου σε ένα kit. Για παράδειγμα , δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά ενός kit που οι διαστάσεις του είναι μπότα 22 χ 18 , τόμς 12 χ 09 , 13 χ 10 , βαθύ 16 χ 16 με ένα kit  που οι διαστάσεις του είναι μπότα 20 χ 18 , τόμς 10 χ 08 , 12 χ 09 , βαθύ 14 χ 14 (το ταμπούρο μένει ίδιο 14 χ 5.5).  Αν μπορείτε απαντήστε γιατί έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η διαφορά στον ήχο είναι οτι σε ένα ίδιο σέτ οι μικρότερες διαστάσεις παράγουν ήχους υψηλότερης συχνότητας. Υψηλότερη νότα φαντάσου.. Ακόμα, οι μεγαλύτερες διαστάσεις γενικά έχουν την τάση να παράγουν περισσότερες ανεπιθύμητες αρμονικές και μεγαλύτερη διάρκεια στον ήχο, οπότε σχεδόν πάντα χρειάζονται ''μουφλάρισμα''.

 

Επίσης, μικρότερες διαστάσεις = μικρότερο βάρος που άμα κουβαλάς το σετ για lives πέρα δώθε είναι πάντα ένα θέμα.

 

Θέμα γούστου είναι, εγώ προσωπικά προτιμώ τον 2ο συνδυασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναλογα το ειδος της μουσικης που παιζεις επιλεγεις και τις αντιστοιχες διαστασεις.Εαν παιζεις jazz θα εχεις π.χ μια 18αρα κασα και ενα τομ, εαν παιζεις ροκ μεταλ κτλ θα εχεις μια 22-24αρα με 16αρι floor tom και ποσα αλλα ακομα για Brake.Για ηχογραφηση επιλεγεται πιο πολυ η 20αρα κασα με ενα καλο βαθος για να βγαζει ενα μπασο και στακατο ηχο.Η 20αρα κασα συνδιαζεται γενικα με 14ρι floor tom και η 22αρα με 16ρι.Αυτα δεν ειναι παντως απολυτα εχουν να κανουν και με το γουστο του καθενος.Tα τομς πρεπει να εχουν 2 ιντσες διαφορα π.χ 8,10,12,14,16 βγαινει πιο αρμονικος ο ηχος στα Brakes απο οτι να εχεις π.χ 10,12,13,14 κτλ.Δεν εχω καταλαβει γιατι οι εταιριες δινουν τα τομς σε τετοιες διαστασεις 12,13.Αυτο με τις 2 ιντσες διαφορα παιζει και στα πιατινια.Το θεμα πιο πολυ βρισκεται στις διαστασεις αναμεσα στα τομς ,καποιος καθηγητης εδω θα μπορουσε να μας ενημερωσει πιο εμπεριστατωμενα.Ο συνδιασμος παντως ενος σετ με 20αραX17η18  κασα και τομς 10,12,14,16 ειναι οτι καλυτερο πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχογραφηση επιλεγεται πιο πολυ η 20αρα κασα με ενα καλο βαθος για να βγαζει ενα μπασο και στακατο ηχο.

 

ναι αν γραφεις για τη ΒΑΝΔΗ καλη ειναι... ;D ;D ;D

 

δεν ισχυει βεβαια αυτο,για ηχογραφηση καλο ειναι να χρησιμοποιεις τα μεγεθη που ταιριαζουν στο ΕΙΔΟΣ της μουσικης που γραφεις (π.χ.για  Βig Band θα χρησιμοποιησεις 26αρα ή 28αρα κασα,για bebop 20αρα,για ροκ 24αρα κτλ.) & ο ηχος που επιζητας (π.χ.ηχο Bohnam μονο με 26αρα αμαφλαρηστη κασα θα βγαλεις)

 

γενικα οσο πιο μεγαλο και βαθυτερο ειναι το τυμπανο τοσο πιο ΔΥΝΑΤΟ & ΜΠΑΣΟ ειναι,οποτε επιλεγεις....βεβαια ειναι και οι..ΜΟΔΕΣ που αλλαζουν...στη σημερινη εποχη ας πουμε οι πολυ μεγαλες κασες (24 & 26 και πανω)  εχουν γινει σχεδον κανονας στις ροκ παραγωγες....οπως αλλωστε και τα μεγαλα πιατινια..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η διαφορά στις διαστάσεις σου δίνει και διαφορά στον ήχο!Πολλοί drummers όμως πειραματίζονται μόνοι τους!Δηλαδή κάποιοι κάνουν ένα βαθύ 16άρι κάσα!Έχει τύχει να δω γνωστό μου να κάνει και 14άρι τόμ κάσα...Αν το muffling είναι καλό,σου δίνει απίστευτο ήχο!Και σίγουρα υπάρχει διαφορά στον ήχο απο μια κάσα 16'' σε μια 18'' κάσα.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε..... το είδος που θα παίζω θα είναι ροκ και μεταλ.... θέλω να μου πείτε ποια από τα δυο μεγέθη που σας είπα είναι καλύτερα για το είδος....και μια ακόμη ερώτηση...π.χ. σε ένα κατάστημα Thomann ας πούμε..τα τομς που δίνει σε ένα συγκεκριμένο κιτ είναι 12 χ 9 και 13 χ 10 αλλά με μπότα 22 χ 18 και βαθύ 16 χ 16.... μπορώ να αλλάξω τα τομς και να τα κάνω 10 χ 08 κ 12 χ 09 αλλά με την ιδία τιμή;;; σας παρακαλώ απαντήστε γιατί καίγομαι! Επίσης αν έχετε κάποιο καλό συνδυασμό για ροκ κ μεταλ στις διαστάσεις πείτε μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε..... το είδος που θα παίζω θα είναι ροκ και μεταλ.... θέλω να μου πείτε ποια από τα δυο μεγέθη που σας είπα είναι καλύτερα για το είδος....και μια ακόμη ερώτηση...π.χ. σε ένα κατάστημα Thomann ας πούμε..τα τομς που δίνει σε ένα συγκεκριμένο κιτ είναι 12 χ 9 και 13 χ 10 αλλά με μπότα 22 χ 18 και βαθύ 16 χ 16.... μπορώ να αλλάξω τα τομς και να τα κάνω 10 χ 08 κ 12 χ 09 αλλά με την ιδία τιμή;;; σας παρακαλώ απαντήστε γιατί καίγομαι! Επίσης αν έχετε κάποιο καλό συνδυασμό για ροκ κ μεταλ στις διαστάσεις πείτε μου!!!

 

 

Και με 20αρα μποτα πχ αρχοντας θα εισαι..θεμα γουστου ειναι νομιζω.για ροκ και μεταλ θα σου ελεγα να προσεξεις το βαρος(παχος) των τυμπανων.να ειναι medium to heavy.μεγεθη κατα την αποψη μου απο 20αρα μποτα και πανω.οσο αφορα τα τομ κατα την αποψη μου πχ το 8αρι τομ μονο μεταλ παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί αρχίζω και μπερδεύομαι.....ας πούμε ένα κιτ με μπότα 20 χ 18 τομς 10 χ 08 και 12 χ 09 βαθύ 14 χ 14 είναι καλό για ροκ μεταλ ήχους;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί αρχίζω και μπερδεύομαι.....ας πούμε ένα κιτ με μπότα 20 χ 18 τομς 10 χ 08 και 12 χ 09 βαθύ 14 χ 14 είναι καλό για ροκ μεταλ ήχους;;;

 

ολα τα μεγεθη ειναι καλα για ολους τους ηχους!με σωστα δερματα και κουρδισματα παιζεις οτι θες!κατα την αποψη μου ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ ρολο στον ηχο παιζει το βαρος των τυμπανων..(το παχος των shells)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα dave67 παρακολουθησα το post σου και η γνωμη μου ειναι η ακολουθη:Μιας και θελεις να παιξεις ροκ &μεταλ ενα σετ που θα σε βολευε στο θεμα του ηχου ειναι ..ξυλα birch οπωσδηποτε ( για να εχεις καλυτερη ''ατακα'' και να ξεχωριζει η κασα σου απο το μπασο )

Διαστασεις ...κασα 22''(παιζεις τα παντα απο ροκ μεχρι jazz ) τομς 10 ,12,13 floor tom 16 και φυσικα snare 14Χ6,5 .Τα τομς φροντισε να εχουν βαθος πχ 10Χ8 &12Χ9 .

Δεν υπαρχει ισως μεταλ ντραμμερ που να εχει τομ με μικροτερο βαθος (ειναι το δευτερο νουμερο δηλαδη το Χ8 η το Χ9 .Επισης αυτες οι διαστασεις που σου γραφω εξυπηρετουν πολλα ειδη μουσικης ειναι εμπορικες και κυριως ειναι για ντραμερ που θελουν να ακουγονται .

Αυτα που σου γραφω ειναι εμπειριες 35 χρονων πισω απο τα τυμπανα .

Εγω παιζω εδω και 15 χρονια με 2 κασσες 22 '',8'',10'',12'',13'' toms ,14&16 floor toms ,14x6,5 snare..τα ξυλα ειναι birch ,και τα τυμπανα εχουν βαθος σε τυπο power .Απλα σκοτωνουν και χωρις μικροφωνα ακομα .ΣΕ μαγαζι 1500 ατομων μου εβγαλε τα μικροφωνα απο τα τομ γιατι δεν χρειαζονταν .(καλα αυτος ηταν κανονικος μικροφονιας ..!!)μην βιαστεις να αποφασισεις πηγαινε σε κανενα μαγαζι να δοκιμασεις καποιο σετ δεν χανεις τιποτα ...και προς θεου προσοχη στα ξυλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου