Προς το περιεχόμενο

Μια les paul ενάντια στην κρίση! (Harley Benton HBL-500)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αναγράφεται και στον τίτλο, η οικονομική κρίση έχει μειώσει τα περιθώρια για ακριβές επενδύσεις σε όργανα και guitar gear για πολλούς όμως το G.A.S. (guitar acquiring syndrome) δε θεραπεύεται.

Η λύση σε αυτό το πρόβλημα δεν είναι εύκολη ή προφανής αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να δείξω μια εναλλακτική θεραπεία για το G.A.S. των γιορτών που πλησιάζουν.

Πρόσφατα απέκτησα μια πολύ όμορφη harley benton ηλεκτρική κιθάρα τύπου les paul σε goldtop χρώμα (HBL-450gt) έχοντας καλή εμπειρία από την εν λόγω εταιρία (Thomann) εδώ και χρόνια.  

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl450gt_p90.htm

Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω test για τη στοκ μορφή της εν λόγω κιθάρας καθώς της άλλαξα μαγνήτες (από P90 σε διπλούς) αμέσως μόλις την πήρα(για hard rock/metal χρήση). Σε γενικές γραμμές, είναι πολύ καλή κατασκευή με καλό playability και πανέμορφο καπάκι goldtop αλλά χρειάστηκε ένα τρίψιμο τάστων για να παίξει με χαμηλό action, όπως την ήθελα.

 

Μπορώ  βέβαια να κάνω πλέον ένα review σύντομο για την harley benton HBL-500 που έχω εδώ και 3 χρόνια στην κατοχή μου και είναι σε στοκ μορφή! Ειλικρινά, δεν έχω αλλάξει τίποτα σε αυτή τη les paul custom style κιθάρα που χρησιμοποιώ σε live και πρόβες εδώ και 3 χρόνια.

 

Ας ξεκινήσουμε από τα χαρακτηριστικά της:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm

 

-Κατασκευή στην Κίνα από την Shine guitars(Κορεατική εταιρία που παρήγαγε epiphone και πολλές άλλες κιθάρες).

-alder μασίφ σώμα (όχι veneer κλπ) από επιλεγμένη ελεγχόμενης κοπής ξυλεία κατά τα -FSC πρότυπα http://www.fsc.org/  ,

-set maple neck, Long Tennon(!!!),

-2 δυνατοί κεραμικοί humbuckers της shadow ,

-Block inlays, 3-way toggle switch (ανθεκτικότερος των epiphone),

- volume controls 500kA, 2 tone controls 500kL

-nut thomann καλοκομμένο, width: 44mm,

-scale: 63cm, 22 frets,

-gold hardware με κλειδιά τύπου grover.

-Cream neck & body tripple binding

-Colour: Black.

-Price: 159euro (!)

 

Τα πιο εντυπωσιακά specs σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι:

-το κολλητό μπράτσο με ένωση long tennon (το μπράτσο συνεχίζει κάτω από όλο το neck μαγνήτη) που είναι σπάνιο σε οικονομικές lp.

-η καλή ποιότητα του hardware, nut και τάστων που δε χρειάστηκαν αναβάθμιση

-οι δυνατοί κεραμικοί διπλοί μαγνήτες της shadow με φουλ κερί, χωρίς hum και feedback/σφυρίγματα που έχουν αρκετό μπάσο, όγκο και output για τα περισσότερα είδη μουσικής αλλά και τους απαιτητικούς σε output hard rockers!

 

Για τα χρήματα που έδωσα τότε δεν περίμενα ότι θα έχω μια κιθάρα με τα παραπάνω στοιχεία που να παίζει μια χαρά. Το εν λόγω μοντέλο (hbl500) είναι το ακριβότερο και πιο προσεγμένο lp style της harley benton. Οι HBL-450 και 400 που έχω δοκιμάσει έχουν διαφορά και δεν έχουν την ίδια καλή ποιότητα κατασκευής με την 500(μπορεί να χρειαστούν τρίψιμο τάστων π.χ.).

 

Παρακάτω παραθέτω ένα μικρό κλιπ που έγραψα με την hbl-500 μέσω του Η/Υ σε behringer ucg100 usb κάρτα ήχου, guitar rig 4 λογισμικό και στο gratifier μοντέλο. Το καθαρό backing track έχει γραφτεί καρφί στην κάρτα ήχου χωρίς εφφέ(με bypass το gratifier) ενώ το lead έχει ενεργοποιημένο τον gratifier ενισχυτή σε vintage gain mode.

Les_Paul_HBL500.mp3

8721_161661588215_805633215_2685919_8080199_n.jpg.a5ab818765b5e2730a927901e0533f92.jpg

8721_161661593215_805633215_2685920_84574_n.jpg.6057ae414c2c2f365c5addd1a80cb342.jpg

9629_151094373215_805633215_2601487_7402270_n.jpg.7a0a11ddfadd632172c78ac4efcd286e.jpg

303227_10150417653363216_805633215_8551836_890118559_n.jpg.7de313efdb1be892a19339f6fc44a6e2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου παντως εμπειρια απο Les Paul Harley Benton δεν ειναι παρομοια. Ειχα παιξει με μια τετοια κιθαρα ενος φιλου και μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις... Σε ηχο, φινιρισμα, ταστοδουλεια, αισθηση που σου αφηνε στο χερι, αμετρητες χοντρες ατελειες, οψη κτλ κτλ.

Δεν ξερω αν ηταν αυτο το μοντελο που λες εσυ η καποιο ακομα φθηνοτερο. Αν θυμαμαι καλα ειχε μαυρο χρωμα.

 

Γενικοτερα πιστευω πως σε περιοδους οικονομικης κρισης το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει καποιος που ειναι σε αναζητηση φτηνου οργανου ειναι να κοιταξει στις αγγελιες... ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου παντως εμπειρια απο Les Paul Harley Benton δεν ειναι παρομοια. Ειχα παιξει με μια τετοια κιθαρα ενος φιλου και μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις... Σε ηχο, φινιρισμα, ταστοδουλεια, αισθηση που σου αφηνε στο χερι, αμετρητες χοντρες ατελειες, οψη κτλ κτλ.

Δεν ξερω αν ηταν αυτο το μοντελο που λες εσυ η καποιο ακομα φθηνοτερο. Αν θυμαμαι καλα ειχε μαυρο χρωμα.

 

Γενικοτερα πιστευω πως σε περιοδους οικονομικης κρισης το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει καποιος που ειναι σε αναζητηση φτηνου οργανου ειναι να κοιταξει στις αγγελιες... ;)

 

Δυστυχώς για κάποιους ,ευτυχώς για κάποιους άλλους... ''it's a buyer's market''

 

Με 'γεια σου!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου