Προς το περιεχόμενο

About Clavia ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως φιλε Underground, θυμαμαι το post που ειχες κανει οταν το ειχες αγορασει, και για καποιο λογο δεν μου φανηκες τοτε και τοσο ενθουσιασμενος οταν το πηρες στα χερια σου.

 

Δεν ημουν ενθουσιασμενος για τους λογους που ανεφερα πριν. Το περιμενα πως και πως για ολα αυτα που ειχα διαβασει και ακουσει αλλα τελικα απογοητευτηκα.

 

Τωρα για το Stage, παρ'ολο που πηρε βραβειο καλυτερου stage piano, εγω το βρισκω πολυ υπερεκτιμημενο, ΚΥΡΙΩΣ για τα λεφτα του.

 

Να σου πω... Για αυτα που προσφερει απο πλευρας concept και ηχων(εαν εξαιρεσω τα ακουστικα πιανα του απο τα οποια δεν ενθουσιαστηκα) ειναι ΟΚ. Εαν ομως προσθεσουμε σε αυτα την ποιοτητα κατασκευης επρεπε να ειναι φτηνοτερο. Εαν η ποιοτητα κατασκευης του ηταν καλυτερη θα αξιζε τα λεφτα του.

 

Εαν ποτε παντως παρω κατι απο Clavia στο μελλον(που χλωμο το βλεπω) θα ειναι μονο κατι σε rack η module....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Exω το Νορντ Λιντ 2 απο το 1999 και ειναι σκυλί - με δεκάδες λάιβ, αεροπλάνα, χτυπήματα (εχει πιει και ... καπουτσίνο!) και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Το μόνο που του έμεινε είναι ένα βουβό πλήκτρο, από την πολύ κακομεταχείρηση... :roll:

 

Τα ίδια για το Ελέκτρο που το έχω 5 χρόνια . Αυτό μετράει μόνο μία απώλεια, τα'παιξε μία φορά από τα κακά ρεύματα καλαματιανού μπαρ, ότανκάηκε το τροφοδοτικό του...Αλλά γι' αυτό δεν νομίζω πως φταίει η Κλάβια... Τα ρεύματα, κυρίως εκτός Αθηνών, είναι χάλια...

 

Πιστεύω πως τα Κλάβια -με τα οποία παίζω χρόνια και απλώς εκφράζω άποψη- είναι γερά μηχανήματα και πως η Αντάμκο, τηρουμένων των αναλογιών (πιο πολύ στερεοφωνικά πουλάει, παρά όργανα) κάνει ό,τι μπορεί. Το τι μπορεί... Οχι και πολλά, καθώς δεν έχει εξειδικευμένο τεχνικό τμήμα. Θα 'πρεπε να έχει, αλλά δεν ξέρω τον αριθμό ο΄ργάνων που πουλάει και αν την συμφέρει τελικά να πληρώνει άνθρωπο μόνο γι' αυτό...

Οσο για το στέιτς πιάνο, συμφωνώ πως μάλλον υπερεκτιμημένο είναι για τα λεφτά του. Με το Ελέκτρο και ένα 88 κοντρόλερ κάνεις τη δουλειά σου με λιγότερο από 100 ευρώ...

 

Οσο για τον φίλο που του είπαν για σταθεροποιητή.... Μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα το Λιντ μου και ήταν επειδή το καλώδιο τροφοδοσίας είχε παρά-τσακίσει από τη χρήση. Του έκανα έναν κόμπο με μονωτική ταινία και το πρόβλημα λύθηκε. Βέβαια, εμένα μου έκανε προβλήματα και στο σπίτι (όχι μόνο στο στέιτζ) Ωστόσο, πριν σκάσεις 300 ευρώ ψάξε το λίγο ακόμη θα σου πρότεινα

Χαιρετίσματα

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για το nord lead2,και gia to nord electro δεν εχω ακουσει κανενα παραπονο ουτε εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα.Η δικαιολογια της adamco ηταν οτι το 3 χρειαζεται περισσοτερο ρευμα για να λειτουργησει απο οτι το 2 και για αυτο το λογω δημιουργει προβληματα.Το καλωδιο τροφοδοσιας το αλλαξα τρεις φορες αλλα μονιμως τα ιδια εκανε.Το stage και κατα τη δικη μου αποψη ειναι υπερεκτιμημενο!Το πουλησα παντως και πηρα ενα ms2000b και ενα v-synthxt.Για να ειμαι ειλικρινης το μονο που μου εχει ληψει απο το nord ειναι το user interface.Κατα τα αλλα οτι χρειαζομαι το εχω και με αυτα και εχω παθει τρελη πλακα με το xt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Katarxas suggnomi gia ta greeklish, alla to PC pou eimai twra de grafei ellinika. Suggnomi. An 8elei na to sbisei o moderator, as to sbisei.)

 

 

Eimai pianistas kai oloi pleon gnorizoun oti to kalutero stage piano auti ti stigmi to exei i Roland kai to lene RD700SX.

 

Ta ypoloipa kat' eme, aplws akolou8oun.

 

 

 

 

Sorry (gia ta greeklish kai pali)

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κόκορα, περί γούστου κολοκυθόπιτα... Σε άλλους αρέσει το RD σε άλλους κάποιες σειρές της Yamaha, σε κάποιους (όπως εγώ) τα Kurzweil και πάει λέγοντας. Ωστόσο, πιστεύω πως κανείς δεν πρέπει να αγοράσει το Nord Electro για την ποιότητα των πιάνων του - αυτά πιστεύω είναι απλώς ένα συν (που δεν συγκρίνεται με τα παραπάνω όργανα που όμως έχουν μόνο καλά πιάνα) στα εξαιρετικά hammonds, rhodess, clavs, wurlies και στο γεγονός πως οι άτιμοι οι Σουηδοί έχουν καταφέρει να φτιάξουν το πιο γοητευτικό vintage keys simulator εδώ και πολλά χρόνια (άσε που είναι και το πιο ελαφρύ) :lol: ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κόκορα' date=' περί γούστου κολοκυθόπιτα... Σε άλλους αρέσει το RD σε άλλους κάποιες σειρές της Yamaha, σε κάποιους (όπως εγώ) τα Kurzweil και πάει λέγοντας. Ωστόσο, πιστεύω πως κανείς δεν πρέπει να αγοράσει το Nord Electro για την ποιότητα των πιάνων του - αυτά πιστεύω είναι απλώς ένα συν (που δεν συγκρίνεται με τα παραπάνω όργανα που όμως έχουν μόνο καλά πιάνα) στα εξαιρετικά hammonds, rhodess, clavs, wurlies και στο γεγονός πως οι άτιμοι οι Σουηδοί έχουν καταφέρει να φτιάξουν το πιο γοητευτικό vintage keys simulator εδώ και πολλά χρόνια (άσε που είναι και το πιο ελαφρύ) :lol: ...[/quote']

 

Εκεί είναι η διαφορά φίλε Γιάννη, ότι το Nord Stage πλασάρεται ως stage piano ενώ ουσιαστικά δεν είναι! Προσωπικά θα προτιμούσα το 76άρι παρά το 88άρι, που το παίρνεις ούτως ή άλλως για τα πιάνα του... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Αλχημιστή, συμφωνώ απολύτως μαζί σου... Λάθος να πάρεις Νord για τα πιάνα του, τελεία και παύλα. Αν παίζεις κυρίως πιάνο πρέπει μάλλον να κοιτάξεις αλλούς. Ωστόσο σε rock, reggae, ακόμη και jazz φάση που θέλεις όλα τα όργανα (και πιάνο) το stage την κάνει τη δουλειά του σαν all-in-one. Οσο για το 76, νομίζω πως βγήκε η θα βγει όπου να 'ναι (www.clavia.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eimai pianistas kai oloi pleon gnorizoun oti to kalutero stage piano auti ti stigmi to exei i Roland kai to lene RD700SX.

 

Αν θελεις πραγματικο stage piano, το μονο που εχει πληκτρα πιανου(ξυλινα με πραγματικα σφυρακια) ειναι το Kawai MP8 το οποιο και εχω αποφασισει να αγορασω. Φυσικα δεν κουβαλιεται(32 kg) αλλα εαν θελεις να εχεις την πραγματικη αισθηση του πιανου πας εκει.

 

Αγαπητέ Κόκορα, περί γούστου κολοκυθόπιτα... Σε άλλους αρέσει το RD σε άλλους κάποιες σειρές της Yamaha, σε κάποιους (όπως εγώ) τα Kurzweil και πάει λέγοντας.

 

Συμφωνω και μ'αυτο, ο καθενας με τα γουστα του. Εκτος του οτι εχω το Κ2661,αρα εχω τους ηχους Kurzweil, δεν θα επερνα ενα Kurzweil stage piano για δυο λογους. 1ον οχι hammer action πληκτρα και 2ον πληκτρα Fatar ....

 

Προσωπικά θα προτιμούσα το 76άρι παρά το 88άρι, που το παίρνεις ούτως ή άλλως για τα πιάνα του...

 

Θα σου προτεινα το Nord Stage Compact το οποιο βγαινει το Σεπτεμβριο, εχει 73 waterfall πληκτρα(hammond like) και ειναι 9,7 κιλα. Απλα γλυτωνεις την κουδουνιστρα των βαρυκεντρισμενων πληκτρων την Fatar και εχεις το ολο concept την Clavia.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, πιστεύω πως κανείς δεν πρέπει να αγοράσει το Nord Electro για την ποιότητα των πιάνων του - αυτά πιστεύω είναι απλώς ένα συν (που δεν συγκρίνεται με τα παραπάνω όργανα που όμως έχουν μόνο καλά πιάνα) στα εξαιρετικά hammonds, rhodess, clavs, wurlies και στο γεγονός πως οι άτιμοι οι Σουηδοί έχουν καταφέρει να φτιάξουν το πιο γοητευτικό vintage keys simulator εδώ και πολλά χρόνια (άσε που είναι και το πιο ελαφρύ) ...

 

Ενα καλο που μου εκανε το να περιμενω 3 μηνες να ερθει το stage, ηταν οτι επεσα με τα μουτρα στο Κurzweil K2661 μου, εμαθα και ακουσα πολλα πραγματα σε αυτο...

 

Θα το συγκρινω απο θεμα ηχων και concept με το stage, γιατι για το θεμα των πληκτρων δεν μπορω να το συγκρινω επειδη το Κ2661 εχει synth πληκτρα...

 

Λοιπον απο ακουστικα πιανα,rhodes,wurlies κτλ πιστευω οτι το Κurzweil ειναι καλυτερο απο το stage και εαν στα ηλ. πιανα ειναι πολυ κοντα, στα ακουστικα η Kurzweil ειναι μπροστα ....

Οσον αφορα στο hammond το μονο που δεν μπορει να κανει το Kurz ειναι upper και lower manual organ. Ομως το Κb3 simulation του ειναι εκπληκτικο και μαλιστα ξεροντας τα συν και τα πλην του ελεγχου των drawbars των Clavia, στο Κ2661 εχεις τα drawbars σε μορφη faders αρα εχει καλυτερη λειτουργικοτητα απο τα λαμπακια των Clavia. Φυσικα στα συν του Stage ειναι οι εξομοιωσεις Vox και Farfisa οι οποιες δεν υπαρχουν στο Κ2661(παρα μονο σε sampler μορφη).

Τωρα οσον αφορα το synth κοματι, εκει δεν συγκρινονται διοτι απλα το Κ2661 ειναι workstation.

Τελος καταλαβα οτι αυτα που ηθελα να κανω με το stage τα εκανα και με το Kurzweil(και πολλα παραπανω φυσικα) αρα ευτυχως που ηρθαν ετσι τα πραγματα για να παρω ενα πραγματικο stage πιανο.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου σε πολλά, ωστόσο συγκρίνοντας Kurz με Stage είναι σα να συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια. Το ένα είναι εξαιρετικό workstation με καλά πιάνα αλλά όχι τόσο καλά hammonds όσο το Stage (αυτό νομίζω είναι κοινώς παραδεκτό...). Επίσης έχει συνθ πλήκτρα και ζυγίζει κάτι παραπάνω. Το Stage πάλι το παίρνεις κυρίως για όσα δεν έχει το Kurz - αλλά δεν έχει δυνατότητες workstation και κάποια από τα καλά του Κurz. Ομως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως καλό είναι να μάθεις απολύτως το όποιο όργανο έχεις και να προσαρμοστείς σε αυτό. Θα ήθελα κι εγώ ένα Κurz, λ.χ., αλλά επιμένω να βγάζω όλα μου τα projects με όσα όργανα έχω και να μην πέφτω στη λογική του καταναλωτισμού και της βιομηχανίας. Συχνά πέφτω στη λούμπα του καταναλωτισμού, αλλά μετά διαπιστώνω πως κανένας δεν έγινε καλός μουσικός λόγω καλών οργάνων. Και φρικάρω όταν βλέπω τα rigs των μελών του φόρουμ στο Keyboard Magazine! Μιλάμε για δεκάδες harweare όργανα πολλών εκατομμυρίων για να παίξουν μουσική το Σαββατοκύριακο με τους φίλους...Από αλλού ξεκίνησε το thread και αλλού κατέληξε, αλλά τέλως πάντων :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου