Προς το περιεχόμενο

About Clavia ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά όχι τόσο καλά hammonds όσο το Stage (αυτό νομίζω είναι κοινώς παραδεκτό...).

 

Για να καταλαβεις πιο εχει καλυτερο hammond emulation πρεπει να τα βαλεις και να τα ακουσεις διπλα διπλα.

Εγω το εκανα και πιστευω οτι τα hammond τους δεν εχουν διαφορες. Θα ηθελα ομως να το κανω πιο διεξοδικα αυτο, δηλ. να βρω καποιον που εχει πχ. ενα electro και να συγκρινουμε των ηχο τους απο τα ιδια ηχεια(και των wurly και rhodes). Οχι για θεμα κοντρας αλλα απο ενδιαφερον. Να ξερουμε και με τι παιζουμε ρε παιδια !!!

Οποιος εχει electro και ενδιαφερεται ας μου το πει.

 

Οσον αφορα το θεμα καταναλωτισμου, συμφωνω με αυτο που κανεις ειναι το πιο σωστο. Ειναι καλο να μαθαινουμε τα οργανα που εχουμε(οπως εχει ειπωθει σε αυτο στο site παρα πολλες φορες) γιατι τοτε τα εκτημαμε καλυτερα.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

yanni θα μπορούσες να αναφερθείς λίγο πιο αναλυτικά στο nord electro. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το rack της σειράς. Έχω απορία πως το χρησιμοποιείς. Το συνδέεις με di (πχ avalon u5) ή κάποιο ενισχυτή (πχ fender twin ή κάτι σαν sansamp) για τους ήχους rhodes . Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρουν οι ηχητικές του δυνατότητες σε σχέση με τους κλασσικούς ήχους. Αν δεν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να πεις ανάλογα με το όργανο που προσομοιώνεται τι συνδεσμολογίες χρησιμοποιείς.Όλα αυτά τα παλιά όργανα έχουν ιδιαιτερότητες και θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις κάποιες ιδιαιτερότητες που τυχόν έχουν στο συγκεκριμένο μηχάνημα. Δεν είμαι πληκτράς και πιο πολύ με ενδιαφέρει μια καλή απομίμηση κλασσικών ήχων καταρχήν με στόχο τη χρήση ζωντανά αλλά και η αλλοίωση πχ του rhodes από low pass high pass φίλτρα (θέλω να πειραματιστώ με κλώνο των φιλτρων του ms20 αλλά και με το moogerfooger murf που έχω) για κάτι διαφορετικό. Τέλος θα ήθελα τα σχόλια σου για το leslie simulation, το phaser , το ring modulation και το overdrive του electro.

ελπίζω να μην σας κούρασα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες φορές το παίζω στρέιτ στο Ντι-Αι αφού τόσο το σιμουλέιτορ του λέσλι όσο και γενικά ο ήχος του είναι εξαιρετικός. Γενικώς χρησιμοποιώ αρκέτά τα εφέ του - το μόνο που δεν μου πολυαρέσει είναι ο τρόπος που το λέσλι ανεβάζει ταχύτητα από το σλόου στο φάστ (πολύ γρήγορα αν και έχει διορθωθεί σε νεώτερες εκδόσεις του Ελέκτρο). Κατά τ' άλλα το ντράιβ, το φλάντζερ, το ντράιβ, το φέιζερ και το ρινγκ μου αρέσουν πολύ. Τα χρησιμοποιώ συχνά και είμαι απολύτως ευχαριστημένος. Απλώς θα σου πω πως συχνά το Ελέκτρο ακούγεται καλύτερα από το Ρόουντς μου, καθώς το Ρόουντς χρειάζεται απαραιτήτως πεταλάκια για να βγάλει τον πλήρη ήχο του (με αυτά, βεβαίως, σκοτώνει....). την άλλη εβδομάδα γράφω στούντιο και μαζί με το Χάμοντ και το Ρόουντς κάπου θα υπάρχει και το Ελέκτρο! (Ασε που τα κλάβινετ σκοτώνουν!!)

Πιστεύω πως το Ελέκτρο είναι το καλύτερο βίντατζ εμιουλέιτορ εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Το γεγονός οτι είναι πανάλαφρο και δεν θέλει πολλά έξτρα το κάνει ασυναγώνιστο στα μάτια μου. Επίσης το γεγονός οτι ο ήχος του απέχει από τον πλασικό ήχο των Τζαπανίζ συνθεσάιζερ (με εξαίρεση το Κοργκ Σι-Εξ 3! :lol:

Αυτά και αν θέλεις και άλλα πάρε στο 6932670507

Σόρι για τις ελληνικούρες όπου δεν πρέπει, απλώς το κομπιούτερ ΑΡΝΕΙΤΑΙ να βάλει αγγλικά 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι πληκτράς και πιο πολύ με ενδιαφέρει μια καλή απομίμηση κλασσικών ήχων καταρχήν με στόχο τη χρήση ζωντανά αλλά και η αλλοίωση πχ του rhodes από low pass high pass φίλτρα (θέλω να πειραματιστώ με κλώνο των φιλτρων του ms20 αλλά και με το moogerfooger murf που έχω) για κάτι διαφορετικό.

 

Nα ρωτησω τωρα και εγω. Θελω πχ. να περασω το rhodes απο το kurzweil μου μεσα απο το φιλτρο του evolver μου... οκ το κανω γιατι η εισοδος του evolver ειναι stereo. Mε το moogerfooger ομως πως γινεται απο τη στιγμη που ξερω οτι εχει μονοφονικη εισοδο και στερεο εξοδο; Πως θα ακουω πχ. το stereo delay η το tremolo του;

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολεύομαι να σου απαντήσω αλλά μπορείς με το moogerfooger να πειραματιστείς με mono εφέ ώστε να μην έχεις πρόβλημα και να είναι εναλλακτική για τους υπόλοιπους ήχους σου. Όσο για το evolver ρίξε μια ματιά τι γίνεται με τις εισόδους του στο manual να πχ η αριστερή λειτουργεί σαν mono κτλ (υπόψιν ότι δεν έχω ιδέα από evolver) απλά μια λογική σκέψη σου λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου