Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για διπλοπεταλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην καλως σας βρηκα,μολις τωρα ανακαλυψα το συγκεκριμενο φορουμ και πραγματικα ειναι καταπληκτικο για το υλικο και τα thread του.

 

Μολις αγορασα ενα pearl eliminator 2002 και οταν το εστησα παρατηρησα οτι ο αριστερος κοπανος δεν ταλαντωνεται το ιδιο χρονικο διαστημα με τον δεξιο(ο αριστερος σταματαει αρκετα γρηγορα) και σκεφτηκα μηπως εχω κανει κατι λαθος.Τι λετε να συμβαινει?Οσο καιρο ασχολουμε με το αθλημα γενικοτερα δεν το ψαξα στο τεχνικο θεμα του διπλοπεταλου αν και πιστευω ειναι μεγα λαθος.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε. Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

 

Σου επισυνάπτω ενα αρχείο το οποίο περιγράφει ακριβώς πώς θα ρυθμίσεις το πετάλι σου. Έχει τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

 

Μελέτησε το και ότι χρειαστέις εδώ είμαστε!

ADJUST_BASS_DRUM_PEDALS.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τι διαβασα ειναι φυσιολογικο να μην κραταει τοσο το αριστερο με το δεξι οποτε λυθηκε ;)

 

Ακριβώς ίδια δεν θα είναι ποτέ, παρ όλα αυτά σου λέει μέσα με ποιό τρόπο θα τα φέρεις όσο πιό κοντά γίνεται..! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο pdf ippex!Νομίζω οτι αν είαι δεξιός.ίσως όμως και να παίζει ρόλο πόσο γυμνασμένο είναι και το αριστερό πόδι-πόσο πολύ έχεις κάνεις πρακτική-....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου επισυνάπτω ενα αρχείο το οποίο περιγράφει ακριβώς πώς θα ρυθμίσεις το πετάλι σου. Έχει τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

 

Ευχαριστούμε πολύ ippex!

Αναλυτικό και βοηθητικό το άρθρο!

Τόσο πολύ που αν ήταν στα Ελληνικά θα παρακαλούσα να μπει στα επίσημα άρθρα του noiz.gr

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο pdf ippex!Νομίζω οτι αν είαι δεξιός.ίσως όμως και να παίζει ρόλο πόσο γυμνασμένο είναι και το αριστερό πόδι-πόσο πολύ έχεις κάνεις πρακτική-....

 

Φυσικά και παίζει ρόλο..! Απλά η άποψη μου είναι οτι η άσκηση πρέπει να γίνεται στα ίδια μέτρα και σταθμά και για τα 2 πόδια έτσι ώστε σε βάθος χρόνου να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

WrTsXxx σε ευχαριστώ. Αν υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο μπορώ να του κάνω μια μετάφραση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η άποψη μου είναι οτι η άσκηση πρέπει να γίνεται στα ίδια μέτρα και σταθμά και για τα 2 πόδια έτσι ώστε σε βάθος χρόνου να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Απόλυτα σωστό. Αυτό νομίζω είναι το κλου της ιστορίας με το διπέταλο. Ίδιας μορφής εξάσκηση, ίδια δουλειά (φυσικά στο αδύναμο πόδι είναι λογικό να γίνεται λίγο περισσότερη) και ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ αποτελέσματα.

Έχω σταματήσει την ενασχόληση με το διπέταλο εδώ και 2 χρόνια (για διάφορους λόγους) αλλά βλέπω την ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ δουλειά που έχει γίνει, στο παίξιμο του hi-hat.

Όσο και αν φαίνονται διαφορετικά πράγματα, νομίζω ότι η δουλειά που γίνεται στο πόδι (και ειδικά στο αδύναμο που σε φυσιολογικές συνθήκες παίζει στο hi-hat) έχει αντίκτυπο στο όλο παίξιμο του drummer. Και διατυπωμένο αλλιώς: η δουλειά που κάνει κάποιος στο διπέταλο βοηθάει το πόδι που παίζει hi-hat να δυναμώσει και να μετράει πιο καλά και πιο σταθερά (είτε στο hi-hat είτε στο διπέταλο).

 

Όλα παίζουν ρόλο εν τέλει και όλα βοηθούν... τα πάντα :)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σταματήσει την ενασχόληση με το διπέταλο εδώ και 2 χρόνια (για διάφορους λόγους) αλλά βλέπω την ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ δουλειά που έχει γίνει, στο παίξιμο του hi-hat.

 

Μια απο τα ίδια. Εννοείται φυσικά οτι το αριστερό πόδι θέλει εξάσκηση είτε παίζουμε διπέταλο είτε μόνο hi hat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλια ευχαριστω φιλε μου :)

 

Απο τι διαβασα ειναι φυσιολογικο να μην κραταει τοσο το αριστερο με το δεξι οποτε λυθηκε ;)

 

Tα μονα διπλοπεταλα που εχουν "σχεδον" μηδενικο Lag ειναι τα Direct drive πετάλια.Δηλαδη Pearl Demon drive, Axis Longboard, Trick V Pro κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου