Προς το περιεχόμενο

Ο Guthrie Govan αποκλειστικά για το www.noiz.gr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Gutrhie Govan βρέθηκε χθες στην Καβάλα για κάποια private master classes στην σχολή κιθάρας του Κώστα Παρασκευά (Νemesis Guitar School).

Μπόρεσα,χάρη στον φίλο μου τον Κώστα τον οποίο ευχαριστώ θερμά, να δεσμεύσω λίγο από το χρόνο του καλλιτέχνη για να απαντήσει αποκλειστικά για το www.noiz.gr σε 9 ερωτήσεις σχετικά με κιθαριστικά  θέματα που αφορούν στην τεχνική και τον εξοπλισμό.

Οι ερωτήσεις συντάχθηκαν με βάση κάποια βασανιστικά ερωτήματα που συναντάμε καθημερινά στο φόρουμ από όσους αρχίζουν τώρα την ενασχόληση τους με την ηλεκτρική κιθάρα αλλά και από εμπειρότερους.

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά ακόμα που θα θέλανε κάποιοι να ρωτήσουν αλλά ας αρκεστούμε σε αυτά,τα οποία ίσως δίνουν μια γενική εικόνα για τον τρόπο που σκέφτεται ο μεγάλος Guthrie Govan ώστε ο καθένας να κάνει τις δικές του γόνιμες προεκτάσεις.

Enjoy!

 

GUTHRIE GOVAN - 9 Q/A for www.noiz.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρά τα λέει ο κύριος. Food for thought! :D

Ευχαριστούμε Σταύρο! :-*

Ποιός νομίζεις ότι είσαι ρε και το παίζεις μάγκας "και καλά μίλησα με τον Govan". ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow!ευχαριστούμε, freerock!  :)

 

Κανονικός γκουρού ο Govan, παντως.Ήρεμα και χαμογελαστά απάντησε σε κάθε ερώτηση, χωρίς να φαίνεται πως το παίζει ντίβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιός νομίζεις ότι είσαι ρε και το παίζεις μάγκας "και καλά μίλησα με τον Govan". ;D ;D ;D ;D

;D ;D ;D ;D

Ετσι ειναι φιλος...αποδεικνυεται επιτελους το ποσο μεγαλη προσωπικοτητα του ελλιηνιικου ροκ ειμαι.. :P :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάω το βασικότερα κατ'εμέ...η μουσική από την σκέψη πάει στην καρδιά και μετά στο όργανο.Βέβαια ο τύπος κράτησε την στομαχοσπλήνα πλευρά...αλλά το πιάσαμε το νόημα.Σταύρο εύγε που του μίλησες.Αν και δεν είμαι κιθαρίστας..τον άκουσα.

Άντε και στον Gilmour την επόμενη φορά....αλλά εκεί θέλω υπερπαραγωγή.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Σταύρο. Σε ευχαριστούμε ιδιαιτέρως.

 

Πολύ ενδιαφέρονται και διδακτικά όσα μας είπε ο κύριος Γκόβαν (αν και θα έχει μαλλιάσει η γλώσσα του να τα λέει ;D)

 

Το βασικότερο όλων κατ' εμέ είναι ότι ο άνθρωπος αποφεύγει να δώσει συγκεκριμένες συμβουλές και επαναλαμβάνει ότι ο κάθε κιθαρίστας είναι διαφορετικός και πρέπει να βρει τον τρόπο που εκείνος θέλει, για να κάνει τα πράγματα που θέλει. Κρατώ επίσης το ότι πρέπει να ακούμε τον εαυτό μας και να μπορούμε να αναγνωρίζουμε τις αδυναμίες μας. Αυτός είναι και ο πιο σημαντικός τρόπος βελτίωσης.

 

Α, είπε και για τα κσύλα.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D

Ετσι ειναι φιλος...αποδεικνυεται επιτελους το ποσο μεγαλη προσωπικοτητα του ελλιηνιικου ροκ ειμαι.. :P :D ;D

Όταν θα ανέβεις Ανγγλίια αγόρι μου, θα ιέρθ ου Govan μι ένα ματσούκ και τιην κάμερα να σε ρουτάει, και οι ερουτήσεις θα είνιαι γραμμένες στα'λληνιικά στο tube.

Q1 Γιατίι πιαίζεις μουσικιή (από πίσω θα ακούγεται το Live until you die)

Απάντηση

Για τσι γκουόμενς.

Q2 Τι μουσική πιαίζεις?

Απάντηση

Τι θές να στο πιαίξω μάνα μ!

 

νομίζω οτι αν μη τι άλλο,καταρίπτει πολλούς μύθους του noiz...και γενικότερα των κιθαριστών!

Ποιοί είναι αυτοί?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, είπε και για τα κσύλα.  ;D

 

Όντως,στη σχετική ερώτηση η απάντησή του άρχισε με το "If it's ringing right..." (because if it ain't,forget about it,θα συμπλήρωνα εγώ... ;D)

 

Επίσης συμφωνώ με αυτό που είπε για τους (καταραμένους) μετρονόμους...Ποτέ μου δεν χρησιμοποίησα,γιατί νομίζω οτί σε "ρομποτοποιούν" κάτα κάποιο τρόπο...

 

Να σαι καλά freerock1974,ωραία συνέντευξη.

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you Freerock!

Πραγματι πολυ ενδιαφερουσα η συνεντευξη.

Επαναλαμβάνει ότι ο κάθε κιθαρίστας είναι διαφορετικός και πρέπει να βρει τον τρόπο που εκείνος θέλει, για να κάνει τα πράγματα που θέλει.

Ετσι ακριβως.

Και φαινεται "ανοιχτος"γενικα σε τροπους ηχογραφησης(αν και δεν ηχογραφει ετσι θεωρει

οτι μπορει να γινει καλη ηχογραφηση με VSTs),μαθησης και προσεγγισης σ οτι αφορα τη μουσικη.

Σημαντικο για μουσικους τετοιου βεληνεκους να ειναι τοσο down to earth(οπως λενε στο χωριο μου)και να μη μιλουν σα να κατεχουν την απολυτη αληθεια και να θεωρουν οτι

η αποψη τους ειναι αξιωμα.Και δυστυχως εχουμε ακουσει αρκετους τετοιους.

Ωραιος ο Govan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου