Προς το περιεχόμενο

Απο το βιολί στο τσέλο. Αγορά τσέλου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

και καλως σας βρηκα :)  Κανω βιολί απο 6 ετών, το παράτησα στα 22 πριν το διπλωμα και εχω πτυχιο Ανωτερων Θεωρητικων (+ αντιστιξη, φουγκα). Εκανα ενα μεγαλο διαλλειμα απο τα ωδεια, τις ορχηστρες και γενικα τα τελευταια 7 χρονια ειμαι εκτος, παιζω κατα διαστηματα αλλα οχι συχνα. Θελω να ξεκινησω τσελο λοιπον, και εχω τα εξης ερωτηματα: Οι σπουδες στο βιολι θα μου δωσουν καποιο πλεονεκτημα σε σχεση με το τσελο? Να γραφτω σε ωδειο (παλι?και σε ποιο ωδειο τωρα?) η να ξεκινησω ιδιαιτερα και να δωσω κατακτηριες? Και τελος η αγορα του τσελου. Αυτη τη στιγμη ειμαι με πολυ περιορισμενα οικονομικα ειναι η αληθεια αλλα αν τελικως μετα απο 6 μηνες πρεπει να αγορασω αλλο τσελο γιατι αυτα των 300 ευρω δεν σε βγαζουν παραπανω...

 

Δεν συγκρινω σε σχεση με το βιολι γιατι οταν ξεκινησα βεβαια το πρωτο μου βιολι ηταν κινεζικο αλλα ηταν και μικρο.Το ιδιο και των 3/4 που ειχα μεχρι τα 12. Το 4/4 βιολι που αγορασα μετα, ειναι αυτο που εχω και σημερα και ειναι ενα αρκετα ακριβο οργανο μιας και τοτε πηγαινα για διπλωμα, ειχα ηδη το πτυχιο και επαιζα σε ορχηστρες.

 

Εδω ομως ειναι διαφορετικα τωρα..Θα παω και στον Seixa μια βολτα να μου πει κι εκεινος και κοιταζω και στο ιντερνετ αλλα δεν εχω αγορασει ποτε οργανο απο το ιντερνετ χωρις δοκιμη και ειμαι λιγο διστακτικη.

 

Λοιπον τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να παίζω βιολί ή τσέλο, μπορώ να πω με σιγουριά ότι οι σπουδές και η εμπειρία σου πάνω στο βιολί θα σε βοηθήσει στο τσέλο αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο μουσικό όργανο δοκιμάσεις να μάθεις.

 

Για το θέμα “ωδείο ή ιδιαίτερα” έχουμε ξανασυζητήσει αρκετά στο φόρουμ. Άποψή μου είναι ότι πας σε ότι σε εξυπηρετεί και μπορείς να πληρώσεις. Το ίδιο θα απαντούσα και για την αγορά που αναφέρεις. Σίγουρα ένα όργανο των 300ευρό δεν είναι για “πολλά-πολλά”, ειδικά για κάποιον που έχει τόση μουσική σταδιοδρομία και έχει συνηθίσει σε ποιοτικότερα εργαλεία. Αν όμως δεν μπορείς να διαθέσεις παραπάνω χρήματα η συζήτηση τελειώνει.  8)

Πολύ φοβάμαι πως είτε το δοκιμάσεις είτε όχι, δε θα βρεθεί ένα τόσο φθηνό όργανο που να σε ικανοποιήσει.  :(

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αγορά του τσέλλου, νομίζω οτι πρέπει να διαθέσεις πολύ περισσότερα από 300 ευρώ. Μιλάω για ένα αξιοπρεπές όργανο, όχι φυσικά σολιστικό αλλά ούτε και καφάσι. Λογικά εφόσον έχεις κάνει τόσα χρόνια βιολί, το αισθητήριό σου δεν θα ανεχτεί ένα όργανο που είναι για καυσόξυλα. Προτείνω να μην φοβηθείς την αγορά από το intrnet, αλλά να απευθυνθείς σε κάποιον κατασκευαστή, παρά σε online κατάστημα. Μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις το όργανο, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερο από αυτά που θα έβρισκες με τα ίδια χρήματα εδώ. Το πρόβλημα είναι οτι οι κατασκευαστές αυτοί, συνήθως δεν φτιάχνουν "δεύτερα" όργανα, οπότε για ένα φθηνότερο μοντέλο θα πρέπει ίσως να περιμένεις κάποιους μήνες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον παιζεις ηδη βιολι,καταλαβαινεις οτι αυτα τα οργανα μαθαινονται με θεσεις και αποψη μου ειναι οτι εχοντας συνηθισει στις αποστασεις του βιολιου εδω και τοσα χρονια,ισως σου φανει δυσκολο το να συνηθισεις στις αποστασεις του τσελου αλλα και στην τελειως διαφορετικη σταση.Δηλαδη πιστευω οτι το αριστερο σου χερι θα εχει θεμα...

Εγω τουλαχιστον που παιζω τσελο,οταν δοκιμασα να παιξω βιολι (ασοβαρα βεβαια) μου φανηκε τελειως "ξενο" κυριως λογω στασης.

Οποτε αποψη μου ειναι οτι για καμποσο καιρο θα χρειαστεις δασκαλο οπωσδηποτε...

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το δεξι σου χερι ειναι ηδη ετοιμο,εξαλλου οι τεχνικες ιδιες ειναι (αν δεν απατωμαι...).

 

Τωρα οσον αφορα το οργανο,οπως ηδη αναφερθηκε,εχοντας συνηθισει σε καλο βιολι...δυσκολα θα την παλεψεις με ενα κουτσουρο...

Τωρα απο τιμες...εχω την εντυπωση οτι κατ "αναλογια" τουλαχιστον,τα τσελα ειναι πιο ακριβα απ τα βιολια

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :) Τελικως σταθηκα πολυ τυχερη και μου χαρισαν ενα τσελο που ηταν σε απραξια. Το οποιο ειναι στην κατηγορια ενος καλου μαθητικου τσελου. Η προοδος δε ειναι πολυ γρηγορη πραγματικα, ηδη βρισκομαι στα μισα του Dotzauer καιεχω παιξει κι αλλα μη κλασσικα. Αληθινη ευτυχια :D :D :D

Καλες γιορτες σε ολους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη επιτυχια λοιπον στο νεο σου εγχειρημα και μην ξεχνας να δινεις βαση σε "βαρετες" τεχνικες λεπτομερειες (αντιστοιχες με αυτες του βιολιου φανταζομαι) οι οποιες θα σου χρειαστουν μακροπροθεσμα  ;)

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου