Προς το περιεχόμενο

Απορία για Studio Desktop Rack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα.Εχω ενα γραφειο(απλο γραφειο)απο νοβοπαν και εχω στησει ολα τα μηχανηματα πανω του(ειναι αρκετα σταθερο γραφειο γενικα),επειδη ειναι λιγο μεγαλο(2 μετρα μηκος περιπου)δεν μπορω να παρω βασεις πχ τετοιες

http://www.thomann.de/gr/millenium_bs500_set.htm

και να βαλω τα ηχεια πανω καθως ουτε πισω απ το γραφειο εχω πολυ χωρο

 

και ετσι σκεφτομουν να παρω κατι τετοιο μιας και εχω και 2-3 πραγματα που θελω να κουμπωσω πανω

http://www.thomann.de/gb/thon_studiomoebel_desktoprack_5003g.htm

μαζι με

http://www.thomann.de/gr/auralex_acoustics_mopad.htm

και να βαλω τα monitors(adam a7x) πανω στο γραφειο,αυτο που δεν ξερω ομως ειναι αν θα εχω προβληματα συντονισμου των ηχειων με το γραφειο?

 

Να στε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα φίλε!Εγώ εχω κόψει δυο ξύλα στο ίδο χρώμα του γραφείου, στις διαστασεις που ήθελα για τα ηχεία και με μια καλη γωνία τα έχω τοποθετήσει στο τοιχο(το γραφείο μου ενίαι βιδωμενο πάνω στον τοίχο και έχω σίγουρα λιγότερο χώρο απο σένα:P).Στην προτείνω και αυτή σαν λύση γιατί είναι σίγουρα πολύ πιο οικονομική!Για να σου απαντήσω όμως δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα,αλλά όλοι προτιμάνε η βάση των ηχείων να μην ειναι πάνω στο γραφείο!(Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα πρεπει να είναι τα ηχεία στο ύψος των αυτιών σου)

 

Υ.Γ:Αυτά τα mopads της auralex,είναι απίστευτα όντως και κάνουν δουλεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οι περισσοτεροι χρησημοποιουν βασεις που δεν ακουμπανε πανω στο γραφειο γι αυτο ειμαι λιγο επιφυλακτικος.Για να βαλω εγω ομως τετοιες βασεις οι οποιες θα απεχουν μεταξυ τους 2 μετρα,για να σχηματιστει ισοπλευρο τριγωνο θα πρεπει να παω και γω 2 μετρα πισω οποτε καταλαβαινεις :P

Πανω στη λυση που προτεινεις,παιζει ρολο το υλικο η το παχος του ξυλου που θα κοψω?

Μηπως εχεις καμια φωτο να παρω καμια ιδεα?

Ποσο σου στοιχησε περιπου θυμασαι?

 

Να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ετσι σκεφτομουν να παρω κατι τετοιο μιας και εχω και 2-3 πραγματα που θελω να κουμπωσω πανω

http://www.thomann.de/gb/thon_studiomoebel_desktoprack_5003g.htm

μαζι με

http://www.thomann.de/gr/auralex_acoustics_mopad.htm

και να βαλω τα monitors(adam a7x) πανω στο γραφειο,αυτο που δεν ξερω ομως ειναι αν θα εχω προβληματα συντονισμου των ηχειων με το γραφειο?

 

Αυτο να κανεις, οσο για τα προβληματα συντονισμου θα υπαρχουν μονο εαν υπαρχουν εξαρτηματα στο γραφειο σου που δεν ειναι βιδωμενα σωστα. αν το γραφειο σου ειναι γερο δεν θα εχεις προβλημα.

Θα σου προτεινα να κατασκευασεις ενα μονος σου αν πιανουν τα χερια σου, δεν ειναι τοσο δυσκολο, εγω αυτο εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να κατασκευασεις ενα μονος σου αν πιανουν τα χερια σου, δεν ειναι τοσο δυσκολο, εγω αυτο εκανα.

Για δωσε καμια πληροφορια φιλαρακι πως τα εφτιαξες αν δεν βαριεσαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οι περισσοτεροι χρησημοποιουν βασεις που δεν ακουμπανε πανω στο γραφειο γι αυτο ειμαι λιγο επιφυλακτικος.Για να βαλω εγω ομως τετοιες βασεις οι οποιες θα απεχουν μεταξυ τους 2 μετρα,για να σχηματιστει ισοπλευρο τριγωνο θα πρεπει να παω και γω 2 μετρα πισω οποτε καταλαβαινεις :P

 

Κατάλαβα!Ναι είναι όντως πακέτο :)

 

Πανω στη λυση που προτεινεις,παιζει ρολο το υλικο η το παχος του ξυλου που θα κοψω?

Μηπως εχεις καμια φωτο να παρω καμια ιδεα?

Ποσο σου στοιχησε περιπου θυμασαι?

 

Εμένα το ξύλο μου ήταν μέτριο πάχος(γύρω στα 2μιση cm).Ήταν η πρώτη πατέντα που είχα κάνει και είχα χρησιμοποιήσει ξύλο και βάσεις απο το ΙΚΕΑ.Μου κόστισε γύρω στα 10 ευρώ,και το έκανα ως εξής:α)πήγα πήρα ένα κομμάτι ξύλο 60 Χ 25(κόστος γύρω στα 5-7ευρώ) και δύο βάσεις (2-3 ευρώ την μια),β)εκοψα το ξύλο σε 2 κομμάτια με διαστάσεις 25 Χ 25 περίπου, γ) έτριψα τις επιφάνειες γύρω γύρω για να γίνει ίσιο εντελώς και τέλος έβαλα την γωνία πάνω στο ξύλο και την βίδωσα στο τοίχο.

 

Σου επισυνάπτω απο κάτω 3 φωτογαφίες με τα παλιά μου ηχεία και μεσα στις μερες το τρόπο που τα έχω τώρα!

 

 

1908974568_P1000389_.thumb.JPG.1f3929654978e9d8da64ef12de8087c1.JPG

1417455971_P1000392_.thumb.JPG.52b44ddb0a0280ba2eaeb93263b62a57.JPG

1707048745_P1000390_.thumb.JPG.501590c2f00481de2704b4743d0d269f.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωσε καμια πληροφορια φιλαρακι πως τα εφτιαξες αν δεν βαριεσαι :)

 

Τι θελεις να μαθεις? μονο για τα πανω rack η για ολο το γραφειο?

Εγω το εφτιαξα ολο απο την αρχη.

Απο οτι θυμαμαι δεν ξεπερασα τα 200 ευρω μαζι με τα εξαρτηματα (βασεις rack, τζαμι, ροδες κτλ)

το πανω μερος του γραφειου ειναι με 25mm mdf με ανεγκρε επικαλυψη, και τα rack ειναι  σε 16mm.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου επισυνάπτω απο κάτω 3 φωτογαφίες με τα παλιά μου ηχεία και μεσα στις μερες το τρόπο που τα έχω τώρα!

Ωραιος :)Αναμενουμε λοιπον φωτο.για το πως τα χεις τωρα!

 

Τι θελεις να μαθεις? μονο για τα πανω rack η για ολο το γραφειο?

Εγω το εφτιαξα ολο απο την αρχη.

Απο οτι θυμαμαι δεν ξεπερασα τα 200 ευρω μαζι με τα εξαρτηματα (βασεις rack, τζαμι, ροδες κτλ)το πανω μερος του γραφειου ειναι με 25mm mdf με ανεγκρε επικαλυψη, και τα rack ειναι  σε 16mm.

Για τα πανω rack(left,right) με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη,τι εξαρτηματα χρειαστικες και μια γενικη περιγραφη για την συναρμολογηση τους!

 

Να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου