Προς το περιεχόμενο

Hinder (SpyrosCh)


SpyrosCh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια και σε βοηθαει να αποφυγεις το λαθος που το 90% των demo senders κανουν (να στελνουν trash metal demo σε ...hip-hop ...παραγωγο και Α&R)   

Επειδή εγώ θα την χαρακτήριζα (τουλάχιστον αυτό το κομμάτι) ως Βρεττανική indie pop, εσύ Σπύρο πως θα την χαρακτήριζες;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα την χαρακτήριζα σαν ροκ με επιρροές από indie αλλά και πινελιές από νεοprog όπως πχ. Opeth (χωρίς τέτοια επίπεδα διστόρσιου).

 

Σπύρο, τσέκαρε τα περιοδικά του ξένου τύπου (Computer Music, Sound On Sound, Future Music κλπ) αν περνάς από κάποιο μαγαζί-πρακτορείο... βλέπω πολύ συχνά εκτεταμένα αφιερώματα και how to για αυτό που ρωτάς (την σημερινή ερασιτεχνική - ή μη - προώθηση υλικού, κυρίως ονλάιν). Πχ:

http://www.musicradar.com/tuition/guitars/14-ways-to-promote-your-music-online-182713

http://www.soundonsound.com/sos/aug06/articles/digitalmusic.htm

http://www.soundonsound.com/sos/sep07/articles/recordlabel.htm

http://www.nextbigsound.com/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ για την αμέλεια φίλε μου ,αλλά μόλις πριν λίγο άκουσα αυτό το υπέροχο τραγούδι σου και δεν γνωρίζω ,ούτε καν ότι έχεις και δισκογραφία :)

Για μένα μια και πιο πάνω τα είπαν όλα οι υπόλοιποι,αυτό που με εντυπωσιάζει είναι ότι παρά τη διάρκεια δεν κουράζει και το να βγάλει κάποιος διάρκεια σημαίνει ιδιαίτερο ταλέντο και αξία.

Μπράβο σου και μπράβο και στη Κάλας .

Κάποτε κι εγώ είχα χρησιμοποιήσει ρεβύθια σε ένα βαζάκι για μαράκες  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρόσωπο του SpyrosCh, το noiz.gr απέκτησε τον Σπήλμπεργκ του... ένα μουσικό με πλήρη επίγνωση των εκφραστικών του δυνατοτήτων και εκπληκτικό έλεγχο πάνω στα μέσα του.

 

Είμαστε τόσα χρόνια συνηθισμένοι να ακούμε άτολμες, σκουντούφλικες, ξεκούρδιστες και άνοστες προσεγγίσεις του συγκεκριμένου μουσικού ύφους από έλληνες μουσικούς, ώστε δεν μπορούμε παρά να εκστασιαστούμε στην επαφή μας με το υλικό του συνφορουμίτη.

 

Βέβαια, όπως όλοι ξέρουμε, ΑΦΟΥ γίνεις Σπήλμπεργκ, έχεις ακόμη δρόμο να διανύσεις για να καταξιωθείς καλλιτεχνικά, αλλά ήδη κοιτάς το κόσμο από πολύ ψηλά παράθυρα, και εμείς πρέπει να τεντωθούμε για σε αντικρύσουμε.

 

Μπράβο (δις).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο μία αναφορά του sfaku σε σχόλιο του για ένα τραγούδι μου, μου κίνησε την περιέργια και έψαξα λίγο το θέμα SpyrosCh........ και την τελευταία 1μιση ώρα έχουν ιδρώσει τα αυτιά μου απο τα ακουστικά!!!!! revelation!!!

 

δε θα πω αυτό που λένε πολλοί σε παρόμοιες περιπτώσεις... "δεν ξαναπιάνω κιθάρα", δεν ξανατραγουδάω" κ.λπ.... αλλά ακριβώς το αντίθετο, αγαπώ τη μουσική ακόμα περισσότερο...θελώ τώρα να παίξω πιο πολύ...!!!

 

είχα καιρό να εκφραστώ τόσο μελοδραματικά για τη μουσική  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό!

Για μένα θα είχε ενδιαφέρον και το πως έκτισες το κομμάτι και εξηγούμαι:

έγραψες πρώτα τους στίχους και τους έντυσες μελωδικά ή το αντίθετο (μια μελωδία αναζητούσε λόγια);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ακριβώς το αντίθετο, αγαπώ τη μουσική ακόμα περισσότερο...θελώ τώρα να παίξω πιο πολύ...!!!

 

:)

Χαίρομαι πολύ Κωνσταντίνε, και φυσικά ανταποδίδω!

 

Για μένα θα είχε ενδιαφέρον και το πως έκτισες το κομμάτι και εξηγούμαι:

έγραψες πρώτα τους στίχους και τους έντυσες μελωδικά ή το αντίθετο (μια μελωδία αναζητούσε λόγια);

 

Το κομμάτι ξεκίνησε από μια μελωδία πιάνου (στο πρώτο μισό - και είχε και διαφορετική ενορχήστρωση η οποία αναπόφευκτα κατέληξε στον κάδο :) ). Τα λόγια γράφτηκαν αργότερα, όταν είχε ας πούμε σχηματιστεί το storyline :)

Να'σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ευστοχο σχολιο. Αν και οπως ακουω τους PoS τελευταια, εδω εχουμε καλυτερο αποτελεσμα...

Όντως πολύ κοντά σε καλές στιγμές των PoS. Επίσης μου θύμισε και επίσης καλές στιγμές των Porcupine Tree σε σημεία. Εξαιρετικό από όλες τις απόψεις, + ιδιαίτερα πολλά για το tremolo picking σημείο στην κιθάρα :). Aνυπομονώ να ακούσω το επόμενο album, καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ακούω τους Pain of Salvation και δεν τους έχω ρίξει ούτε μια αυτιά... ποιο άλμπουμ προτείνετε πρώτο? Υπάρχει κάποιο εν είδει best of, όπως πχ. τα λάιβ άλμπουμς των Opeth?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου