Προς το περιεχόμενο

Επιτελους αυθεντικό software... προτασεις για VSTi;


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Ηθελα απο καιρο να παρω τα προγραμματα που χρησιμοποιω αυθεντικα και μολις τα καταφερα...(εν μερη φυσικα).

 

Οταν ξεκινησα να φτιαχνω μουσικη στον υπολογιστη, δουλεψα το fl studio 8. Hμουν ευχαριστημενος, δεν μπορω να πω. Στη σχολη τοτε καναμε nuendo, logic και cubase αλλα εγω δεν ειχα παραπονο που ασχολιομουν με το fl studio παρα τα οσα λεγαν περι κατωτερου ηχου κλπ που μπορει να ισχυαν και να ισχυουν ακομα. Στη συνεχεια περασα στο cubase 4 το οποιο μου αρεσε πολυ και το κατ'ευχαριστηθηκα και με ειχε βολεψει και εκεινο. Το εβαλα για να ακουσω και με τα ιδια μου τα αυτια αν ολα αυτα περι ηχου αληθευαν. Ειχα μοιρια σπασμενα vst πανω απο 350gb με πιανα, βιολια, synth καθως και πολλες βιβλιοθηκες ηχων. Μεσα σε τοσα vst που ειχα, ηχους και εφφε δεν μπορουσα να μαθω καποιο instrument πολυ καλα, διοτι δεν ασχολιομουν πολυ, μολις δεν εβρισκα εναν ηχο στο ενα δεν καθομουν να τον φτιαξω καπως παρα πηγαινα σε αλλο vst μεχρι να βρω τον ηχο που ηθελα.

 

Απο καιρο μου μπηκε στο μυαλο να γινω νομιμος μολις μπορεσω να τα καταφερω. Ετσι αν και ημουν αναμεσα σε cubase 6 και fl studio 10, επελεξα μονο και μονο απο θεμα τιμης το fl studio ωστε να μεινουν και μερικα χρηματα για κανα vst και εσβησα καθε τι απο cubase και ακιρα vst που ειχα.

 

Αν εισαι νεος αγοραστης στην image line εχεις εκπτωση 10% και ετσι απο 146 που ειχε το fl studio 10 θα το επαιρνα 134, ομως οταν το πληρωσα μπηκε και φορος 19% και μου βγηκε 159 ευρω....χαχαχα.

 

Στη συνεχεια επρεπε να βρω και καποιο vst. Μερικα απο αυτα που μου αρεσαν ομως το massive της native instruments, το nexus της refx ή το zebra κλπ ηταν πολυ ακριβα. Επρεπε να παρω καποιο synth ωστε να μπορω να κανω τη δουλεια μου καλα και να μην ειναι πανακριβο. Ετσι επεσα πανω στην καταλληλη προσφορα. Μπηκα στο site της cakewalk και ειχε το z3ta+2 στα 79 ευρω (download version). Μολις το ειδα λεω εδω ειμαστε...Κοιταω οπως λιγο καλυτερα και τι να δω? Μπορουσες να παρεις το z3ta+2 μαζι με το rapture (το ειχα βαλει καποτε και μαρεσε ιδιαιτερα) και το dimension pro 1.5 (και αυτο το ειχα βαλει αλλα δεν το πολυθυμαμαι...ειχε πολλους ηχους παντως, κατι που με γλιτωνει απο το να παρω κατι σε βιολι και πιανο που θελω αμεσα και να γλιτωσω καποιο εξοδο) στην τιμη των 119 ευρω απο 500 που ειχαν κανονικα. Παω λοιπον να τα πληρωσω και ειχε και -20% μεχρι τις 8/12/2012 αν καταλαβα καλα. Ε τελικα πηρα και τα 3 αυτα synth στα 95,20. :)

 

Τωρα αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πειτε για αργοτερα που θα προβω σε αγορα καποιου πιανου και καποιας ορχηστρας τι να επιλεξω.

 

Στο νου μου εχω καποιο απο τα πιανα της native instruments που ειναι και σχετικα φθηνα, αναμεσα στο berlin (69 ευρω), new york (69 ευρω) και το alicia keys πιανο (99 ευρω). Τι λετε? Αξιζουν? Καποια αλλη προταση?

 

Και για βιολια να επελεγα το strings session (οχι το pro) της native instruments που ειναι στα 99 ευρω? Καποια αλλη προταση?

 

Τα χρηματα που θελω να διαθεσω ειναι περιπου στα 100 ευρω το πολυ για το καθε ενα (πιανο - βιολια). Μηπως με 150 - 200 ευρω ας πουμε, παιρνω καποια καλη ολοκληρωμενη ορχηστρα ποου να εχει και καλο πιανο?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη για το κατεβατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχάς Στρατηγέ μου, συγχαρητήρια για την απόφασή σου. Θα δεις ότι το να είσαι νόμιμος, μεσο και μακροπρόθεσμα, θα σου βγει σε ΠΟΛΥ καλό. Και άσε τους πιτσιρικάδες (στην ηλικία και το μυαλό) να κατεβάζουν σπασμένα και μετά να έρχονται εδώ να ρωτάνε "γιατί δεν παίζει" (και να λαμβάνουν την κατάλληλη απάντηση, τουλάχιστον από τον υποφαινόμενο...).

 

Δεν μπορώ -δυστυχώς- να σου δώσω ακριβή απάντηση στις ερωτήσεις σου. Αν θέλεις μερικες "συμβουλές" από κάποιον που έχει κάνει από χρόνια αυτό που έκανες τώρα: ξεψάχνισε αυτά που έχεις, μάθε τα όσο γίνεται τέλεια, παρακολούθησε τις αναβαθμίσεις τους και έχε συμμετοχή στα εταιρικα fora. Θα ανακαλύψεις ότι μπορείς να κάνεις δουλειά με χαρακτηριστικά που δεν "ήξερες ότι ήταν εκεί". Συνήθως μπορείς να κάνεις εξαιρετική δουλειά με "λιγώτερα" παρά με πολλά και άσχετα.

 

Δοκίμαζε τα demo/free πακέτα που βγάζουν οι εταιρίες. Και εννοώ δοκίμαζέ τα εξονυχιστικά. Έχεις (στις περισσότερες των περιπτώσεων) και δικαίωμα επίσημου "support", οπότε εκμεταλεύσου το. Είσαι δυνητικός πελάτης και όλες οι σοβαρές εταιρίες θα σε αντιμετωπίσουν ως τέτοιο. Προσωπικά δεν έχω ενδοιασμούς να "κατεβάσω" κάτι που δεν έχει demo version για να το δοκιμάσω, αυτό είναι δική σου απόφαση. Αλλά πολύ λίγα πλέον δεν έχουν. Σε γενικές γραμμές, και αφού έχεις αποφασίσει να φτιάξεις ένα σοβαρό περιβάλλον εργασίας, θα πρέπει να αξιολογείς τι δουλεύει για σένα και όχι τι λένε οι περισσότεροι ότι είναι "καλύτερο". Και άλλος τρόπος από τη δοκιμή δεν υπάρχει.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εχεις δικιο. Και εγω πηρα το fl studio λογω του οτι μια χαρα με ειχε βολεψει και εκεινο και στην προκειμενη δεν εβλεπα τον λογω στο να δωσω 280 ευρω εστω για το cubase artist 6 και να μην τα γλιτωσω δινοντας 160 στο fl studio και να που πηρα και καλα κατ'εμε vst.

 

Και σε αυτο που λες οτι με πολλα και ασχετα δεν κανεις δουλεια ευκολα οπως με το να εχεις λιγα καλα και που σε βολευουν εχεις απολυτο δικιο. Εγω προσωπικα αυτο καταλαβα.

 

Πιστευω πως μια χαρα θα τη βγαλω και με τα πιανα - βιολια του dimension pro. Τα ακουω τωρα και τρωγονται. Δεν ειναι βεβαια σαν το sympobia, τα βιολια και τα πιανα της eastwest που ''ειχα'' χααχαχααχ, αλλα μια χαρα ειναι.

 

Σιγουρα ολα εχουν demo και μπορω να δοκιμασω διαφορα. Θα το κανω λοιπον και βλεπουμε.

 

Αν καποιος εχει και κατι να προσθεσει σε οτι ρωτησα παρα πανω θα βοηθουσε.

 

Ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Ηθελα απο καιρο να παρω τα προγραμματα που χρησιμοποιω αυθεντικα και μολις τα καταφερα...(εν μερη φυσικα).

 

Οταν ξεκινησα να φτιαχνω μουσικη στον υπολογιστη, δουλεψα το fl studio 8. Hμουν ευχαριστημενος, δεν μπορω να πω. Στη σχολη τοτε καναμε nuendo, logic και cubase αλλα εγω δεν ειχα παραπονο που ασχολιομουν με το fl studio παρα τα οσα λεγαν περι κατωτερου ηχου κλπ που μπορει να ισχυαν και να ισχυουν ακομα. Στη συνεχεια περασα στο cubase 4 το οποιο μου αρεσε πολυ και το κατ'ευχαριστηθηκα και με ειχε βολεψει και εκεινο. Το εβαλα για να ακουσω και με τα ιδια μου τα αυτια αν ολα αυτα περι ηχου αληθευαν. Ειχα μοιρια σπασμενα vst πανω απο 350gb με πιανα, βιολια, synth καθως και πολλες βιβλιοθηκες ηχων. Μεσα σε τοσα vst που ειχα, ηχους και εφφε δεν μπορουσα να μαθω καποιο instrument πολυ καλα, διοτι δεν ασχολιομουν πολυ, μολις δεν εβρισκα εναν ηχο στο ενα δεν καθομουν να τον φτιαξω καπως παρα πηγαινα σε αλλο vst μεχρι να βρω τον ηχο που ηθελα.

 

Απο καιρο μου μπηκε στο μυαλο να γινω νομιμος μολις μπορεσω να τα καταφερω. Ετσι αν και ημουν αναμεσα σε cubase 6 και fl studio 10, επελεξα μονο και μονο απο θεμα τιμης το fl studio ωστε να μεινουν και μερικα χρηματα για κανα vst και εσβησα καθε τι απο cubase και ακιρα vst που ειχα.

 

Αν εισαι νεος αγοραστης στην image line εχεις εκπτωση 10% και ετσι απο 146 που ειχε το fl studio 10 θα το επαιρνα 134, ομως οταν το πληρωσα μπηκε και φορος 19% και μου βγηκε 159 ευρω....χαχαχα.

 

Στη συνεχεια επρεπε να βρω και καποιο vst. Μερικα απο αυτα που μου αρεσαν ομως το massive της native instruments, το nexus της refx ή το zebra κλπ ηταν πολυ ακριβα. Επρεπε να παρω καποιο synth ωστε να μπορω να κανω τη δουλεια μου καλα και να μην ειναι πανακριβο. Ετσι επεσα πανω στην καταλληλη προσφορα. Μπηκα στο site της cakewalk και ειχε το z3ta+2 στα 79 ευρω (download version). Μολις το ειδα λεω εδω ειμαστε...Κοιταω οπως λιγο καλυτερα και τι να δω? Μπορουσες να παρεις το z3ta+2 μαζι με το rapture (το ειχα βαλει καποτε και μαρεσε ιδιαιτερα) και το dimension pro 1.5 (και αυτο το ειχα βαλει αλλα δεν το πολυθυμαμαι...ειχε πολλους ηχους παντως, κατι που με γλιτωνει απο το να παρω κατι σε βιολι και πιανο που θελω αμεσα και να γλιτωσω καποιο εξοδο) στην τιμη των 119 ευρω απο 500 που ειχαν κανονικα. Παω λοιπον να τα πληρωσω και ειχε και -20% μεχρι τις 8/12/2012 αν καταλαβα καλα. Ε τελικα πηρα και τα 3 αυτα synth στα 95,20. :)

 

Τωρα αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πειτε για αργοτερα που θα προβω σε αγορα καποιου πιανου και καποιας ορχηστρας τι να επιλεξω.

 

Στο νου μου εχω καποιο απο τα πιανα της native instruments που ειναι και σχετικα φθηνα, αναμεσα στο berlin (69 ευρω), new york (69 ευρω) και το alicia keys πιανο (99 ευρω). Τι λετε? Αξιζουν? Καποια αλλη προταση?

 

Και για βιολια να επελεγα το strings session (οχι το pro) της native instruments που ειναι στα 99 ευρω? Καποια αλλη προταση?

 

Τα χρηματα που θελω να διαθεσω ειναι περιπου στα 100 ευρω το πολυ για το καθε ενα (πιανο - βιολια). Μηπως με 150 - 200 ευρω ας πουμε, παιρνω καποια καλη ολοκληρωμενη ορχηστρα ποου να εχει και καλο πιανο?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη για το κατεβατο.

 

Mε το καλο και καλη αρχη.Παντως να ξερεις οτι μπορει η εποχη να ειναι ζορικη απο πλευρας φραγκων...τουλαχιστων ομως η ποιοτητα ακομα και των δωρεαν vst ειναι αρκετα υψηλη.Νομιζω οτι ακομα και με stripped down versions γνωστων daw οπως το cubase η το ableton (που συνηθως δινονται δωρεαν με αγορα καρτων ηχου η κατι αντιστοιχο) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου αψογα.Τωρα για vst καλο ειναι να εχεις πριν απο ολα ενα sampler τυπου kontakt που -εκτος των οργανων που σου δινει εξαρχης-πλεον εχει γινει το standard και οποτε εχεις χρημα για να παρεις καποιο αλλο vst να το χειριζεσαι μεσω αυτου.

 

Απο ορχηστρες μια εκ των east west symphonic orchestra η Miroslav Philharmonik της ik multimedia νομιζω οτι ειναι αρκετα καλες και προσιτες.Αλλα γιαυτες οπως και για τα πιανακια που θες κατσε πρωτα ακουσε τα.Λογικα και demo θα υπαρχουν αλλα και αρκετα δειγματα.

Υποθετω πως τα της..ηχογραφησεις τα κατεχεις αψογα.Μη προχωρησεις σε αγορες ακριβων πακετων αν αυτα τα θεματα δεν τα παιζεις στα δαχτυλα.Γιαυτο και εγω χρησιμοποιω συγκεκριμενα πραγματα..το βλεπω και μονος μου πως αν δεν κατσω να μαθω καποια επιπλεον πραγματα για ηχογραφηση και πως να κανω αξιοπρεπεις μιξεις....δεν θα μου φταινε τα οργανα που ηδη εχω :P...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση. Οσον αφορα το kontakt δεν ξερω κατα ποσο θελω να προβω στην αγορα του διοτι αμα δεις, υπαρχει και στο site της native instruments δωρεαν το kontakt player 5 και ειναι και λογικο. Δηλαδη εγω αν παρω το πιανο berlin πως θα το τρεξω αφου τρεχει μεσω kontakt?

 

Αν αποφασιζα να παρω καποιο sampler νομιζω πως θα κινομουν προς το sampletank 2L.

 

Τωρα για τις ορχηστρες και εμενα μαρεσει αρκετα η ik miroslav (την ειχα) και ειδικοτερα κατι staccato strings και οχι το πιανο της για παραδειγμα. Νομιζω το πιανο της ειναι πολυ κακο, χειροτερο και απο αυτο της garritan orchestra.

 

Ισως κανενα καλο πιανο να ειναι το Authorized Steinway της Garritan. Ισως να ειναι καλα και τα true pianos και ακομα το pianissimo. Εκεινο που δεν μου αρεσε καθολου σε θεμα με την τιμη του αλλα και γενικοτερα (περαν απο το πιανο της ικ και της γκαρριταν) ειναι το pianoteq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας στο internet, ειδα ενα πακετο της native instruments, το komplete 7 elements το οποιο περιλαμβανει πολλους ορχηστρικους ηχους (συγκεκριμενα λεει: Vienna Symphonic Library) και εχει και ενα πιανο. Απο αυτο το βιντεο καλα μου ακουστηκαν και δεν ειναι καθολου ακριβο. Περιπου στα 50 ευρω. Παω να δω αν εχει και ντεμο να κατεβασω απο την native instruments.

 

Παραθετω και ενα βιντεο.

 

(Μου αρεσει ιδιαιτερα εκει απο το 1:05 εως το 1:20, οταν ξεκιναει να παιζει στο 1:05 νομιζω πως ακουω Ρουβα να λεει: ''Τα σκληρα σου λογια ηταν....'' χαχαχ!)

 

 

Kαι εδω αλλο ενα βιντεο απο το komplete 7 elements που παιζει με το πιανο που εμπεριεχεται στο πακετο αυτο (σε βαρυκεντρισμενα πληκτρα):

 

 

Ψαχνοντας το dimension pro 1.5 σημερα ακουσα αρκετους απο τους ηχους του και μπορω να πω οτι σε γενικες γραμμες μου αρεσαν. Η ορχηστρικοι ηχοι ηταν ωραιοι αλλα χωρις να βρω εναν με staccato strings...ισως να εχει αν και δεν νομιζω απο οσο ειδα. Και τα πιανο που εχει καλα ακουγονται. Εκεινα τα presets βεβαια που ειναι μεγαλου μεγεθους (177mb κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(Δυστυχώς) τώρα που μπήκες θα δεις ότι για καλούς ήχους θέλει και αρκετά χρήματα...

 

Για αρχή, προσωπικά θα σου πρότεινα να βρεις το "αρχικό" πακέτο της eastwest. To silver ή το Gold αν έχεις τα λεφτά. (http://www.soundsonline.com/Symphonic-Orchestra) Για να καταλάβεις εγώ έχω (ακόμη) την παλαιά έκδοση της Gold και την χρησιμοποιώ επαγγελματικά όπου χρειάζεται... Και έχει και πιάνο.

 

Αν σκεφτείς ότι η Gold είναι 33 GB καταλαβαίνεις το πόσο καλούς ήχους έχει (πάντα σχετικά με την τιμή).

 

επίσης έρχετε με το δικό της player και δε χρειάζεσαι Kontakt ή άλλο sampler. επιπλέον δε χρειάζεται καν reverb γιατι οι ήχοι είναι ηχογραφημένοι μέσα σε φυσικό concert hall...

 

Τέλος υπάρχει και αυτό το άρθρο: http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=146 που μπορεί να σου δώσει ιδέες...

 

Πάντως έκανες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ που ήρθες στον κόσμο της νόμιμης κατοχής προγραμμάτων! Όχι μόνο από ηθικής πλευράς αλλά και από λογικής και χρηστικής. Πλέον μπορείς να μοιράζεσαι ότι κάνεις, να παραπονίεσαι δικαίως για τα προβλήματα και αν απαιτείς... Κάτι που ως τώρα δεν ήταν δυνατόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο οσον αφορα αυτα που λες για τη νομιμοτητα Nικολα.

Απο εκει και περα αν θυμασαι ειχαμε μιλησει και πιο παλια (τοτε που ειχες φτιαξει το μεγαλο θεμα εδω στο noiz που μου παρεθετεις να δω κιολας πιο πανω), που σου ελεγα οτι μαρεσει το bodendorfer 290 για πιανο και οτι δεν τρελαινομαι για τα βιολια του eastwest gold και οτι πιο πολυ χρησιμοποιουσα την ik miroslav και μου ειπες οτι δεν την βλεπεις να την πολυ χρησιμοποιουν στον επαγγελματικο χωρο...χαχ! Οντως θελει αρκετο χρημα για να παρεις καλα βιολια και πιανα. Προσωπικα αν ειχα τα χρηματα αυτο που θα επαιρνα ειναι το symphobia που ειχα ξετρελαθει με τον ηχο του. Ειναι βεβαια και το τι θες να κανεις. Εγω δεν θελω να γραψω την απολυτη ορχηστρικη μουσικη ουτε εχω ολες τις καταλληλες γνωσεις για να το κανω και να ηθελα. Αυτο που θελω ειναι 4-5 καλοι ηχοι που να μπορω να τους ρυθμισω γρηγορα και να τους γραψω στο κομματι μου. Γιαυτο και μου αρεσε και η Ik miroslav που ενω αν ακουσεις τους περισσοτερους ηχους της λες ενταξει δεν τρελαινομαι, ειναι σαφως ανωτερη η eastwest gold, ειχε κατι βιολια ομως staccato που λεω πιο πανω που ηταν τελεια πραγματικα και ηταν και ευχρηστο προγραμμα στο να βαλεις διαφορα οργανα μαζι και να τα παιξεις. Η eastwest gold ηταν λιγο πιο αργη στο να κανεις αυτο που θες (για μενα παντα μιλαμε). Aληθεια εχει πιανο η gold μαζι, γιατι δεν θυμαμαι κατι τετοιο.

 

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι ερχεται με το δικο της player, δεν με πειραζει και να ερχεται με kontakt player κλπ, μιας και τα δινει πλεον δωρεαν η εταιρια.

 

Δηλαδη παιρνοντας αυτο το elements για βιολια ή το string session της native instruments ή για πιανο το Authorized Steinway Virtual Concert Grand Basic Edition (οχι το φουλ), που αν θυμαμαι καλα ειχες σε μεγαλη εκτιμηση τον Gary Garritan και σαν ανθρωπο και σαν επαγγελματια δεν θα μπορουσα να πετυχω αυτο που θελω? Να γραψω δηλαδη κομματια ηλεκτρονικης καυα βαση μουσικης εχοντας μεσα σε καποια απο αυτα πιανο, βιολια κλπ?

 

Νομιζω πως για τωρα ειμαι καλα με το dimension pro 1.5 σε αυτον τον τομεα μιας και οπως ειπα πιο πανω εχει καποιους καλους κατ'εμε ηχους βιολιων και εχει και στη βιβλιοθηκη του δειγματα απο την Garritan Pocket Orchestra (αν και πιο πολυ μαρεσουν τα βιολια που εχει απο μονο του παρα αυτα που του εχουν βαλει απο την garritan).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Stratigos

Και εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι έδω και κάμποσο καιρό. Λίγα καλά "σωστά" για μένα και νόμιμα.

Στο προκέιμενο. Απο strings  δεν ξέρω αλλα εγώ έχω ενθουσιαστεί με πίανο απο το Pianoteq το οποιο και θα αγοράσω σύντομα. 99 έχει το απλό χωρις tweaking και 249 το standard.

 

Επίσης για το sampletank που ανέφερες δέν νομιζω ότι είναι και το καλύτερο απο ήχους κατ εμε πάντα αλλα κοιταξέ το γιατι νομίζω το δείνουν δωρεάν με κάποια βασικά μέσα και αγοράζεις επιπλέον libraries ή κατι τέτοιο.

 

Επίσης παρακολούθα τις προσφορές τις Native Instruments γιατι κατα καίρους συμφέρει. Πριν μια βδομάδα είχε βγάλει μισή τιμή τα περισότερα απο Komplete και "τσίμπισα" το Absynth 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ωραια, θα κοιταω και την Native instruments καθημερινα μπας και πεσω πανω σε καμια προσφορα και εγω διοτι θελω πολυ το razor.

 

Θα το κοιταξω και αυτο που λες για το sampletank. Το sampletank2L ερχεται με αρκετη βιβλιοθηκη ηχων στην τιμη των 99 ευρω, την ειχα δοκιμασει παλαιοτερα και δεν ξερω και σαν interface αλλα και σαν ηχοι ειχε καποιους που μαρεσαν ιδιαιτερα. Τωρα αν παμε να συγκρινουμε το kontakt με το sampletank μαλλον το δευτερο θα βγει χαμενο.

 

Για το pianoteq καλα κανεις και σου αρεσει, γουστα ειναι αυτα. Και αν κρινω απο τα διαφορα review και γνωμες χρηστων στο internet κλπ, ειναι περιεργο που δεν μαρεσει. Τι να κανω ομως? Με το ζορι?? ;D

 

Ελπιζω να βαλουν προσφορες ολες οι εταιριες τωρα τα Χριστουγεννα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου