Προς το περιεχόμενο

Επιτελους αυθεντικό software... προτασεις για VSTi;


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τον ρωτησω να δουμε.

 

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες περι του να τα σκασω σε καποιο ivory ή grand δεν υπαρχει περιπτωση. Δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα μονο για πιανο. Αν διαθεσω καποια χρηματα για πιανο θα ειναι εως 100 ευρω γιαυτο και κοιταζα το berlin και το new york κλπ. της native instruments που ειναι φθηνα. Τωρα το πιανο που ακουω σε αυτο το βινετο μαρεσει παρα πολυ. Kαι το dimension pro που εχω εχει αρκετα presets πιανου που ειναι μια χαρα, αλλα θελω να βρω και καποιον ηχο που εχω στο μυαλο μου απο πιανο. Eχεις εσυ υπ'οψην σου κανενα καλο soundfonts για κανενα sampler? Απο το sampletank εχω ακουσει καλους ηχους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που σίγουρα λείπει είναι το Soundtrack Pro που μάλλον "τελείωσε".

Το Mainstage θεωρείται πλέον άλλο προιόν και πωλείται ξεχωριστά στα 24€.

 

 

Θέλεις να πεις το το Mainstage έρχεται 23 ευρώ μαζί με τις βιβιλοθήκες του Logic ή απλώς σαν host που του φορτώνει ό,τι έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το miroslav έχω να πω καλά λόγια σε σχέση με την τιμή του.Εμένα μου ακούγονται πολύ καλά τα solo instruments...(ειδικά το piano και το pipe organ) αλλά χάνει λίγο στα ensembles.(slow strings είναι ωραία...αλλά σε spiccato και σε brass γενικά... :( ).Πάντως τσέκαρε και το east west goliath.Από video που έχω ακούσει φαίνεται φοβερό...και έχει την μεγαλύτερη γκάμα από όλα τα πακέτα.(έχει λίγα από όλα)

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τον ρωτησω να δουμε.

 

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες περι του να τα σκασω σε καποιο ivory ή grand δεν υπαρχει περιπτωση. Δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα μονο για πιανο. Αν διαθεσω καποια χρηματα για πιανο θα ειναι εως 100 ευρω γιαυτο και κοιταζα το berlin και το new york κλπ. της native instruments που ειναι φθηνα. Τωρα το πιανο που ακουω σε αυτο το βινετο μαρεσει παρα πολυ. Kαι το dimension pro που εχω εχει αρκετα presets πιανου που ειναι μια χαρα, αλλα θελω να βρω και καποιον ηχο που εχω στο μυαλο μου απο πιανο. Eχεις εσυ υπ'οψην σου κανενα καλο soundfonts για κανενα sampler? Απο το sampletank εχω ακουσει καλους ηχους.

 

 

Mε μια προχειρη αναζητηση βρηκα αυτο. http://audioz.info/samples/20872-sound-creations-splendid-grand-soundfont.html

 

Φημολογειται οτι ειναι πολυ καλο και τζαμπε of course.Δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις αν και αμα ψαξεις grand piano soundfonts η κατι αντιστοιχο υπαρχουν χιλιαδες.Παντως και εγω νομιζω οτι με μια ορχηστρουλα στυλ eastwest  η ik θα καλυφθεις....Για επιπλεον οργανα οπως βλεπεις υπαρχει παντα η λυση των ποιοτικων samples αν δεν παιζουν λεφτα για επιπλεον vst ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dreamdancer

 

Σε ευχαριστω πολυ. Θα το κοιταξω και αυτο που παρεθεσες.

Σιγουρα με μια ''ορχηστρουλα'' θα βολευτω μα στην ουσια δεν ειμαι μονο πολυ ευχαριστημενος απο το πιανο που εχει το dimension pro (αν και απο αυτα που διαβαζω στο φορουμ της εταιριας μπορεις να κανεις παπαδες και ισως αμα το μαθω το dimension να φτασω στον ηχο που θελω, γιατι και το πιανο που εχει δεν ειναι κακο, καθε αλλο. Απλα δεν ειναι τοσο καλο οσο μου ακουγοταν εμενα το bosendorfer 290 που χρησιμοποιουσα). Τα βιολια του ειναι πολυ καλα κατ'εμε και με βαση αυτα που ακουω απο τους χρηστες του φορουμ και βλεπω στο youtube. Απο βιολια μου λειπει κατι σε stacatto οπως εχω πει και εχω κολλησει... :).

 

@WildchildGR

 

Oυτε το collosus δεν προκειται να αγορασω, πιο goliath...  ;D

 

Ειναι πολυ ακριβα για να δωσω τα χρηματα που ζητανε για τη χρηση που τα θελω. Αυτα αξιζει να τα παρει καποιος που φτιαχνει ορχηστρικα κομματια, για ταινιες κλπ κλπ. Σε εμενα θα πανε στραφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγχωρνατε με  ;D αλλα για να μην ανοιγω αλλο θεμα, ποια καρτα ηχου εχει σαν δωρο το cubase μια και αποφασισα να αγορασω αυθεντικα;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ωραιο θεμα για πιανο που βρηκα απο καποιο φορουμ του εξωτερικου:

 

http://www.pianoworld.com/forum/ubbthreads.php/ubb/showflat/Forum/6/topic/005213/Number/0/site_id/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μια προχειρη αναζητηση βρηκα αυτο. http://audioz.info/samples/20872-sound-creations-splendid-grand-soundfont.html

 

 

 

Eιχες δικιο. Το κατεβασα και το φορτωσα με το dimension pro και οντως ειναι παρα πολυ καλο πιανο και ειδικα αν μιλαμε για free αλλα και γενικοτερα. Οταν φορτωνεται ειναι 450mb απο εκει που το μεγαλυτερο πιανο του dimension ειναι 230mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχες δικιο. Το κατεβασα και το φορτωσα με το dimension pro και οντως ειναι παρα πολυ καλο πιανο και ειδικα αν μιλαμε για free αλλα και γενικοτερα. Οταν φορτωνεται ειναι 450mb απο εκει που το μεγαλυτερο πιανο του dimension ειναι 230mb.

 

Aφου σε εξυπηρετει τοτε μια χαρα.Εγω να σου πω απο πιανακια τα περισσοτερα απο αυτα που ακουω μου...αρεσουν οποτε δεν ειμαι και το ποιο σχετικο ατομο :P, παντως και μονο να σκεφτεις οτι υπαρχουν ατομα που καθονται και samplαρουν ωρες επι ωρων ολοκληρα οργανα και τα ποσταρουν free,πρεπει πρωτα να ψαχνεσαι σε αυτη την κατευθυνση πριν πας σε κατι paid.ισως με κανα εφφεδακι απο πανω σε στυλ reverb η delay κερδισεις κανα δυο ακομα βασικους ηχους...εγω τωρα εχω αρχισει και ψαχνομαι με..σαξοφωνα που μου αρεσουν παρα πολυ 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου