Προς το περιεχόμενο

Επιτελους αυθεντικό software... προτασεις για VSTi;


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλε κατι προσφορες η Ik Multimedia και ετσι πηρα το Τotal workstation xl bundle το οποιο περιλαμβανει μεταξυ αλλων και την ορχηστρα Ik Miroslav Philarmonik που οπως εχω αναφερει και πιο πριν ειχε κατι staccato που μαρεσαν πολυ απο οσο θυμαμαι που την ειχα ''σπασμενη'' παλαιοτερα. Ηρθε λοιπον η ωρα να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας. Ποια staccato σας ακουγονται καλυτερα. Της IK Multimedia (Philarmonik) ή της Native Instruments (Session Strings Pro)?

 

Παραθετω λοιπον 4 παιξιματα που εκανα. Ξεκιναει με την Philarmonik και αμεσως μετα παιζει η ιδια λουπα απο Session Strings.

 

http://yourlisten.com/channel/content/16923312/miro_vs_session

 

To preset της Philarmonik ειναι το: orchestral sections/ strings sessions/ full strings/staccato strings short

 

Και των Session strings pro ειναι το: selection 1-2/ conteporary/ sections 1 and 2 esemble/ staccato

 

Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χάλια μαύρα ακούγονται και τα δυο. Τώρα για το τι φταίει, τι να σου πω, μάλλον πολλά φταίνε, ούτε το παίξιμο είναι καλό, ούτε η εγγραφή φαίνεται της προκοπής, παραείναι χαμηλή η στάθμη.

 

 

Δες εδώ πως ακούγονται τα staccato strings από μια βιβλιοθήκη της προκοπής ( ΤΣΑΜΠΑ freeware είναι τα συγκεκριμένα, διαθέσιμα για download, παρόλα αυτά είναι περίπου... 400 φορές καλύτερα  ;D από αυτά που άκουσα από εσένα).

 

 

Cinematic Strings - Monster Staccato - Real Time Demo

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, δεχομαι και τα αρνητικα σχολια φυσικα αλλα οταν λεγονται με λιγο καλυτερο τροπο και με πιο σοβαρα επιχειρηματα (το οτι ειναι καπως χαμηλα, ναι ειναι οκ, η εγγραφη εγινε κατευθειαν στο fl studio και υστερα export απλα ως mp3 σε 320 kb αλλα δεν νομιζω οτι καποιος δεν μπορει να βγαλει μια γνωμη αφου και για τις 2 ισχυουν οι ιδιες συνθηκες). Δεν τα εβαλα για το παιξιμο μου αλλα για το ποια σας ακουγονται καλυτερα απο τα 2 σε θεμα ηχου.

 

Τωρα απο εκει και περα, αυτο που εβαλες ειναι ντεμο και οχι free και ειναι τα Cinematic Strings που κοστιζουν 400 ευρω.

 

Το να εχεις μια αποψη ειναι οκ, αλλα το να λες οτι δεν ειναι της προκοπης και να εισαι τοσο απολυτος γενικα (δεν ξερω αν τα εχεις δουλεψει) μου κανει καπως.

 

 

Ακου εδω απο ενα παλικαρι πχ που φτιαχνει με την miroslav philarmonik που θεωρειται και κατωτερη ποιοτικα των session strings pro αλλα και απο αλλες πολλες. (και μαλιστα χρησιμοποιει την classic edition, που ειναι πιο light εκδοση σε σχεση με την full).

 

Bιντεο απο το παλικαρι (3 στο συνολο):

 

http://www.youtube.com/user/bylcj246/videos?flow=grid&view=0

 

To να λες οτι δεν ειναι βιβλιοθηκες της προκοπης ειναι αστειο, το να μην σου αρεσουν δεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα απο εκει και περα, αυτο που εβαλες ειναι ντεμο και οχι free και ειναι τα Cinematic Strings που κοστιζουν 400 ευρω.

 

Απο οτι βλεπω, το monster staccato εβαλες (και οχι την φουλ εκδοση που νομιζα) δινοταν free μολις εκανες εγγραφη στο site τους αλλα δεν βλεπω που μπορω να γραφτω, δεν εχει create account ή κατι τετοιο. Παντως και αλλοι εχουν θεμα:

 

(http://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?p=4644814)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είπα ότι είναι χάλια οι βιβλιοθήκες, αλλά χάλια αυτά που ανέβασες εσύ. Ακόμα και με... προϊστορικά εργαλεία, ο καλός ο μάστορας θα φτιάξει κάτι καλό. Αυτό όμως που άκουσα δεν μπαίνει στην κατηγορία αυτή. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, φιλε μου. Δηλαδη για να καταλαβεις εσυ ποια βιολια σ'αρεσουν πιο πολυ απο θεμα ηχου που εχουν το ιδιο παιξιμο θα πρεπει να τα ακουσεις να παιζουν κατι το καλο - τελειο. Λες και αυτα τα ανεβασα για να δειξω ποσο καλα παιζω. 3-4 λουπες που εγραψα γρηγορα ειναι μολις σκεφτηκα να κανω τη συγκριση μεταξυ τους για τα δικα μου αυτια πρωτα. Δεν πειραζει, σαν Ελληνες  αυτο θα μας φαει...να πουμε στον αλλον το κακο και να το παιξουμε κατι. Στο kvraudio και σε αλλο ενα φορουμ το εχω ανεβασει, οχι δεν μου ειπαν τιποτα για το παιξιμο, ουτε για την εγγραφη, αλλα με ευχαριστησαν κιολας που μπορεσαν να παρουν εστω και μια γευση απο τον ηχο της καθεμιας σε ιδιο παιξιμο και να δουν την οποια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Philharmonik ειχε ενα reverb μεσα στα δειγματα και ετσι την ειχα αφησει ''στεγνη'' και ειχα βαλει στο Session Strings Pro λιγο reverb ωστε να εχει οσο το δυνατον το ιδιο με την Philharmonik αλλα τωρα ειδα πως μπορει να βγει και το reverb που εχει στα δειγματα η Philharmonik και ετσι εγραψα αλλες 3 λουπες με τα 2 οργανα στεγνα και με το ιδιο reverb ακριβως απο το Fl studio.

 

http://yourlisten.com/channel/content/16923521/Miro_vs_Sessi_2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το session (αυτο που επαιζε 2ο τελοσπαντων), μου αρεσε αισθητά πιο πολυ. Εχει πιο πειστική δοξαριά νομίζω. Το άλλο στα γρήγορα έχανε απο πειστικότητα, λόγω των σκληρων δοξαριών του, και φαινοταν πιο πολυ ότι είναι τεχνητο.

 

Εγώ με κλειστά μάτια θα χρησιμοποιούσα το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

Ναι, το session επαιζε δευτερο και στα 4 πρωτα παιξιματα που εβαλα και στα αλλα 3 παιξιματα που εβαλα στο απο πανω ποστ.

 

Οντως ειναι πιο κοντα στο ρεαλιστικο κομματι το Session strings pro αλλα δεν δενει τοσο ευκολα μεσα στη μιξη οσο η Philharmonik. Τωρα οσον αφορα τις δοξαριες που λες οτι ειναι πιο πειστικες, ετσι ειναι και πιστευω εχει να κανει με το οτι εχουν ηχογραφισει και τον ηχο απο το δοξαρι στο Session ενω στη Philharmonik οχι. Βεβαια εχει και επιλογη ειτε να χαμηλωσεις τον ηχο του δοξαριου, ειτε να τον κλεισεις τελειως (εγω τον εχω αφησει μαμα στις παραπανω ηχογραφησεις).

 

Χρησιμοποιω και τα 2 μαζι. Απλα στα staccato με καλυπτει πιστευω καλυτερα η Philharmonik και γιαυτο θελησα να δω και τη γνωμη αλλων. Σε legato πχ παιξιματα (ειτε ολα τα εγχωρδα μαζι ειτε ενα ενα ξεχωριστα) ειναι μακραν πιο πειστικο το Session (ασε που εχει και πολλους τροπους παιξιματος οπως legato, staccato, forte piano, spiccato, glissando κ.α που η Philharmonik δεν εχει). Ειναι και νεο οργανο σχετικα ενω η αλλη εχει 5 χρονια στην πλατη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου