Προς το περιεχόμενο

Φθηνός, μικρός και ικανοποιητικός amp?


Graico

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε συνθήκες "διαμερίσματος" (αν εννοείς σε σύγχρονη πολυκατοικία με χάρτινους τοίχους), ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ οι λαμπάτοι πάνω από 5 watt είναι ακατάλληλοι. Εκτός αν τον χρησιμοποιείς... στο 2-3, οπότε τι να το κανεις; Έχεις την εντύπωση ότι παίρνεις "ήχο λαμπας" (sic!) σ'αυτές τις εντάσεις;

 

Η πρακτικότερη λύση είναι να ΜΗΝ πουλήσεις τον ενισχυτή σου, αλλά να βρεις εκεί που θα είσαι φοιτητής έναν ωραίο χώρο (με άλλα παληκάρια, ή και κοπελίτσες, δεν ειμεθα ρατσιστές) και να πηγαίνετε να παίζετε να γουστάρετε. Και για το σπίτι πάρε κάτι που να μπορείς να μελετάς και να παίξεις ΚΑΙ με ακουστικά.

 

My 0.02 euro.

 

 

Και εδώ θα μπω και εγώ στο θέμα...Όντας φοιτητής,πλέον,είμαι στη φάση που έχω παρατημένο κυριολεκτικά έναν Peavey Classic 30 στην πατρίδα μου...Εδώ ήμουν έτοιμος αυτές τις μέρες να χτυπήσω έναν Vht Special 6 γιατί δε μπορώ χωρίς τον...ήχο της λάμπας...δοκίμασα με Guitar Rig κοκ μπας και το σώσω...Αλλά δουλειά δεν έγινε..Με ένα zoom g3 όμως για παραδειγμα,θα μπορούσε να κάνει κανείς μία πιο πρακτική πάντα δουλειά,φίλε TGL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Reborn, αν και δεν απευθύνεσαι σε 'μένα, πιστεύω πως αν με Guitar Rig δεν έμεινες ικανοποιημένος (αν και υπάρχουν πολλά καλύτερα στο είδος του) δε πιστεύω πως θα μπορούσες να μείνεις ικανοποιημένος με το zoom g3, συγκριτικά με τον ήχο της λάμπας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Reborn, αν και δεν απευθύνεσαι σε 'μένα, πιστεύω πως αν με Guitar Rig δεν έμεινες ικανοποιημένος (αν και υπάρχουν πολλά καλύτερα στο είδος του) δε πιστεύω πως θα μπορούσες να μείνεις ικανοποιημένος με το zoom g3, συγκριτικά με τον ήχο της λάμπας :)

Εννοείται πως ήταν ανοιχτή η ερώτηση,απλά συγκεκριμένα απευθύνθηκα σε ένα άτομο που στηρίζει μία άποψη διαφορετική με τη δική μου...Γιατί,ας πούμε,και στο Guitar Rig από το 2,3,4,5 έχω καταφέρει να βγάλω υπέροχους ήχους και σε διάφορα Recordings έχουν όμορφο αποτέλεσμα...!Αλλά νιώθω πως αν δε συνδέσω σε κάποιον ενισχυτή την κιθάρα μου δε μπορώ να "νιώσω" κιθάρα.!Δεν ξέρω αν ακούγεται υπερβολικό,αλλά εντάξει καλά και όλα αυτά που καθημερινά ακούω(axe-fx,line6 hd,zoom g3),ενισχυτές όμως δεν είναι!(δεν αναφέρομαι στα effect modelling αλλά Aπoκλειστικά στο "amp modelling" το οποίο μπορεί να είναι πρακτικό και ουσιαστικό για κάποιους,για εμένα όμως κιθάρα+ενισχυτής θέλω να πιστεύω πως είναι ορισμός της ηλεκτρικής κιθάρας που ξέρω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και καταλαβαίνω όσα λες. Βέβαια παίζει ρόλο και το setup που έχεις, διότι αν παίζεις μέσω Guitar Rig και ακούς την κιθάρα από ηχειάκια υπολογιστή, ή ακόμα και από monitor, σίγουρα δε μπορείς να έχεις την αίσθηση του ενισχυτή που περιγράφεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Reborn, αν και δεν απευθύνεσαι σε 'μένα, πιστεύω πως αν με Guitar Rig δεν έμεινες ικανοποιημένος (αν και υπάρχουν πολλά καλύτερα στο είδος του) δε πιστεύω πως θα μπορούσες να μείνεις ικανοποιημένος με το zoom g3, συγκριτικά με τον ήχο της λάμπας :)

 

Το έχεις παίξει και έχεις σχηματίσει αυτή τη γνώμη; Για πόση ώρα αν επιτρέπεται;

 

@Reborn

 

Αν θέλεις δεκάδες επιλογές και κυρίως το θέλεις (και) για ηχογραφήσεις, το Guitar Rig είναι προτιμότερο. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι πάντως καν στην πρώτη τετράδα όσον αφορά στα modeling VST.

 

Το G3 έχει πολυ περισσότερη αίσθηση και είναι αμεσότερο. Πολύ απλούστερο βέβαια, αλλά αυτό έχει και τα καλά του.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις δεκάδες επιλογές και κυρίως το θέλεις (και) για ηχογραφήσεις, το Guitar Rig είναι προτιμότερο. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι πάντως καν στην πρώτη τετράδα όσον αφορά στα modeling VST.

Αν και off topic, θα μπορούσες να αναφέρεις αυτήν την τετράδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αυτο το μωρο

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

http://www.vhtamp.com/avsp16u.html

 

εχει Variable  power control (απο 1/2 εως 6 βαττ) οποτε μπορεις να τον χρησιμοποιεις και σε..εντασεις ψιθυρου εχοντας μια χαρα λαμπατο ηχο (οχι βεβαια πως δεν εχεις λαμπατο ηχο ακομα και στο 2 σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λαμπατο ενισχυτη αλλα λεμε τωρα...για να ικανοποιησουμε και αυτους που εκλαμβανουν τον λαμπατο ηχο μονο ως τσιταρισμενο Marshall... ;D) & εχει και αρκετο gain για τη μουσικη που παιζεις.

 

Διαβασε και το manual του για να καταλαβεις τι ακριβως παιζει

 

http://www.vhtamp.com/manuals/VHT-Special6-Ultra-Manual.pdf

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Reborn

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι πάντως καν στην πρώτη τετράδα όσον αφορά στα modeling VST.

 

όντως ,αν μπορείς θα ήθελα να μας πεις αυτή την τετράδα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου