Προς το περιεχόμενο

Ποιά κιθάρα για metal μεχρι 650 Γιουρια;


karman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αν ψάνχεις την καλύτερη LP που μπορούν να αγοράσουν τα 700 ευρώ σου, θα πρέπει να περιμένεις να εμφανιστεί στις αγγελίες μια γιαπωνέζικη Ibanez ή Τokai με solid maple top και όχι laminated κολλημένο πάνω σε alder κ.λ.π (όπως είναι ή Epi σου). Μάλλον θα περιμένεις αρκετά αλλά πάλι τέτοιες εποχές δεν είναι καθόλου ανέφικτο να την πετύχεις. Η δεύτερη επιλογή είναι studio δεκαετίας '90 (ειδικά μια σειρά που βγήκε σε "περίεργα" χρώματα a la PRS).

H τρίτη επιλογή είναι SG που ναι μεν δεν είναι Les Paul στο σχήμα διατηρεί όμως αρκετά μεγάλο μέρος του ήχου τουλάχιστον. Όσο πιο καινούργια, τόσο πιο καλά εδώ (μετά το -08 ειδικά έχω παίξει τρελά ταυράκια).

 

Αν δεν βρείς κάτι τέτοιο, μην κουράζεσαι με LesPaulοειδή. Με 700 ευρώ δεν θα έχει και μεγάλες διαφορές από την Εpi σου.

 

Έχε το νού σου ότι τις Gibson πάντα τις δοκιμάζουμε και τις αγοράζουμε μόνο αν ακούγονται εξ'αρχής και ακουστικά καλά. Αν κατι δεν μας κάθεται προσπερνάμε και συνεχίζουμε. Γι αυτό δεν προτείνω αγορές online (εξάλλου με τέτοιες ευκαιρίες που παίζουν και θα παίξουν στα μεταχειρισμένα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

 

Aυτή πώς την βλέπετε? :http://smart.noiz.gr/details.php?id=44731

 

Το παλικάρι λέι ότι είναι κανούρια....

αυτη που ποσταρες τυχαινει να ειναι δικια μου αγγελια...κ οτι γραφω ισχυει.

δεν  καταλαβαινω ομως που κολλαει στον τιτλο του θρεντ,απο την στιγμη που βαζεις ταβανι στην αγορα σου (κ καλα κανεις) τα 700 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε φίλος πλάκα μας κάνεις???? ???

Είναι καλύτερη η Epi(kina) απο Gibson(usa)?????

Μη τρελαθούμε τώρα....κανα 400άρι κάνει η epi κανα 1000αρι η Gibson...

Mήπως πουλάς καμιά και τα λές αυτά?? :D :D :D :D

για κάτσε ρε συ γιατί σε έχασα λίγο... Εσυ έχεις παίξει με επί καστομ ας πούμε και με γκίμπσον στούντιο και έχεις καταλήξει ότι η στούντιο είναι καλύτερη ; εν τω μεταξύ αν ισχύει η λογική σου ότι οι γκίμπσον είναι αμέρικανες άρα και καλύτερες οι λτδ παρακάτω που κολλάνε εφόσον είναι κορεες. Για πιο κάτω λες ότι κατέληξεσ κιόλας... Ας πούμε μπορείς να μου υποδείξεις μια καλύτερη στούντιο από την επί του ζακ γουάιλντ ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας πούμε μπορείς να μου υποδείξεις μια καλύτερη στούντιο από την επί του ζακ γουάιλντ ;

εγω μπορω να σου υποδειξω οτι η japanese rebel orville μου παιζει καλυτερα απο την επι του wylde... ;D ;Dοκ,αστειευομαι δεν την εχω παιξει την επι του wylde,αλλα ας ομορφυνουμε το θρεντ...

p1010011lb.thumb.jpg.dc718209ea024325e567453b7965adbb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάτσε ρε συ γιατί σε έχασα λίγο... Εσυ έχεις παίξει με επί καστομ ας πούμε και με γκίμπσον στούντιο και έχεις καταλήξει ότι η στούντιο είναι καλύτερη ;

 

Εγώ πάντως είχα και τις δυο κιθάρες (πρόσεξε, δεν τις έχω παίξει και τις δύο, ήμουν κάτοχος απλά η epi custom εδώ και 3 μήνες πουλήθηκε) ψηφίζω studio. Είναι ένα σκαλί παραπάνω (και 2 και 3...) 8)

 

Για πολλούς λόγους, που αν θέλετε μπορώ να σας τους αναλύσω αν και βαριέμαι γιατί τα εχω ξαναγράψει αρκετές φορές..(αν και μου φαινέται λίγο άκυρο ο OP να πάρει ΠΑΛΙ epi, έστω και αναβαθμισμένη εφόσον έχει ήδη μία)

 

Φίλε Άρη...πάντως και ο ''δικός σου'' με studio παίζει (καλά, και με custom...αλλά πάντα gibson).  ;D ;D ;D

 

Iced%20Earth3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη που ποσταρες τυχαινει να ειναι δικια μου αγγελια...κ οτι γραφω ισχυει.

δεν  καταλαβαινω ομως που κολλαει στον τιτλο του θρεντ,απο την στιγμη που βαζεις ταβανι στην αγορα σου (κ καλα κανεις) τα 700 ευρω...

παζαρι μυριζει... ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε φίλος πλάκα μας κάνεις?Huh? Huh?

Είναι καλύτερη η Epi(kina) απο Gibson(usa)Huh???

Μη τρελαθούμε τώρα....κανα 400άρι κάνει η epi κανα 1000αρι η Gibson...

Mήπως πουλάς καμιά και τα λές αυτά?? Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

 

Εχω ρε φιλος μια και ΔΕΝ την πουλαω με ΤΙΠΟΤΑ

 

Αυτη ειναι  http://www.epiphone.com/News/Features/Features/2011/The-Joe-Bonamassa-Les-Paul-Goldtop-2nd-Run.aspx

Αν πιστευεις οτι η  Studio (usa) υπερεχει σε κατι απο την Epi μου εισαι αλλου νυχτωμενος Ρε φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη που ποσταρες τυχαινει να ειναι δικια μου αγγελια...κ οτι γραφω ισχυει.

δεν  καταλαβαινω ομως που κολλαει στον τιτλο του θρεντ,απο την στιγμη που βαζεις ταβανι στην αγορα σου (κ καλα κανεις) τα 700 ευρω...

 

Αλήθεια;;;;  :D :D :D

Ε εντάξει άμα είναι να τη πάρεις στα 80ε θα κολλήσεις;;;; ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάτσε ρε συ γιατί σε έχασα λίγο... Εσυ έχεις παίξει με επί καστομ ας πούμε και με γκίμπσον στούντιο και έχεις καταλήξει ότι η στούντιο είναι καλύτερη ; εν τω μεταξύ αν ισχύει η λογική σου ότι οι γκίμπσον είναι αμέρικανες άρα και καλύτερες οι λτδ παρακάτω που κολλάνε εφόσον είναι κορεες. Για πιο κάτω λες ότι κατέληξεσ κιόλας... Ας πούμε μπορείς να μου υποδείξεις μια καλύτερη στούντιο από την επί του ζακ γουάιλντ ;

 

Είσαι heavyμπυνταλάς φιλαράκο...άστο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια;;;;  :D :D :D

Ε εντάξει άμα είναι να τη πάρεις στα 80ε θα κολλήσεις;;;; ;D ;D

λυπαμαι αλλα θα κολλησω στα 80... ;)ειδικα αν ειναι να αγορασω κατι αλλο κ θα μου λειπουν τα εξτρα λεφτα...no offence.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου