Προς το περιεχόμενο

Ποιά κιθάρα για metal μεχρι 650 Γιουρια;


karman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Lord_Goumis, για να λέμε την αλήθεια και σύμφωνα πάντα με το δικό μου γούστο, μου αρέσει περισσότερο η ξενέρωτη όπως τη λες παρά η κιτρινιάρα (;D) η δική σου. Θα μου την έσπαγε τρελά να έπαιρνα Les Paul Arctic White και να μου γινόταν Vintage White :P

 

Δεκτόν, ο καθένας όπως του αρέσει... ;D ;D ;)  Εμένα η αλήθεια είναι με τρελαίνει η vintage-ίλα (στην συγκεκριμένη μόνο, στις όποτε βλέπω γρατζουνιά τρελαίνομαι...   ;D  )

(btw η συγκεκριμένη studio δεν είναι chambered, είναι αγορασμένη στα 90's...4,1kg  ;) )

 

Οφτόπικ τέλος.

 

Όντως το χέσαμε πάλι το θέμα. O καθένας λέει αυτά που πιστεύει αλλά αυτά δεν βοηθάνε τον OP. Αυτό φάνηκε όταν ο OP αποχώρησε από το thread και άνοιξε νέο thread ρωτώντας την γνώμη του για την epi lp custom EB (!!) ενώ έχει ήδη μια epi (που στο κάτω-κάτω δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από αυτή που ''κατέληξε'') δηλαδή να δώσει μια 500αρού να πάρει ίδια κιθάρα Ε ΟΧΙ. Και επειδή τυγχαίνει να ήμουν κάτοχος και των 2 κιθαρών και την custom eb και την στούντιο, τον διαβεβαιώ ότι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να πάρει πάλι την ίδια κιθάρα, μπορεί να ανέβει ένα επίπεδο παραπάνω, ας μην πάρει studio, ας πάρει κάποια από τις γιαπωνέζες LP (εγώ θα έπαιρνα για πλάκα μια μεταχειρισμένη usa strat που είναι ταμάμ για τα συγκεκριμένα χρήματα αν ήμουν στη θέση του αλλά κατανοητό ότι θέλει LP) για αλλά ΟΧΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΙΘΑΡΑ για το όνομα του θεού και της παναγίας δηλαδή....

 

Την έγραψα και στο άλλο thread την άποψη μου, αυτό που έχει να κάνει ο OP είναι αυτό που σωστά αναφέρει ο Deadmeat.

 

Φιλικά, καλό βράδυ σε όλους.

 

Edit: χαίρομαι φίλε που κατέληξες σε κάτι άλλο τελικά. Άντε με το καλό να σου ρθει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

3. Θαμπωσε το χρωμα. στο σημειο που ακουμπαει στο σωμα το δεξι χερι εφυγε η γυαλαδα και εγινε θαμπο. (τελικα μηπως ιδρωνω πολυ???  :P :P  τονιζω οτι την σκουπιζα μετα το παιξιμο και την αφηνα να στεγνωσει - βλεπε συμβουλες Οικονομακη)

 

Το 2 + 3 εγιναν σε διαστημα 6 μηνων που μου φανηκε παρα πολυ λιγο.

 

 

 

Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζω και εγώ..Παλιότερα μου είχε θαμπώσει στο σημείο που λες μια Gibson lp standard και μια Fender Vintage 57...Η μόνη λύση που εχω βρει είναι να παίζω με μακριά μπλούζα με μανικι.Αλλιώς θαμπώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_fm_asb.htm

 

Αυτη ειναι long tennon ?

 

Αυτη ειναι chambered ?

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=186802.msg571340#msg571340 ::)

 

Aν ήταν chambered με τόσο λεπτό σώμα... :P

 

http://bbs.espguitars.com/showthread.php?t=57169

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν, ο καθένας όπως του αρέσει... ;D ;D ;)  Εμένα η αλήθεια είναι με τρελαίνει η vintage-ίλα (στην συγκεκριμένη μόνο, στις όποτε βλέπω γρατζουνιά τρελαίνομαι...   ;D  )

(btw η συγκεκριμένη studio δεν είναι chambered, είναι αγορασμένη στα 90's...4,1kg  ;) )

 

Οφτόπικ τέλος.

 

Όντως το χέσαμε πάλι το θέμα. O καθένας λέει αυτά που πιστεύει αλλά αυτά δεν βοηθάνε τον OP. Αυτό φάνηκε όταν ο OP αποχώρησε από το thread και άνοιξε νέο thread ρωτώντας την γνώμη του για την epi lp custom EB (!!) ενώ έχει ήδη μια epi (που στο κάτω-κάτω δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από αυτή που ''κατέληξε'') δηλαδή να δώσει μια 500αρού να πάρει ίδια κιθάρα Ε ΟΧΙ. Και επειδή τυγχαίνει να ήμουν κάτοχος και των 2 κιθαρών και την custom eb και την στούντιο, τον διαβεβαιώ ότι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να πάρει πάλι την ίδια κιθάρα, μπορεί να ανέβει ένα επίπεδο παραπάνω, ας μην πάρει studio, ας πάρει κάποια από τις γιαπωνέζες LP (εγώ θα έπαιρνα για πλάκα μια μεταχειρισμένη usa strat που είναι ταμάμ για τα συγκεκριμένα χρήματα αν ήμουν στη θέση του αλλά κατανοητό ότι θέλει LP) για αλλά ΟΧΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΙΘΑΡΑ για το όνομα του θεού και της παναγίας δηλαδή....

 

Την έγραψα και στο άλλο thread την άποψη μου, αυτό που έχει να κάνει ο OP είναι αυτό που σωστά αναφέρει ο Deadmeat.

 

Φιλικά, καλό βράδυ σε όλους.

 

Edit: χαίρομαι φίλε που κατέληξες σε κάτι άλλο τελικά. Άντε με το καλό να σου ρθει  ;)

 

Φίλτατε έστι όπως λές είναι τα πράγματα ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!

Σε ευχαριστω Καλό σου βράδυ και να είσαι καλά...ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=186802.msg571340#msg571340 ::)

 

Aν ήταν chambered με τόσο λεπτό σώμα... :P

 

http://bbs.espguitars.com/showthread.php?t=57169

 

Βασικωωωςςςςς πιστευω οτι ειναι long tennon γιατι λεει set neck... οποτεςςς ?

 

Tωρα για το chambered δεν πολυ καταλαβα mike ? ειναι chambered or not ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά στο link που σου έδωσα λέει ο άνθρωπος πως "Το set-through της esp ΕΙΝΑΙ long tenon κατασκευή.", το oποίο set-through είναι κάτι μεταξύ set-neck και neck-through. H EC-1000 είναι set-neck.

 

Πάντως ψιλοαμφιβάλλω αν είναι long tenon...ψάξ'το λίγο καλύτερα...ας απαντήσει και κάποιος που να το ξέρει σίγουρα...

 

Δε μπορεί να είναι chambered ρε συ με τόσο λεπτό σώμα, αυτό εννοούσα. Και δεν είναι σίγουρα.

 

Tι το παιδεύεις το θέμα, πάρε εκεί μια ESP Εdwards LP Custom να γουστάρεις, που τα'χει όλα και συμφέρει. Θα σε επισκεφθώ μια μέρα με τη δική μου να πάθεις κοκομπλόκο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tι το παιδεύεις το θέμα, πάρε εκεί μια ESP Εdwards LP Custom να γουστάρεις, που τα'χει όλα και συμφέρει. Θα σε επισκεφθώ μια μέρα με τη δική μου να πάθεις κοκομπλόκο ;D

 

ωχ αντε παλι και αλλα εξοδα... ελα ελα... γιατι εγω πλεον εχω λαμπατο... εμ τι νομιζες ? χα... στειλε π.μ. π.φαληρο ειμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ αντε παλι και αλλα εξοδα... ελα ελα... γιατι εγω πλεον εχω λαμπατο... εμ τι νομιζες ? χα... στειλε π.μ. π.φαληρο ειμαι...

 

Eγώ το είπα επειδή νόμιζα πως ήθελες να πάρεις Les Paul...αλλά και να μη θες, με το που έρθω θα θελήσεις ;D Mα για το λαμπάτο θα έρθω, τι νόμιζες; ;D Σχετικά κοντά μένουμε, θα σου στείλω pm μέσα στις επόμενες μέρες να το κανονήσουμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου