Προς το περιεχόμενο

strat vs tele faceoff (with ctc blackface stardust)!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

o tele neck ειναι τοσο δια τας πανηγύρεις

 

Αυτό το έχεις επαναλάβει πολλές φορές μέσα στο φόρουμ. Διαφωνώ και φυσικά είναι πάντα θέμα αισθητικής. Μην είμαστε τόσο απόλυτοι.

 

Πάντως θα με ενδιέφερε και εμένα ένα tele neck vs strat neck test.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαφωνώ

 

Κι εγώ άλλος ένας.

 

Παρεμπιπτόντως, ουδείς σχολίασε το ωραιότατον crazy tube circuits πεταλάκιον. Πολύ ωραίο το βρήκα.

 

Και btw η στρατ νικάει.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα γενικα σπανια θα δεις tele player να σολαρει στον neck & strat player να σολαρει στον bridge.....)

Το 'ξερα ότι έχω κάτι που με κατατάσσει στη σπάνια κατηγορία. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'ξερα ότι έχω κάτι που με κατατάσσει στη σπάνια κατηγορία. :D

 

Και εγώ σε μια τέτοια κατηγορία είμαι, ανάλογα με το κομμάτι. Ο ΣΦ προφανώς αντλεί τον ισχυρισμό του απο την Country παράδοση της τελε όπου εκεί απλά ο bridge ταιριάζει. Σε άλλα είδη μουσικής όμως? και στο ίδιο αλλα με άλλη προσέγγιση?

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μπροστινος μαγνητης της τελε ειναι ΥΠΕΡΟΧΟΣ,ειναι ομως ΙΜΗΟ υπεροχος ΜΟΝΟ σε συνδιασμο με τον πισω μαγνητη ,οπου και εχουμε τον "χρυσο" τελε ηχο (δηλ.στη ΜΕΣΑΙΑ θεση),η πισω θεση μονη της ειναι φυσικα super κλασσικη και σκοτωνει ειδικα με drive αλλα και για τρελλο twang στις τυλιχτες χορδες ,τωρα χρηση για τον μπροστινο μαγνητη της τελε ακομα δεν εχω βρει (και εχω υποτιθεται τους καλυτερους μπροστινους μαγνητες που υπαρχουν στις τελε μου),ισως για ψευτοjazz ηχο να κανει....αλλα θα μου πεις ΓΟΥΣΤΑ ειναι αυτα....παντα ομως μονος του μου φαινεται μουντος (λογω του μεταλικου  καλυματος) και ασθενικος ,βεβαια σε καποιους μπορει και να αρεσει αυτο...

 

Προσωπικα παντως κατα 90% παιζω στη μεσαια θεση...μια και ειναι ΙΜΗΟ η πιο ισοροπημενη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται μουντος (λογω του μεταλικου  καλυματος) και ασθενικος ,βεβαια σε καποιους μπορει και να αρεσει αυτο...

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα...

 

Προσωπικα παντως κατα 90% παιζω στη μεσαια θεση...μια και ειναι ΙΜΗΟ η πιο ισοροπημενη.

 

Για παράδειγμα, εγώ αυτή τη θέση την χρησιμοποιώ σπάνια, γιατι μου ακούγεται "εύθραυστη" αλλά γούστα είναι αυτά.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω παιζω πολυ συχνα με τον neck στην tele μου, εχω παρατηρησει ομως οτι θελει αρκετη δουλεια με το eq για να πετυχεις ενα ιδανικο αποτελεσμα. Οταν το πετυχεις ομως, it's the bomb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mακροισκιοτε τι εγινε μαθαινεις να παιρνεις τα χερια σου? ;D Καλα τα πας... ;)Παντως ωραιο διλλημα εβαλες.Ο.Κ αυτες οι δυο ειναι κλασικες θεσεις αλλα εμενα μου εχουν προκυψει μια χαρα ηχοι και με τον neck της tele.

Oσο για τον bridge της strat φυσικα και μπορεις να κανεις παπαδες και καθαρος και βρωμικος.Παμπολα τα παραδειγματα (βαριεμαι και να γραφω ως γνωστον!) Ακου κει για τα πανηγυρια... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, με την tele μου παίζω τα lead μέρη κυρίως στον neck. Ας μην ξεχνάμε ότι το σε ποιο 'χώρο' θα χτυπήσεις τις χορδές αλλάζει ιδιαίτερα τον ήχο, κάτι είναι ιδιαίτερα χρήσιμο, ανεξάρτητα από το ποιος μαγνήτης είναι engaged. Όσο για την strat, μου λείπει λίγο (δεν έχω πλέον) κυρίως λόγω neck, αλλά και λόγω της θέσης neck-middle, όσο και αν ακούγεται περίεργο. Όσο για το test, προτιμώ tele ασκεπτί. Για το παίξιμο και το phrasing, ό,τι και να πω θα ναι λίγο. το πεταλάκι το άκουσα στο open day, και ακόμη το ζαχαρώνω :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

strat player να σολαρει στον bridge.....)

 

Παροτι απορω πως το κανουν,  ΟΛΟΙ οι στρατ players το κανουν (μιλαω για τους σοβαρους οχι αυτους που βαζουν διπλοπηνιακους(<-----η μονη περιπτωση να παω στη θεση bridge ειναι η strat να εχει διπλο.... :-[ :-[ :-[ :-[ :-[   ) , ή η στρατ να ειναι .......τελε ή LP)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου