Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC για dj;


GBK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι dj  τα τελευταια 15 χρονια, πιστος σε βυνιλιο και cd μεχρι τωρα αγορασα προσφατα της ΝΙ Traktor audio 6 καρτα ηχου ετσι ωστε να χρησιμοποιω τον υπολογιστη αντι να κουβαλαω 4-5 θηκες καθε φορα. Οσα λαπτοπ ειχα μεχρι τωρα ηταν μετρια και ειχα προβληματακια.Σκεφτομουν για macbook pro απλα σκεφτομαι τα 1300ευρο.Με ενδιαφερει να κανω καλα την δουλεια μου και να μεινω ευχαριστημενος,πιστευετε οτι 8α μπορουσα να αγορασω ενα πιο φτηνο pc αντι για ενα mac? Προς στιγμην για καποιο λογο και απο οτι εχω ακουσει τα mac καλυτερα σε αυτο τον τομεα.Μια μικρη συμβουλη θα ηταν απαραιτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια μικρη συμβουλη θα ηταν απαραιτητη

Οι άλλοι djs, τι χρησιμοποιούν?

...καλώς ήρθες!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι dj  τα τελευταια 15 χρονια, πιστος σε βυνιλιο και cd μεχρι τωρα αγορασα προσφατα της ΝΙ Traktor audio 6 καρτα ηχου ετσι ωστε να χρησιμοποιω τον υπολογιστη αντι να κουβαλαω 4-5 θηκες καθε φορα. Οσα λαπτοπ ειχα μεχρι τωρα ηταν μετρια και ειχα προβληματακια.Σκεφτομουν για macbook pro απλα σκεφτομαι τα 1300ευρο.Με ενδιαφερει να κανω καλα την δουλεια μου και να μεινω ευχαριστημενος,πιστευετε οτι 8α μπορουσα να αγορασω ενα πιο φτηνο pc αντι για ενα mac? Προς στιγμην για καποιο λογο και απο οτι εχω ακουσει τα mac καλυτερα σε αυτο τον τομεα.Μια μικρη συμβουλη θα ηταν απαραιτητη

 

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170340.0

 

συμφωνα με τον φιλτατο δεν εχει σημασια :P (kalws sas vrika)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι dj  τα τελευταια 15 χρονια, πιστος σε βυνιλιο και cd μεχρι τωρα αγορασα προσφατα της ΝΙ Traktor audio 6 καρτα ηχου ετσι ωστε να χρησιμοποιω τον υπολογιστη αντι να κουβαλαω 4-5 θηκες καθε φορα. Οσα λαπτοπ ειχα μεχρι τωρα ηταν μετρια και ειχα προβληματακια.Σκεφτομουν για macbook pro απλα σκεφτομαι τα 1300ευρο.Με ενδιαφερει να κανω καλα την δουλεια μου και να μεινω ευχαριστημενος,πιστευετε οτι 8α μπορουσα να αγορασω ενα πιο φτηνο pc αντι για ενα mac? Προς στιγμην για καποιο λογο και απο οτι εχω ακουσει τα mac καλυτερα σε αυτο τον τομεα.Μια μικρη συμβουλη θα ηταν απαραιτητη

 

Tα μετρια λαπτοπ που ειχες περιπου σε τι τιμες κυμαινονταν?Τι αλλο εκανες με αυτα? τι ειχαν εγκατεστημενα μεσα? κτλ κτλ.

Η γνωμη μου ειναι οτι και για ενα ακριβο λαπτοπ παλι θα τα σκασεις...αν παλι παρεις μια απο τα ιδια μπορει να εχεις τα ιδια προβληματα.Η λυση ειναι η να τα σκασεις για ενα  macbook(ισως και καποιο μεταχειρισμενο και αρκετα φθηνοτερο,) και να τελειωνεις η να πας παλι σε φτηνο λαπτοπ pc με τη διαφορα οτι θα το εχεις μονο για την συγκεκριμενη δουλεια,μονο τα DJ προγραμματα που θες και τα multimedia σου και απο κει και περα τιποτα,ουτε ιντερνετ, ουτε προγραμματακια οποιασδηποτε μορφης,ενα registry cleaner και ενα defrag σε τακτα χρονικα διαστηματα...και γενικα θα το εχεις στην απολυτη διαιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού μετά από φορμάτ(ούτε restore ούτε πολλαπλοί χρήστες,ούτε διάφορες αλχημείες που ακούω κατά καιρούς) στο λάπτοπ και μεσα να έχεις βασικά προγραμματα της δουλειάς traktor mixedinkey και δυο τρια freeware επίσης της δουλειάς (mp3tag,winamp)

Δοκιμασμένη λύση.Το λάπτοπ μου βγάζει 12ώρα gig(traktor pro) χωρίς κανένα πρόβλημα με αυτήν την συνταγή.Καθαρή εγκατάσταση αυθεντικού λειτουργικού,αυθεντικό software γενικότερα(η freeware),απεγκατασταση αχρειαστων drivers(cam,wifi,card reader,onboard soundcard κτλ),σωστό σετάρισμα κάρτας ήχου.Και μιλάμε για ένα vaio των 600 ευρώ.

Μάλλον αν είχα σκοπό να διαθέσω περισσότερα για djing θα τα έριχνα κάπου αλλού...

XONE DB4 DEMO ALLEN & HEATH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα  macbook προσφερει σταθεροτητα κια εμπιστοσυνη .δε προκειται να σε πουλησει .ο μοναδικος τροπος για να μη παει κατι καλα ,ειναι να αρχισεις να το φορτωνεις με οτι να ναι προγραμματα ,προγραμματα που δεν ειναι σχεδιασμενα για μακ κλπ .το δικο μου ωστοσο macbook παρολο που του χω φορτωσει οτι προγραμμα θες ,δε με χει πουλησει ποτε .ωστοσο (κι επειδη εχω 2gb ram=μικρη )μου τρωει γρηγορα την ελευθερη μνημη .αυτο σε συνδυασμο τις φορες που χω λιγοτερα απο  80gb ελευθερο χωρο στον σκληρο ,προκαλει μια ψιλοεμπλοκη στο μηχανημα οταν πχ εχω πολλα παραθυρα με βιντεο στο youtube .τοτε μπορει να σε προβληματισει .αλλα φανταζομαι οταν θα παιζεις λαιβ ,θα χεις ανοιχτο μονο το dj software [για μενα traktor (πιο πλουσιο) or virtual dj(πιο ευκολο)] και αντε κανα itunes ή κανα φακελο με τραγουδια .παντως το εχω σχεδον 3 χρονια ,ειναι ο βασικος μου υπολογιστης ,γραφω μουσικη και δε μου χει κολλησει ποτε ,παιζω μουσικη και δε μου χει κολλησει ποτε και αν δεν το ειχα φορτωσει με χαζοπρογραμματα ,θα πεταγε .ασε που στην εταιρια για το service ειναι κυριοι .προτεινω system graph(στη μεσογειων ).ΚΥΡΙΟΙ

σορυ αν φαινεται οτι προμοταρω την εταιρια ,αλλα πραγματικα πρωτη φορα μου φερονται τοσο σωστα σε καταστημα στην ελλαδα .και απλα περιγραφω την εμπειρια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω δει και ξέρω (απο τον αδελφό μου) μάλλον δείχνουν προτίμηση macbook.Αν βέβαια σκεφτείς ανάμεσα σε ένα Vaio "φτιαγμένο" και ένα macbook 13αρι εγώ θα επέλγα σίγουρα Mac...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα ΗΡ των 420ευρο. Intel Pentium dual core sta 2.20ghz me 2mβ.Ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Μετά από την παραπάνω δήλωση, αυτό που πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι συγκρίνοντας laptop PC και Macbook, στην ουσία συγκρίνουμε όλα τα φορητά PC που κοστίζουν από 400 έως 1400 ευρώ με ένα συγκεκριμένο μηχάνημα.

 

Γιατί είναι λάθος αυτό; Πολύ απλά γιατί μέσα στην τεράστια γκάμα των laptop PCs για την οποία μιλάμε υπάρχουν άπειρες επιλογές: για απλή χρήση, για επαγγελματική χρήση, με έμφαση στην εμφάνιση ή τη λειτουργικότητα και την αξιοπιστία, με ένα σωρό διαφορετικά hardware configurations και σοβαρές διαφορές στην ποιότητα κατασκευής.

Αντιθέτως το Macbook είναι ένα και μοναδικό, με δεδομένα specs και γενικώς υψηλή ποιότητα κατασκευής και ανάλογη τιμή.

 

Στην περίπτωση του GBK λοιπόν, αν ο φίλος έχει τα χρήματα για το Macbook Pro και τον βολεύει σαν πλατφόρμα και περιβάλλον εργασίας, ας το αγοράσει. Μια χαρά μηχάνημα είναι!

Αν κάποιος θέλει laptop PC για πιο σοβαρή χρήση, ας δώσει 8-9 κατοστάρικα (χιλιάρικο το πολύ) για να πάρει ένα ποιοτικό laptop για επαγγελματική χρήση. Και πάλι φτηνότερα θα του βγει σε σχέση με το Mac και ούτε θα τον κρεμάσει, ούτε θα χρειάζεται να του φέρεται σαν να πρόκειται για λεχώνα με επιλόχιο κατάθλιψη.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου