Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC για dj;


GBK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρά τώρα? Πώς έτσι? Η τεράστια ζήτηση και η μαζική παραγωγή τους έφαγαν? Ελπίζω να εννοείς τα φτηνότερα μοντέλα που το παρακάνουν με το ντηζάιν, αυτά λογικά θα εμφανίζουν τέτοια προβλήματα. Για μεγάλα μακ με τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απολύτως κανένα, μα κανένα από τα συμπτώματά σου δεν έχουν oι υπολογιστές μου με XP, Gdevelek. Eπίσης, έχουν να υποστούν φορμάτ χρόνια και ακόμη λειτουργούν σφαίρα. Το ένα λάπτοπ είναι της δουλειάς (που πρέπει ανά πάσα στιγμή να λειτουργεί σφαίρα) και το άλλο, ένα εκ των δυο του σπιτιού. Στο πατρικό μου έχω και desktop με XP που επίσης πετάει. Η άσχημη εμπειρία του ενός δεν μεταφράζεται απαραίτητα και σε άσχημη εμπειρία και για τους υπόλοιπους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τα dlls ΔΕΝ είναι αυτά καθ' αυτά σαν ιδέα και σύστημα, πρόβλημα. Είναι πάλι ευθύνη των εταιριών που δεν φροντίζουν να φτιάξουν τις εφαρμογές τους σωστά.

 

όπως διάβασα προ καιρού, βασικό σφάλμα σχεδίασης του λειτουργικού (που παραμένει σε ΟΛΕΣ τις εκδόσεις τους) είναι ότι δεν επιτρέπουν σε δύο DLL's να έχουν το ίδιο όνομα, κι ας βρίσκονται σε διαφορετικά folders (αν είναι δυνατόν!)

 

αυτό σημαίνει πως ορισμένες εφαρμογές πάνε και αντικαθιστούν system dll's ή κάτι τέτοιο, επεμβαίνοντας - σε κάθε περίπτωση - στο λειτουργικό

 

ενώ στα Mac η κάθε εφαρμογή απλά κάθεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ στο δικό της folder, δεν επηρεάζει τίποτε άλλο

 

Η άσχημη εμπειρία του ενός δεν μεταφράζεται απαραίτητα και σε άσχημη εμπειρία και για τους υπόλοιπους.

 

φυσικά, και το αντίστροφο!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα? Πώς έτσι? Η τεράστια ζήτηση και η μαζική παραγωγή τους έφαγαν? Ελπίζω να εννοείς τα φτηνότερα μοντέλα που το παρακάνουν με το ντηζάιν, αυτά λογικά θα εμφανίζουν τέτοια προβλήματα. Για μεγάλα μακ με τίποτα...

Mιλάω -ατυχώς- για πύργους G5 και Imac Intel 27ρια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύτως κανένα, μα κανένα από τα συμπτώματά σου δεν έχουν oι υπολογιστές μου με XP, Gdevelek. Eπίσης, έχουν να υποστούν φορμάτ χρόνια και ακόμη λειτουργούν σφαίρα. Το ένα λάπτοπ είναι της δουλειάς (που πρέπει ανά πάσα στιγμή να λειτουργεί σφαίρα) και το άλλο, ένα εκ των δυο του σπιτιού. Στο πατρικό μου έχω και desktop με XP που επίσης πετάει. Η άσχημη εμπειρία του ενός δεν μεταφράζεται απαραίτητα και σε άσχημη εμπειρία και για τους υπόλοιπους.

 

Καλά, εννοείται κανένας υπολογιστής με XP δεν εμφανιζει τέτοια προβλήματα αν δεν τα προκαλέσεις μόνος σου. Απλά με το μακ είναι από πολύ δύσκολο εως αδύνατο να τα προκαλέσεις και υπάρχουν πολύ λιγότερα σκουπίδια διαθέσιμα να εγκαταστήσεις αν δεν τα έχεις για σοβαρή δουλειά οπότε και έτσι δύσκολα να βγάλουν πρόβλημα. Τώρα αμα πέφτουν και κομάτια που λέει ο Μάραθον... that's news to me man!

 

 

Mιλάω -ατυχώς- για πύργους G5 και Imac Intel 27ρια...

 

Χάνω κάθε ιδέα!!! Παίζει κανένα άρθρο που να το σχολιάζει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει κανένα άρθρο που να το σχολιάζει αυτό?

Έλα στο γραφείο να σου δείξω 3-4 που κρατάω για ανταλλακτικά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εννοείται κανένας υπολογιστής με XP δεν εμφανιζει τέτοια προβλήματα αν δεν τα προκαλέσεις μόνος σου.

 

ω, μα και βέβαια εννοείται....    ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα στο γραφείο να σου δείξω 3-4 που κρατάω για ανταλλακτικά.

 

Οχι δεν είναι οτι δε σε πιστεύω, ίσα ίσα από ενδιαφέρον για το χώρο ήθελα να δω αν έχει σχολιαστεί.

 

ω, μα και βέβαια εννοείται....

 

Ω ναι! Έλα στο γραφείο να σου δείξω 2 που λειτουργουν τέλεια ;D ;D Σοβαρά όμως δεν το λέω από κακία αλλά αφού δεν το έχεις πάρε μακ και θα με θυμηθείς. Και εμένα και άλλους που θα στο πουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι οτι δε σε πιστεύω, ίσα ίσα από ενδιαφέρον για το χώρο ήθελα να δω αν έχει σχολιαστεί.

Νομίζω ότι είχε σχολιαστεί έντονα το πρόβλημα με τη ψύξη σε κάποια παρτίδα G5 (και η ίδια η Apple είχε βγάλει ανακοινώσεις) που ατυχώς ήταν τόσο ακριβή σε επιδιόρθωση που έπαιρνες καινούργιο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως διάβασα προ καιρού, βασικό σφάλμα σχεδίασης του λειτουργικού (που παραμένει σε ΟΛΕΣ τις εκδόσεις τους) είναι ότι δεν επιτρέπουν σε δύο DLL's να έχουν το ίδιο όνομα, κι ας βρίσκονται σε διαφορετικά folders (αν είναι δυνατόν!)

 

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Στο παρελθόν έχω φτιάξει dll και δεν θυμάμαι να υπήρχε αυτός ο περιορισμός. Θα ήταν παντελώς παράλογο γιατί απλά δεν είναι δυνατόν ΟΛΕΣ οι εταιρίες να έχουν συννενοηθεί για την ονοματολογία των dll για να μην προκύπτουν conflicts μεταξύ των προιόντων τους. Μετά από μερικά install δεν θα λειτουργούσε τίποτα.

 

αυτό σημαίνει πως ορισμένες εφαρμογές πάνε και αντικαθιστούν system dll's ή κάτι τέτοιο, επεμβαίνοντας - σε κάθε περίπτωση - στο λειτουργικό

 

Μια εφαρμογή μπορεί να εγκαταστήσει system dll (αρκεί να μην υπάρχουν ενδο-folder-ικά conflicts) χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα. Π.χ. drivers. Δεν είναι κάτι απαραίτητα κακό.

 

Πάντως είναι γεγονός πως αν κάποια εφαρμογή απαιτεί την εγκατάσταση κάποιου system dll χωρίς την δέουσα προσοχή, all hell can break loose.

 

ενώ στα Mac η κάθε εφαρμογή απλά κάθεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ στο δικό της folder, δεν επηρεάζει τίποτε άλλο

 

Ανάλογα τις απαιτήσεις της κάθε εφαρμογής και στα Win μπορεί κάλλιστα να γίνει κάτι τέτοιο. Θεωρητικά, ακόμα και να μην μπορεί να γίνει έτσι, αν τα install και uninstall προγράμματα φτιαχτούν σωστά δεν πρέπει να παρουσιαστεί πρόβλημα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου