Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC για dj;


GBK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι είχε σχολιαστεί έντονα το πρόβλημα με τη ψύξη σε κάποια παρτίδα G5 (και η ίδια η Apple είχε βγάλει ανακοινώσεις) που ατυχώς ήταν τόσο ακριβή σε επιδιόρθωση που έπαιρνες καινούργιο...

 

Θα το ψάξω έτσι από περιέργεια. Για τα αλουμινένια macbook είχα ακούσε θέμα με υπερθέρμανση αλλά όχι να χαλάνε κιόλας. Καλά, για σερβις μακ είναι γνωστή η ταρίφα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Στο παρελθόν έχω φτιάξει dll και δεν θυμάμαι να υπήρχε αυτός ο περιορισμός.

 

Από το "δεν θυμάμαι να ισχύει" ως το "δεν ισχύει" υπάρχει μια απόσταση. Κι εγώ δεν θυμάμαι ακριβώς την περιγραφή του προβλήματος. Ούτε το λόγο (ή το πρόσχημα) για τον οποίο μια εφαρμογή μπορεί να βάζει αρχεία στο windows\system32, παρότι ΔΕΝ πρόκειται για drivers.

 

Πάντως η χαμηλή σταθερότητα των Windows και η υποχρέωση για reboot για ψύλλου πήδημα είναι συνέπειες της κακής βασικής σχεδίασης του λειτουργικού. Και τα 100άδες - αν όχι 1000άδες πλέον -  updates των ΧΡ μαρτυρούν το επίπεδο του (τραγικού) quality control της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι θα πρέπει να απαγορευτούν τα θέματα Mac vs PC  :P

 

Πέρα από την πλάκα υπάρχουν πάρα πολλοί σοβαροί επαγγελματίες που χρησιμοποιούν mac και υπάρχουν και πάρα πολλοί σοβαροί επαγγελματίες που χρησιμοποιούν PC. Τα συν και τα πλην της κάθε πλατφόρμας είναι γνωστά και δεν νομίζω ότι αξίζει να σκοτωνόμαστε για αυτά....

 

Κατά περιόδους και αναλόγως με την χρήση μπορεί η μια πλατφόρμα να υπερτερεί της άλλης στα σημεία.

 

Επίσης ούτε πρέπει πλέον κανείς να είναι guru για να είναι τα windows σταθερά ούτε είναι κανείς fashion victim αν επιλέξει να αγοράσει mac. Οι διαφορές ανάμεσα στις 2 πλατφόρμες είναι πολύ μικρές πλέον και για εμένα ο κύριος λόγος απόφασης είναι τα προγράμματα και τα περιφερειακά που θα χρησιμοποιηθούν. Αφού υπάρχουν προγράμματα και κάρτες ήχου που συνεργάζονται καλύτερα με PC και άλλα που συνεργάζονται καλύτερα με mac.

 

Η αλήθεια είναι πως ειδικά για μια εφαρμογή dj τύπου Traktor που οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες δεν χρειάζεται και κανένα θηρίο για να τρέξει χωρίς προβλήματα.... Έχω φίλους που βγάζουν πολύωρο πρόγραμμα με laptop και macbook τριετίας και τετραετίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευω απροβληματιστα ableton live σε mac air & σε desktop με  windows7.

 

στο Pc δουλευει καλυτερα γιατί είναι desktop με λιγότερα λεφτα μεν, πολύ πιο δυνατό δε.

 

αν επερνα ξανα laptop μαλλον θα έπερνα macbook pro.

 

βασικα αμα είσαι dj , περάσεις μόνο ελαφριές εφαρμογες

και σε νοιάζει να το μεταφερεις καλύτερα να παρεις macbook.

 

τωρα αμα σε νοιάζει μόνο η παραγωγή σπίτι , εννοείται ότι ειναι καλύτερα να πάρεις pc.

μετα μισα λεφτα από το macbook Μπορεί να παρεις sandybridge με ssd και να πετάει το μηχανημα με windows 7

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κάργα με τον απο πάνω ;)

 

και να προσθέσω ένα μικρο πλεονέκτημα τον Win εναντι του MacOS (επειδή στην ουσία εκεί εγκειται η διαφορά) είναι οτι τα Win διαβάζουν και γράφουν σε δίσκο (σκληρό) φορμαρισμένο με MacOs filesystem ένα το αντίθετο γίνεται απο  το MacOS 10 και πάνω*

 

Το είχα ψάξει πρόσφατα για ένα φίλο Dj  που του έτυχε και πήγε στην δουλεία με μείον 500gb τραγούδια λόγο φορμάτ στον εξωτερικό του

 

*Οτι συμβαίνει, συμβαίνει την έκδοση δεν θυμάμαι ίσως να είναι και μετα την 9.something

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mac OS X 10.3 and later include read-only support for NTFS-formatted partitions. The GPL-licensed NTFS-3G also works on Mac OS X through FUSE and allows reading and writing to NTFS partitions. A performance enhanced commercial version, called Tuxera NTFS for Mac,[37] is also available from the NTFS-3G developers. Paragon Software Group sells a read-write driver named NTFS for Mac OS X,[38] which is also included on some models of Seagate hard drives.[39] Native NTFS write support has been discovered in Mac OS X 10.6 and later, but is not activated by default, although hacks do exist to enable the functionality. However, user reports indicate the functionality is unstable and tends to cause kernel panics, probably the reason why write support has not been enabled or advertised.[40]

 

apo Wikipedia για αυτό που έλεγα παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το "δεν θυμάμαι να ισχύει" ως το "δεν ισχύει" υπάρχει μια απόσταση.

 

Σίγουρα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η απόσταση είναι μηδέν.  8)

 

Ούτε το λόγο (ή το πρόσχημα) για τον οποίο μια εφαρμογή μπορεί να βάζει αρχεία στο windows\system32, παρότι ΔΕΝ πρόκειται για drivers.

 

Φυσικά και μια εφαρμογή μπορεί να βάλει οποιοδήποτε τύπου dll στο windows\system32 και να το κάνει register (αν χρειάζεται) και ας μην είναι drivers. Ένα παράδειγμα είναι οι εφαρμογές 3D οι οποίες μπορεί να θέλουν low level access. Επαναλαμβάνω, δεν είναι κάτι κακό. Αν ο κατασκευαστής δεν έχει προσέξει όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες τότε μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

 

Πάντως είναι γεγονός ότι δεν είναι και πολύ δύσκολο (που θα έπρεπε) να δημιουργηθεί χαμός με τα dll. Απλά δεν είναι πάντα ευθύνη των windows. Σε αυτό που όντως έχουν ευθύνη είναι ότι δεν έχουν κάνει το σύστημα bullet proof με χρήση συγκεκριμένων κανόνων. Easier said than done, όμως.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εννοείται κανένας υπολογιστής με XP δεν εμφανιζει τέτοια προβλήματα αν δεν τα προκαλέσεις μόνος σου.

 

Εντάξει, εδώ που τα λέμε η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών ή τους συμπεριφέρεται με απόλυτη αγραμματοσύνη περί υπολογιστών, ή καθώς αστράφτει το μάτι τους μετά από την ανάγνωση των αιωνίων "tweak your system and watch it fly" άρθρων στα περιοδικά του χώρου και του νετ, μπαίνουν σε mastrochalastis mode και αρχίζουν να τα κάνουν λίμπα. Ένα σωστό λειτουργικό δεν τους αφήνει. Το γεγονός πχ. πως εγώ ξέρω να συμπεριφερθώ με αγάπη και προδέρμ στα XP δεν συνεπάγεται πως οι προγραμματιστές πρέπει να έχουν την ίδια απαίτηση και από τον μέσο χρήστη, είτε είναι γνώστης είτε ανίδεος. Tα 7 τα πηγαίνουν πολύ καλύτερα σε αυτόν τον τομέα. Τα Μac σε αυτό είναι υποδειγματικά. Η κάθε λύση έχει τα ανάλογα συν και πλην.

 

Πάντως η χαμηλή σταθερότητα των Windows και η υποχρέωση για reboot για ψύλλου πήδημα είναι συνέπειες της κακής βασικής σχεδίασης του λειτουργικού. Και τα 100άδες - αν όχι 1000άδες πλέον -  updates των ΧΡ μαρτυρούν το επίπεδο του (τραγικού) quality control της εταιρίας.

 

Μην βλέπεις τα πράγματα μονόπλευρα με τέτοιο τρόπο. Κανείς δεν αρνείται τις "τρύπες" που μπαλώνονται αργότερα μετά από εκτεταμένο user feedback και field testing, όμως (α) μερικές φαίνονται ΜΟΝΟ έτσι, (β) αυτό που λες το κάνει η κάθε εταιρία (ναι, και η Apple), όπως οφείλει στα πλαίσια διαρκούς και άμεσης υποστήριξης / βελτίωσης του προϊόντος, όπως και άμεσης ανταπόκρισης σε προβλήματα ασφαλείας που προκύπτουν κάθε μέρα.

 

 

Πέρα από την πλάκα υπάρχουν πάρα πολλοί σοβαροί επαγγελματίες που χρησιμοποιούν mac και υπάρχουν και πάρα πολλοί σοβαροί επαγγελματίες που χρησιμοποιούν PC. Τα συν και τα πλην της κάθε πλατφόρμας είναι γνωστά και δεν νομίζω ότι αξίζει να σκοτωνόμαστε για αυτά....

 

Κατά περιόδους και αναλόγως με την χρήση μπορεί η μια πλατφόρμα να υπερτερεί της άλλης στα σημεία.

 

Επίσης ούτε πρέπει πλέον κανείς να είναι guru για να είναι τα windows σταθερά ούτε είναι κανείς fashion victim αν επιλέξει να αγοράσει mac. Οι διαφορές ανάμεσα στις 2 πλατφόρμες είναι πολύ μικρές πλέον και για εμένα ο κύριος λόγος απόφασης είναι τα προγράμματα και τα περιφερειακά που θα χρησιμοποιηθούν. Αφού υπάρχουν προγράμματα και κάρτες ήχου που συνεργάζονται καλύτερα με PC και άλλα που συνεργάζονται καλύτερα με mac.

 

Η αλήθεια είναι πως ειδικά για μια εφαρμογή dj τύπου Traktor που οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες δεν χρειάζεται και κανένα θηρίο για να τρέξει χωρίς προβλήματα.... Έχω φίλους που βγάζουν πολύωρο πρόγραμμα με laptop και macbook τριετίας και τετραετίας

 

+100 σε όλα τα ανωτέρω!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βλέπεις τα πράγματα μονόπλευρα με τέτοιο τρόπο.

 

Ή εγώ τα βλέπω μονόπλευρα, ή εσύ τους βρίσκεις πλείστες όσες δικαιολογίες και ελαφρυντικά ;)

 

Είμαι δεμένος με ορισμένες εφαρμογές και δεν πρόκειται να πάω σε Mac στο προβλέψιμο μέλλον, αλλά δεν θα τα βγάλω και λάδι κιόλας τα windows...

 

Σε αυτό που όντως έχουν ευθύνη είναι ότι δεν έχουν κάνει το σύστημα bullet proof με χρήση συγκεκριμένων κανόνων. Easier said than done, όμως.

 

έχω δουλέψει σε πολλά λειτουργικά, αλλά άλλη εταιρία με τέτοια δυσκολίες στο θέμα δεν έχω δει

 

και στο Linux για παράδειγμα γράφει ο καθένας κώδικα και τον δίνει έξω χωρίς έλεγχο από κάποια μαμά εταιρία, αλλά υπάρχει μια τάξη με τα RPMs του κάθε συστήματος... κι όταν βάλεις μια νεά εφαρμογή, δεν χρειάζεται reboot...  και καλύτερο Multitasking.... και καλύτερη αξιοποίηση των πόρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου