Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC για dj;


GBK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή εγώ τα βλέπω μονόπλευρα, ή εσύ τους βρίσκεις πλείστες όσες δικαιολογίες και ελαφρυντικά ;)

 

Είμαι δεμένος με ορισμένες εφαρμογές και δεν πρόκειται να πάω σε Mac στο προβλέψιμο μέλλον, αλλά δεν θα τα βγάλω και λάδι κιόλας τα windows...

 

Τα Windows, αν διαβάσεις προσεκτικά ό,τι γράφω, εννοείται πως δεν "τα βγάζω λάδι". Επίσης, αυτά που γράφω ούτε "δικαιολογίες" είναι, ούτε "ελαφρυντικά", αλλά δεδομένες και συνηθισμένες πρακτικές για patches και security updates από κάθε εταιρία λειτουργικού.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχω δουλέψει σε πολλά λειτουργικά, αλλά άλλη εταιρία με τέτοια δυσκολίες στο θέμα δεν έχω δει

 

και στο Linux για παράδειγμα γράφει ο καθένας κώδικα και τον δίνει έξω χωρίς έλεγχο από κάποια μαμά εταιρία, αλλά υπάρχει μια τάξη με τα RPMs του κάθε συστήματος... κι όταν βάλεις μια νεά εφαρμογή, δεν χρειάζεται reboot...  και καλύτερο Multitasking.... και καλύτερη αξιοποίηση των πόρων...

 

Σωστό. Τελικά οι ιστορικές ευκαιρίες και το timing είναι σημαντικότερα από την ποιότητα και το innovation.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περί patches που έγραψες απαντά σε ένα μόνο μέρος των όσων έγραψα για τα προβλήματα του λειτουργικού αυτού

 

και αφού θες να εστιάσουμε εκεί, θα σου θυμίσω πως δεν μετράει μόνο ότι βγάζουν patches, αλλα΄και ότι βγάζουν πάρα πολλά, τόσα πολλα που όπως έγραψα πριν λίγες ώρες παραπέμπουν σε μηδαμινό beta testing από την εταιρία

 

σου θυμίζω και το περιβόητο κρασάρισμα κάποιου λειτουργικού (ΧΡ νομίζω) όταν ακριβώς το πρωτοπαρουσίαζε ο Gates ο ίδιος σε μια γκλαμουράτη εκδήλωση, και την άλλη μέρα απέλυσε ένα τμήμα ολόκληρο όπως γράφτηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα το αντίθετο. Όσο για το beta testing, δεν είναι μηδαμινό αλλά όπως έγραψα υπάρχουν πάμπολλα προβλήματα που προκύπτουν και διορθώνονται στην πορεία. Αναμενόμενο από όλους (όχι μόνο από τη Microsoft), και σε μερικές περιπτώσεις μη εφικτό να ανακαλυφθούν νωρίτερα. Όσο για τα λάθη του Βασιλάκη, φυσικά υπάρχουν, όπως και παντού: θες να σου θυμίσω την παγκόσμια πρεμιέρα του iPad που ο Τζομπς ενώπιον εκατοντάδων δημοσιογράφων έκανε αμέριμνος επίδειξη πλοήγησης στη σελίδα των NY Times και αυτή εμφανίστηκε γεμάτη... κενά λόγω απουσίας flash?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να σου θυμίσω την παγκόσμια πρεμιέρα του iPad που ο Τζομπς ενώπιον εκατοντάδων δημοσιογράφων έκανε αμέριμνος επίδειξη πλοήγησης στη σελίδα των NY Times και αυτή εμφανίστηκε γεμάτη... κενά λόγω απουσίας flash?

 

Ναί, όμως το ipad είναι ένα ακόμα προιόν που στην τελική who gives a fuck. Τα windows απ' την άλλη είναι μια πλατφόρμα που ανάλογα την χρήση μπορεί να είναι εξαιρετικής σημαντικότητας.

 

Είναι γεγονός ότι η MS έχει από καιρού απολέσει την ικανότητά της να παράγει πραγματικά πρωτοποριακά προιόντα που να κάνουν την αλλαγή. Η τεράστιες δυνατότητες των υπολογιστικών πόρων ενός μέσου pc δυστυχώς δεν μεταφράζονται και σε εντυπωσιακές δυνατότητες στον χώρο του software και μεγάλο μέρος ευθύνης έχει η MS.

 

Βέβαια, ευθύνη φέρουν και οι εταιρίες πληροφορικής οι οποίες αρνούνται πεισματικά να βελτιστοποιήσουν τον κώδικα των προιόντων τους για χάρη των νεων features. Δυστυχώς το σύγχρονο marketing έχει αλλοιώσει δραστικά την φύση του πραγματικού R&D.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι η MS έχει από καιρού απολέσει την ικανότητά της να παράγει πραγματικά πρωτοποριακά προιόντα που να κάνουν την αλλαγή. Η τεράστιες δυνατότητες των υπολογιστικών πόρων ενός μέσου pc δυστυχώς δεν μεταφράζονται και σε εντυπωσιακές δυνατότητες στον χώρο του software και μεγάλο μέρος ευθύνης έχει η MS.

 

Δεν έχει απολέσει τίποτα,απλά εφαρμόζει αριστοτεχνικά αυτό που (ας είμαστε ειλικρινείς...) και εσύ και εγώ θα κάναμε,αν είμασταν στο τιμόνι της Microsoft...Δίνει με το σταγονόμετρο αυτό που θα μπορούσε να δώσει (σχεδόν) εξολοκλήρου για να μεγιστοποιεί τα κέρδη.Κάτι ανάλογο με αυτό που κάνει π.χ. η Gibson στο Custom Shop,όπου εξ'αρχής θα μπορούσε να φτιάξει μία R9 κατά 99% πιστό αντίγραφο μιάς original και φυσικά δεν το κάνει,αλλά αντιθέτως (σχεδόν) κάθε χρόνο βελτιώνει το παραγόμενο προιόν...Παλιά,προβλέψιμη και δοκιμασμένη συνταγή...

 

Γνωστό μου πριν καλά καλά τελειώσει το MIT,τον "απήγαγε" η Microsoft και όποτε τον έβλεπα,μεταξύ σοβαρού και αστείου του έλεγα οτί πολλά φτιάξατε ρε σεις φέτος,πιό λίγα πρέπει και γελούσε με νόημα...

 

Σε ότι αφορά το (αρχικό) ερώτημα του OP,νομίζω οτί το thread τελείωσε κάπου εδώ...

 

οι 2 που συνεργαζομαι στο club που εργαζομαι τωρα εχουν mac και δεν ειχαν ποτε προβλημα μεχρι τωρα

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγαλυτερος κραχτης για να παρει καποιος pc ειναι το hardware.Τεραστια ποικιλια οτι θες σε οτι συνδιασμο θες.Η customiα εξαλλου ειναι στο αιμα του χρηστη οποτε και μονο απο αυτο τα pc εχουν μεγαλο προβαδισμα.Το θεμα  βεβαια ειναι οτι ολο αυτο το hardware θα αναγκαστει να τρεξει windows(one ring to rule them all) και εκει αρχιζει και χαλαει το θεμα.Γιατι ενω το mac εχει συγκεκριμενο hardware ειναι απολυτα insync και σε αρμονια με το OS του στα pc και στα windows αυτο δεν ισχυει.Θα μου πειτε τωρα τοσο hardware εχουν τα  pc δεν υπαρχουν συνδιασμοι υλικων που δουλευουν αποδεδειγμενα και με πολυ καλα αποτελεσματα? Σιγουρα υπαρχουν και αρκετοι εχουν πολυ καλα αποτελεσματα με αυτα αλλα και ακομα περισσοτεροι προβληματα.

 

Σκεψου τι γινεται αμα παρεις αμαξι.Δεν εχεις επιλογες απο 100 μηχανες,σασι,κτλ κτλ κτλ απλα παιρνεις ενα αμαξι που τα υλικα που διαθετει συνεργαζονται μεταξυ τους οσο ποιο καλυτερα γινεται για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.Ειναι τα καλυτερα υλικα που υπαρχουν? Μαλλον οχι, αλλα εσενα σε ενδιαφερει το συνολο να κανει αυτο που θες σε βαθος χρονου με τα λιγοτερα προβληματα.

 

Η εναλλακτικη θα ηταν να διαλεγεις οτι εξαρτημα θες εσυ... και να σου φτιαχνουν ενα αμαξι απο το μηδεν να διαλεγεις απο τη μηχανη μεχρι τους..υαλοκαθαριστηρες..να βαζεις οτι εξαρτημα θες και πιστευεις οτι ειναι καλυτερο και θα αποδοσει με πειστικοτερο τροπο.Το προβλημα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες η ελλειψη αξιοπιστιας και τα προβληματα που θα εμφανιζε ειναι πολυ περισσοτερα απο τα οποια πλεονεκτηματα σου προσφερει.Υπαρχουν φορες που θα πετυχεις και θα εχεις γαματο αμαξι? ναι σιγουρα...αλλα το θεμα ειναι σε ποια κατηγορια ανηκεις σε αυτους που θελουν  ενα αμαξι με την καλυτερη δυνατη προοπτικη να τους βγει αξιοπιστο η αυτους που κυνηγουν την...πιθανοτητα.

 

Εγω εναν τροπο εχω καταλαβει παντως για το ποσο value ειναι ενας υπολογιστης...Οταν δουλευω περισσοτερο ΜΕ αυτον παρα ΓΙΑ αυτον.Προσωπικα τα mac σε αυτον τον τομεα νομιζω οτι ειναι χαλαρα μπροστα(ακομα και οταν τα οποια specs στα χαρτια λενε το αντιθετο ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα τα MAC ασφαλώς και είναι πιο σταθερά μηχανήματα . . . φαντάσου την ώρα του live να κρασαρεις με ένα PC , πράγμα δύσκολο αλλά δεν μπορούμε να το αποκλίσουμε . . . αλλά γενικότερα τα MAC είναι ευρέως διαδεδομένο ότι είναι μηχανήμτα για μουσική παραφωγή , σχεδιασμό , κλπ. Οι περισσότεροι αναγνωρισμένοι DJ με MAC δουλεύουν.

Μην ξεχάσω δεν είναι απαραίτητο να δόσεις 1300 ευρώ ... μπορείς να ψαχτείς στο internet βρίσκεις πολύ καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα ( με 700 , 800 ευρώ παίρνεις πολύ καλό περσινό μηχάνημα.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για το feedback δεν περιμενα τοσο μεγαλη ανταποκριση ειμαι ενα βημα πριν την αγορα μακβοοκ,ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...

 

Εγω παλι ειμαι κατοχος ενως Macbook Pro 13inch εδω και 8 μηνες και ειμαι απολυτα καλυμενος απο θεμα σταθεροτητας και αξιοπιστιας.

Ειναι αρκετα τα 1200 ευρω για ενα PC αλλα το Macbook πιστευω οτι στο γενικο του συνολο τα αξιζει. Περα απο registry και σταθεροτητα μην 3εχναμε και ιους κλπα τα οποια γενικα ειναι μεγαλο πληγμα για ενα PC με Windows. Απο ενα virus μπορεις να χασεις ολη σου την δουλεια...

 

Αν και μια καλη λυση ειναι εαν καποιος ειναι πιστος στα Windows να παρει ενα συστημα με 600-700 ευρω και να επενδυσει τα υπολοιπα λεφτα του σε αγορα αυθεντικου λογισμικου και antivirus. Θεωρω οτι μεγαλος λογος της ασταθειας που δειχνουν τα Windows (σε βαθος χρονου) προκαλειται απο το πειρατικο λογισμικο το οποιο ποιος 3ερει τι εχει μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου