Προς το περιεχόμενο

bass overdrive/distortion


warchief

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά sos!

Μόλις αγόρασα το el grande bass fuzz της mxr και κάνει πάαααααρα πολλή φασαρία όταν είναι ανοιχτό και οι εντάσεις είναι σε νορμάλ επίπεδα. Καμία σχέση με το boss odb-3 που είναι σχεδόν αθόρυβο.

 

Έχει πρόβλημα ή είναι έτσι το πετάλι;

Κανένας που να πέρασε το ίδιο λούκι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενίκα το El grande αρπάζει πολύ ευκόλα...αν λοιπόν εννόεις την ποσότητα της παραμόρφωσης που δίνει δεν μπόρεις να κάνεις και πολλά...ένας απ τους λόγους που το έδωσα...

Αν όμως εννόεις για ένταση...

Αν το ανοίξεις απο μέσα θα δείς οτι έχει ενα trimpot..μ αυτό ρυθμίζεις το boost που δίνει το πετάλι..νομίζω μεχρι 15db!!!!!!!

Καλές γιορτές!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενίκα το El grande αρπάζει πολύ ευκόλα...αν λοιπόν εννόεις την ποσότητα της παραμόρφωσης που δίνει δεν μπόρεις να κάνεις και πολλά...ένας απ τους λόγους που το έδωσα...

Αν όμως εννόεις για ένταση...

Αν το ανοίξεις απο μέσα θα δείς οτι έχει ενα trimpot..μ αυτό ρυθμίζεις το boost που δίνει το πετάλι..νομίζω μεχρι 15db!!!!!!!

Καλές γιορτές!

 

Εννοώ την ένταση φίλε ναι! Το άνοιξα και έχει ένα διακοπτάκι (συγνώμη για την ασχετοσύνη μου). Εννοώ αυτό στο diagram A http://www.jimdunlop.com/product/m182-el-grande-bass-fuzz που φαίνεται στο manual. Το γυρνάω δεξιά; Από τη μάνα του ήταν αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενίκα το El grande αρπάζει πολύ ευκόλα...αν λοιπόν εννόεις την ποσότητα της παραμόρφωσης που δίνει δεν μπόρεις να κάνεις και πολλά...ένας απ τους λόγους που το έδωσα...

 

Λοιπόν επειδή το πρόβλημα ήταν το πολύ κακό τροφοδοτικό, μήπως έκανες και εσύ το ίδιο λάθος με μένα;

 

Το είχα λοιπόν με ένα πολύ κακό τροφοδοτικό και εκτός από τη φασαρία που ήταν ανυπόφορη, παραμόρφωνε τα πάντα. Μιλάμε για όλεθρο. Το fuzz του ήταν στο 0 και όμως η παραμόρφωση ήταν τεράστια. Επίσης στην πρόβα μιλάμε ότι γίνονταν ο κακός χαμός. Δεν άκουγες μπάσο παρά μόνο μία τεράστια και ανυπόφορη φασαρία.

 

Τώρα του πέρασα μπαταρία και παίζει όπως πρέπει. Και όταν μηδενίζω το fuzz παίζει καθαρά με μία πολύ light παραμόρφωση που στο σύνολο μιας μπάντας δεν την ακούς καν. Και είναι ήσυχο.

 

Διαπιστώνω λοιπόν ότι αν μπλέξεις με αυτά δεν τελειώνεις ποτέ δυστυχώς. Επειδή δεν γίνεται να παίζω με μπαταρία (δεν έχω ιδέα πόσο κρατάνε και είναι και ακριβές) πρέπει τώρα να του βρω ένα σωστό τροφοδοτικό. Έστειλα mail στην Dunlop και μου είπαν να πάρω ένα συγκεκριμένο τροφοδοτικό (Ecb003) και όχι ένα της dunlop γενικώς.

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν το βρω στην αγορά της Θεσσαλονίκης και πριν το πάρω θέλω να το ακούσω ότι δεν βγάζει φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου