Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Από PC και Cubase 5 σε Mac και Logic 9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από ένα μήνα περίπου αγόρασα iMac i7 και πούλησα το pc μου...κατ' επέκταση λοιπόν άλλαξα και το DAW από CUBASE 5 σε LOGIC 9 . . .

 

Εδώ λοιπόν θα ήθελα να γράψω κάποιες παρατηρήσεις Εντυπώσεις και ασφαλώς να διαβάσω την γνώμη πολλών από εσάς που κάνατε την ίδια αλλαγή.

 

1. καταρχάς το ότι δεν κρασσάρει το LOGIC σε MAC είναι μύθος . ..Το κράσαρα την πρώτη μέρα κιόλας από λάθη που έκανα λόγο της ασχετοσύνης μου σε ότι αφορά περιβάλον MAC... .Βέβαια όταν γίνεται κάτι τέτοιο πρώτα σου σώζει το PROJECT σου εκείνη την στιγμή. . .

 

2. Θεωρώ το LOGIC πιό δύσχρηστο από το CUBASE . .. ή είναι τελείως διαφορετική η λογική του και απλά δεν την έχω συνηθήσει . . .

 

3. Εντάξει το LOGIC έχει ωραία μπιχλιμπίδια από μόνο του χωρίς να χρειάζεται πολλά πολλά plug-ins . . . ιδίως fx . . .

 

4. φτου και από την αρχή VSTI For MAC άντε να τα συγκεντρώσεις όλα αυτά που χρειάζεσαι ή χρησιμοποιούσες και άν υπάρχουν συμβατά με mac.

 

5. Sample libraries και Αpple loops . . . πρέπει να συμπεριλάβω και apple loops πλέον.

 

6. Δεν ξετρελάθηκα με την εμφάνιση του LOGIC ...

 

Γενικό συμπέρασμα ότι είναι ότι έχω αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες τις οποίες μεν τις λύνω μία κάθε μέρα αλλά από την άλλη δε , περνάει ο καιρός και δεν έχω καταφέρει με αυτά και με αυτά να γράψω . . . έπεσα σε πολύ βαθιά νερά.

 

Σαν να έχω την εντύπωση ότι εάν το δούμε value / money καλύτερα να έμενα εκεί που ήμουν και απλά να έκανα μία αναβάθμιση στο pcάκι μου με λίγα λεφτουδάκια και να έκανα την δουλειά μου χωρίς να χάνω ώρες ατελείωτες να στήσω από την αρχή το όλο σύστημα.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις γνώμες σας . . . όσοι το έχουν περάσει αυτό το στάδιο. . . διορθώστε με όπου κάνω λάθος  και εξηγήστε μου γιατί

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η γνώμη μου είναι ότι τόσο το pc και το cubase, όσο και το mac και το logic, είναι ΑΠΛΑ εργαλεία, που εξυπηρετούν τον  ίδιο σκοπό. Ήτοι τη μουσική παραγωγή ως DAW.

Και τα δύο έχουν τα καλά τους και τα κακά τους αντίστοιχα.

 

Αν άλλαξες πλατφόρμα εργασίας διότι πιστεύεις ότι έτσι θα αναβαθμιστεί και η μουσική σου σε επίπεδο παραγωγής, πιστεύω ότι μάλλον άδικα παιδεύτηκες.

 

Αν άλλαξες πλατφόρμα , από περιέργεια, εσωτερική ανησυχία , είσαι συντάκτης ειδικού εντύπου και κάνεις συγκριτικά tests............. ή ό,τι άλλο σχετικό , πολύ καλά έκανες.

 

Εν κατακλείδι, η συνεισφορά μου σε αυτό το thread είναι μόνον η εξής.  Πρόσεξε   μην χάνεις τον σκοπό σου , που φαντάζομαι ότι είναι η μουσική. Τα ίδια έκανα και εγώ κατά καιρούς και κατέληξα στο  να είμαι κομπιουτεράς / beta tester, παρά μουσικός.

 

Αν η επιθυμία σου είναι να ανοίξεις μία τρύπα, νομίζω ότι δεν πρέπει σε απασχολεί τόσο αν αυτό θα γίνει με «black and decker» ή με «bosch». Δράπανο χρειάζεσαι απλά ;). Κατά τη γνώμη μου πάντα :D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. φτου και από την αρχή VSTI For MAC άντε να τα συγκεντρώσεις όλα αυτά που χρειάζεσαι ή χρησιμοποιούσες και άν υπάρχουν συμβατά με mac.

Καλά...αυτό δεν τό ήξερες από την αρχή? Εδώ εγώ δεν αλλάζω το G5 σε Ιntel γι αυτό ακριβώς το λόγο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ακριβως σε εμποδιζει να χρησιμοποιησεις το Cubase (που προφανως σε βολευει περισσοτερο) στο Μac?

 

 

Αν άλλαξες πλατφόρμα εργασίας διότι πιστεύεις ότι έτσι θα αναβαθμιστεί και η μουσική σου σε επίπεδο παραγωγής, πιστεύω ότι μάλλον άδικα παιδεύτηκες.

 

+1000

 

stick with what works FOR YOU and NEVER change it!

 

με το που αρχιζεις τις αλλαγες....(και το ασυστολο φορτωμα του pc /mac σου με οτιδηποτε vst & plug in υπαρχει) η δημιουργια παει περιπατο και ασχολεισαι μοιραια περισσοτερο με τα τεχνικα παρα με τη μουσικη.

 

Παντα πιστευα (και φυσικα εξακολουθω να πιστευω) οτι με ενα επαγγελματικο daw και καμμια 10αρια plug ins (& πολλα λεω) εισαι 100% ΟΚ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε χαλαρά! Μόλις ένα μήνα τα δουλεύεις.

 

Είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα.

 

Ένας φίλος μου αλλαξε από Steinberg σε Logic και πλέον έχει κολλήσει με την όλη λειτουργία-λειτουργικότητα της Apple γενικά.

 

Απλά δεν εχεις συνηθίσει ακόμα Logic και Mac OS X

 

Στην τελική αγόρασε ένα Cubase Essentials (τύπου LE) και κάνε τη δουλειά σου σε μηχάνημα της προκοπής.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από ένα μήνα περίπου αγόρασα iMac i7 και πούλησα το pc μου...κατ' επέκταση λοιπόν άλλαξα και το DAW από CUBASE 5 σε LOGIC 9 . . .

 

Εδώ λοιπόν θα ήθελα να γράψω κάποιες παρατηρήσεις Εντυπώσεις και ασφαλώς να διαβάσω την γνώμη πολλών από εσάς που κάνατε την ίδια αλλαγή.

 

1. καταρχάς το ότι δεν κρασσάρει το LOGIC σε MAC είναι μύθος . ..Το κράσαρα την πρώτη μέρα κιόλας από λάθη που έκανα λόγο της ασχετοσύνης μου σε ότι αφορά περιβάλον MAC... .Βέβαια όταν γίνεται κάτι τέτοιο πρώτα σου σώζει το PROJECT σου εκείνη την στιγμή. . .

 

2. Θεωρώ το LOGIC πιό δύσχρηστο από το CUBASE . .. ή είναι τελείως διαφορετική η λογική του και απλά δεν την έχω συνηθήσει . . .

 

3. Εντάξει το LOGIC έχει ωραία μπιχλιμπίδια από μόνο του χωρίς να χρειάζεται πολλά πολλά plug-ins . . . ιδίως fx . . .

 

4. φτου και από την αρχή VSTI For MAC άντε να τα συγκεντρώσεις όλα αυτά που χρειάζεσαι ή χρησιμοποιούσες και άν υπάρχουν συμβατά με mac.

 

5. Sample libraries και Αpple loops . . . πρέπει να συμπεριλάβω και apple loops πλέον.

 

6. Δεν ξετρελάθηκα με την εμφάνιση του LOGIC ...

 

Γενικό συμπέρασμα ότι είναι ότι έχω αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες τις οποίες μεν τις λύνω μία κάθε μέρα αλλά από την άλλη δε , περνάει ο καιρός και δεν έχω καταφέρει με αυτά και με αυτά να γράψω . . . έπεσα σε πολύ βαθιά νερά.

 

Σαν να έχω την εντύπωση ότι εάν το δούμε value / money καλύτερα να έμενα εκεί που ήμουν και απλά να έκανα μία αναβάθμιση στο pcάκι μου με λίγα λεφτουδάκια και να έκανα την δουλειά μου χωρίς να χάνω ώρες ατελείωτες να στήσω από την αρχή το όλο σύστημα.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις γνώμες σας . . . όσοι το έχουν περάσει αυτό το στάδιο. . . διορθώστε με όπου κάνω λάθος  και εξηγήστε μου γιατί

 

Ευχαριστώ.

 

To λαθος σου ειναι οτι πηρες υπολογιστη με αλλο λειτουργικο και  daw και περιμενεις να τα συνηθισεις αμεσως χωρις να υπαρχει ουτε στο ελαχιστο μια περιοδος προσαρμογης.Το οτι δεν χρησιμοποιεις παλι cubase που σε βολευει προσωπικα η οτι δεν πηρες χαμπαρι οτι χρειαζεσαι παλι προγραμματα για διαφορετικο λειτουργικο δειχνει οτι μαλλον τα σκεφτηκες λιγο επιφανειακα τα πραγματα πριν την αγορα.Γιαυτο και προφανως δεν χρειαζεσαι απαραιτητα apple loops,ουτε η εμφανιση του logic ειναι σοβαρο προβλημα,ουτε το γεγονος οτι το logic που σου δινει παραπανω εργαλεια ακομα και απο το cubase για ξεκινημα εσυ τα θεωρεις μπιχλιμπιδια....απλα τα παιρνεις που δεν δουλευουν ολα οπως τα windows και χρειαζεται να μαθεις να κανεις καποια πραγματα με διαφορετικο τροπο.Το λιγοτερο που εχεις να κανεις ειναι να αφιερωσεις καποιο χρονο να ασχοληθεις....δουλευεις χρονια windows και μεσα σε ενα μηνα θες  να εχεις την ιδια εξοικειωση με osx και τα προγραμματα του.Aπορω λοιπον γιατι...απορεις ;).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου