Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε αγορά μπάσου


Mprob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Είχα αγοράσει πριν 2 μήνες ένα Harley Benton bass και τελικά με ξενέρωσε ακόμα και διαβάζοντας σαν αρχάριος.Μιας και είναι χριστούγεννα θα κάνω δώρο στον εαυτό μου κάτι καλύτερο.

Έχω budget γύρω στα 300 ευρώ.Είναι η πρώτη μου χρονιά σαν μαθητής,δεν έχω ξαναπαίξει.

Το HB πόσο να το δώσω?? Θα το πάρει κανείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κράτα το μπασάκι για να το έχεις για 2ο είτε για project είτε για κάνα project στο μέλλον... Επίσης με ένα σετάρισμα ΣΩΣΤΟ πιστεύω θα έρθει στα ίσα του! Ποιο έχεις? Θα σου πρότεινα κάποιο Ibanez σε αυτά τα λεφτά! Εκτός και αν σ'αρέσουν τα πιο classic πράγματα οπότε πήγαινε για κάνα Squier Jazz Vintage Modified! Επίσης μπορείς να δεις τις αγγελίες γιατί παίζουν αρκετά ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ όργανα σε αυτά τα λεφτά!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το HB-200 μαύρο...

 

Δεν πιστεύω να έπαιζες τόσο καιρό χωρίς να το πήγες σε μάστορα για σετάπ, ε?  Αν δεν έχεις σετάρει το H.benton, πράγματι είναι ένα χάλι.... συμφωνώ.

 

Το έχω σε fretless ( ΗΒΒ 200fl) και παίζω πολύ άνετα με αυτό(6 χρόνια παίζω). Αλλά... μου είχε έρθει σχεδόν σε κιτ μορφή: όλες οι βίδες επάνω στο μπάσο ήταν χαλαρές, το σετάπ ήταν χάλι, το action στον ουρανό, η βέργα λίγο τόξο, τα κλασσικά... Τελικά το έβαλα κάτω, έσφιξα όλες τις βίδες(από κλειδιά, γέφυρα, ηλεκτρικά έως την ένωση σώμα-μπράτσο) και έκανα σωστό σετάπ με χαμηλό action και σωστό intonation. Μόνο έτσι παίζει έως τώρα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν μου επιτρέπεται μια μικρή παρένθεση, η ΗΒ είναι φιλόδοξη, αυτό εδώ το όργανο σε εμφάνιση και προδιαγραφές τουλάχιστον φαίνεται εξαιρετικό

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbz_2004.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν μου επιτρέπεται μια μικρή παρένθεση, η ΗΒ είναι φιλόδοξη, αυτό εδώ το όργανο σε εμφάνιση και προδιαγραφές τουλάχιστον φαίνεται εξαιρετικό

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbz_2004.htm

Νομίζω πως απλά έκανε συμφωνία με τον Κινέζο ή Ινδονήσιο που κατασκευάζει τα grind bass της Peavey!

http://www.thomann.de/gr/peavey_c4nt_bass.htm

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως απλά έκανε συμφωνία με τον Κινέζο ή Ινδονήσιο που κατασκευάζει τα grind bass της Peavey!

http://www.thomann.de/gr/peavey_c4nt_bass.htm

 

Ακριβώς! Η HB δεν είναι μία μόνο εταιρία που απλά πουλά στο thomann.de. Είναι ουσιαστικά ο Thomann που παραγγέλνει σε πάμπολλα εργοστάσια ανά τον κόσμο (Ινδονησία,Κίνα, Κορέα κλπ), όποια προϊόντα θεωρεί ότι έχουν καλό value/money rate και απλά βάζουν το λογότυπο Harley Benton Επάνω.

Για παράδειγμα, το μπασάκι αυτό το παράγει το εργοστάσιο της peavey( και γιατί να μην το πάρεις στη μισή τιμη?) ενώ τους hb ενισχυτές ga5 και ga15 τους παράγει πρώην εργοστάσιο της epiphone. Μερικές κιθάρες της παράγει η Κορεατική Shine guitars ενώ  άλλες είναι κοινή παραγωγή με της Jack & Danny, και πάει λέγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω,αλλά τρίζει παντού...

3ο,6ο,10,12ο τάστο....μου το ρύθμισε ο δάσκαλος.Τώρα αν είναι να πάω να δώσω 100 ευρώ για σκάψιμο δεν πιστεύω αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω,αλλά τρίζει παντού...

3ο,6ο,10,12ο τάστο....μου το ρύθμισε ο δάσκαλος.Τώρα αν είναι να πάω να δώσω 100 ευρώ για σκάψιμο δεν πιστεύω αξίζει

100 ευρώ δεν θα δώσεις αλλά ένα 30άρι +χορδές θα το δώσεις αλλά αν είναι σωστός ο μάστορας τότε θα έχεις στα χέρια σου όργανο! Πάντως με ένα 300αρι στις αγγελίες βρίσκεις διαμάντια να το ξέρεις!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω,αλλά τρίζει παντού...

3ο,6ο,10,12ο τάστο....μου το ρύθμισε ο δάσκαλος.Τώρα αν είναι να πάω να δώσω 100 ευρώ για σκάψιμο δεν πιστεύω αξίζει

 

"Σκάψιμο"? Τρίψιμο τάστων εννοείς; Ίσως χρειαστεί τρίψιμο τάστων αλλά όταν βλέπεις μπόλικα τάστα να τρίζουν τότε είναι πιο πιθανό να θέλει σωστή ρύθμιση η βέργα και το action (και χορδές βέβαια). Ακόμη και το τρίψιμο τάστων γίνεται με πολύ λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου