Προς το περιεχόμενο

Ποιος φέρνει τα μικρόφωνα: Ο μαγαζάτορας ή οι μουσικοί;


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά...

 

Μικρόφωνα, ντραμς, μπασοενισχυτές, μικροφωνική, ενισχυτές, stand και το ρίσκο της προσέλευσης, οι μουσικοί.

 

Οι μαγαζάτορες θα είναι απασχολημένοι με τα μαϊμού εισητήτρια και τις δόσεις σφηνάκια.

 

Βάλε και το γεγονός ότι πλέον μπαίνει και το ΣΔΟΕ και κάνει ελέγχους στα live (ΑΥΤΟ θέλει συζήτηση) θα παίζουμε μόνο σε πάρτι στα σπίτια....

 

Μας δουλέυεις ρε χασοδίκη;

Είπαμε. Είναι καλό να έχεις (ειδικά αν έχεις και προτιμήσεις), είναι ντροπή του να μην έχει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ρε συ Κώστα και πιάνο (φρεσκο – κουρδισμένο) τους είχαμε ;D.

Δεν λέω για τα βαριά και ασήκωτα. Αλλά τι είναι μωρέ ένα μικρόφωνο! Πάρτο το τιμημένο, έτσι για back-up. Ξέρω εγώ, σε λίγο θα μας σπάσει καμία χορδή και θα τη ζητάμε από τον barman! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι (και κακώς γιατί είσαι Νομικός και καταλαβαίνεις την διαφορά)... ;)

 

Το να το φέρεις μαζί σου, είναι το φρόνιμο. Το να το έχει αυτός, είναι το δέον.

 

Στα υπόλοιπα, απλώς κάνουμε κουβέντα.

 

 

 

 

Να μιλήσουμε και για την σύσταση/υπόσταση που θα πρέπει να έχει ένα γκρουπ για να έχει δικαίωμα να δίνει live.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάμε πάλι (και κακώς γιατί είσαι Νομικός και καταλαβαίνεις την διαφορά)... ;)

 

Το να το φέρεις μαζί σου, είναι το φρόνιμο. Το να το έχει αυτός, είναι το δέον.

 

Στα υπόλοιπα, απλώς κάνουμε κουβέντα.

 

 

 

 

Να μιλήσουμε και για την σύσταση/υπόσταση που θα πρέπει να έχει ένα γκρουπ για να έχει δικαίωμα να δίνει live.

 

Κάτσε γιατί κάπου μπερδεύτηκα.

Σε δεύτερο ενικό είναι ο μουσικός

«Αυτός» είναι ο μαγαζάτορας. Σωστά;

Και λέω λοιπόν:

(αν εξαιρέσεις τις διάφορες συμφωνίες, που ποικίλουν) .

Στο παράδειγμά μας:

Αυτός (ο μαγαζάτορας) είχε. Απλά τα δύο τα ασύρματα , που όλως τυχαίως θα έμπαιναν στις φωνές «τα έπαιξαν».

Οι δύο τραγουδιστές της μπάντας (ένας φωνητικά, ο άλλος lead), ένα behringer ρε αδερφέ μαζί με την οδοντόβουρτσα τους δεν έπρεπε να είχαν;

Εσύ λες ότι είναι φρόνιμο, εγώ λέω απαραίτητο.

Και δεν το εξετάζω από την πλευρά του παραδείγματός μου, που μπορεί να θεωρηθεί ότι μεροληπτώ.

Αν υποτεθεί ότι κάποιος έκανε το λάθος  και με έβαζε να παίξω στο μαγαζί του :P ;D, ό,τι όργανο και να έπαιζα, θεωρώ ότι μέχρι το p.a. είναι ευθύνη μου (ως μουσικός). Μετά ας κόψει το σβέρκο του. Εξαιρώ και πάλι τα βαρέα  και ανθυγιεινα ……πιάνα , τύμπανα κ.λ.π.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήμουν λίγο λακωνικός, να δώσω μερικά στοιχεία παραπάνω:

 

Μιλάω για μια ταβέρνα όπου έχουμε παίξει μια φορά ακουστικά (ναι κάνουμε και τέτοια) και όπου ο μαγαζάτορας αποφάσισε στην αρχή να νοικιάσει εξοπλισμό. Επειδή οι τιμές που του είπαν ήταν φωτιά είπε να αγοράσει, αφού αρνήθηκε και την εξευτελιστική πρόταση που του έκανα να στήνω εγώ το PA για 50 ευρώ.

 

Αφού λοιπόν έφαγα καμια 2 ώρες στο ιντερνετ ψάχνοντας για να του βρω κάτι για τα λεφτά που μου είχε πει, στη συνέχεια πήγε και πήρε μια πανηγυριώτικη αυτοενισχυόμενη κονσόλα αυτήν ακριβώς που του είχα πει να μην πάρει, δυό αγιοβασιλιάτικα ηχεία και 2 μικρόφωνα. Και συμφωνήσαμε να πάμε και μια μέρα πριν και να τον βοηθήσουμε στο στήσιμο.

 

Έρχομαι λοιπόν στην ουσία: του είπα ότι είμαστε 3 φωνές, στα πιο πολλά τραγούδια τραγουδάνε 2 και σε μερικά έχουμε και τριφωνία, οπότε θέλουμε 3 μικρόφωνα. Εκεί λοιπόν έγινε η διαφωνία (αν και είχαμε γενικώς συζητήσεις απείρου κάλλους, ότι τάχα γιατί δε σήκωσα το τηλέφωνο αμέσως και τον πήρα πίσω σε μισή ώρα κλπ ;) εν πάση περιπτώσει θα ήθελα να ξέρω τι συνηθίζεται, και όσο πιο πολλά μου πείτε τόσο περισσότερο με βοηθάτε: π.χ. γερανούς - καλώδια;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί κάπου μπερδεύτηκα.

Δεν μπερδεύτηκες. Μου αρχίζεις τα δικανικά σου. ;) ;D

 

Αν υποτεθεί ότι κάποιος έκανε το λάθος  και με έβαζε να παίξω στο μαγαζί του :P ;D, ό,τι όργανο και να έπαιζα, θεωρώ ότι μέχρι το p.a. είναι ευθύνη μου (ως μουσικός). Μετά ας κόψει το σβέρκο του. Εξαιρώ και πάλι τα βαρέα  και ανθυγιεινα ……πιάνα , τύμπανα κ.λ.π.

Επειδή λοιπόν μια μικροφωνική, μία ντραμς, και τα σχετικά, ΔΕΝ μπορείς να τα κουβαλάς κάθε φορά μαζί με τους ενισχυτές σου και τα μπασοκίθαρα πέρα δώθε για 20-30 ευρώ το άτομο (και κάτι παραπάνω τα ΠΣΚ), καλό είναι να απαιτείς (ΑΣΧΕΤΩΣ αν τα διαθέτεις) από τα μαγαζιά που αυτοχαρακτηρίζονται live stages ή λαϊβάδικα, να έχουν τα βαριά και ανθυγειινά εργαλεία βάσει της ύπαρξης των οποίων μπορούν να χαρακτηριστούν live stages ή λαϊβάδικα.

 

Πρότερη συνεννόηση απαιτείται για αποφυγή κόμπλας στο παραπέντε.

 

Μην αρχίσουμε πάλι τι είναι καλό και τι πρέπει και αν θα πληρώσουμε εμείς το χαράτσι....

 

Σκάντζο, κουβάλα ντε και συ κανα μικρόφωνο.

Ναι και γερανούς θέλει (ας πάρει το μαγαζί, πάμφθηνοι είναι) και καλώδια (ας έχεις κι εσύ μερικά).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλα χρονια ο μουσικος κουβαλουσε την κιθαρα του τα πεταλια του και αν ειναι πολυ απαιτητικος τον ενισχυτη του.

Με τις πεινες που πεφτουν τωρα...σε λιγο θα σου ζητησουν να κουβαλησεις και την καβα.

Προσφατως μιλουσα με τυπο που εχει Live Μαγαζι για να κανουμε ενα live και πραγματικα το μονο που δε μου ζητησε ειναι να σερβιρω ποτα μεταξυ των κομματιων.

Η αντιστοιχια ηταν:

 

Το Μαγαζι: Δυο μονιτορ και μια κονσολα Behringer

 

Η μπαντα: Τα μισα λεφτα απο οτι επαιρνε,τυμπανα,ενισχυτες,μικροφωνα,4 ωρες προγραμμα και να γεμισει και το μαγαζι διοτι οπως ειπε ο τυπος "ε οχι και να σας γεμισω το μαγαζι για να ερθετε εσεις μαγγες να παιξετε".

 

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήμουν λίγο λακωνικός, να δώσω μερικά στοιχεία παραπάνω:

 

Μιλάω για μια ταβέρνα όπου έχουμε παίξει μια φορά ακουστικά (ναι κάνουμε και τέτοια) και όπου ο μαγαζάτορας αποφάσισε στην αρχή να νοικιάσει εξοπλισμό. Επειδή οι τιμές που του είπαν ήταν φωτιά είπε να αγοράσει, αφού αρνήθηκε και την εξευτελιστική πρόταση που του έκανα να στήνω εγώ το PA για 50 ευρώ.

 

Αφού λοιπόν έφαγα καμια 2 ώρες στο ιντερνετ ψάχνοντας για να του βρω κάτι για τα λεφτά που μου είχε πει, στη συνέχεια πήγε και πήρε μια πανηγυριώτικη αυτοενισχυόμενη κονσόλα αυτήν ακριβώς που του είχα πει να μην πάρει, δυό αγιοβασιλιάτικα ηχεία και 2 μικρόφωνα. Και συμφωνήσαμε να πάμε και μια μέρα πριν και να τον βοηθήσουμε στο στήσιμο.

 

Έρχομαι λοιπόν στην ουσία: του είπα ότι είμαστε 3 φωνές, στα πιο πολλά τραγούδια τραγουδάνε 2 και σε μερικά έχουμε και τριφωνία, οπότε θέλουμε 3 μικρόφωνα. Εκεί λοιπόν έγινε η διαφωνία (αν και είχαμε γενικώς συζητήσεις απείρου κάλλους, ότι τάχα γιατί δε σήκωσα το τηλέφωνο αμέσως και τον πήρα πίσω σε μισή ώρα κλπ ;) εν πάση περιπτώσει θα ήθελα να ξέρω τι συνηθίζεται, και όσο πιο πολλά μου πείτε τόσο περισσότερο με βοηθάτε: π.χ. γερανούς - καλώδια;

 

ειδες ο παλιος πως την μυριστηκε τη δουλεια? ;D

 

σε ολες τις ταβερνες που εχουν και ...λαϊκο προγραμμα συνηθως υπαρχει στημενη και μικροφωνικη (και μικροφωνα-γερανοι κτλ.) και ναι συνηθως ειναι της συμφορας ...

 

δεν συνεχιζετε να παιζετε ακουστικα λεω εγω να μην ενοχλειτε και την κυρα Κουλα που τρωει το μπιφτεκι της? ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρότερη συνεννόηση απαιτείται για αποφυγή κόμπλας στο παραπέντε.

Ακριβώς αυτό είναι το Bottom line!  ;)

Τα άλλα όλα είναι όντως κουβέντα για την κουβέντα, η οποία προσωπικά μου έλειψε, λόγω φόρτου εργασίας τις προηγούμενες ημέρες, και την απολαμβάνω  δέοντος τώρα με συνοδεία καφέ!

:D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είναι το Bottom line!  ;)

Τα άλλα όλα είναι όντως κουβέντα για την κουβέντα, η οποία προσωπικά μου έλειψε, λόγω φόρτου εργασίας τις προηγούμενες ημέρες, και την απολαμβάνω  δέοντος τώρα με συνοδεία καφέ!

:D ;D

 

σύμφωνοι, απλά επειδή το επιχείρημα του μαγαζατορος ήταν ότι δεν ισχύει αυτό:

 

σε ολες τις ταβερνες που εχουν και ...λαϊκο προγραμμα συνηθως υπαρχει στημενη και μικροφωνικη (και μικροφωνα-γερανοι κτλ.)

 

ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται γενικά

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου