Προς το περιεχόμενο

Ποιος φέρνει τα μικρόφωνα: Ο μαγαζάτορας ή οι μουσικοί;


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε γιατί νομίζω ότι έχουμε μπερδευτεί...

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ (σαν μουσικός και μπάντα) είναι να παίξω μουσική! Για αυτό με πληρώνεις! Οπότε υποχρεώνομαι να έχω το Know how στο όργανο μου, να έχω κάνει πρόβες και να παίξω σωστά τα κομμάτια... Αυτό σημαίνει ότι φέρνω το όργανό μου, τις παρτιτούρες μου και το αναλόγιο μου!

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ (σαν μαγαζάτορας και liveάδικο) είναι να με πληρώσει, να διαφημίσει και να φροντίσει ώστε αυτό που ΞΕΡΕΙ ή μπάντα να κάνει (να παίζει μουσική) να αποδοθεί σωστά! Όπως θα έχει τον ηχολήπτη για να φτιάχνει τον ήχο, όπως θα έχει τα monitor πάνω στη σκηνή, όπως θα έχει τα ηχεία έξω από τη σκηνή, όπως θα έχει την κονσόλα έτσι ζητάω να έχει και το ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ! Δεν ζήτησα ούτε ενισχυτές, ούτε τίποτα... Το να σου ζητάει να φέρεις μικρόφωνο είναι ένα βήμα πριν το "φέρε Monitor για να ακούς"!

Συγγνώμη για το ύφος αλλά από τη στιγμή που είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου θέλω εντάξει συνεννόηση!

Τώρα αν ο τραγουδιστής θέλει συγκεκριμένο μικρόφωνο ας το φέρει!

 

Άρα το μαγαζί δεν έχει υποχρέωση να έχει τύμπανα. Ακριβώς όπως έγραφα σε ανύποπτο χρόνο σε άλλο παρόμοιο thread.

 

Και επειδή το ηλεκτρικό "όργανο" είναι ΚΑΙ ο ενισχυτής, το μαγαζί δεν έχει υποχρέωση να έχει ενισχυτές οργάνων. Ακριβώς όπως έγραφα σε ανύποπτο χρόνο σε άλλο παρόμοιο thread.

 

Μικρόφωνα ΠΡΕΠΕΙ να έχει το μαγαζί, και ΑΝ αρέσουν στους μουσικούς. Αν δεν τους αρέσουν, life is a beach (and then you drown).

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άρα το μαγαζί δεν έχει υποχρέωση να έχει τύμπανα. Ακριβώς όπως έγραφα σε ανύποπτο χρόνο σε άλλο παρόμοιο thread.

 

Και επειδή το ηλεκτρικό "όργανο" είναι ΚΑΙ ο ενισχυτής, το μαγαζί δεν έχει υποχρέωση να έχει ενισχυτές οργάνων. Ακριβώς όπως έγραφα σε ανύποπτο χρόνο σε άλλο παρόμοιο thread.

 

Μικρόφωνα ΠΡΕΠΕΙ να έχει το μαγαζί, και ΑΝ αρέσουν στους μουσικούς. Αν δεν τους αρέσουν, life is a beach (and then you drown).

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε.

Συμφωνούμε απόλυτα! Αν έχει drums το μαγαζί είναι καλό! Αν δεν έχει είναι λογικό!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι αλλά τελευταία 3 πράγματα στην αλυσίδα είναι

ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ

ΚΟΝΣΟΛΑ

PA

Οπότε ή φέρνεις και τα υπόλοιπα 3 εσύ ή έτσι και αλλιώς κάνεις συμβιβασμό απλά δεν το έχεις καταλάβει! Οπότε απλά ξοδεύεις παραπάνω χρόνο στα διαδικαστικά από τον απαραίτητο με αποτέλεσμα να κόβεις από τα σημαντικά πράγματα δηλαδή το ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ!

 

Νομίζω ότι ο «ηχολήπτης» τουλάχιστον όσο θυμάμαι είναι μάλλον ένα όνειρο απατηλό. Επίσης (πάλι θωρώ) ότι το μέσο (ούτε το χειρότερο , ούτε το καλλίτερο) P.A. δεν χρωματίζει ιδιαίτερα τον ήχο σου, ώστε να τον αλλοιώσει (αλλά ναι , το ιδανικό είναι κάθε μπάντα να έχει το δικό της αν είναι εφικτό). Έχω δει  επαγγελματίες να «ξεβρακώνονται» σε επίπεδο P.A., και μιλάω για τον STEVE VAI στη Θεσσαλονίκη.  Τέλος θεωρώ ότι «παίζω μουσική» είναι κάτι γενικότερο και δεν το περιορίζω προσωπικά στην στενή έννοια του «οργανοπαίχτη» .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν μιλάς για λαϊκά/δημοτικά ή είσαι φίρμα στο χώρο σου, δεν γνωρίζω και πολλα κλαμπάκια που θα σου δώσουν 600 (συν τα ποτά σου) για ένα βραδυ, αν δεν τιγκάρει πρώτα ασφυκτικά από μπεκρήδες το μαγαζί.

Κι ας κουβαλήσεις ότι θες.

 

Εδώ θα διαφωνήσω! 600Ε με τον ήχο μέσα είναι η μία μάλλον μέτρια αμοιβή που μπορείς να περιμένεις από ένα στοιχειωδώς σοβαρό μαγαζί - ok, έχουμε κρίση μεν, αλλά και πόσα να πάρεις για να παίζεις 3-4-5 ώρες;!;

 

Ως προς τα μικρόφωνα, ναι, εννοείται ότι είναι σημαντικό να έχει δικό του όποιος θέλει να αμοίβεται ως (σχετικά!) σοβαρός τραγουδιστής/μουσικός. Τώρα, αν από σπόντα κάτσει κάποιο σποραδικό live και λόγω απειρίας δεν έχει σκεφτεί κανείς αυτές τις παραμέτρους, ok, δεκτόν, αλλά σε αυτή την περίπτωση η επιείκεια πηγάζει από τον ερασιτεχνισμό της όλης φάσης.

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι ως προσωπικός ήχος ενός μουσικού ορίζεται κάτι, που αν αλλάξεις έστω και ένα πράγμα στην αλυσίδα, παύει να είναι «προσωπικός».

Ναι. Και γω με τη μουγκαμάρα μου τα ίδια λέω.

Ήθελα το AKG μου στο Τσίρκο για τα πρίμα και καλά....

Της κοντής ..... της φταίγανε οι τρίχες.

Το πήρε η Λουϊζα το (κατ' ευφημισμόν) μικρόφωνο και το στυψε.

Το πήρα εγώ και έφευγε μακριά...

Άλλο το στούντιο και άλλο το live.

Αν το χεις, το χεις. Και να βοηθήσει βέβαια και ο κουφός στη κονσόλα.

Για αυτό και δεν με νοιάζει με τι μπασοενισχυτή θα παίξω  ;D

 

Εδώ θα διαφωνήσω! 600Ε με τον ήχο μέσα είναι η μία μάλλον μέτρια αμοιβή που μπορείς να περιμένεις από ένα στοιχειωδώς σοβαρό μαγαζί - ok, έχουμε κρίση μεν, αλλά και πόσα να πάρεις για να παίζεις 3-4-5 ώρες;!;

Μιλάς για επαγγελματικό σχήμα στύλ "πινω ποτό/τρώω και παίζει και μια μπάντα από πίσω".

Γιατί αλλιώς 5 ώρες πρόγραμμα απλά δεν υπάρχει όσο λίγο ξέρω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δώσει 600 στη μουσική πρέπει να βγάλει κανα 2000ρο τζίρο, οπότε διαίρεση ξερουμε, 200 άτομα επί 10 ευρώ, 100 επί 20, κ.ο.κ. ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δώσει 600 στη μουσική πρέπει να βγάλει κανα 2000ρο τζίρο, οπότε διαίρεση ξερουμε, 200 άτομα επί 10 ευρώ, 100 επί 20, κ.ο.κ. ;)

Μπορεί. Δεν ξέρω τι πάγια έχει ο καθείς.

Ο ΒΑ τα ξέρει καλύτερα αυτά αλλά κάνει τον ψόφιο μπάμπουρα.

Διαβάζει αλλά δεν γράφει.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σεβαστές όλες οι απόψεις και αρκούντως τεκμηριωμένες. Είναι πώς θα το προσεγγίσεις το θέμα. Θεωρώ ότι ως προσωπικός ήχος ενός μουσικού ορίζεται κάτι, που αν αλλάξεις έστω και ένα πράγμα στην αλυσίδα, παύει να είναι «προσωπικός».

Μια μικρή παρέμβαση επ' αυτού: ας μην έχουμε ως δεδομένη την ύπαρξη "προσωπικού ήχου" όταν μιλάμε γενικώς για όσους παίζουν στα διάφορα λαϊβάδικα λες και όλος ο κόσμος που παίζει σε live είναι η μπάντα του Letterman.

Επειδή ακριβώς αυτή η κατηγορία περικλείει ένα σωρό διαφορετικό κόσμο, υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν βρει τον προσωπικό τους ήχο, βασικά δεν τον έχουν ψάξει καν (λόγω απειρίας, ανεπαρκούς εξοπλισμού, βαρεμάρας, μουσικού προσανατολισμού κλπ).

 

Για να δώσω και ένα παράδειγμα, είναι κάπως άτοπο να συζητάμε για την ανεπιθύμητη πινελιά που θα δώσει ένα διαφορετικό μικρόφωνο στον ενισχυτή όταν ο κιθαρίστας παίζει με άλλον ενισχυτή στο σπίτι, με άλλον στην πρόβα και με άλλον στο live. ;)

 

Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι το μαγαζί οφείλει να παρέχει τα απαραίτητα μικρόφωνα για το live, including μικρόφωνα φωνών, οργάνων, ενισχυτών κλπ, συν να υπάρχει πρόβλεψη για backup για παν ενδεχόμενο (έστω και με λίγο υποδεέστερα μικρόφωνα). Κι αν έχουν μαζί τους και οι μουσικοί τα μικρόφωνα που χρειάζονται και προτιμούν, ακόμη καλύτερα!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικρόφωνα πάνε με τη μικροφωνική. Όποιος πληρώνει/φέρνει τη μικροφωνική φέρνει και μικρόφωνα.

 

Συνήθως οι τραγουδιστές έχουν δικό τους μικρόφωνο ρυθμισμένο στη φωνή τους.

 

Εξαιρούνται τα μικρόφωνα σετ για drums, αυτό είναι ευθύνη του drummer. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις σε μεγάλα μαγαζιά/stage τα οποία διαθέτουν σετ μικροφώνων&ηχολήπτη.

 

Είναι όλα σχετικά με το ποιός παίζει που. Αν είναι το τρίο στούτζες στο στέκι του μπάρμπα-αλέκου με τους Μπλέ σε μουσική σκηνή με 12Ε εισητήριο υπάρχει διαφορά, όλα σχετικά είναι.... δεν πρόκειται να βρείτε άκρη.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δώσω και ένα παράδειγμα, είναι κάπως άτοπο να συζητάμε για την ανεπιθύμητη πινελιά που θα δώσει ένα διαφορετικό μικρόφωνο στον ενισχυτή όταν ο κιθαρίστας παίζει με άλλον ενισχυτή στο σπίτι, με άλλον στην πρόβα και με άλλον στο live. ;)

Λόγω αυτού παίζουμε και ο κιθαρίστας και εγώ καρφί στην κονσόλα και όχι με μικρόφωνα μπροστά από ενισχυτή!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου