Προς το περιεχόμενο

Τα Μεροκάματα της μουσικής σκηνής


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι τι εχουν τα κλαρινα?? Αν βγαινει το μεροκαματο...μια χαρα ειναι.

 

εννοειται πως ειναι και γ@μω τα οργανα.... ειτε βγαινει το μεροκαματο ειτε οχι. εγω ομως αλλου αναφερομουνα. Κατα βαση σε (ημι)λαικες μουσικες σκηνες με κιθαρα - μπουζουκι ή πληκτρα - μπουζουκι ή σκετα πληκτρα ή και τα τρια μαζι.

 

σε ξενοδοχεία τι γίνεται; ξέρει κανείς; ας πουμε ένας πιανίστας που θα παίξει από τις 8 μέχρι τις 10-11?

 

απο....30 μεχρι 120 και βαλε.... Εχω δει απο ολες τις περιπτωσεις. Για να βγει ενας μπουσουλας ομως, υπολογισε 50-60 ευρω. Τοσα πρεπει να ζητησει καποιος που ξερει να παιζει καλα αλλα δεν εχει μεγαλη εμπειρια στα παταρια. Αν δεν εχει εμπειρια και ΔΕΝ ξερει να παιζει και σπουδαια, παμε στα 30 - 40.

 

  Για να το ξεκαθαρισουμε ομως, παιζουν πολλα πραματα ρολο. Συγκεκριμενα:

 

  -  ποσο κυριλε ειναι το ξενοδοχειο.

  -  τι εποχη ειναι και που στην Ελλαδα. Αλλα λεφτα δινουν στην Κρητη αλλα στη Θεσσαλονικη. Αλλα το 15αυγουστο αλλα αρχες Ιουνη.

  -  ποσο επαγγελματιας ειναι ο πληκτρας.Παιζει στα δακτυλα το ελαφρολαικο ρεπερτοριο? Τραγουδαει κιολας καλα? αν ναι,το κασε ανεβαινει. Αν δεν τραγουδαει και παιζει ορχηστρικα ελαφρα, βοσσου αρλετες κλπ ισα ισα για υποκρουση, τι να ζητησει?

  -  τι οργανο εχει ο πληκτρας.Δεν μπορεις να γυρεψεις εκατο ευρω παιζοντας με οργανο των 250.

  -  τι πελατεια εχει το καταστημα?  ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ η πελατεια ή ειναι να φαμε και να φυγουμε? ο πελατης θα τα ακουμπησει μονο αν α)μερακλωσει  β)ειναι ψωνιο / φιγουρατζης / λεφτας γ)και τα δυο.

 

  - ποσο πισω κανει ο μουσικος στο μεροκαματο?  Εχω δει παιχταραδες να παιζουν για πενταροδεκαρες (30 - 40 κι οποτε τα παρει) μονο και μονο επειδη φοβουνται να διεκδικησουν κατι περισσοτερο, και μετριους να παιρνουν 80-100 γιατι ΚΑΠΩΣ καταφεραν να χωθουν ή να εκμεταλλευτουν συγκυριες.

 

  Και διαφορα αλλα.  Παντως ΚΑΝΕΙΣ δε θα δωσει πανω απο 50 για καποιον που υποπτευεται οτι "τον εχω δεν τον εχω να παιζει,το ιδιο αποτελεσμα".  Αν μαλιστα παψει να υποπτευεται και σιγουρευτει γι αυτο, τοτε δε θα δωσει μία βεβαιως βεβαιως.... ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επαναλαμβανω...ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΝΑ για HOUSEBAND οι μισθοι ειναι απο 50 μεχρι 60...ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ περισσοτερα..σε αλλες περιοχες για 3ωρο προγραμμα μια 4μελη μπαντα θα παρει 340 τουλαχιστων...

Αυτο ειναι γενικο με εξαιρεση το Ροδον,ισως.

Σαν παραδειγμα να σου δωσω ενα περυσινο οπου μια φιλη,το πρωτο βιολι στο πανεπιστημιο της Κερκυρας,με εμφανισεις και στο Μεγαρο μουσικης αθηνων δουλευε σε ενα μεγαλο παραλημνιο ξενοδοχειο με 3ωρο προγραμμα οπου επαιζε πιανο,διπλοματουχος πιανιστα,και τραγουδουσε για 50 ευρω...τελικα η υπευθυνη της αρνηθηκε τα λεφτα που της οφειλε και η κοπελλα εφυγε...Καλη δυναμη...

Η υπευθυνη ''υπαρχει'' ακομα στο ποστο της ;(μηπως και επισκεφτουμε το παραλημνιο ξενοδοχειο και την κερασουμε σφαλιαρες )Τα κανω κατι τετοια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ θελετε ντραμμερ μεγαλε;(Αθηνα μερια) Αμα περνετε οσα λες -αναλογα κει τι μουσικη παιζετε -και ποσο συχνα ειναι τα live τοτε ειστε super !!!!!!!!

Παίζουμε Pop Περικλή! Ελληνικό pop διασκευές φάση party time (εώς και trash party time)! Ισχύει αυτό που λέει ο warwickplayer, όταν ήμασταν house band παίρνουμε λιγότερα (έχει τύχει να πάρουμε και 250 όταν δεν είχε κόσμο αν και συνήθως παίρναμε 350)... Live γίνονται "σχετικά" συχνά αν και σταματήσαμε από house band... 1-2 φορές το μήνα μπορεί και παραπάνω!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μηπως και επισκεφτουμε το παραλημνιο ξενοδοχειο και την κερασουμε σφαλιαρες )Τα κανω κατι τετοια .

Με ποσους να το κανεις?Καπου κουραζεσαι...Απο την στιγμη που δεν κοβεις αποδειξη και τα λεφτα ειναι μαυρα δεν μπορεις να κανεις και πολλα..

Ασε που αν βρεθεις και με κανενα μουτρο μπορει ανετα να σου τραβηξει και οπλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μια φορα μου εκανε σχεδια ενας τυπος (βαρυς &ασηκωτος ) αλλα τα χρηματα τα ειχα παρει μπροστα -μπουζουκια σε παραμεθοριο περιοχη -ειχε και 2 σιδερα αλλα ημουν γρηγορος και την εκανα (ακομα με ψαχνουν) .Ενταξει στα σκυλαδικα δεν τρωνε ευκολα λεφτα ,αλλα ξενοδοχειο μου φαινεται πολυ περιεργο και χρηζει επισκεψης αν το πραγμα ειναι φρεσκο .Ειναι και θεμα φατσας τι βγαζεις στον απεναντι ...κλπ.Αυτη η ''υπευθυνη'' βρηκε το κοριτσακι και το πατησε .Γι'αυτο τους μεγαλους σε ηλικια δεν τους θελουν στις δουλειες γενικα παρα μονον αν εισαι κολογλυφτης η γατος και επειδη δεν ειμαι ουτε κολογλυφτης αλλα και ουτε γατος παντοτε

εχω μεινει απο δουλεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τον μπλέκετε τον killbil με μουσικές σκηνές και ροκάδικα? αφού λέει το παιδί από την αρχή ξενοδοχείο ή ταβέρνα.

 

Φίλε killbill αυτό που ζητάς εξαρτάται από τη σεζόν και τις μέρες που θα παίξεις.

Ενδεικτικά τώρα για τα 2 διήμερα Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά (Παρασκευή&Σάββατο) στα Ξενοδοχείο στα Γιάννενα οι τιμές παίζουν 120-150Ε/άτομο ανά βραδιά. Σε ταβέρνες πάει πιο κάτω συνήθως κανα 80άρι/άτομο για λαικό. Για έντεχνο ακόμη πιο κάτω κανα 50-60/άτομο. Για beguine, jazz, folkor 30-40 κτλ

 

Γενικά σαν κανόνας τα λαικά πληρώνουν 40-50Ε πάνω /άτομο από το έντεχνο κτλ.

 

Την τιμή την κλείνεις ανά βραδιά και ανα άτομο ούτε ανά ώρα ούτε τπτ άλλο. Πρόγραμμα θεωρείται 11:30-3:30. Εαν είναι σκυλάδικο πρόγραμμα 11:30-να σας κλείσει η αστυνομία.

 

Αυτά τα λεφτά είναι για τα λεγόμενα "extra". Τέτοιες τιμές μπορεί να ισχύουν απόκριες, τσικνοπέμπτες, εθνικές αργίες, εαν έχει κερδίσει το τζόκερ ο ιδιοκτήτης κτλ

 

Εαν πρόκειται να κλείσεις φουλ σεζόν, δηλ και άλλες μέρες μέσα στους επόμενους μήνες ισχύουν διαφορετικά τιμολόγια, χονδρικά γύρω στο 50άρικο τη βραδυά... μη τους πεις 120 γιατί μπορεί να βγάλουν κανα πιστόλι και να σε κυνηγάνε :P αλλά για τις γιορτινές μέρες αυτά παίζουν πάνω-κάτω.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε killbill αυτό που ζητάς εξαρτάται από τη σεζόν και τις μέρες που θα παίξεις.

Ενδεικτικά τώρα για τα 2 διήμερα Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά (Παρασκευή&Σάββατο) στα Ξενοδοχείο στα Γιάννενα οι τιμές παίζουν 120-150Ε/άτομο ανά βραδιά. Σε ταβέρνες πάει πιο κάτω συνήθως κανα 80άρι/άτομο για λαικό. Για έντεχνο ακόμη πιο κάτω κανα 50-60/άτομο. Για beguine, jazz, folkor 30-40 κτλ

Ρε Korg-ακια το παιδι δεν ειπε οτι θελει για τα χριστουγενα ετσι του μιλησα γενικα για το τι παιζει...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρεβεγιον δεν  αξιζει να δουλεψεις κατω απο 180-200ευρω /ατομο 2 βραδυες ειναι ολες κι'ολες (μακρυα απο οικογενεια κλπ.) Στο κατω κατω αυτοι ζητανε ορχηστρα-μουσικους ε ας δωσουνε κατι της προκοπης μερες που ειναι.Τα αλλα τα κανονικα ειναι συμφωνια κλπ....τα ειπαμε.

Χρονια Πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρεβεγιον δεν  αξιζει να δουλεψεις κατω απο 180-200ευρω /ατομο 2 βραδυες ειναι ολες κι'ολες (μακρυα απο οικογενεια κλπ.) Στο κατω κατω αυτοι ζητανε ορχηστρα-μουσικους ε ας δωσουνε κατι της προκοπης μερες που ειναι.Τα αλλα τα κανονικα ειναι συμφωνια κλπ....τα ειπαμε.

Χρονια Πολλα.

 

Χρόνια Πολλά Περικλή!

 

180-200 είναι στα κλαρίνα! όπως είπα 120 είναι  μια νορμάλ τιμή για Γιάννενα κέντρο εκεί έχω κλείσει και εγώ και νομίζω είναι λογικό για αυτές τις μέρες.

 

Τώρα αν είναι για χωριά εκτός με +έξοδα μετακίνησης κτλ μπορεί να πάει 150 αλλά παραπάνω δεν δίνουν.

 

τις άλλες μέρες του χρόνου 50 κ πολλά είναι... μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Καλές γιορτές σε όλους!

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δεν ηταν μονο στα κλαρινα ηταν και σε μπουζουκια επαρχιας ,ξενοδοχεια κλπ.Τωρα με την κριση βεβαια ''κουτσες''ορχηστρες βαζουνε (πληκτρα ,μπουζουκοκιθαρο αντε και μια φωνη ) γι'αυτο και εκανα ρεβεγιον σε σπιτι φιλου μουσικου (τζαζιστα και περασαμε σουπερ ) .Εχεις δικιο

αλλα οπως ειπα δεν αξιζει να τρεχεις για 100-120 μερες πουναι .Τοσα χρονια στην δουλεια τους εχω βαρεθει (μια ζωη κλαψα και πως να ριξουνε τον μουσικο η πως ο μαεστρος να βγαλει περισσοτερα+ ο ατζεντης ) .Τελος παντων ας μην μεμψιμοιρουμε Καλη ΧΡΟΝΙΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου