Προς το περιεχόμενο

Τι synthesizer, workstation να πάρω; άσχετος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ήχος είναι υποκειμενικός πιστεύω.Δε θέλω γυαλάδα κ ευκρίνεια.Βρωμιά, ψιλοαναλογίλα και 80ίλα θέλω.

 

Γιατί να πάω σε pc φίλε waterfall; έχω δουλέψει είπα pc και δεν την παλεύω με οθόνες κτλ.Θέλω όργανο.Και πιστεύω θα βρω.

 

Επίσης γιατί κάτι μου λέει ότι το juno G είναι για την φάση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης γιατί κάτι μου λέει ότι το juno G είναι για την φάση μου;

 

Δεν στο λέει κάτι...ο αχταρμάς στο λέει  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε αχταρμά.

 

Μακάρι ρε φίλε να γράψω ιστορία στο μηχανάκι. ;D

 

Παίζουν κ άλλα στην κατηγορία του;

To να είναι παλιά δε μας νοιάζει.Το να κάνουν αυτά που θέλουν μας νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε αχταρμά.

 

Μακάρι ρε φίλε να γράψω ιστορία στο μηχανάκι. ;D

 

Παίζουν κ άλλα στην κατηγορία του;

To να είναι παλιά δε μας νοιάζει.Το να κάνουν αυτά που θέλουν μας νοιάζει.

 

Αν έχεδις τη καλοσύνη ,ποιός είναι ο λόγος που δεν θες το''μηχανάκι''να έχει σχέση με πισι ή απλ?

Μάλλον φτηνότερα και καλύτερα θα σου έβγαινε αν δεν είχες το πρόβλημα με τα κομπιούτερ .

Μιλάω σαν άσχετος μεν με τη τχνολογία ,αλλά τέλος πάντων  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεδις τη καλοσύνη ,ποιός είναι ο λόγος που δεν θες το''μηχανάκι''να έχει σχέση με πισι ή απλ?

Μάλλον φτηνότερα και καλύτερα θα σου έβγαινε αν δεν είχες το πρόβλημα με τα κομπιούτερ .

Μιλάω σαν άσχετος μεν με τη τχνολογία ,αλλά τέλος πάντων  ;D

 

Θέλω απλά να ακούω φίλε μου.Δε θέλω να βλέπω.Άσε που ζαλίζομαι plug ins και ξανά μανά plug ins vst κόντρα vst...

 

Τελοσπάντων δεν είναι για μένα.Θέλω χειροπιαστή φάση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε αχταρμά.

 

Μακάρι ρε φίλε να γράψω ιστορία στο μηχανάκι. ;D

 

Παίζουν κ άλλα στην κατηγορία του;

To να είναι παλιά δε μας νοιάζει.Το να κάνουν αυτά που θέλουν μας νοιάζει.

 

Πάντως προτού αποφασίσεις να το αγοράσεις,άκου τους ήχους του για να είσαι σίγουρος.Σε καινούρια,δεν νομίζω να υπάρχουν στην κατηγορία του.Σε μεταχειρισμένα και με μισά χρήματα,παίρνεις ακόμα δυνατότερα όργανα. Τώρα που το θυμήθηκα,αν μπορείς να βρείς σε καινούριο το Alesis Fusion 6HD,θα είναι ότι καλύτερο ! Αλλά πολύ δύσκολο να το βρείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όμως χρειάζομαι ένα καλό πιάνο σε vst να είναι όσο το δυνατόν πιό...δωρεάν! Ξέρει κανείς κανένα ακουστικό πιάνο σε vst δωρεάν ή έστω έως και 50 ευρά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Korg Triton Classic, Le & TR μπορείς να τα βρεις κοντά στα 5-6 κατοστάρικα το Le&TR βέβαια έχουν optional το sampler, εντάξει το extreme ξεφεύγει πολύ πάει 1500 μεταχειρισμένο.

 

Αν μιλάμε για τόσο κάτω νομίζω πρέπει να κοιτάξεις κάτι σε 10ετίας όπως Roland Fantom FA-76 ή και πιο πριν Roland XP80/60/50, Korg N364, Trinity αλλά δεν θα έχεις δυνατότητες ηχογράφησης φωνής, vocoder κτλ.

 

Από όσα διάβασα και κατάλαβα νομίζω πως πρέπει να απομονώσεις το θέμα φωνής με το θέμα ηχογράφησης track για να μιλάμε ρεαλιστικά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

 

Δηλαδή να μπορώ να το προβάρω με φωνή αλλα να ηχογραφήσω μόνο το κομμάτι έτσι;

Και λογικά αφού κάνω extract το κομμάτι περνάω εκεί φωνές κτλ.

 

Το πάμε κ έτσι τότε!

Τι επιλογές έχουμε έτσι, έστω κ σε παλιό αλλά καλό μηχάνημα.Όπως προείπα σ'αυτά που ζητάω τι επιλογές έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω απλά να ακούω φίλε μου.Δε θέλω να βλέπω.Άσε που ζαλίζομαι plug ins και ξανά μανά plug ins vst κόντρα vst...

 

Τελοσπάντων δεν είναι για μένα.Θέλω χειροπιαστή φάση.

 

 

Δεν θελω να σε κανω να αναθεωρησεις την αποψη που εχεις,ειναι σεβαστη και αρκετοι θελουν να υπαρχει στοιχειο της αναλογικης εποχης.Απλα δεν μπορω να καταλαβω το λογο που αρκετοι αντιμετωπιζετε ετσι τα vst's...Δεν προκειται να χειριστεις ενα αναλογικο synth("θελω να ακουω" ),ενα εικονικο μεσα σε hardware προκειται να αντιμετωπισεις(παλι προκειται να βλεπεις απλα σε μικροτερη οθονη),το οποιο απλα δεν βγαζει τον ηχο που θα βγαλει η καρτα σου.Στην τελικη βαζεις μια καρτα τουμπανη  και τα καταλληλα plugins και ξεμπερδευεις.Αν προκειται μονο για τον λογο που δεν θες το pc παντα.Δεν θα εχεις τον ηχο του workstation,θα εχεις ειτε κατι που να τον προσεγγιζει,ειτε απλα διαφορετικο ως προς την χροια.Ειναι συγκεκριμενοι οι λογοι που θα σε κανουν να αγορασεις ενα συγκεκριμενο workstation οπως οι ηχοι του,το workflow του....Προσωπικα,εχω και εγω ενα τετοιο θεμα με τα plugins γιατι η αληθεια ειναι πως το τσικι τσικι του ποντικιου σπαει νευρα,αλλα εχω δουλεψει και workstation και παλι ρυθμισεις παραμετρων πρεπει να κανεις.Ξεχωρα οτι υπαρχουν και plugins που κανουν παρα πολυ καλη δουλεια και ειναι απαραιτητα.Ολα στο μυαλο ειναι,οργανωσε το χωρο σου,τα plugins σου,μπορει και μια προσωρινη μεταβαση σε αλλο  προγραμμα να βοηθησει σαν καινουριο περιβαλλον,και ισως η κουραση να ανεβαινει με μικροτερο ρυθμο...Δεν σε ενθαρρυνω να μην πας σε workstation,μπορει αυτη η μεταβαση να σου βγει σε καλο καθως καθενα απο αυτα εχει τις πατεντες του,απλα προσωπικα για τον λογο και μονο που αναφερεις δεν θα αφηνα ολοκληρωτικα το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου