Προς το περιεχόμενο

Τι synthesizer, workstation να πάρω; άσχετος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε σε πιάνω τι λες, απλά δε μπορώ πια.Αν σου πω ότι έχω παρατήσει κομμάτια στη μέση γιατί δεν το ευχαριστιόμουν.Τράβαγα ταλαιπωρία από ένα σημείο κ μέτα.Σίγουρα κάνεις δουλειά.Τώρα πλέον θέλω workstation για να μην κουράζομαι.Τουλάχιστον όταν το μάθω.

 

Αχταρμά για vst μη ρωτάς εμένα.Τα χω παρατήσει χρόνια.Κάποιος ας του δώσει ένα vst.

 

Αυτά τα Korg τα παλιά είναι σκυλοκατάσταση ή μου φαίνεται;

Ποιο να πάρω ρε γαμώτο; πάει μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε σε πιάνω τι λες, απλά δε μπορώ πια.Αν σου πω ότι έχω παρατήσει κομμάτια στη μέση γιατί δεν το ευχαριστιόμουν.Τράβαγα ταλαιπωρία από ένα σημείο κ μέτα.Σίγουρα κάνεις δουλειά.Τώρα πλέον θέλω workstation για να μην κουράζομαι.Τουλάχιστον όταν το μάθω.

 

Αχταρμά για vst μη ρωτάς εμένα.Τα χω παρατήσει χρόνια.Κάποιος ας του δώσει ένα vst.

 

Αυτά τα Korg τα παλιά είναι σκυλοκατάσταση ή μου φαίνεται;

Ποιο να πάρω ρε γαμώτο; πάει μπερδεύτηκα.

 

Δεν θέλω να σε μπερδέψω φίλε μου ,μια και σου είπα ότι έίμαι άσχετος με τη τεχνολογία .Έτυχε και πήρα ένα μηχάνημα διαβολικό που μπορεί να κάνει τα πάντα ,αν εγώ ασχολήθώ ,δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά ,Απ ότι έμαθα εκ των υστέρων εδώ μέσα και αφού το είχα αγοράσει ,υπήρχαν ευκολότερα και πιο χαλαρά πράγματα να κάνω .

Προσπάθησε να δώσεις ακριβέστερα στους ειδήμονες να καταλάβουν τι θες......................απ τα λίγα που σκαμπάζω ,αισθάνομαι πως οικονομικά ,θα σου έρθει καλύτερα να ασχοληθείς με κάτι που έχει σχέση με κομπιούτερ ,παρά με ένα σκέτο μηχανάκι .

Απ την λίγη εμπειρία που έχω και καθόσο δεν σκαμπάζω τπτ σπουδαίο από πλήκτρα ,το συστηματάκι που έχω ,μου παρέχει απεριόριστες δυνατότητες με λιγώτερα λεφτά .

Δεν ξέρω οι ειδικοί μπορούνα να σου πουν περισσότερα ,αγώ απλά λέω τι βλέπω στη πορεία των πραγμάτων

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πηρες την αποφαση εμενα δεν μου πεφτει λογος ,και ξαναλεω μπορει οντως να δεις και αποτελεσμα καλυτερο,απλα για τον λογο που αναφερεις δεν θα σε ενθαρρυνα και τοσο καθως εγω προς το παρων οσο αφορα το workflow,θα προτιμουσα να δουλευω σε 2 οθονες με το midi μου μπροστα και με την εξοικιωση που εχω σε συγκεκριμενο daw, δεν θα αναφερω κατι αλλο για να μην φανει οτι θελω να σου αλλαξω αποψη.

Απλα πιστευω πως αυτοι που εχουν ασχοληθει πολυ με τα workstations πρεπει να ξεκαθαρισουν  αν  συμφερει να γινει αυτη τη μεταβαση μονο και μονο γι αυτο το λογο.

Για τα korg που λες,καπου εδω μεσα μου ειπαν πως αυτη η σκυλοκατασταση που δημιουργουν ειναι απλα ηχοι που εχουν δημιουργηθει απο παλια πανω σε αυτα τα μηχανηματα και σιγα σιγα τους μοιραζονταν πληκτραδες μεταξυ τους και ετσι τα korg εγιναν δημοφιλη και για τους σκυλοηχους τους.Δεν ειναι αποκλειστικα σκυλαδικα οργανα.

 

Οσο για καποιο vst για πιανο,το synthogy ivory πολυ καλο,40 gb samples με νομιζω 12 layers ανα νοτα.Δεν ειναι δωρεαν αλλα ολο και καπως θα μπορεσεις να το βρεις...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να'στε καλά για την κουβέντα.

 

Έχω ένα ελλάτωμα.Αν δεν κάνω αυτό που μου έχει κολήσει δε θα ησυχάσω.Είναι σα να θες να την πέσεις σε γυναίκα και τελικά να μην την πέφτεις.Ε μετά όλο το βράδυ ξύνεσαι.Όλοι το χουμε πάθει μικρότεροι. :D

 

Θα πάω σε μηχάνημα, απλά δε θέλω να δώσω πολλά λεφτά μιας κ είναι το πρώτο.Όσο λιγότερα τόσο καλύτερα, αρκεί να γίνεται η δουλειά μου.Δηλαδή...

 

ολοκλήρωση κομματιού, ηχογράφηση και εξαγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως...εγω πρωτα θα κοιτουσα κανα μεταχειρισμενο korg m3 (αφου θες και sampler σε workstation με χαμηλη τιμη)και στο μεταξυ διαστημα θα εκανα επισκεψεις σε καταστηματα να παρω μια πρωτη επαφη με τα υποψηφια οργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά Στάθη.Πιο φτηνό μηχάνημα για αρχή να μπω στο κλίμα.Ο αχταρμάς έδωσε κάποια, αλλά δεν ξέρω αν θα τα βρω.

 

Βασικά όσα stations δώσετε τόσο το καλύτερο...Το πολύ 1000άρικο είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα, Roland Juno G στα €729. ::)

 

Παρακαλω να γραφει στα πρακτικα οτι, παρολο που τα Roland μου καθονται στο λαιμο, λογω αγιων ημερων ειπα να κανω μια καλη πραξη και να προτεινω το Juno G για αγορα. :'(

 

http://www.musicstock.gr/shopexd.asp?id=24540

 

Αντε καλοπαιχτο! 8)

(για τυχον παραπονα μετα την αγορα, ο Αχταρμας εδω αραζει, δεν θα χαθειτε... ;D)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ καλή λύση με sampler κτλ είναι το motif es. Μεταχειρισμένο το βρίσκεις γύρω στα 800. Πολλές κλασεις ανώτερο από το Juno με απίστευτο ήχο.

 

Και κάτι ακόμη. Κανένα synth δε βγαίνει ''σκυλάδικο'' από την εταιρία.

Εμείς φτιάχνουμε τα synth όπως τα θέλουμε ανάλογα με τις απαιτήσεις μας.

 

Τα Korg triton studio, classic που σου προτείνανε παραπάνω είναι οργανάρες αγαπητέ μου με εξαιρετικό ήχο επίσης τα οποία τα βρίσκεις έως 1000 το studio και εως 700 το classic.

 

Παντως πριν αγοράσεις ΑΚΟΥ ΤΑ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάω σε pc φίλε waterfall;

 

μηπως γιατι εχουμε 2012....(σε λιγες μερες)?

 

λεω τωρα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks ninja.Thanks όλους βασικά.

 

Είμαι ανάμεσα όπως προείπες στα:

 

Roland Juno J

Korg triton(διαφορές classic με studio δεν ξέρω)

Yamaha motif es

 

Κάποιες απορίες ακόμη μιας κ δεν έχω ξαναπιάσει στα χέρια μου workstation.

 

1.Όλα αυτά κάνουν sampling?

2.Samples πως περνάω στο μηχάνημα;(π.χ ήχους, μία ομιλία από ταινία, μια εισαγωγή από song)

3.Αφού πάρω το μηχάνημα(1 απ'τα 4 πάνω) χρειάζεται να κάνω κάτι; να περάσω κάτι version κτλ;

4.Μέχρι πόσα κανάλια μπορώ να δουλέψω, δηλαδή αλλού να σώζεται η μπότα, αλλού ένας ήχος sample κτλ...

5.Recording κ export σε usb κάνουν όλα;σε τι format;

6.Μικρόφωνο παίρνουν όλα; δεν μας πειράζει το recording...

 

Τελευταία ζαλάδα μάγκες, αλλά είμαι έτοιμος να το πάρω κ δε θέλω να πετάξω τα λεφτά μιας κ δεν περισσεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου