Προς το περιεχόμενο

Τι synthesizer, workstation να πάρω; άσχετος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως γιατι εχουμε 2012....(σε λιγες μερες)?

 

λεω τωρα... ;D

 

Φίλε superfunk στην δισκοθήκη μου δεν υπάρχει δίσκος μετά το 1995.Είμαι πίσω κ μ'αρέσει.1800 βινύλια 1970-1995.Δε χάνω κ τίποτα...μη νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μηπως γιατι εχουμε 2012....(σε λιγες μερες)?

 

λεω τωρα...

 

Ε, ναι...

 

Αν μάλιστα τα βρήκες μπαστούνια στην... 22άρα οθόνη του PC, φαντάσου τι... ήττα του Δράμαλη θα τραβήξεις στις ΑΙΣΧΡΕΣ οθόνες των φτηνών workstation, με τα κουμπάκια... προπολεμικού τύπου  ;D και τις εκατομμύρια υποσελίδες του μενού  ;D

 

Καλύτερα στα κάτεργα σου λέω, παρά MIDI editing σε workstation.  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χάνω κ τίποτα...μη νομίζεις

 

αν χανεις λεει...

 

 

Ε, ναι...

 

Αν μάλιστα τα βρήκες μπαστούνια στην... 22άρα οθόνη του PC, φαντάσου τη... ήττα του Δράμαλη θα τραβήξεις στις ΑΙΣΧΡΕΣ οθόνες των φτηνών workstation, με τα κουμπάκια... προπολεμικού τύπου   και τις εκατομμύρια υποσελίδες του μενού  

 

Καλύτερα στα κάτεργα σου λέω, παρά MIDI editing σε workstation.  

 

 

 

ακριβως ...το να προτιμας το worksation  απο ενα daw & ενα midi keyboard για να γραφεις ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ειναι σαν να προτιμας το...μουλαρι (και μαλιστα χωρις...σελλα) απο μια Mercedes SLK 600 για να πας απο Αθηνα στη Θεσ/νικη....(και να βρεχει κι ολας.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χάνω κ τίποτα..

Το χρόνο σου...αρχικά. Με το πιό εύκολο DAw, σε μία ημέρα αρχίζεις και συνθέτεις...με το οποιοδήποτε πλήκτο (από τη στιγμή που δεν ξέρεις καν πως γίνεται) το βλέπω δύσκολο. Τα λεφτά σου, γιατί αργά ή γρήγορα θα πάς στη λύση του υπολογιστή...απλά θα έχεις πληρώσει και ένα καλό πλήκτρο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά θα έχεις πληρώσει και ένα καλό πλήκτρο.

 

το οποιο βεβαια θα ...ωχρια μπροστα στα ΔΕΚΑΔΕΣ VST που θα παρει τζαμπα ΜΑΖΙ με το DAW του...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το οποιο βεβαια θα ...ωχρια μπροστα στα ΔΕΚΑΔΕΣ VST που θα παρει τζαμπα ΜΑΖΙ με το DAW του...

Μπά ,μάλλον το "πλήκτρο" αναφέρθηκε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!  ;D :P

Φυσικά πλέον , όλα τα midi keyboards, έχουν φοβερά "πλήκτρα"! 8)

ΠΑΡΕ pc, μην ταλαιπωρείσαι! This is were I stand 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά τι πάτε να συγκρίνετε;

τα'χετε μπλέξει λίγο...δε θέλω να σαπίσω σε μια οθόνη.

 

Με την ίδια λογική να μιξάρω σε μαγαζί με virtual dj.Τόσα χρόνια σαν dj έπαιζα με βινύλια και cd.Ποιο εύκολο το program αλλά έχει καμία σχέση;είναι realtime η φάση.Και ξαναλέω έχω δουλέψει reason, cubase κτλ και ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα.

 

Κάποιος αν μπορεί να δώσει απάντηση στο μύνημα που έστειλα με τις 5 ερωτήσεις παιδιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δε θέλω να σαπίσω σε μια οθόνη.

Αν μάλιστα τα βρήκες μπαστούνια στην... 22άρα οθόνη του PC, φαντάσου τι... ήττα του Δράμαλη θα τραβήξεις στις ΑΙΣΧΡΕΣ οθόνες των φτηνών workstation, με τα κουμπάκια... προπολεμικού τύπου  ;D και τις εκατομμύρια υποσελίδες του μενού  ;D 

...έχεις δίκιο! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά ρε παιδιά τι πάτε να συγκρίνετε;

τα'χετε μπλέξει λίγο...δε θέλω να σαπίσω σε μια οθόνη.

 

Με την ίδια λογική να μιξάρω σε μαγαζί με virtual dj.Τόσα χρόνια σαν dj έπαιζα με βινύλια και cd.Ποιο εύκολο το program αλλά έχει καμία σχέση;είναι realtime η φάση.Και ξαναλέω έχω δουλέψει reason, cubase κτλ και ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα.

 

Κάποιος αν μπορεί να δώσει απάντηση στο μύνημα που έστειλα με τις 5 ερωτήσεις παιδιά.

 

Καλά, αν συγκρίνεις το dj-ιλίκι με τη μουσική σύνθεση, μάλλον και εσύ τα έχεις μπλέξει λίγο ;D ;D, αν και μια χαρά κανεις mix και με το virtual dj......και δεν κουβαλάς και 40 κιλά δίκσους ;D....αλλά φεύγουμε και off topic. :D

 

edit:Πάντως, αφού είσαι μερακλής και σου αρέσουν αυτά , σοβαρά μιλάω, δεν ειρωνεύομαι, δεν παίρνεις κάνα reel to reel studer.....24 κανάλια, να έχεις και το real thing!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά τι πάτε να συγκρίνετε;

τα'χετε μπλέξει λίγο...δε θέλω να σαπίσω σε μια οθόνη.

 

Με την ίδια λογική να μιξάρω σε μαγαζί με virtual dj.Τόσα χρόνια σαν dj έπαιζα με βινύλια και cd.Ποιο εύκολο το program αλλά έχει καμία σχέση;είναι realtime η φάση.Και ξαναλέω έχω δουλέψει reason, cubase κτλ και ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα.

 

Κάποιος αν μπορεί να δώσει απάντηση στο μύνημα που έστειλα με τις 5 ερωτήσεις παιδιά.

 

 

Κοιτα για να ειμαστε και σοβαροι...

 

ο στοχος σου ειναι αυτος ,ετσι δεν ειναι?

 

Απλά θέλω να γράψω το κομμάτι, να περάσω φωνητικά και να πάρω το δημιούργημα μου.

 

αν ΔΕΝ το κανεις σε pc με ενα κανονικο daw (το οποιο φυσικα και πρεπει να μαθεις να το χρησιμοποιεις,οπως και πρεπει να μαθεις τα βασικα περι ηχοληψιας και μουσικης παραγωγης...οσο και αν...βαριεσαι).....το αποτελεσμα θα ειναι απλα ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ...

 

αν τωρα αυτο σε ικανοποιει (δηλ.δεν εχεις και πολλες αξιωσεις για την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των παραγωγων σου) τοτε παω πασο...παρε το...αρμονιο και καλη διασκεδαση...

 

Σε αντιθετη περιπτωση αν θες να ...δημιουργησεις ΣΟΒΑΡΑ...παρε ενα pc ,μια αξιοπρεπη καρτα ηχο,ενα midi keyboard & ενα καλο daw & αρχισε να την ψαχνεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου