Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα κ χρονια πολλα σε ολους σας!Τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει την αναζητηση ενος πεταλιου reverb. Δεν εχω ασχοληθει παλι με το θεμα κ εχω μια απορια .Ποια η ηχητικη διαφορα μεταξυ ενος reverb κ ενος spring reverb?Επισης, εχω καταληξει σε 3 πεταλια που μου εκαναν καλη εντυπωση στο youtube κ θα ηθελα τη γνωμη σας.

α. Dr. Scientist Sounds Mini-Reverberator Reverb

β. ToneCandy Spring Fever Reverb

γ. Wampler Pedals Faux Spring Reverb

Η μουσικη που παιζω ειναι ψυχεδελικη stoner.Περιμενω τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποια η ηχητικη διαφορα μεταξυ ενος reverb κ ενος spring reverb?

 

Το spring reverb ειναι το κλασσικο εφφε των Fender ενισχυτων (ΟΚ, και αρκετων αλλων). Κανε ενα search στο web για Surf music (π.χ Dick Dale) και θα ακουσεις spring reverb με το ...λιτρο  ;D

 

Τα πεταλια που παραθετεις δεν τα γνωριζω, αλλα αυτο που ξερω απο "ψευτικο" spring reverb ειναι το FRV-1 της Boss που ειναι ψηφιακος κλωνος του standalone reverb unit της Fender και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο (για τη δουλεια που καλειται να κανει).

 

Αν ενδιαφερεσαι, ριξε μια ματια σε ενα παλιο thread που ειχα σηκωσει περι του θεματος:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=178503.0

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω alderbody για την απαντηση.Το boss δε μου γεμισε το ματι (η καλυτερα το αυτι).Απλως δε μπορω να καταλαβω αν στο συγκεκριμενο ειδος μουσικης που ασχολουμαι μου χρειαζεται spring reverb η απλα reverb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ελεγα οτι η μουσικη που σε απασχολει επιβαλλει καποιο συγκεκριμενο ειδος reverb. Ο,τι σου αρεσει μπορεις να βαλεις...Αν βεβαια σε ενδιαφερουν περιπλοκοι, pad-like ηχοι (space φαση) ισως σε βολεψει περισσοτερο ενα reverb με extreme δυνατοτητες (σε styl church, concert room reverb) απο ενα spring.

 

Στη θεση σου θα εψαχνα καποιο reverb με δυνατοτητα εξομοιωσης πολλων τυπων, απο ψυχρο digital και reverb "χωρου" μεχρι spring reverb. Αν εισαι νεος στο χωρο του reverb, θα ελεγα οτι ειναι πιο λογικο να δωσεις το "κατι παραπανω" χρηματικα για κατι που θα σου δωσει πολλες επιλογες παρα να το δωσεις για ενα boutique πεταλι που κανει μια δουλεια (αν βεβαια ακουσεις τον ενα ηχο που βγαζει ενα boutique και μετα δε μπορεις να ακουσεις τιποτα αλλο, πασο). Για παραδειγμα το Hardwire RV-7 ισως εκανε για τη δουλεια που το θες. Προσωπικα χρησιμοποιω ενα TC Electronics G-Sharp - τα κανει ολα και συμφερει, δεν παραγεται ομως πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις ριξε ενα αυτι και σε κατι σχετικα φθηνο μεν,αλλα "παιχνιδιαρικο" που εκανε πολλους να το συμπαθησουν (εγω παντως δεν το μετανιωσα που το πηρα και αφησα το rv5 στο συρταρι)

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_hall_of_fame.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

odis 13 συμπαθητικο το Hardwire RV-7 αλλα μεχρι εκει. georgekz750 καλα εκανες κ εβαλες το boss στο συρταρι.Το TC Electronic πολυ ανωτερο του αλλα στα γουστα μου κατωτερο απο το Dr. Scientist.Eχω λιωσει 3 μερες τωρα στο youtube κ βλεπω reverbs (μεχρι κ στον υπνο μου βλεπω!!!) κ κατεληξα στο Mini-Reverberator και στο wampler (αν τελικα παω για spring).Eπειδη ειμαι εεεεενα κλικ μακρια απο τον ηχο των kuyss (μονο αυτο το καταραμενα reverb λειπει) δε ξερω μηπως το spring reverb ειναι αυτο που μου χρειαζεται.Βεβαια το reverbrator μου εχει ''κολλησει'' πολυ καλα κ εχει παρα πολλες δυνατοτητες (το μονο που δεν εχει ειναι επιλογη spring).Οι τιμες κυμαινονται στα ιδια....Συνεχιστε τις προτασεις σας ειναι ενδιαφερουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ απο μένα,

Εγω αδερφέ έχω το πολυ εφέ Holy stain της Eh που πιστεύω μόνο και μόνο για το ρεβερμπ του αξίζει τα έτσι κ αλλιώς λίγα φράγκα που έχει,

τα υπόλοιπα εφέ τρεμολο και πιτς σιφτερ δεν λένε τίποτα ούτε τα ντιστορσιον, αλλά με τα 2 είδη ρεβερμπ του είμαι φουλ ευχαριστημένος,

τσέκαρε το αν θές, κινούμαστε και στα ίδια μουσικά μονοπάτια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου