Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου jackerman ευχαριστω για την προταση αλλα δε το γουσταρω μια το Holy Stain!Μεχρι στιγμης εκεινο που με εχει κερδισει απ ολα παραμενει το Mini-Reverberator του δοκτωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι καθως κ τις διαφορες  στα:

hall reverb, room reverb, plate reverb και rotary speaker?

Λες να παρω το wampler τελικα που ειναι μικρο απλο κ με φοβερο ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι καθως κ τις διαφορες  στα:

hall reverb, room reverb, plate reverb και rotary speaker?

Λες να παρω το wampler τελικα που ειναι μικρο απλο κ με φοβερο ηχο?

 

Φιλε μου ο καλυτερος τροπος να καταλαβεις τις διαφορες μεταξυ των τυπων reverb ειναι να τα ακουσεις. Και ο καλυτερος τροπος να καταλαβεις ποιο θες, να παιξεις με διαφορα για καιρο.

 

Για αυτο σου ειπα να κοιταξεις πεταλια που εξομοιωνουν πολλους τυπους. Μπορει να μην αποφασισεις να παρεις καποιο τετοιο αλλα οπως και να εχει, αν δεις 3-4 demo θα παρεις μια ιδεα του πως ακουγονται οι διαφοροι "τυποι".

 

Θα σου εφτιαχνα ενα προχειρο demo με το δικο μου αλλα δυστυχως δεν εχω τον εξοπλισμο μου μαζι μου τωρα στις διακοπες.

 

Για να εχεις μια γενικη ιδεα παντως, τα reverb μπορεις να τα χωρισεις σε 3 μεγαλους "τυπους".

 

Τα spring reverb ειναι τα κλασσικα reverb με ελατηρια που βρισκεις ενσωματωμενα σε διαφορους ενισχυτες. Χαρακτηριστικο τους ο wobbly, springy ηχος (σε φωτισα θα μου πεις).

Τα plate reverb ειναι μια παλια μεθοδος reverberation, λειτουργει με παρομοια αρχη οπως τα spring αλλα δεν εχει αυτο το wobbly χαρακτηριστικο. Ο ηχος τους μπορει να ειναι "καθαρος", generic σε περιπτωσεις, ισως να σε βολευουν για pad like ηχους.

Μετα εχεις τα reverb "χωρου". Μπορει να ειναι απο reverb που εξομοιωνουν ενα μικρο δωματιο ή studio, για να προσθεσεις ενα ελαφρυ ambience, μεχρι εντονα εφε με πολλα reflections (οπως ενα δωματιο με πλακακια, μεγαλα concert hall, εκκλησιες κλπ).

Σαν τεταρτη κατηγορια θα μπορουσες να βαλεις καποια πολυ περιεργα εφε οπως εξομοιωσεις παλαιων oilcan reverb, reverse reverb κλπ.

 

Τα περισσοτερα πεταλια που θα βρεις στην αγορα δινουν ηχους που ανηκουν στις παραπανω κατηγοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!

Εαν θες μια φοβερη λυση και τιμη θα προτεινω το WET REVERB!

Το εχω τεσταρει με εντυπωσιακα αποτελεσματα στον καθαρο ηχο

Κατα την ταπεινη μου γνωμη δυσκολα θα βρεις καλυτερο κατω απο τα 900 ευρω.

Ριξε μια ματια με εναν καθαροτατο ενισχυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινη μου γνωμη δυσκολα θα βρεις καλυτερο κατω απο τα 900 ευρω.

Εισαι θεος αγορι μου!!!!

Χρονια πολλα και ευχαριστω!!!Με εκανες να φτυσω τον καφε μου πανω στο λαπτοπ!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ rouchlass,

Να σε προλάβω θέλω πριν πας και πάρεις απλά ένα spring reverb. Παρόλο που αυτό που επέλεξες είναι ένα εξαιρετικό πετάλι, είναι μια επιλογή που σε περιορίζει πολύ.

Πλέον υπάρχουν πετάλια με εξαιρετικό spring reverb που όμως έχουν και πολλά άλλα reverb τα οποία θα σε οδηγήσουν σε δημιουργικούς δρόμους.

Ρίξε μια ματιά εδώ πχ.

http://crushthebutton.com/t/categories/effects/reverb

Εγώ έχω προσωπικά το Cathedral της EHX με οποίο μπορώ να φτιάξω πανέμορφα reverb και να ρυθμίσω πολλές παραμέτρους και να πάρω πολλούς διαφορετικούς ήχους.

Επίσης όπως θα δεις κορυφαία περίπτωση είναι το Space της Eventide, πανάκριβο αλλά τι να πω, απίστευτο μηχάνημα. Anyway. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως και δεν εχει αναφερθει ακομα ενας απο τους ''βασιλιαδες'' των πεταλιων reverb, το Blue Sky της Strymon. Σου παρεχει απεριοριστες δυνατοτητες και στην τιμη δεν ειναι πολυ παραπανω απο το Reverberator.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

odis13, σε ευχαριστω για την αναλυση των διαφορων τυπων reverb.

BOB10LAMIA, το ειχα τσεκαρει το  WET , καλο αλλα σε ενα search που εκανα σρο harmony central αναφερεται πως χαλαει το αρχικο σημα οποτε απορριφθηκε σχεδον αμεσως.Ασε που το Wempler εχει tone control κ το προτιμω.

CarpeOmnious, δεν ειμαι fun της EHX αλλα σε ευχαριστω για τγν προταση.

G.K. the Greek, η αληθεια ειναι πως το Blue Sky της Strymon εχει παρει παντου εξεραιτικες κριτικες αλλα προσωπικα δε με κερδισε αν κ κανει παππαδες...

Επειδη επειδη εχω σπαταλησει ακετα στο να φτιαξω τον ηχο μου ( ηχο lyuss) κ  το μοναδικο που μου λειπει ειναι το reverbm, για να μη κανω καποιο λαθος, μπορει καποιος να μου πει τι τυπος reverb χρησικοποιουσε ο Homme στα alboums τους?

Εχω ξεχασει να αναφερω πως για τις ψυχεδελιες εχω το empress vintage modified superdelay σε συνδυασμο με το fulltone clyde deluxe wah μου κ το fulltone meja vibe 2.Εκεινο που θελω να κανω ειναι να προσθεσω λιγο reverb στη βασικη ''βρωμα''...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα καταρχήν σε όλους με υγεία και χαρά :)..

 

Το rv5 της boss δε με χαλασε καθολου (και ενα επιπλεον + ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν μου εχει χαλασει Boss πεταλακι κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες...) Να ρωτησω φίλε rouchlass, οταν το δοκιμασες και οπως ειπες δεν σε γεμισε (φυσικα γουστα ειναι αυτα...) το δουλεψες μπροστα απ τον ενισχυτη ή στο loop? Αν ήταν μπροστα, ίσως θα αξιζε τον κοπο να του δωσεις μια ακομα ευκαιρια ακουγοντας το σε παράλληλο loop με το level του πεταλιου στο τερμα και ρυθμίζοντας απ τον ενισχυτη την dry-wet ισορροπία....

 

Επειδη με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα του reverb θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να αναγνωρίσει (ή ξερει) το συγκεκριμένο reverb που ακούγεται στη στουντιακη έκδοση του eruption :)

 

 

είναι κάποιο πετάλι? είναι κάποιο reverb tank? (accutronics κλπ?) είναι το ίδιο το στούντιο όπου έγινε η ηχογράφηση? είναι συνδυασμός? (να σημειώσω ότι απ όσο διαβασα σε συνεντεύξεις και στο βιβλιο του david lee roth, σε εκεινο το δισκο, δεν είχαν προσθέσει εφε στη μίξη, αλλα όλα τα εφε ηχογραφήθηκαν όπως ακουγόντουσαν- πχ phase 90, echoplex κλπ... οπότε.. τι ακριβως reverb χρησιμοποιήθηκε??...)

 

(rouchlass και moderators, ελπιζω να μη θεωρηθεί hijacking, αν ναι,συγνώμη και απλα...σβήστε το! :) )καλό 2012!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου