Προς το περιεχόμενο

Προς αγορα Studio Headphones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα noizαδες...

 

θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω στην αγορα ακουστικων που προοριζονται για monitoring και ελαχιστο mixing σε home studio

 

Καλυτερα ακουστικα ειναι αυτα που εχουν περισσοτερα Ohm impedance η λιγοτερα?

Περισσοτερα dB sensitivity η λιγοτερα???

 

τα φωτα σας παρακαλω :)

 

Καλες γιορτες σε ολους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όσο μικραίνει η αντίσταση τόσο πιο δυνατά θα ακούς!

Επίσης κοίτα για τη μεγαλύτερη δυνατή ευαισθησία!

 

Τα περισσότερα ακουστικά που είναι για γενική χρήση έχουν αντίσταση 600Ω!

Εσύ κοίτα γύρω στα 50-80!Γι αυτό που θέλεις θα είσαι κομπλέ...

 

Επίσης να τσεκάρεις αν σε ενδιαφέρουν ανοιχτού,κλειστού ή ημιανοιχτού τύπου!

 

Αλλά γενικά να προσέχεις με τα ακουστικά γιατί μπορείς να πάθεις ζημιά αν δεν προσέχεις με τις εντάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται να αγορασω και εγω ακουστικα και εχω καποιες αποριες.

Αρχικα ειμαι αναμεσα σε αυτο τα 3:

http://www.thomann.de/gr/sennheiser_hd215.htm

http://www.thomann.de/gr/fostex_th_7b_headphone.htm

http://www.thomann.de/gr/fostex_th_5b_headphone.htm

 

Καταλαβαινω οπως ειπες οτι οσο μικροτερη η αντισταση τοσο πιο δυνατα ακους. Αρα ας πουμε τα sennheiser θα ειναι τα πιο "δυνατα"?

 

Τι διαφορα εχουν τα ανοιχτου, ημι-ανοιχτου και κλειστου τυπου? (τα HD215 ειναι κλειστου και τα άλλα ημι-ανοιχτου)

 

Εγω επειδη πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμε με ηχογραφησεις (ερασιτεχνικα) και παρατηρησα οτι υπαρχει διαφορα 8Hz  (ΗD215: 12Hz - 22kHz Fostex: 20Hz - 22kHz). Πιστευετε οτι ειναι κατι που θα μπορουσε καποιος να παρατηρησει οτι οντως πιανει πιο χαμηλα μπασσα το 215 η θελει προχο αυτι? Και αν δν θελει προχο αυτι ειναι κατι που θα πρεπει να παρω υποψιν?

 

Τελος το pressure level.

Οσο μεγαλυτερο τοσο ....... ? . Οσο μικροτερο τοσο........ ? (fill the blank :P)

 

Ευχαριστω προκαταβολικα και επειδη σκεφτομαι σημερα το απογευμα να τα αγορασω θα εκτιμουσα μια γρηγορη απαντηση :)

 

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν θα ηχογραφείς με αυτά, πχ αν θα τα φορας και θα τραγουδας με αυτα μπροστα απο πυκνωτικό τότε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πάρεις κλειστού τύπου.

 

Τα νούμερα 20- 20 Khz είναι ψιλοάκυρα, ειδικά αν δεν αφορούν μέτρηση πχ +-3 db. Οπως και να έχει μην ψαρώνεις από αυτά, 12 Hz και Μ*Λ*ΚΙΕΣ.  ;D

 

Το SPL (sound pressure level) είναι η ένταση του ήχου, όσο ψηλότερη τόσο μεγαλύτερη.

 

Γενικά το θέμα είναι να ακούσεις κάτι, και όχι να διαβάζεις τα στοιχεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως είπε και ο manosx θα πας να τσεκάρεις και να ακούσεις πρώτα διάφορα μοντέλα!

 

Όταν επιλέγεις ακουστικά θα κοιτάς κυρίως την χρήση για την οποία τα θες και μετά τα χαρακτηριστικά!

 

Τώρα όσον αφορά τα ακουστικά κλειστού τύπου να ξέρεις ότι σε σχέση με τα ανοιχτού και ημιανοιχτού τύπου "χρωματίζουν" αρκετά!Βέβαια απομονώνουν πλήρως από τον χώρο και προσφέρουν αρκετό focusing, οπότε ενδείκνυνται για να ακούς το backing track όταν ηχογραφείς φωνητικά και ταυτόχρονα να μην περνάει στο μικρόφωνο(βέβαια και αυτό εξαρτάται από τα ακουστικά γιατι έχω ακούσει και κόσμο που και με ακουστικά κλειστού τύπου περνούσε ο ήχος κανονικά)!

 

Τα ανοιχτού-ημιανοιχτού τύπου χρωματίζουν λιγότερο εως καθόλου(ανάλογα και τα ακουστικά) οπότε βολεύουν αρκετά π.χ. για μίξεις και επίσης το ότι δεν απομονώνουν τελείως προσθέτει παραπάνω και την αίσθηση του χώρου!Σε σχέση με τα κλειστού τύπου είναι και πιο ξεκούραστα!

 

Αυτά πολύ σύντομα!

Όπως σου είπα καλό είναι να ζητήσεις να δοκιμάσεις πρώτα...

Βέβαια αυτό που έχω να προτείνω είναι ότι αν αγοράσεις ακουστικά για να κάνεις μίξεις εγώ θα πρότεινα να τα πάρεις μόνο για συμπλήρωμα και όχι για να κάνεις εξ ολοκλήρου τις μίξεις!

 

Και με προσοχή στις εντάσεις!Μην κουφαθούμε κιολας... :)

Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neurotic Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες! Εμενα τουλαχιστον μου τα ξεκαθαρισες ολα τωρα :)

 

Το θεμα ειναι οτι σε 2 μαγαζια που μολις πηγα και ειχαν τα sennheiser δν με αφησαν να τα δοκιμασω... Ουτε καν με το πλαστικο για να δω πως μου καθονται... Τελως παντων δν τους κατηγορω... Ξερει κανεις στην αθηνα που μπορω να δοκιμασω ή που τουλαχιστον εχει μεγαλη γκαμα ακουστικων?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν είμαι από Αθήνα οπότε δεν ξέρω και πάρα πολλά πράγματα!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ πάντως...

http://agora.noiz.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου