Προς το περιεχόμενο

Split σε έξοδο ακουστικών κονσόλας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Θέλω να σπλιτάρω την έξοδο ακουστικών της κονσόλας μου σε τέσσερις εξόδους έτσι ώστε να μπορούν 4 διαφορετικά άτομα να ακούν το ίδιο Mix που φτάνει στην έξοδο ακουστικών της κονσόλας.

 

Η κονσόλα είναι η Mackie CFX 16 MKII και τα ακουστικά είναι 2x AKG K-171 MKII και 2x AKG K-271 MKII.

 

Αν χρησιμοποιήσω 3 Y-Cables σαν αυτά της φωτογραφίας... 193903.jpg

 

 

 

...ή 3 αντάπτορες σαν αυτούς της φωτογραφίας...

105142.jpg

 

 

 

...τότε θα μπορώ να έχω 4 Stereo εξόδους (TRS) στις οποίες θα μπορώ να συνδέσω τα 4 ζεύγη ακουστικών.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν το σήμα θα είναι αρκετά ισχυρό για να οδηγήσει και τα 4 ζεύγη ακουστικών. Το σίγουρο είναι οτι για δεδομένη στάθμη εξόδου από την κονσόλα κανένα από τα 4 ζεύγη ακουστικών δεν θα παίζει στην ένταση που θα έπαιζε αν ήταν συνδεδεμένο μόνο του στην έξοδο ακουστικών της κονσόλας.

 

Η δεύτερη λύση είναι ένας απλός ενισχυτής ακουστικών με 4 εξόδους πχ ο

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_ha400.htm

 

αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορεί στην είσοδο του να δεχτεί σήμα από την έξοδο ακουστικών της κονσόλας και όχι από Line Out όπως οι Main Out, Utility Out, Aux Send, FX Send ή Sub Outs της Mackie. Θέλω οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω την Headphone Out της κονσόλας.

 

Δεδομένου λοιπόν οτι πρόκειται για ήδη ενισχυμένη έξοδο θα υπάρξει πρόβλημα αν οδηγηθεί εκ νεου σε ενισχυτή ακουστικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρώ ότι ο καλλίτερος τρόπος για να κάνεις split σε ένα σήμα (και για ακουστικά) είναι μέσω patchbay. Προσωπικά το χρησιμοποιώ για δύο  (2) ζευγάρια ακουστικά αλλά και για να επεκτείνω το ένα διαθέσιμο “record out” σε τρία (3), και για ηχεία, χωρίς απώλειες. Με τέσσερα ζευγάρια δεν το δοκίμασα,, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Το split το έκανα επιλέγοντας το half-normalled mode, όπως στο υπογραμμισμένο παράδειγμα (φώτο).

 

Με τους αντάπτορες  πιστεύω ότι θα έχεις απώλειες, άσε μου και το βάρος θα είναι μεγάλο.

 

edit:

 

Η δεύτερη λύση είναι ένας απλός ενισχυτής ακουστικών με 4 εξόδους πχ ο

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_ha400.htm

 

αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορεί στην είσοδο του να δεχτεί σήμα από την έξοδο ακουστικών της κονσόλας και όχι από Line Out όπως οι Main Out, Utility Out, Aux Send, FX Send ή Sub Outs της Mackie. Θέλω οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω την Headphone Out της κονσόλας.

 

Δεδομένου λοιπόν οτι πρόκειται για ήδη ενισχυμένη έξοδο θα υπάρξει πρόβλημα αν οδηγηθεί εκ νεου σε ενισχυτή ακουστικών;

 

Γιατί θέλεις οπωσδήποτε να δώσεις σήμα από την έξοδο των ακουστικών της κονσόλας (στον ενισχυτή ακουστικών) και όχι από το main out ή το rec out της κονσόλας, που σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα;

Στο λέω διότι πιθανολογώ και εγώ ότι από το Headphone Out της κονσόλας θα έχεις θέμα με τον ενισχυτή ακουστικών (σίγουρα παραμόρφωση)

PATCHBAY_SPLIT.thumb.jpg.99b48d9691fe1f37f47d91379ef2387c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.

 

Όσον αφορά το Patchbay πρόκειται για εντελώς Passive συσκευή κι επομένως πέρα από τη νοικοκυρεμένη διάταξη των κόμβων με το ελάχιστο δυνατό μήκος σε Rack δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από τους αντάπτορες. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ακόμα και Patchbay να χρησιμοποιήσω οι απώλειες σήματος θα υπάρχουν ξανά όχι λόγω απωλειών καλωδίων και συνδέσεων αλλά λόγω ύπαρξης μεγαλύτερου φορτίου (4 ζεύγη ακουστικών) χωρίς τη χρήση επιπλέον ενισχυτικής διάταξης που φυσικά απουσιάζει από το Patchbay.

 

Ο λόγος που χρειάζομαι να πάρω σήμα από τη Headphone Out έχει να κάνει με τη δρομολόγηση των σημάτων μου στο Setup μου. Γνωρίζω οτι αν πάρω από τις Main Out δεν θα έχω θέμα αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τη Headphone Out ως είσοδο σε ενισχυτή ακουστικών πριν αρχίσω να μεταβάλω τη συνολική συνδεσμολογία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Η δεύτερη λύση είναι ένας απλός ενισχυτής ακουστικών με 4 εξόδους πχ ο

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_ha400.htm

 

Φιλε korg_nikos νομιζω πως εχεις βρει ηδη την λυση!!

Τη χρησιμοποιω και ειναι μια παρα πολυ καλη και φτηνη λυση (και σε rack 1U)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε korg_nikos νομιζω πως εχεις βρει ηδη την λυση!!

Τη χρησιμοποιω και ειναι μια παρα πολυ καλη και φτηνη λυση (και σε rack 1U)

 

Με τι σήμα τροφοδοτείς όμως τον ενισχυτή ακουστικών; Με Line Out ή από έξοδο ακουστικών;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο μπλεξιμο να βαλεις στερεο καρφι και μετα split, καλυτερα χρησιμοποιησε μια αλλη στερεο εξοδο (left - right καναλι ξεχωριστα) και συνδεσε την προενισχυση.Εχει, ετσι;

Οσο λιγοτερα βαλεις στο signal flow τοσο καλυτερα.

 

'Η μπορεις απο την main εξοδο να βαλεις τελικα ενα spliter και να στειλεις το σημα μετα στην προενισχυση

 

Χωρια πως εχεις διαφορετικα settings σε καθε ακουστικα, eq,level, pan  κτλ

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει παραπάνω...

 

Γνωρίζω οτι αν πάρω από τις Main Out δεν θα έχω θέμα αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την Headphone Out ως είσοδο σε ενισχυτή ακουστικών πριν αρχίσω να μεταβάλω τη συνολική συνδεσμολογία μου.

 

Δεν είναι το πρόβλημα μου το πώς θα γίνει η δρομολόγηση. Το πρόβλημα μου στην ουσία είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω Headphone Output σε είσοδο ενισχυτή ακουστικών.

 

Το πρόβλημα δεν είναι το Left-Right Path και το Split σε Stereo Jack (TRS). Το πρόβλημα είναι οτι η Headphone Output δεν είναι Line Out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως και μπορεις αν ΔΕΝ σε ενοχλει η παραμορφωση.

Επειδη ομως ουτως η αλλως το ενισχυτακι ακουστικων δεν το γλυτωνεις, αγορασε το και ψαξου να το διαπιστωσεις μονος σου.... :)

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα και χρόνια πολλά. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να αγοράσω αυτό http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Pro-Audio/Headphone-amplifiers/Behringer-AMP-800-Mini-Amp-Kopfhoererverstaerker-4-Kanal/art-REC0003966-000 και να κάνω τη δουλειά μου αξιοπρεπέστατα. Μπορώ να διαχωρίσω τι θα ακούει ο κάθε ένας και σε τι ένταση. Καταρχήν το συνδέω σε εξόδου monitor 1 και 2 από την κονσόλα μου και όχι στην έξοδο των ακουστικών. Οπότε από τη ρύθμιση του monitor του κάθε καναλιού ορίζω την ένταση του κάθε οργάνου στο αντίστοιχο monitor out και από το headphone amplifier την ένταση του κάθε σετ ακουστικών ξεχωριστά. Πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο. Για τυχών απορίες η πιο αναλυτικά τον τρόπο που έχω κάνει την συνδεσμολογία ρωτάς ότι θέλεις και σου εξηγώ. Άντε και να χουμε έναν καλύτερο και δημιουργικότερο χρόνο ελπίζω και εύχομαι για το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Headphone out -> line in στον ενισχυτή ακουστικών. Όχι ότι καλύτερο βέβαια, αλλά από τους αντάπτορες καλύτερα. Είναι πιθανόν πάντος να έχεις παραμόρφωση ή φυσήματα, αλλά και αυτό πάλι εξαρτάται από τον ενισχυτή, από την έξοδο της κονσόλας, από τα ακουστικά..

SoK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου