Προς το περιεχόμενο

Κι έτσι, παιδί μου, κάναμε τα pull-ups, όταν δεν είχαμε FR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή η λέξη ''φάλτσο'' γράφτηκε πολλές φορές, θα ήθελα να μου υποδείξετε σε ποιό σημείο ''φαλτσάρει'' ο Rory. Επειδή ερμηνεύει το κομμάτι με πιο ''ελεύθερο'' στυλ από τον δίσκο είναι... ''φάλτσος''?  ::)  Πήγε να του ξεφύγει ένα ''grains of sand'' αξίζει να γίνεται τόση κουβέντα? Δείτε το πάθος του ανθρώπου στη σκηνή...πως ερμηνεύει και ζει το κομμάτι, δεν πρόκειται απλά μια live εκτέλεση.

 

Τέλος, ο Rory έχει μια πολύ καλή -για το είδος- και χαρακτηριστική φωνή, που έχει γίνει σήμα κατατεθεν της μουσικής του και τον καταλαβαίνεις με το που τραγουδάει την πρώτη νότα. Το ίδιο ισχύει και για άλλους (Hendrix, SRV, Moore..). Δεν ισχύει όμως για επαγγελματίες ''κλώνους'' του Dio, της Celine Dion (τυχαία ονόματα επειδή αναφέρθηκαν) και άλλων session-άδων τραγουδιστών που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους..

 

Για να φαλτσαρει καποιος πρεπει να τραγουδησει κιολας.....αμα μιλας στο μισο τραγουδι... δεν υπαρχουν φαλτσα(αλλα ουτε και τραγουδι βεβαια).Οσο για τους...sessionαδες οπως λες ειναι ατυχες το παραδειγμα..γιατι για να γινεις sessionας(σε οποιοδηποτε τομεα) πρεπει να εχεις ταλεντο και να αποδιδεις παντα παρα πολυ καλα.Αυτοι που κανουν backing φωνητικα η τραγουδανε σε διαφημιστικα jingles πχ ειναι συνηθως καλυτεροι φωνητικα απο πολλους "γνωστους".Το οτι καποιοι δεν καταφερνουν να γινουν γνωστοι δεν σημαινει κατι..οπως δεν νομιζω οτι τυποι σαν τον Bieber η την Gaga εγιναν γνωστοι λογο του καλλιτεχνικου τους οιστρου.

 

Δεν ειναι λοιπον κακο να παραδεχτουμε οτι ο Rory απο φωνη ειναι...νινι αλλα απο κιθαρα...φωναρα  ;) αμα παμε να τα ισοπεδωσουμε ολα και να τον βγαλουμε τραγουδισταρα μονο και μονο επειδη μας αρεσουν τα υπολοιπα γινομαστε ολιγον γραφικοι.Με τη φωνη που ειχε την δουλιτσα του την εκανε..αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είμαι πολύ σίγουρος ότι ο αντίλογος που λαμβάνεις συνοψίζεται στα εξής:

 

Ναι, φάλτσο είναι. Ούτε κουφοί είμαστε, ούτε fanboys. Από την άλλη, ο Rory Gallagher δεν έγινε διάσημος για την pitch-perfect φωνή του, ούτε για τα αψεγάδιαστα live του.

Κοινώς, τα κάποια φάλτσα σε κιθάρα και φωνή ήταν σαν γρατζουνιά πάνω σε Ferrari. Την παρατηρείς αλλά είναι κάπως οξύμωρο να τη σχολιάσεις όταν το υπόλοιπο σε στέλνει αδιάβαστο (ή περίγραψε όπως αλλιώς θέλεις έναν τρελαμένο που έκανε πανικό στις συναυλίες του και ακροβατικά με τα δάχτυλα πάνω στη Strat του).

 

P.S. Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος fan του Rory. Μ' αρέσει αλλά δεν πέφτω και τ' ανάσκελα. 8)

 

Όταν γράφει στην είσοδο του φόρουμ "Να προσέχουμε τι λέμε γιατί θα το διαβάζουν ΧΥΖ ΜΟΥΣΙΚΟΙ για χρόνια", και υπάρχουν "ειρωνικά" σχόλια που λένε πως ο Rory είναι τέλειος στα φωνητικά κλπ... Τι θες να καταλάβω εγώ; Για σένα είναι οξύμωρο να το σχολιάσεις. Εγώ δεν γνωρίζω τι γινόταν εκείνη την εποχή, δεν είχα καν γεννηθεί, το δήλωσα εξ αρχής, και ρώτησα για να μάθω - Αν δεν το πρόσεξες, διάβασε προσεκτικά πάλι το ποστ μου. Εισέπραξα κάτι το οποίο μπορεί κανεις να περιγράψει μονο ως "παπ***ές" από τους περισσότερους. Απο μουσική δεν ξέρω πως πάμε, απο ειρωνεία είμαστε πρώτοι όμως...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λοιπον κακο να παραδεχτουμε οτι ο Rory απο φωνη ειναι...νινι αλλα απο κιθαρα...φωναρα  ;) αμα παμε να τα ισοπεδωσουμε ολα και να τον βγαλουμε τραγουδισταρα μονο και μονο επειδη μας αρεσουν τα υπολοιπα γινομαστε ολιγον γραφικοι.Με τη φωνη που ειχε την δουλιτσα του την εκανε..αλλα μεχρι εκει.

Προσωπικα εκπλησσομαι και ελπιζω να μην εκληφθει ως ειρωνεια...το οτι εκπλησσομαι, :D γιατι απεχθανομαι την ειρωνεια οταν δεν εχει στοχο την παραθεση μιας ''αλλης αποψης''. ;)

 

Το λεπον εκπλησσομαι γιατι ο Γκαλαχερ μου ειναι αδιανοητο να μπει στα στεγανα μιας καθεαυτο ''μουσικολογικης'' κριτικης μιας και πρεσβευει κατι πολυ παραπανω απο αυτο που καποιοι ονομαζουν ''τεχνικη''.

Πρεσβευει την μουσικη ΕΚΦΡΑΣΗ.Την ΨΥΧΗ.Το ΑΝΕΠΙΤΗΔΕΥΤΟ.

Και τα παραπανω..Θελουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΑΛΕΝΤΟ. :)

Δεν ειμαι απο τους κουλτουριαρηδες που βλεπουν τον λευκο πινακα ζωγραφικης θαυμαζοντας το λιβαδι που εφαγε η αγελαδα.

Ομως,το να κρινω τον Γκαλαχερ,τον Χεντριξ,τον Βαν Ζαντ(Σκιναρντ) για τη φωνητικη τους δεινοτητα το θεωρω ατοπο.

Προφανως θα σημαινε οτι δεν εχω καταλαβει περι τινος προκειται...

 

Θεωρω πιο λογικο να μου πει καποιος ''Δε γουσταρω τον Γκαλαχερ.Με κουραζει,δεν τον αντεχω.''

Νομιζω οτι ειναι μια κατηγορια απο μονος του την οποια ή την εχεις καταλαβει ή οχι.

Το να αναλυεις τα επιμερους στοιχεια της,δεν εχει νοημα.

 

Πολυ φιλικα και ταπεινα! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φαλτσαρει καποιος πρεπει να τραγουδησει κιολας.....αμα μιλας στο μισο τραγουδι... δεν υπαρχουν φαλτσα(αλλα ουτε και τραγουδι βεβαια).

 

Έτσι του βγήκε εκείνη την ώρα...είμαι σίγουρος ότι αν ήθελε, μπορούσε να το πει όπως ακριβώς και στον δίσκο (εδώ μέχρι και εγώ το τραγουδάω αυτό το κομμάτι -τώρα καλά ή κακά δεν ξέρω, αλλά μες στον τόνο σίγουρα), να είναι ακίνητος πίσω από το μικρόφωνο, να το παίξει το κομμάτι κατα νότα, να πάρει τα λεφτά του και να φύγει (αν και δεν συμφωνώ με την έκφραση ''άμα μιλάς στο μισό κομμάτι''..απλά το τραγουδάει πιο ελεύθερα).

 

Οσο για τους...sessionαδες οπως λες ειναι ατυχες το παραδειγμα..γιατι για να γινεις sessionας(σε οποιοδηποτε τομεα) πρεπει να εχεις ταλεντο και να αποδιδεις παντα παρα πολυ καλα.Αυτοι που κανουν backing φωνητικα η τραγουδανε σε διαφημιστικα jingles πχ ειναι συνηθως καλυτεροι φωνητικα απο πολλους "γνωστους".Το οτι καποιοι δεν καταφερνουν να γινουν γνωστοι δεν σημαινει κατι..οπως δεν νομιζω οτι τυποι σαν τον Bieber η την Gaga εγιναν γνωστοι λογο του καλλιτεχνικου τους οιστρου.

 

Μα εγώ δεν είπα αυτό. Είπα ότι θα ήταν πολύ πιο ξενέρωτο να βλέπεις (και να ακούς) τον ''σεσιονά'' που προσέλαβε ο Rory (κάτι τέτοιο δεν ειπώθηκε στην κουβέντα?) ή ο SRV ή ο Hendrix να λέει το κομμάτι, διότι απλά θα έκανε την δουλειά του και θα το έλεγε ''τέλεια'' χωρίς ίχνος από τον παρορμητισμό και το πάθος του ίδιου. Το αρχικό κλιπ του thread (ή οποιοδήποτε κλιπ ενός από τα προαναφερθέντα ιερά τέρατα) τα λέει όλα.Δεν είναι το ζητούμενο ο καλίφωνος ή υψίφωνος τραγουδιστής στο είδους αυτό.

 

Φυσικά και οι session-άδες είναι ταλαντούχοι και έχουν δουλέψει σκληρά και πρέπει να αποδίδουν πάντα καλά, και φυσικά υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες (για να μην πώ εκατομμύρια) ''καλύτεροι'' τραγουδιστές (σαν φωνή και μόνο) από τον Jagger και τον Morisson, αλλά Jagger ή Morisson δεν θα γίνουν ποτέ.. ;)

 

Δεν ειναι λοιπον κακο να παραδεχτουμε οτι ο Rory απο φωνη ειναι...νινι αλλα απο κιθαρα...φωναρα  ;) αμα παμε να τα ισοπεδωσουμε ολα και να τον βγαλουμε τραγουδισταρα μονο και μονο επειδη μας αρεσουν τα υπολοιπα γινομαστε ολιγον γραφικοι.Με τη φωνη που ειχε την δουλιτσα του την εκανε..αλλα μεχρι εκει.

 

Κατ'εμέ, ΕΙΧΕ φωνάρα ο άνθρωπος, ή για να το πω καλύτερα, είχε την κατάλληλη ''φωνάρα'' για να εκφράσει αυτά που συμπλήρωνε η κιθάρα του. Δεν μπορώ να διανοηθώ άλλον άνθρωπο στον πλανήτη να τραγουδάει το Βad Penny ή το Country mile, θα τρελαθούμε τελείως τώρα?  ;D  Αν καποιοι (και δεν το λέω αυτό ειρωνικά προς θεού, κουβέντα να γίνεται) κρίνουν κάποιον ανάλογα με το πόσες δεκάδες notes per second παίζει, πόσες οκτάβες είναι το range των φωνητικών του, πόση δίκαση κάνει ο drummer και πόσο πιστά αποδίδονται τα κομμάτια live, μπορεί να ακούσει Dream Theater (που και εμένα μου αρέσουν ΠΟΛΥ) ή να τους δει live (όπου ακόμα και τα αυτοσχεδιαστικά μέρη είναι τόσο ''εκνευριστικά'' προγραμματισμένα σαν όλο το concert να είναι μια παρτιτούρα...)

 

Υ.Γ. Ο freerock με κάλυψε πλήρως!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάγκες το είπε κι άλλο παληκάρι.....

Αν η Πάμελα κλπ κλπ

Ο Gallagher ήταν καραμουσικός, συνθεταράς παίκτης και φωνάρα, το πακέτο δηλ που όλοι μας εκτιμήσαμε.

Τι θα γινόταν αν είχε τραγουδιστή ? ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ GALLAGHER απλά.

Στο φινάλε φινάλε γιατί να κάνει κάποιον άλλο μάγκα ?

 

 

υγ έχει ακούσει κανείς σας τον Μακ Αβόι να τραγουδάει ? Άνετα θα στεκόταν κι αυτός σαν τραγουδιστής όμως τα τραγούδια του ο RORY τα έγραφε για πάρτη του και στη φωνή του.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Rory ηταν ο δημιουργος των τραγουδιων του και πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο να τα ακους απο το δημιουργο τους.Απο κει και περα μιλαμε για ενα  ΜΟΥΣΙΚΟ που εδω και 40 χρονια τα τραγουδια του ακουγονται (και πιστευω αλλα τοσα)και τα παιζουν εκατονταδες χιλιαδες μουσικα γκρουπ.

 

Με τη φωνη που ειχε την δουλιτσα του την εκανε..αλλα μεχρι εκει.
 

 

Τη δουλιτσα του ?? Μηπως γινομαστε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Rory ηταν ο δημιουργος των τραγουδιων του και πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο να τα ακους απο το δημιουργο τους.Απο κει και περα μιλαμε για ενα  ΜΟΥΣΙΚΟ που εδω και 40 χρονια τα τραγουδια του ακουγονται (και πιστευω αλλα τοσα)και τα παιζουν εκατονταδες χιλιαδες μουσικα γκρουπ.

 

 

Τη δουλιτσα του ?? Μηπως γινομαστε ....

 

Τονιζεις πραγματα και με κεφαλαια μαλιστα γραμματα που τα ξερουμε ολοι.Και ωραια μουσικη εχει γραψει και εξαιρετικος κιθαριστας ηταν και και και....αλλα καποτε πρεπει να μαθουμε να διαχωριζουμε και τα πραγματα...το οτι σαν δημιουργος τραγουδουσε τα τραγουδια του ειναι αξιεπαινο και προφανως λειτουργουσε γιατι τραγουδιστικα δεν εχουν και φοβερες απαιτησεις.Απο αυτο το σημειο ομως στο να φτασουμε να τον θεωρουμε καλο τραγουδιστη παιρνει πολυ νερο.

 

Παρε πχ ενα ελληνικο παραδειγμα...τον ελληνα..μαιντανο τον Νταλαρα.Ο ανθρωπος ξερει να τραγουδαει-ουτε και αυτος ξερει ποσα τραγουδια εχει πει-δεν νομιζω οτι το αμφισβητει κανεις αλλα αν παρατηρησεις απο καιρου εις καιρο γρατζουναει και καμια κιθαρουλα onstage συνοδευτικα.Τωρα αν εγω η καποιος που τον γουσταρει  τρελα για αυτο που ειναι (δηλαδη καλος τραγουδιστης) ερθει και σου πει..πςςς καταπληκτικος καλλιτεχνης,οχι μονο εχει καλη φωνη αλλα παιζει και...φοβερη κιθαρα ::).Τι να του πεις μετα....το οτι κανει τη δουλεια του με το γρατζουνισμα ειναι γεγονος(δεν του χρειαζεται κατι παραπανω) αλλα το να φτασεις να τον λες κιθαριστα και καλο μαλιστα ε τοτε χανουμε καθε μετρο και αντικειμενικοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάνουμε τα εύκολα, δύσκολα;

 

Κανείς δεν λέει ότι ο Rory είναι καλός τραγουδιστής με την γενική έννοια του όρου. Λένε (-με) ότι η φωνή και (κυρίως) το στύλ του εξυπηρετεί ακριβώς και πλήρως τον σκοπό των τραγουδιών του και αυτός είναι ένας από τους (κύριους) λόγους που τα τραγούδια του είναι αυτά που είναι. Τόσο απλά.

 

Το παράδειγμα με τον Νταλάρα δεν είναι ακριβώς ανάλογο. Η κιθάρα του Νταλάρα δεν επηρεάζει τόσο πολύ τα τραγούδια του.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάνουμε τα εύκολα, δύσκολα;

 

Κανείς δεν λέει ότι ο Rory είναι καλός τραγουδιστής με την γενική έννοια του όρου. Λένε (-με) ότι η φωνή και (κυρίως) το στύλ του εξυπηρετεί ακριβώς και πλήρως τον σκοπό των τραγουδιών του και αυτός είναι ένας από τους (κύριους) λόγους που τα τραγούδια του είναι αυτά που είναι. Τόσο απλά.

+1000

Για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα, άλλο αμάξι χρειαζόμαστε για να τρέξουμε στο WRC, άλλο στη F1 και άλλο για να ανέβουμε στο βουνό. Ο Rory ήταν bluesman-rocker. Η φωνή του είχε ένταση, πάθος, νεύρο, όγκο, ήταν χαρακτηριστική, είχε ψυχή (είχε και ΦΑΛΤΣΟ). Για τα είδη που τραγούδησε ήταν τα πάντα που χρειαζόντουσαν.

Από πότε πρέπει στα blues-rock να είσαι αφαλτσάριστος με εύρος φωνής 34546 οκτάβες;

Εάν μιλούσαμε για άλλου είδους μουσική σίγουρα αλλάζουν τα πράγματα.

(Υ.Γ.Θα επανέλθω με χαρακτηριστικά παραδείγματα το απόγευμα.)

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάνουμε τα εύκολα, δύσκολα;

 

Κανείς δεν λέει ότι ο Rory είναι καλός τραγουδιστής με την γενική έννοια του όρου. Λένε (-με) ότι η φωνή και (κυρίως) το στύλ του εξυπηρετεί ακριβώς και πλήρως τον σκοπό των τραγουδιών του και αυτός είναι ένας από τους (κύριους) λόγους που τα τραγούδια του είναι αυτά που είναι. Τόσο απλά.

 

Το παράδειγμα με τον Νταλάρα δεν είναι ακριβώς ανάλογο. Η κιθάρα του Νταλάρα δεν επηρεάζει τόσο πολύ τα τραγούδια του.

 

Μα εγω δεν διαφωνω οτι η φωνη του εξυπηρετει τα τραγουδια του.Με αυτο που διαφωνω ομως ειναι ειρωνικα σχολια του τυπου..

Νομίζω ότι πρέπει να τίθεται και κάποιο όριο στο "Να λέμε και καμιά...., να περάσει η ώρα", δε νομίζετε;

 

Δηλαδη ειναι τοσο απολυτη τραγουδιστικη αξια ο Gallagher που ακομα η προσπαθεια κριτικης ειναι μα..κια? ελεος δηλαδη...οσο για το παραδειγμα δεν ειναι τυχαιο....οσο καλη κιθαρα παιζει ο νταλαρας τοσο καλη φωνη εχει ο Rory...και ναι και τα τραγουδια του μου αρεσουν και οι συνθεσεις του...αλλα απο φωνη δεν παει....ειδικα live.Ειναι κακο δηλαδη που το υπεδειξε καποιος? ειναι ιεροσυλος? η μηπως απλα αντικειμενικος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου