Προς το περιεχόμενο

Μωρε λες να παρω fender select bass?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SPAM WARNING

 

Mπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτο που εχει πανω απο τις χορδες του μπασσο αυτο το μπασσο?  http://www.thomann.de/gr/fender_marcus_miller_jazzv_ana_ebass.htm

(επισης ενα αλλο μπασσου που δεν θα με χαλαγε να ειχα :P )

 

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H σειρά select είναι ωραία. Οι κιθάρες αλλοιθωρίζουν προς Suhr.

http://www.fender.com/products/select/models.php?prodNo=0170301

Πάντως με τα λεφτά αυτά φτιάχνεις άνετα δυο τέτοιες οργανάρες στη Warmoth.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanks dude!

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να γράψω την... αυτοβιογραφία μου, ειδικά στο κεφάλαιο για τη σχέση μου με τα παλιά αυτοκίνητα, θα καταλάβεις ότι δεν διαφωνώ επί της ΟΥΣΙΑΣ με την.... νεκροφιλία.  ;D

 

Αλλά να είναι... πραγματική, έτσι; Όχι φύκια. Κάνουμε ένα σώμα relic ή βγάζουμε 30 διαφορετικά "reissue" (mi heso) την εβδομάδα;

 

Σ'αυτό διαφωνώ. Η κεφαλαιοποίηση της φήμης μια εταιρείας έχει και κάποια όρια. Πέρα από τα οποία το θέμα καταντάει απλά τσίρκο.

 

 

+1000

 

Αλλά δεν φταίνε μόνο αυτοί που τα βγάζουν, αλλά και αυτοί που τα πέρνουν...

 

Θέλεις το όργανο... χρέπι; Σαπάκι; Relic; Μαζί σου... ναι σε όλα... αλλά original. Πάρε το «αρχαίο» κούτσουρο, το μπαρουτοκαπνισμένο...

 

 

Που έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου... όχι το modern, το classic, το αλλιώς και το αλλιώτικα... που φέρνει στο τότε.

 

Γουστάρεις την Vintagιά; Πάρε vintage όργανο...  

 

   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως με τα λεφτά αυτά φτιάχνεις άνετα δυο τέτοιες οργανάρες στη Warmoth.

Ακομη δεν εχω βρει ποσο το δινουν...

My guess...πανω απο 2500...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SPAM WARNING

 

Mπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτο που εχει πανω απο τις χορδες του μπασσο αυτο το μπασσο?  http://www.thomann.de/gr/fender_marcus_miller_jazzv_ana_ebass.htm

(επισης ενα αλλο μπασσου που δεν θα με χαλαγε να ειχα :P )

 

Ε με 2,5 χιλιαρικα και μενα δεν θα με χαλαγε...

Ειναι για εφε  ,μπορεις να το αφαιρεσεις κιολας

αλλα νομιζω δινει και καππως αλλο ηχο ,πως αλλαζει τον ηχο το καπακι πανω απο τον μαγνητη κατι τετοιο...

 

Βεβαια αυτα ειναι δικες μου ικασιες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν βρω τα λεφτά (ακούς santa που με έκλασες φέτος?) θα φτιάξω μία ΟΡΓΑΝΑΡΑ από τη warmoth θα πετάξω πάνω κι ένα decal 7ender bassman και θα τους αφήσω τους άλλους να ψάχνονται με το τι έχω! ΑΜ ΠΩΣ!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Πολύ ωραίες φαίνονται! Φαίνεται ότι η fender θέλει να ''χτυπήσει'' ή να ανταγωνιστεί τις pro series του John Suhr, καθώς ''χάνει πελατεία'' από αυτές τις κιθάρες στο συγκεκριμένο ''price tag''. Και flamed maple top, και tone woods  ;D  και ό,τι άλλο γουστάρεις κύριος αρκεί να μην μας τσιμπάει άλλο την πελατεία μας ο Tζόνης!  ;D 

 

  Tώρα αν αυτό είναι θεμιτό στον ανταγωνισμό, ε, ας μην ξεχνάμε ποιόν ''αντιγράφουν'' οι warmoth, rockinger, μερικές χιλιάδες εταιρίες  - ακόμα και αν κάποιες έχουν την άδεια- και luthiers σε όλο τον κόσμο συμπεριλαμβανομένου και του Τζόν, ....(ο οποίος αν γνωρίζω σωστά, ''υπηρέτησε'' και στην μαμά Fender..)  8)  8)

 

Όσον αφορά το αν η fender είναι εκνευριστική

 

(γιατί ρε παιδιά? σας παίζει κάθε χρόνο τα κάλαντα τραγουδώντας ''σε αυτό το σπίτι το ψηλό πέτρα να μην ραγήσει, και ο κουλοχέρης του σπιτιού φένδερ αν δεν παίζει στα σκατά να κατρακυλήσει''? ή σας πάιρνουν κάθε μέρα τηλέφωνο και σας λένε ''θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για creative bundle προγράμματα που έχουμε, με κάθε αγορά fender strat δώρο η τσατσάρα του Malmsteen, το καπέλο του SRV, το πουκάμισο του Rory και ένα λεοπαρδαλέ γιλέκο αλά Hendrix''?) 

 

και ότι πουλάει τις ίδιες κιθάρες 50 χρόνια, σκεφτείτε ότι, όταν τα πάντα σχεδόν στον κόσμο (αυτοκίνητα, σπίτια, τηλέφωνα) αλλάζουν, η στρατ, η τελε, η LP έχουν την ίδια φιλοσοφία-σχεδίαση που είχαν πριν 50 χρόνια και συνεχίζουν να πουλιούνται, νομίζω κάτι λέει αυτό.  8)

 

Και να ξαναπώ ότι τα παραπάνω μοντέλα στο κάτω κάτω τα αντιγράφουν όλοι!! Γιατί είναι εκνευριστική λοιπόν?  :P

 

Τώρα που βγάζει πιο ''μοντέρνα'' κιθάρα, το κάνει γιατί θέλει να μας τα πάρει? Να την έβγαζε έτσι μήπως (για να μην την κατηρούμε ότι το σχήμα είναι το ίδιο εδώ και 50 χρόνια)?

 

guitars-24.jpg

 

;D ;D

 

Εξάλλου το ''να μας τα πάρει'' δεν το καταλαβαίνω... ???

Κιθάρες φτιάχνουν-πουλάνε οι άνθρωποι, ούτε συλλεκτικά live DVD ή επετειακά best of για τα 36 χρόνια και 64 μέρες του τάδε συγκροτήματος ούτε γραμματόσημα να πεις ότι μας βάζουν σε έξοδα εμάς τους καημένους τους συλλέκτες...  :)

 

Αν κάποιος δεν αρκείται σε 2-3 καλά όργανα και θέλει να αποκτά το κάθετι καινούργιο πράμα που λανσάρει μια εταιρία, την fender περίμενε να του τα φάει?  ;D

 

Τέλος, νομίζω ότι κινήσεις σαν και αυτή, ενισχύουν τον ανταγωνισμό της αγοράς και είναι ένας λόγος που την σήμερον εποχή, μπορεί να υπάρχουν 10.000 μοντέλα και υπο-μοντέλα στην κάθε εταιρία, αλλά υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια, ενώ παλιά υπήρχε μόνο το τάδε μοντέλο (ή πολύ λίγα τέλος πάντων) που για να τα αποκτήσεις έπρεπε να σου βγει ο πάτος...

 

Ας την παίξουμε-ακούσουμε λοιπόν και κρίνουμε!  :)

 

Υ.Γ. Δεν είμαι fender-άκιας ούτε το παίζω fender's - defender... απλά έτσι κουβέντα να γίνεται! Αν και, για έναν περίεργο λόγο, προτιμώ η partcaster μου να γράφει ''7ενdεr'' πάνω παρά ''rockinger'' ή κάτι άλλο... ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και ότι πουλάει τις ίδιες κιθάρες 50 χρόνια, σκεφτείτε ότι, όταν τα πάντα σχεδόν στον κόσμο (αυτοκίνητα, σπίτια, τηλέφωνα) αλλάζουν, η στρατ, η τελε, η LP έχουν την ίδια φιλοσοφία-σχεδίαση που είχαν πριν 50 χρόνια και συνεχίζουν να πουλιούνται, νομίζω κάτι λέει αυτό.  8)

 

Συμφωνοι..αλλα ελεος..μην μου πουλας το p bass 1200 ευρω...

Ειναι ενα κομματι ξυλο,μακαρι δηλαδη,με ενα και μονο ηχο...

Ναι ειναι ηχος αναφορας αλλα ρε φιλε...ειναι 2012....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι..αλλα ελεος..μην μου πουλας το p bass 1200 ευρω...

Ειναι ενα κομματι ξυλο,μακαρι δηλαδη,με ενα και μονο ηχο...

Ναι ειναι ηχος αναφορας αλλα ρε φιλε...ειναι 2012....

 

Αν θεωρείς ότι η τιμή είναι υπερβολική (και πολύ καλά κάνεις), με λίγη υπομονή μπορεί να βρείς κάτι καλό στα μεταχειρισμένα!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη ειναι υπερβολικη για το standar p.Ποσο μαλλον για αυτο το μοντελο που θα ειναι σιγουρα πανω απο 2500.Ξερεις τι οργανα περνω με τετοια χρηματα?

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου