Προς το περιεχόμενο

Μωρε λες να παρω fender select bass?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

αντί να συζητάτε για τα specs του οργάνου

Και αυτό στα spects του οργάνου είναι.  :P :P ;D ;D

Τι να λέμε τώρα παραπάνω, είναι fender!!!

Από τότε δε που μπήκα και εγώ στην μπασό - οικογένεια, είμαι περήφανος ;D ;D.

Και το άτιμο «παίζει» τέλεια!!!

Και αν δεν με πιστεύετε , ρωτήστε τον freerock! :P  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νταξ τωρα μωρε...ολα τα μπασα μια χαρα ειναι. Μπουμ μπουμ κανουν ολα. Για να κανουν τσιου τσιου, δεν υπαρχει περιπτωση....ουτως η αλλως.

Απ τον κορακα κρα θα ακουσεις και οχι κικιρικου

 

Ας περασουμε στο θεμα της φωτογραφιας.

Και ειμαι στη φαση μιας συνθεσης με τιτλο...

"Ηρθες ενα βραδυ που βαριομουν και κοιμομουν,

κι εφυγες μες στα μεσανυχτα...τρελη ξεμυαλισμενη".  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε δε που μπήκα και εγώ στην μπασό - οικογένεια, είμαι περήφανος ;D ;D.

Και το άτιμο «παίζει» τέλεια!!!

Και αν δεν με πιστεύετε , ρωτήστε τον freerock! :P 

 

Πες την αλήθεια όμως τώρα, σε προκαλώ! Σε ηχογραφήσεις ή σε οτιδήποτε υπάρχει τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από το Ibanez? Μην ασχοληθείς με τα video clip... Μιλάω καθαρά για χέρι και για ήχο... Αν δεν σε είχαν πρήξει ο Terry και ο SF θα έβλεπες τόση τεράστια διαφορά? Το λέω αυτό γιατί κυρίως αυτό που πουλάνε οι περισσότεροι είναι fate matia psaria!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι fender!!!

Από τότε δε που μπήκα και εγώ στην μπασό - οικογένεια, είμαι περήφανος ;D ;D.

Και το άτιμο «παίζει» τέλεια!!!

 

Έχεις και  εσύ  τέτοιο ..όργανο.....ΟΥΑΟΥ!!!!!!!

shocked-girl-in-purple.jpg

 

;D ;D ;D ;D ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πες την αλήθεια όμως τώρα, σε προκαλώ! Σε ηχογραφήσεις ή σε οτιδήποτε υπάρχει τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από το Ibanez? Μην ασχοληθείς με τα video clip... Μιλάω καθαρά για χέρι και για ήχο... Αν δεν σε είχαν πρήξει ο Terry και ο SF θα έβλεπες τόση τεράστια διαφορά? Το λέω αυτό γιατί κυρίως αυτό που πουλάνε οι περισσότεροι είναι fate matia psaria!

 

Πουλάκι μου...  ;D Πάνω που σκεφτόμουν ότι τώρα θα πεταχτεί ο Μανώλης προς υπεράσπιση των Ibanez, εμφανίστηκες  ;D ;D ;D

 

Εγώ δεν ξέρω τίποτα. Μόνος του ο Λάκης πήρε την (σωστή) απόφαση για μπάσο  :D

 

Ούτε εγώ, ούτε ο Νίκος του είπαμε τίποτα (μόνο ορισμένες παραινέσεις για το αισθητικό μέρος κάναμε)  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάκι μου...  ;D Πάνω που σκεφτόμουν ότι τώρα θα πεταχτεί ο Μανώλης προς υπεράσπιση των Ibanez, εμφανίστηκες  ;D ;D ;D

 

Εγώ δεν ξέρω τίποτα. Μόνος του ο Λάκης πήρε την (σωστή) απόφαση για μπάσο  :D

 

Ούτε εγώ, ούτε ο Νίκος του είπαμε τίποτα (μόνο ορισμένες παραινέσεις για το αισθητικό μέρος κάναμε)  ;D ;D ;D

Και εγώ φενδερ έχω για κύριο όργανο μέχρι να πάρω το επόμενο ibanez! Μ'αρέσουν τα φενδερ γενικά... Απλά αν πάμε σε τιμές 2500+ ε προτιμώ να πάρω ένα warwick και ένα ibanez! Πάντως πέραν της πλάκας, αυτό το "αφού γράφει fender" το ξέρετε ότι είναι τελείως μούφα... Είχα φτιάξει μία ωραιότατη ρέπλικα φενδερ από ότι να'ναι κσύλα και έλεγα ότι το είχα πάρει 1000 ευρώ από Αμέρικα κλπ κλπ... Όλοι λέγανε ότι είναι τέλειο το όργανο, υπέροχος ήχος, να μην πάρω άλλο, ΑΡΕ Η ΦΕΝΔΕΡΑΡΑ ΤΙ ΒΓΑΖΕΙ κλπ... Το ίδιο μπάσο αλλάζω το headstock με decal ότι να'ναι και του πειράζω το pickguard και το hardware και γνκ το κάνω να μοιάζει διαφορετικό μπάσο και ξαφνικά όλοι λέγανε ότι είναι μούφα και πήγες και πούλησες τη φενδεραρα κλπ... Ε βγάλε άκρη μετά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Λάκης είναι λάκης κι ότι παίρνει θέλει να ναι trendy.

Για να γίνει μπασίστας όμως πρέπει να σκέφτεται σαν τον Joseph "Λάκη" Scott και όχι σαν τον Λάκη Γαβαλά. :P

 

Στη φωτό δεν έγινε τίποτα καθότι ο τύπος είναι χλαπάτσας και το κορίτσι τούμπανο.

 

Το Select είναι ok-ish μπασάκι (και όχι τόσο ωραίο όπως το Aerodyne μου) και όποιος γουστάρει το παίρνει όποιος όχι, δεν το παίρνει.

 

Το thread μπορεί άνετα να κλειδωθεί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πες την αλήθεια όμως τώρα, σε προκαλώ! Σε ηχογραφήσεις ή σε οτιδήποτε υπάρχει τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από το Ibanez? Μην ασχοληθείς με τα video clip... Μιλάω καθαρά για χέρι και για ήχο... Αν δεν σε είχαν πρήξει ο Terry και ο SF θα έβλεπες τόση τεράστια διαφορά? Το λέω αυτό γιατί κυρίως αυτό που πουλάνε οι περισσότεροι είναι fate matia psaria!

 

Θα σου πω την αλήθεια!

1. Σε συνθήκες ηχογράφησης μέσω amplitube   π.χ  έχει διαφορές. (Θα επανέλθω).

2. Σε ηχογράφηση με ενισχυτή - μικρόφωνο, (για την ακρίβεια fander J. Basss -> Boss ME-20B -> SWR LA 15 -> AKG D-112 -> preamp) ας τα να πάνε….μέρα με νύχτα.

Επανέρχομαι.

Σε επίπεδο ηχογράφησης μέσω .vst, ναι, με κάποια ώρα editing μπορώ να τα φέρω πάνω κάτω σε ίδιο επίπεδο, αλλά αυτό σημαίνει μια ωρίτσα  μέσα στο νερό eq και compression , την οποία τώρα γλιτώνω. Και μιλάμε πάντα με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Σε επίπεδο πρόβας μέσω ενισχυτή …επίσης μέρα με νύχτα.

Τέλος είναι και το playability που επίσης δεν μπορεί να αγνοηθεί, ακόμα και στην ηχογράφηση.

Δεν είναι όμως δίκαια η σύγκριση, και φυσικά δεν τίθεται θέμα Fender vs  Ibanez.

Μιλάμε για άδικη σύγκριση ενός φθηνού (αξιοπρεπούς) μπάσου με ένα σαφώς ακριβότερο.

Τέλος, εντάξει με ξέρεις πλέον. Δεν είμαι κανένας αλαφροΐσκιωτος ;D ;D.

Τους το είπα και προσωπικά (σε SF και Terry) ότι καλά έκαναν και με boost-αραν στην αγορά γιατί ΕΠΡΕΠΕ να γίνει (στα πλάισια του προσπαθώ να κάνω κάτι καλλίτερο τόσο στο studio μου, όσο και στις παραγωγές μου) και ήμουν αναβλητικός.

Από εκεί και πέρα,  σε επίπεδο recording με το οποίο ασχολούμαι από πάντα όσο με θυμάμαι , και επισταμένως στο home studio μου από το 2003, μπορώ να καταλάβω διαφορές και να μην επηρεάζομαι από τρίτους άσχετους παράγοντες ;) ;D.

 

Έχεις και  εσύ  τέτοιο ..όργανο.....ΟΥΑΟΥ!!!!!!!

:P :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτό δεν έγινε τίποτα καθότι ο τύπος είναι χλαπάτσας και το κορίτσι τούμπανο.

 

Λοιπόν έχετε δίκιο νομίζω. Έτσι όπως την ξαναβλέπω τη φωτό, μου θυμίζει ενημερωτικό σποτ για την ανδρική ανικανότητα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφ ...  κι αλλο precisιon ...  Oργανάρα φαίνεται, αλλα αν η τιμή ξεφεύγει τοσο πολυ... δεν ξέρω αν θα αξίζει... Εμενα κι αυτο που βγάλανε το καλοκαίρι, μου φαινεται υπέραρκετο.   http://www.thomann.de/gr/fender_70s_precison_bass_mn_ow.htm?sid=a3dce4dadaaff45ed192f08915283a12  ( και παίζει να ειναι και το πιο εντυπωσιακό  μπάσο που εχω δει ποτε ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου