Προς το περιεχόμενο

Μωρε λες να παρω fender select bass?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα, βρηκες κι εσυ τωρα ανθρωπο να κανει review... Στα χερια του Ed ακομα και το κουτσουρο του Steve Ηarris τιγκα στις ηχητικες δυνατοτητες ειναι.

 

 

Για να μη λενε μερικοι μερικοι οτι τους περιοριζει το οργανο. ;D

Εγω παντως p bass ακουω...Αν και ο jamerson sound μ αρεσε παρα πολυ

Φυσικα αν επαιζε και με αυτα funksm.gif θα ειχε αλλο ηχο..Οποτε δεν νομιζω οτι ειναι θεμα οργανου οι ηχοι που περνει αλλα παιξιματος...

Παντως το να βλεπω τον Ed να προσπαθει να παιξει το trooper ηταν ανεκτιμητο..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε νομιζω, εχει πολλες δυνατοτητες ηχητικα και μου αρεσει που δε θυμιζει Fender. Aν και σαν το Bongo (εμφανισιακα) δεν ειναι....

 

 

Παντως το λιγο που ασχολουμαι με το μπασο τον τελευταιο καιρο βλεπω πιο ανοιχτα μυαλα και στους κατασκευαστες και στους παικτες. Δυστυχως στην κιθαρα αν δε θυμιζει Fender/Gibson ή δεν εχει λαμπα δεν αξιζει να ασχοληθεις.

 

big_al_1.jpg

 

Ο μπασάτος "Big Al" θεωρείται ως το μεγαλύτερο αδελφάκι της θρυλικής κιθάρας του Albert Lee.

 

aaalbert-lee14.jpg

 

Κυκλοφορεί σε 4χορδες και 5χορδες εκδόσεις, ένταστες και άταστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το λιγο που ασχολουμαι με το μπασο τον τελευταιο καιρο βλεπω πιο ανοιχτα μυαλα και στους κατασκευαστες και στους παικτες. Δυστυχως στην κιθαρα αν δε θυμιζει Fender/Gibson ή δεν εχει λαμπα δεν αξιζει να ασχοληθεις.

Μεγάλη κουβέντα (ξαν)ανοίγεις.

Και στο μπάσο και στη κιθάρα εξαπανέκαθεν υπήρχαν κατασκευαστές που τολμούσαν σχεδιαστικά σε κάτι διαφορετικό από την πεπατημένη των Fender / Gibson.

Η τύχη τους βέβαια παίζεται. Μπορεί να τύχουν αποδοχής και να δημιουργήσουν σχολή, μπορεί και να τους φάει η μαρμάγκα.

Το γιατί κατά την άποψή μου είναι α) διότι εξ' αρχής ήταν πολύ όμορφα σχεδιαστικά οι strat, tele, lp και για αυτό πέτυχαν και βέβαια διότι β)μας έχουν χτυπηθεί στα αισθητικά κύτταρα παιδιόθεν.

 

Προσωπικά, επειδή δεν είμαι ούτε επαγγελματίας, ούτε σοβαρός παίχτης, ακολουθώ τον κανόνα form over function. Αν μου αρέσει στο μάτι και μου κάθεται στο χέρι, είναι όλα καλά.

Και προσωπικά έχω πολλές (Wal, Status, Alembic, Rick κλπ κλπ) εξωfenderικές αγάπες. Θα έλεγα όμως ότι τα Fender παραμένουν τα πιό εύκολα προσβάσιμα μπάσα που παραμένουν ποιοτικά (ότι κι αν σημαίνει αυτό) και κοινώς αποδεκτά (για τους παραπάνω λόγους).

 

Είχαμε, δεν είχαμε, τα ίδια πάλι λέμε.

 

Δεν πειράζει.

Και η γη γύρω-γύρω γυρίζει. ;D

 

Α, και στη λάμπα, απόλυτο δίκιο ΔΕΝ έχεις αλλά ας το αναλάβει κάποιος άλλος αυτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατί κατά την άποψή μου είναι α) διότι εξ' αρχής ήταν πολύ όμορφα σχεδιαστικά οι strat, tele, lp και για αυτό πέτυχαν και βέβαια διότι β)μας έχουν χτυπηθεί στα αισθητικά κύτταρα παιδιόθεν.

 

+1000

 

Ειδικά για το δεύτερο μέρος.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bump! ;D

Αλλά πρέπει  ;D:

 

Αποτυχία. Δεν τους έκατσε τίποτα, ούτε η ατμόσφαιρα, ούτε οι πρωταγωνιστές.

 

Επίσης είδα και το παρακάτω με τη νέα τέλε και από ήχο το μόνο που μου άρεσε ήταν το τσακ της αλλαγής θέσης του πενταθέσιου.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αποτυχία. Δεν τους έκατσε τίποτα, ούτε η ατμόσφαιρα, ούτε οι πρωταγωνιστές.

 

Πιο cheesy δε γίνεται, πεθαίνεις.  

 

Εκεί ήθελα να καταλήξω! Τζάμπα τόση ανάλυση που ρίξαμε στη photo. ;D To video τα ισοπέδωσε όλα! ;D

 

Και εγώ είμαι τώρα στο κανάλι της fender «fendermusical» Σπύρος και βλέπω καλούδια  ;D  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί ήθελα να καταλήξω! Τζάμπα τόση ανάλυση που ρίξαμε στη photo. ;D To video τα ισοπέδωσε όλα! ;D

 

Κάτσε ρε, στη φώτο ήταν ένας φλούφλης politically correct γιάπης. Εδώ είναι ένας ντεμέκ σκληρό αντράκι γιάπης.

 

Μπερδεμένα μας τα λέει ο Γέροντας.

 

Λες να υπάρχει συνέχεια στο βίντεο;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ακυρο το βιντεάκι με την τέλε. Μόλις είδα ότι είναι modern player και όχι select. Τα είχε παραδίπλα και μπερδεύτηκα.

 

Χάλια η ταινία πάντως μαύρα. Ειδικά ο πρωταγωνιστής είναι σα να τους πλήρωσε για να παίξει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου